NS start proef: soepel instappen, snel een zitplaats
NS beproeft vanaf vandaag een nieuwe manier van instappen op Utrecht Centraal, perronborden geven nu ook instapinformatie. Hierop zien reizigers de lengte en de stoppositie van de trein. Ook toont het perronbord per rijtuig hoeveel plek er nog is. 10 seconden voor vertrek, telt een timer af naar het moment waarop de conducteur het vertreksignaal geeft.
Het uiteindelijke doel van deze proef is dat reizigers soepeler instappen en ze eenvoudig een zitplaats vinden. NS onderzoekt ook of dit ervoor zorgt dat de trein beter op tijd rijdt. De proef duurt tot half juni.
Scheve bezetting
NS houdt de proef op perron 18, waar de Intercity naar Den Bosch en verder vertrekt. Vooral in de avondspits zijn de treinen hier scheef verdeeld: reizigers stappen veelal op dezelfde plek in, vaak bij de roltrappen, waardoor het rijtuig daar erg vol is terwijl het rijtuig verderop nog volop plek heeft. Elke conducteur herkent deze situatie.
Een goed voorbeeld is de Intercity van 17:24 uur van Utrecht Centraal naar Den Bosch, een van de meest scheve treinen van de dag. Deze trein bestaat uit 10 rijtuigen. Op een maandag zitten er ongeveer 700 reizigers in deze trein, maar er is plek voor meer dan 1000 reizigers. Het achtste rijtuig is met 158 procent overbezet, terwijl in het tweede en derde rijtuig maar liefst tweederde van de stoelen nog beschikbaar is. De instapinformatie op de perronborden moet deze scheve verdeling tegengaan en zo zorgen voor meer reiscomfort.
Tienminutentrein en op tijd rijden
Spoor 18 van Utrecht Centraal ligt op de route van de tienminutentrein van Amsterdam via Utrecht naar Den Bosch en Eindhoven, een van de drukste treinroutes van het land. Sinds de start van deze trein in 2017, werken ProRail en NS intensief samen om het vertrekproces verder te verbeteren.
Elke tien minuten vertrekt hier een Intercity, waardoor nauwkeurig op tijd rijden hier nog belangrijker is dan elders. Als reizigers zich beter over het perron en de trein te verspreiden, hoeven ze niet gelijktijdig door dezelfde deur naar binnen, waardoor er geen onnodige tijd verloren gaat.
De timer die naar het laatste moment aftelt, moet voorkomen dat reizigers na het fluitsignaal nog instappen. Na afloop van de proef, die in eerste instantie zes weken duurt, moet duidelijk worden of reizigers hierdoor meer comfort ervaren en of de trein beter op tijd rijdt.
Drukte in de spits
In de spits kan het in de trein erg druk zijn. Het aantal reizigers in de trein groeit ieder jaar. Daarvoor schaft de NS extra treinen aan en rijden er steeds meer treinen. De zitplaatskans in de spits is ongeveer 95%. Als treinen scheef verdeeld zijn, helpt het verlengen van treinen echter niet.
Naast de instapinformatie, is NS bezig met de landelijke invoering van de zitplaatszoeker. Deze laat in de NS Reisplanner-app zien in welk rijtuig nog zitplaatsen beschikbaar zijn. Uit onderzoek blijkt dat voor 30% van de sta-reizigers, eigenlijk nog een zitplaats is.
foto
"Floris is gewoon de Djeez van politieke halve waarheden en desinformatie" - Mensen_doe_rustig
[ Bericht gewijzigd door Ouwesok op woensdag 24 april 2019 @ 16:00 ]
Ik dacht toen nog dat het om enkele gevallen ging het ik net de pech had ze te mogen meemaken, maar blijkbaar komt het veel vaker voor.
Dus blijkbaar kunnen mensen goed klagen over hoe stampvol treinen zijn en er zijn ongetwijfeld gevallen waarbij de volledige trein stampvol is. Maar door ervaring en dit bericht ben ik ook van overtuigd dat mensen dus niet (altijd) zelf snel uitzoeken of er op hun dagelijkse ritten niet in andere delen van de trein plek is. Het is dus niet alleen de schuld van de NS.
En veel mensen hebben weinig overstaptijd om de volgende trein of de bus te halen en dan gaan ze allemaal achterin instappen. Want als je vooraan instapt dan moet je nog de hele perron aflopen tussen al de andere uitstappende mensen.
NS en Pro Rail moeten gewoon bruggen over de spoorlijn plaatsen zodat de mensen meer keuzes hebben en dan is de verdeling in de trein ook anders. Of ze moeten de overstaptijd niet zo nauw plannen, icm met de bussen eventueel.
De nieuwe plannen gaat de scheefverdeling echt niet oplossen zo.
Als ik dan eerst 150 meter aan trein voorbij moest rennen was ik simpelweg te laat.
daar motte ze es wa an doen.
van onze cente
Beste nieuwsbericht ooit op de FOK!frontpage!
Het is feitelijk een keuze tussen twee kwaden: zitten, maar dan een eind moeten lopen en mogelijk - waarschijnlijk - je aansluitende verbinding missen, of staan, maar dan wel vlot weer onderweg zijn. Ik kies dan vaak voor het laatste en ik zal beslist niet de enige zijn. Ik heb meer te doen met mijn tijd dan wachtend vastzitten op een station.
It's a measure of the soul.
Het voelt een beetje aan als een oplossing voor een probleem, zonder de onderliggende oorzaak te onderzoeken. Ik vraag me af of dit het probleem daadwerkelijk gaat oplossen.
It's a measure of the soul.
Trouwens... de NS is gisteren al gestart met de proef
Was ook het eerste waar ik aan dacht, kijk altijd hoe lang de trein is en sta bijna altijd op de juiste plek om rustig in te stappen.
edit: had de plek van de sensoren fout, zitten blijkbaar is spoor.
https://www.treinreiziger(...)-bij-vinden-zitplek/
[ Bericht gewijzigd door qwox op woensdag 24 april 2019 @ 16:49 ]
"De reisplanner-app laat al langer globaal zien welke treinen druk zijn, op basis van gemiddelden. De nieuwe functie toont per treinstel met een kleur hoe druk het actueel is: groen, geel of oranje. Dat wordt bepaald op basis van informatie van sensoren in het spoor die het gewicht van elk rijtuig meten. De NS wil later ook gegevens van het klimaatsysteem in treinen die de CO2 meten gebruiken om nog beter te bepalen hoeveel mensen er in een treinstel zijn."
"Floris is gewoon de Djeez van politieke halve waarheden en desinformatie" - Mensen_doe_rustig
Ik doe het zelf ook trouwens als ik al met de trein moet gaan, die 2 minuten die je kunt winnen om niet in een rustige coupe te zitten kan betekenen dat je een kwartier tot halfuur moet wachten op je volgende aansluiting.
Anime
It's a measure of the soul.
_____Those who would give up essential Liberty, to purchase a little temporary Safety,_____
____________deserve neither Liberty nor Safety - Benjamin Franklin___________________
_________Erst kommt das Fressen, dann kommt die Moral - Bertolt Brecht______________
Als er een lange trein aankomt sta ik meestal beetje achter aan en wanneer de trein komt kun je makkelijk inschatten welke coupe nog zat zit plaatsen zijn, dan inschatten hoeveel er staan te wachten en zo heb ik in principe altijd een zitplaats.
Tenzij huishoudbeurs er is, sjonge jonge wat kunnen die dames zeuren.
"Floris is gewoon de Djeez van politieke halve waarheden en desinformatie" - Mensen_doe_rustig
Beste nieuwsbericht ooit op de FOK!frontpage!
Nothing travels faster than the speed of light with the possible exception of bad news, which obeys its own special laws.
Laboro te salutante
"Floris is gewoon de Djeez van politieke halve waarheden en desinformatie" - Mensen_doe_rustig
Om te kunnen reageren moet je zijn ingelogd op FOK.nl. Als je nog geen account hebt kun je gratis een FOK!account aanmaken