FOK! sprak met de Libertarische Partij - Deel 1

Politiek • Geplaatst door Redactie op 23-08-2012 @ 10:33
print 

We hebben jullie via dit bericht onlangs in de gelegenheid gesteld vragen te stellen aan Bart Voorn van de Libertarische Partij. Bart Voorn  is de jongste kandidaat voor de Libertarische Partij en staat als nummer 9 op de kandidatenlijst. 

Na twee jaar lang bij de JOVD te hebben gezeten richtte hij samen met enkele libertariërs uit de Jonge Democraten het Libertarisch Jongeren Platform op, de allereerste libertarische jongerenorganisatie in Nederland. Naast zijn politieke bezigheden studeert hij economie en politicologie aan Amsterdam University College.

Hij heeft speciaal voor jullie veel moeite gedaan om zo goed en duidelijk mogelijk jullie vragen te beantwoorden, om zo meer duidelijkheid te krijgen omtrent de term Libertarisme, en hoe de Libertarische Partij dat interpreteert, waarvoor dank.

Om het overzichtelijk te houden, hebben we besloten het interview in twee delen te doen. Komende maandag, 27 augustus, plaatsen wij Deel 2 van dit interview. Bij de vragen staat steeds dikgedrukt de vraag, schuingedrukt de kernzin uit het antwoord, en daarna het antwoord.

Enjoy!

1. Waarom zijn jullie de politiek ingegaan, wat willen jullie bieden wat je in andere partijen mist?

"Wij pleiten voor een overheid die geen geweld mag initiëren tegen burgers (...) Daarmee bieden wij iets totaal anders dan de gevestigde orde...".

Wij kijken heel anders tegen de samenleving aan dan de andere partijen. Onze filosofie is dat alle mensen onbelemmerd hun geluk horen te mogen nastreven zolang zij anderen geen schade toebrengen, en dat elke vorm van inbreuk hierop door de overheid net zo onrechtvaardig is als inbreuk hierop van andere mensen. Helaas is dat ideaal nog ver weg. De overheid is ver buiten haar boekje gegaan en heeft de volmacht gekregen om mensen te behandelen op manieren waar jij en ik - de niet-politici - niet mee weg zouden komen. Neem het voorbeeld van belastingen. Als ik een groepje mensen zou vormen die huizen in mijn gebied zou afgaan, en mensen - zonder dat er sprake is van een vrijwillig gesloten contract - zou dwingen om mij een deel van hun eigendom te geven, dan zou ik - terecht - worden berecht voor afpersing. En wij veroordelen de maffia voor het doen van precies dat. Maar wanneer de overheid het doet, en gewapende mensen stuurt naar zij die weigeren hun eigendom af te staan aan de fiscus, en hen achter tralies stopt, noemen wij het 'sociaal contract' en kijken we de andere kant op. Libertariërs wijzen dit soort overheidsdwang principieel af. Wij pleiten voor een overheid die geen geweld mag initiëren tegen vreedzame burgers, en die op zijn hoogst beperkt is tot leger, politie, en rechtspraak. Een dermate beperkte overheid kan al met alleen de aardgasbaten worden betaald, waarbij we elke andere belasting - inkomstenbelasting, btw, vennootschapsbelasting, alle accijnzen, etc. - kunnen afschaffen. Daarmee bieden wij iets totaal anders dan de gevestigde orde, te meer omdat een overheidskeptische, pro-vrijheid partij tot nu toe nog ontbrak in het Nederlandse politieke spectrum.

2. Jullie standpunten wijken over het algemeen extreem af van de bestaande politieke partijen. Dit maakt de kans op regeringsdeelname (nu en in de toekomst) nihil en verkleint de invloed die de LP ooit zal krijgen. Hoe gaan jullie, als jullie een of meerdere zetels halen, jezelf na de verkiezingen opstellen in de Tweede Kamer? Met welke partijen willen jullie op welke gebieden eventueel samenwerken?

"Wij willen graag de gewetensrol in de Kamer spelen, en eindelijk aanstippen hoe onrechtvaardig de beperkingen op vrijheid zijn..".

De reden dat wij zo extreem afwijken is omdat alle andere partijen, van de SP tot de VVD en van de SGP tot D66, het in brede lijnen met elkaar eens zijn: ze pleiten allemaal voor nog meer beperkingen van vrijheid, zowel economisch als persoonljk, en áls ze al pleiten voor het verkleinen van de rol van de overheid in het leven van mensen dan is dat in zeer beperkte mate.

Als wij één of meerdere zetels halen bij de aanstaande verkiezingen willen wij dan ook graag de gewetensrol in de Kamer spelen, en eindelijk aanstippen hoe onrechtvaardig de beperkingen op vrijheid zijn die de partijen in de Kamer willen doorvoeren en reeds hebben doorgevoerd, en welke onwenselijke gevolgen ze zullen hebben of hebben gehad. Dat betekent niet dat wij inhoudelijk geen dingen voor elkaar zullen proberen te krijgen: waar dat kan zullen wij dat ook doen. Wij zijn bereid om met elke partij op elk gebied samen te werken zolang die samenwerking leidt tot meer vrijheid. Bijvoorbeeld: de VVD heeft in haar verkiezingsprogramma staan dat zij het toptarief van de inkomstenbelasting wil verlagen van 52% naar 51%. Hoe absurd klein deze verandering ook is, kunnen wij best met de VVD samenwerken om die verandering door te voeren, hoewel wij altijd zullen benadrukken dat daarmee eigenlijk niets verandert. Hetzelfde geldt bijvoorbeeld voor samenwerken met de SP om de wietpas af te schaffen, of met de PVV om nog meer regelgeving en harmonisering uit Europa tegen te gaan.

3. Waarom geloven jullie nog in een vrije markt, zo dan niet een nog vrijere markt, terwijl gebleken is dat dit de oorzaak is van de crisis waarin wij ons nu bevinden? Is dit nog niet doorgedrongen, stellen jullie principe boven praktijk, of kijken jullie hier anders tegenaan?

"De reden voor de crisis is naar onze mening niet marktwerking geweest, maar manipulatie van de rentestand door centrale banken".

Hoewel eigenlijk alle partijen in het huidige politieke spectrum wijzen naar de markt als de schuldige van de crises (wat des te meer aantoont hoe weinig de partijen van elkaar verschillen in het huidige politieke klimaat) zien wij juist overheidsingrijpen in de markt als de oorzaak daarvan. Ik neem aan dat de vraag meer gaat over de financiële crisis dan over de daaropvolgende Eurocrisis (welke werd veroorzaakt door enorme schulden bij overheden en dus moeilijk aan de markt te wijten is), dus daar zal ik mijn antwoord op richten.

De financiële crisis kwam voor veel mensen - en ook veel economen - heel onverwachts, maar libertariërs hadden hem al zien aankomen. Zo is de libertarische presidentskandidaat Ron Paul in de Verenigde Staten enorm bekend geworden omdat hij al in 2001 de crisis voorspelde. De reden voor de crisis is naar onze mening niet marktwerking geweest, maar het manipuleren van de rentestand door centrale banken. Kort gezegd - en ik moet hier simplificeren om het interview niet te lang te maken - hebben centrale banken sinds lange tijd rentes kunstmatig verlaagd door het oprekken van de hoeveelheid geld dat banken mochten uitbrengen. Hierdoor, evenals door de grote bescherming die banken genieten op kosten van de belastingbetaler, konden er enorme onverantwoordelijke risico's worden genomen op de markt, wat tot de crisis leidde.

Willen we toekomstige crises voorkomen, dan moeten we de centrale banken afschaffen, gezonde concurrentie op munteenheden invoeren om manipulatie te voorkomen, en de beschermende regelgeving, die nu het slechte gedrag van banken beloont, kwijtraken. Kortom: juist meer marktwerking en minder regulering is nodig om financiële crises te doen verdwijnen.

4. De LP is onder andere voor afschaffing gereguleerde arbeidsomstandigheden, ontslagrecht, minimumloon. Denkt u niet dat de werknemer in die situatie speelbal wordt van de werkgevers? Dat de koppelbazen hun intrede weer doen en een werknemer blij mag zijn als hij twee euro per dag verdient?

"Het resultaat [van gereguleerde arbeidsomstandigheden] is dat zij die minder productief zijn in chronische armoede terechtkomen, en daar nooit meer uit kunnen komen".

Wij zien het minimumloon en het ontslagrecht, vooral in combinatie met de hoge belastingen en premies die werkgevers voor ze moeten betalen, juist als enkele van de grootste oorzaken van armoede, omdat ze groepen mensen buitenspel zetten op de arbeidsmarkt. Het minimumloon bijvoorbeeld zorgt er samen met de hoge premies voor dat werkgevers de minder productieve mensen - mensen zonder scholing, of met een handicap, of  met een wat hogere leeftijd - niet meer kunnen aannemen omdat de bedrijven er simpelweg verlies op maken om ze een baan aan te bieden. Daarnaast zorgen allerlei starre ontslagregelingen - zoals de afspraak in het Kunduz-akkoord dat werkgevers hun werknemers nog zes maanden door moeten betalen na hun ontslag - ervoor dat werkgevers  zeer terughoudend zijn in het aannemen van nieuwe werknemers. Het resultaat is dat zij die minder productief zijn in chronische armoede terechtkomen, en daar nooit meer uit kunnen komen.   Door het minimumloon en deze ontslagregelingen af te schaffen (waarbij een werkgever natuurlijk wel zijn contractuele verplichtingen moet nakomen), in samenhang met alle via de werkgever geheven premies, kan structurele werkloosheid in zijn geheel verdwijnen. Daarmee worden er maximale ontplooiingskansen geboden aan mensen met lagere inkomens. Met ongereguleerde arbeidsomstandigheden maak je niet werknemers tot speelbal van de werkgevers, maar met gereguleerde arbeidsomstandigheden maak je mensen die anders gewoon zelfvoorzienend waren tot hulpbehoevende werklozen.

5. Hoe wil de Libertarische Partij waarborgen dat iedere Nederlander, jong en oud, talentvol en talentloos, normaal en gehandicapt, de kans krijgt om zich optimaal te ontwikkelen terwijl haar streven is om de belastingen zoveel mogelijk te reduceren en hiermee in essentie van Nederland terug een nachtwakersstaat te maken?

"Het bestrijden van maatschappelijke problemen als armoede kan ook ook op vrijwillige basis...".

In een samenleving waarin de overheid zich weinig of niet bemoeit met de economie, en nauwelijks belasting heft, zal talent en productiviteit veel meer dan nu worden beloond. Dit creëert een economie die maximale welvaart produceert, waar concurrentie wordt toegejuicht en succes wordt beloond.

Het zijn echter niet alleen talentvolle jonge mensen die daarvan profiteren, maar iedereen heeft er profijt van. De prijzen voor de door eenieder gebruikte diensten zullen lager liggen, de kwaliteit zal hoger liggen, en het besteedbaar inkomen gaat door het wegvallen van belastingen sterk omhoog. Ouderen en gehandicapten zullen banen kunnen vinden, waar ze weliswaar over het algemeen - afhankelijk van de baan en de handicap - minder zullen verdienen dan jonge mensen en mensen zonder handicap, maar in tegenstelling tot nu, waar dat onmogelijk is door het hoge minimumloon, kunnen ze die baan wel krijgen. En omdat iedereen aan het eind van de maand meer van zijn eigen geld overhoudt, en het gevoel van onderlinge solidariteit alleen maar sterker is geworden - er is veel minder de klassenstrijd die door de verzorgingsstaat is ontstaan, waarin uitkeringstrekkers worden beschuldigd van luiheid, en ondernemers die minder belasting willen afdragen van egoïsme - ontstaat er een enorme prikkel om zelf te gaan doen aan goede doelen, niet alleen door mensen in de naaste omgeving te helpen, maar ook verderop via liefdadigheidsinstellingen. Het bestrijden van maatschappelijke problemen als armoede kan ook op vrijwillige basis - door middel van echte solidariteit - worden gedaan, zonder dat er door middel van dwang een verzorgingsstaat voor moet worden opgezet.

6. Uw "speerpunten" creëren veel problemen voor mensen met een middel tot laag inkomen zoals gebrek aan onderwijs en zorg, wat is het plan van de Libertarische Partij om te zorgen dat iedereen toegang heeft tot deze twee?

"Het afschaffen van belastingen en heffingen zorgt ervoor dat mensen met middel- tot lage inkomens een besteedbaar inkomen hebben dat ongeveer twee keer zo groot is als nu...".

Onze speerpunten creëren die problemen niet. Ook mensen met een middel- tot laag inkomen zijn heel veel geld kwijt aan de overheid. De lastendruk van inkomstenbelasting is ook voor hen rond de 30%, ze betalen 19% BTW over de meeste producten die zij consumeren, en draaien ook nog eens op voor lasten als de vennootschapsbelastingen die in de prijzen van hun producten worden doorberekend. Als gevolg zijn ook mensen met een middellaag inkomen al snel meer dan de helft daarvan kwijt aan de overheid. Het afschaffen van al deze belastingen en heffingen zorgt ervoor dat mensen met middel- tot lage inkomens een besteedbaar inkomen hebben dat ongeveer twee keer zo groot is als nu.

Wat onderwijs en zorg betreft: deze dingen kunnen, wanneer de overheid zich er niet mee bemoeit, tegen veel lagere kosten en betere kwaliteit worden geregeld. Het is jammer dat tegenwoordig iedereen wijst naar een land als de Verenigde Staten als bewijs dat dit niet zo is,  terwijl dit land sinds de jaren '50 en '60 helemaal niet zo'n vrije markt meer heeft gehad in deze sectoren. Zorg, bijvoorbeeld, werd pas zo extreem duur nadat in 1965 programma's als Medicare en Medicaid werden geïntroduceerd: de prijzen schoten omhoog, want mensen met lage en middellage inkomens waren compleet verdwenen als doelgroep voor zorgmaatschappijen. En privaat onderwijs is er al langer zo duur vanwege de introductie van publieke scholen aan het begin van de vorige eeuw, welke opnieuw ervoor zorgt dat lage en middelinkomens voor private scholen als doelgroep niet meer bestaan; maar de kosten zijn daar sinds de jaren '60 nog veel harder gegroeid door de vergroting van de invloed van het Ministerie van Onderwijs en door de goedkopere ingevoerde staatsleningen voor studenten, die de private scholen aanmoedigden hun prijzen te verhogen. Als er échte marktwerking is in deze sectoren dan kan de prijs lang niet zover stijgen en leidt concurrentie tot lagere kosten en hogere kwaliteit. Mensen met een middel tot laag inkomen hebben alleen maar te winnen bij de komst van de Libertarische Partij.

7. De Libertarische Partij wil kort gezegd af van de verzorgingsstaat. Echter mis ik een duidelijk antwoord op de vraag hoe je de verzorgingsstaat nou precies zou moeten afschaffen. Wat gebeurt er met de mensen die daar afhankelijk van zijn? Idealen zijn leuk, maar ze moeten wel in een realistisch perspectief bekeken worden.

"Mensen die sterk afhankelijk zijn van de verzorgingsstaat zullen niet van de ene op de andere dag in de steek worden gelaten".

Mensen die afhankelijk zijn van de verzorgingsstaat zullen niet van de ene op de andere dag in de steek worden gelaten. Laat ik een paar voorbeelden pakken van mensen die op dit moment afhankelijk zijn van de verzorgingsstaat en hoe zij bij de opheffing daarvan opgevangen kunnen worden.

(1) Politici en ambtenaren. Wanneer veel overheidstaken verdwijnen, zullen veel ambtenaren hun baan kwijtraken. Maar omdat dit geld nu niet meer via de belastingen wordt afgepakt, komt het weer terug in de portemonnee van de mensen, die vervolgens door hun toegenomen consumptie weer nieuwe banen creëren. Ambtenaren kunnen hierdoor een baan vinden op dezelfde manier als alle andere mensen dat doen.

(2) Gepensioneerden. Ouderen raken hun AOW niet kwijt. Wij pleiten ervoor om de AOW voor zij die ervoor betaald hebben af te kopen met het geld dat wordt verdiend door het privatiseren van staatseigendommen - de (lucht-, spoor-, en water)wegen, vervoersbedrijven, publieke omroepen, frequenties, ABN-Amro, Holland Casino, om maar enkele voorbeelden te noemen - waardoor zij niet door de overgang worden geschaad.

(3) Chronisch zieken en gehandicapten. Dit is een heel kleine groep die nu echter sterk afhankelijk is van de verzorgingsstaat. Maar alleen omdat de verzorgingsstaat wegvalt verdwijnt nog niet de solidariteit bij mensen: de mate van liefdadigheid neemt bij mensen evenredig toe met hun besteedbaar inkomen, en als mensen zien dat de overheid als steunpilaar wegvalt en ze zelf meer in de maand over hebben twijfel ik er niet aan dat deze mensen privaat zullen worden opgevangen.

Tenslotte: dit is allemaal uitgaande van de hypothetische situatie dat de LP op 12 september 76 zetels haalt, wat wel heel enthousiast is. In de Nederlandse politieke compromiscultuur is het onmogelijk dat van de ene op de andere dag de verzorgingsstaat verdwijnt. Daarmee ontstaat er automatisch een soort overgangsperiode.

8. Op welke manier moeten misdadigers (moordenaars, verkrachters etc.) gestraft worden in een libertarische samenleving, volgens uw partij? Is het voor uw partij aanvaardbaar dat zulke misdadigers een straf opgelegd krijgen die hun vrijheid inperkt (zoals een celstraf)? Zo ja, druist dit dan niet in tegen het libertarische gedachtegoed en zo nee, welke alternatieve straf stelt uw partij dan voor?

"Het geweld dat tegen een misdadiger gepleegd wordt (...) is niet agressief, maar defensief, en daarom acceptabel voor libertariërs".

Libertarisme is een filosofie die agressief geweld afkeurt. Dat wil zeggen dat het in onze ogen niet rechtvaardig is als iemand de vrijheid of het eigendom van een vreedzaam individu afneemt (ook de overheid niet). Wanneer iemand dit wel doet - en daarmee een misdaad pleegt - dan is het geweld dat tegen deze misdadiger gepleegd wordt niet langer agressief, maar reactief, en daarom acceptabel voor libertariërs.

Libertariërs hebben ook een eigen filosofie over hoe strafrecht eruit moet zien. Strafrecht draait in eerste instantie om compensatie: wanneer iemand een ander schade berokkent moet hij allereerst de schade vergoeden (waarbij bij niet-materiële schade de rechter een inschatting moet maken van de geleden schade), evenals alle kosten die gemaakt worden voor zijn opsporing, vervolging, en detentie. Dat mag dan wel heel zielig zijn voor de dader, maar in andere gevallen draait de belastingbetaler of het slachtoffer ervoor op, en dat is in onze ogen onrechtvaardig. Daarnaast is er nog vergelding om de dader te straffen: compensatie is misschien wel genoeg voor het slachtoffer, maar misdaad mag nooit lonend zijn en compensatie alleen is onvoldoende om misdadigers aan te pakken.

Vervolg van het interview volgt op 27 augustus 2012!


Submitter: Timmmmm  -   Bron: FOK!


Lees ook:

» 14/08 FOK!verkiezingen: De Libertarische Partij80
» 14:27 'Tweede Kamerleden negeren Wilders'39
» 18/06 De Graaf: geen fouten gemaakt26
» 16/06 [Upd] 'Geweld Istanbul valt wel mee'92


2773 views / 45 reacties
Reacties op dit bericht
45  van 45 reacties op deze pagina. (5 verborgen.Registreer en log in om deze berichten te kunnen zien)
Pagina  1
userIcon
"Wij zien het minimumloon en het ontslagrecht, vooral in combinatie met de hoge belastingen en premies die werkgevers voor ze moeten betalen, juist als enkele van de grootste oorzaken van armoede, omdat ze groepen mensen buitenspel zetten op de arbeidsmarkt."

De natte droom van Mark Rutte.
En "hoge belastingen"?
Het probleem is juist dat we sinds de jaren '80 het toptarief hebben afgebouwd en de topbankiers helemaal geen belasting meer betalen!
userIcon
De Trollen Partij.
userIcon
quote:

(3) Chronisch zieken en gehandicapten. Dit is een heel kleine groep die nu echter sterk afhankelijk is van de verzorgingsstaat. Maar alleen omdat de verzorgingsstaat wegvalt verdwijnt nog niet de solidariteit bij mensen: de mate van liefdadigheid neemt bij mensen evenredig toe met hun besteedbaar inkomen, en als mensen zien dat de overheid als steunpilaar wegvalt en ze zelf meer in de maand over hebben twijfel ik er niet aan dat deze mensen privaat zullen worden opgevangen.
Lekker onderbouwd ! Ik kan precies 't tegenovergestelde zeggen en dat is net zo waar.
In mijn directe omgeving heb ik te maken met iemand die MS heeft. Als je ziet wat dat kost dan denk ik niet dat je dit kan opvangen met liefdadigheid. Of je moet een soort van collectief liefdadigheidsfonds hebben voor mensen die ziek worden, waar iedereen dan naar inkomen een bepaalde bijdrage aan kan leveren. Oh wacht....
userIcon
quote:
Op donderdag 23 augustus 2012 @ 10:40 schreef Distortion het volgende:
Eng clubje
Dat. Zoiets gaat werken als je met 10 man op een booreiland woont, maar niet om een heel land te runnen.
userIcon
quote:
Op donderdag 23 augustus 2012 @ 10:40 schreef Distortion het volgende:
Eng clubje
quote:
Op donderdag 23 augustus 2012 @ 10:45 schreef E-Lise het volgende:
De Trollen Partij.

Wow, 5 minuten om het door te lezen. Gelukkig zijn jullie argumenten goed overwogen.

Om er dan maar ook 1tje eruit te gooien; toppartij! Eindelijk een partij die de macht van een grijpgrage overheid wil beperken en juist voor bescherming van de vrijheid voor burgers staat.
userIcon
quote:
Op donderdag 23 augustus 2012 @ 10:49 schreef LeeHarveyOswald het volgende:
[..]


Dat. Zoiets gaat werken als je met 10 man op een booreiland woont, maar niet om een heel land te runnen.
Da's precies wat ik ook denk. Zelfde geldt voor iets als het communisme. Werkt goed in een klein groepje met veel sociale controle, maar in een grotere samenleving waar je een stuk anoniemer bent gaat 't keihard onderuit.

Ik kan overigens wel waarderen dat ze buiten de gevestigde lijnen durven te kleuren (om maar even een eigen gezegde te verzinnen ). Ik mis alleen nog de realistische doelen. Dit zijn puur ideaal beelden, maar nooit te realiseren. Waar zijn de dingen die de partij zou willen realiseren in de komende periode bijvoorbeeld?
man Djeez (Redactie Frontpage / Weblog) 23-08-2012 @ 10:55 fotoboek no homepage
userIcon
Enge lui. Maar dat zijn de andere rechtse partijen ook
userIcon
Voor klaplopers en subsidieslurpers idd een eng clubje. Lijkt me mijn stem wel waard.
userIcon
@Poekieman ja tot je ziek word, ontslagen word etc
userIcon
@BradleyQ:
Ja noord-korea en china enz zijn zo chill.
userIcon
quote:
Op donderdag 23 augustus 2012 @ 11:02 schreef BradleyQ het volgende:
[..]

Communisme werkt perfect. Het is alleen door de stalinisten verneukt en tot staatskapitalisme teruggebracht.
Dat is ook min of meer wat ik bedoel. In een kleine groep is 't vrij lastig om misbruik te maken van het systeem, maar op grote schaal (lees: een stad/regio/land) heb je met zo veel mensen te maken dat 't op een gegeven moment gewoon een zooitje wordt omdat een deel van die mensen de boel probeert te manipuleren voor eigen gewin.
userIcon
quote:
Op donderdag 23 augustus 2012 @ 11:09 schreef tedkees2 het volgende:
[..]

Dat is ook min of meer wat ik bedoel. In een kleine groep is 't vrij lastig om misbruik te maken van het systeem, maar op grote schaal (lees: een stad/regio/land) heb je met zo veel mensen te maken dat 't op een gegeven moment gewoon een zooitje wordt omdat een deel van die mensen de boel probeert te manipuleren voor eigen gewin.
Niet als je democratische arbeidersraden instelt, wat onder Lenin gebeurde. Cuba is ook een goed voorbeeld van hoe het ook kan.
De truuk met communisme is om elke fabriek, bedrijf, stad, etc. een eigen "democratisch leiderschap" te geven ipv één centrale autoriteit zoals onder Stalin en Kim Jong-il.

Dat is ook wat Marx en Engels opschreven:
"In place of the old bourgeois society, with its classes and class antagonisms, we shall have an association, in which the free development of each is the condition for the free development of all."
userIcon
quote:
Op donderdag 23 augustus 2012 @ 11:05 schreef Coen4d het volgende:
@BradleyQ:
Ja noord-korea en china enz zijn zo chill.
Juist niet. Dat heet staatskapitalisme.
http://nl.wikipedia.org/wiki/Staatskapitalisme
userIcon
Hoe zeer ik ook ben voor eigen verantwoordelijkheid, die mensen zijn echt te ver doorgeslagenin hun ideeën Er maar vanuit gaan dat er altijd wel iemand in een gat springt dat er ontstaat door het wegvallen van die regulatie door de overheid is op zijn minst ontzettend naïef te noemen. In een samenleving zoals wij die hebben waarbij we hutjemutje op elkaar wonen is dit echt onmogelijk. Regels zijn nu eenmaal nodig, alhoewel ik het er wel mee eens heb dat we er veel teveel hebben.
quote:
Op donderdag 23 augustus 2012 @ 10:57 schreef Poekieman het volgende:
Voor klaplopers en subsidieslurpers idd een eng clubje. Lijkt me mijn stem wel waard.
De eerste goede reactie
quote:
Op donderdag 23 augustus 2012 @ 11:20 schreef Metalfreak het volgende:
Hoe zeer ik ook ben voor eigen verantwoordelijkheid, die mensen zijn echt te ver doorgeslagenin hun ideeën Er maar vanuit gaan dat er altijd wel iemand in een gat springt dat er ontstaat door het wegvallen van die regulatie door de overheid is op zijn minst ontzettend naïef te noemen. In een samenleving zoals wij die hebben waarbij we hutjemutje op elkaar wonen is dit echt onmogelijk. Regels zijn nu eenmaal nodig, alhoewel ik het er wel mee eens heb dat we er veel teveel hebben.
Het grote probleem is niet de regels of de bureaucratie. Dat is ook een probeem, maar het echte issue is dat mensen maar menen dat ze automatisch overal recht op hebben: uitkeringen, subsidies, vergoedingen, aandacht, noem maar op. Alles is geinstitutionaliseerd en niemand aan de ontvangende klant boeit het dat er anderen zijn die hard moeten werken en/of dokken om deze verzorgingsmaatschappij mogelijk te maken. Dat besef is meer nodig, dankjewelletjes niet per se, maar asociaal oplichtgedrag om maar zo lui mogelijk te kunnen zijn en zoveel mogelijk gemeenschapsgeld binnen te krijgen moet stoppen. En de beste manier is dan richting een nachtwakersstaat gaan, terwijl je degenen die echt hulp nodig hebben probeert als overheid probeert te helpen. Met - om maar eens iets te noemen - je eigen burgers voorop, niet illegalen zonder zorgverzekering. Dan snappen Henk en Ingrid ook dat ze hun belastinggeld alleen geven aan gevallen die het echt nodig hebben. Gevolg is wel dat de bewijslast voor de noodzaak bij de burger ligt. En dat je dus bijvoorbeeld pech hebt als je nu met een vage niet aantoonbare lage rugpijn uitkering trekt. Helaas, pindakaas, maar als het systeem zo blijft zoals het nu is dan stort de boel uiteindelijk helemaal in en dan zijn we nog verder van huis.
userIcon
George ought to help?

userIcon
quote:
Op donderdag 23 augustus 2012 @ 11:38 schreef Fokking_Hell het volgende:
[..]

Het grote probleem is niet de regels of de bureaucratie. Dat is ook een probeem, maar het echte issue is dat mensen maar menen dat ze automatisch overal recht op hebben: uitkeringen, subsidies, vergoedingen, aandacht, noem maar op. Alles is geinstitutionaliseerd en niemand aan de ontvangende klant boeit het dat er anderen zijn die hard moeten werken en/of dokken om deze verzorgingsmaatschappij mogelijk te maken. Dat besef is meer nodig, dankjewelletjes niet per se, maar asociaal oplichtgedrag om maar zo lui mogelijk te kunnen zijn en zoveel mogelijk gemeenschapsgeld binnen te krijgen moet stoppen. En de beste manier is dan richting een nachtwakersstaat gaan, terwijl je degenen die echt hulp nodig hebben probeert als overheid probeert te helpen. Met - om maar eens iets te noemen - je eigen burgers voorop, niet illegalen zonder zorgverzekering. Dan snappen Henk en Ingrid ook dat ze hun belastinggeld alleen geven aan gevallen die het echt nodig hebben. Gevolg is wel dat de bewijslast voor de noodzaak bij de burger ligt. En dat je dus bijvoorbeeld pech hebt als je nu met een vage niet aantoonbare lage rugpijn uitkering trekt. Helaas, pindakaas, maar als het systeem zo blijft zoals het nu is dan stort de boel uiteindelijk helemaal in en dan zijn we nog verder van huis.
Dat ben ik ook wel met je eens hoor. Er wordt inderdaad te makkelijk vanuit gegaan dat iedereen maar alles krijgt en dat wordt als vanzelfsprekend gezien en dat er iets moet veranderen in de huidige politiek klopt ook, maar ook met al die vele regels is iets mis. Alles is aan regels gebonden en daardoor is eigen verantwoordelijkheid bij veel mensen ver te zoeken. Omdat de overheid toch wel bedenkt wat goed voor je is (omkaderd door regels), gaan deze mensen ook blind vertrouwen op de overheid en zakt die eigen verantwoordelijkheid nog verder weg. Uiteindelijk maakt het niet meer uit of je nu de juiste of en verkeerde beslissing neemt, de overheid redt je er toch wel weer uit... Dat stoort me.
userIcon
quote:
"De reden voor de crisis is naar onze mening niet marktwerking geweest, maar manipulatie van de rentestand door centrale banken".
Tuurlijk, het geven van krediet door kapitalistische bedrijven aan mensen die dit niet kunnen terugbetalen is direct te wijten aan de centrale bank.
Ik ben een liberaal, echter deze gedachtenschool van het anarchisme staat zo ver af van de werkelijkheid dat ik ze niet serieus kan nemen.

Het is utopisch, kortzichtig, a-sociaal, practisch ontoepasbaar en domweg onmogelijk uitvoerbaar op nationaal niveau. Daarnaast is het bestuur bewezen duurder dan een democratisch gekozen overheid.

"Alleen als je geld hebt is de vrijheid niet duur..."
userIcon
quote:
Op donderdag 23 augustus 2012 @ 12:01 schreef Omniculus het volgende:
Ik ben een liberaal, echter deze gedachtenschool van het anarchisme staat zo ver af van de werkelijkheid dat ik ze niet serieus kan nemen.

Het is utopisch, kortzichtig, a-sociaal, practisch ontoepasbaar en domweg onmogelijk uitvoerbaar op nationaal niveau. Daarnaast is het bestuur bewezen duurder dan een democratisch gekozen overheid.

"Alleen als je geld hebt is de vrijheid niet duur..."
Waarop baseer je dat?
Als de LP 76 zetels zou krijgen zou de passieve, verwende, staatsafhankelijke houding van de gemiddelde Nederlander in ieder geval eindelijk eens (moeten) veranderen. Ik ben zeer tempted om op ze te stemmen, al was het alleen maar een signaalstem.
userIcon
Mijn stem hebben ze! De afgelopen 25 jaar hebben we viermaal een begrotingsoverschot gehad. Toen we dat hadden wisten politici niet hoe snel ze andermans geld moesten uitgeven. De gevolgen zijn allang zichtbaar: hogere belastingen, hogere overheidsuitgaven en een enorme staatsschuld.

Dat kan natuurlijk anders. Daarom stem ik LP.
quote:
Op donderdag 23 augustus 2012 @ 11:58 schreef Reuzelbek het volgende:
[..]


Tuurlijk, het geven van krediet door kapitalistische bedrijven aan mensen die dit niet kunnen terugbetalen is direct te wijten aan de centrale bank.
Geachte,

u heeft natuurlijk gelijk dat het geven van krediet een mensen die dit niet kunnen terugbetalen niet aan de centrale bank ligt. Echter; dit vooronderstelt van uw kant dat de _kern_ van de crisis zich daarin bevindt, terwijl dat 'wij' denken dat dit enkel maar een specifieke _uiting_ was van de crisis.

Laten we echter uw opmerking 'on face value' nemen: waarom zou een kapitalistisch bedrijf - vermoedelijk een bedrijf dat winst wilt maken - geld geven aan mensen die dit niet kunnen terugbetalen? Wat is daar, volgens u, de lange termijn logica van?

Merk op dat in de USA er bijvoorbeeld specifieke wetgeving was om banken aan te moedigen dit soort risicovolle leningen te geven. Dit heeft inderdaad niets met de Centrale Bank te maken, maar is wel een bepaalde interventie vanuit de overheid. Het punt van de centrale bank is dat het bepalen van de rente onder de 'marktrente', net zoals elke andere prijscontrole, zorgt voor miscoördinatie in de economie. Specifieke regulering in de USA zorgde ervoor dat deze miscoördinatie en te hoge risico's zich specifiek vasthechtte in de vastgoed sector.

Een goede inleiding in de visie die de normatieve mening van de libertarische partij - specifiek gericht op de USA - inspireert, kan je hier vinden: http://c457332.r32.cf2.ra(...)eSamBuiltBooklet.pdf

Ik hoop dat deze kleine verduidelijking u een beter inzicht schaft in 'onze' visie. Merk op dat dit natuurlijk een complexe zaak is, maar ik denk dat het buiten kijf staat dat de overheid (en haar wetgeving en via de centrale bank) op zijn minst een rol heeft gespeeld in het creëren van de crisis. Natuurlijk hoeft daar niet meteen uit te volgen dat 'geen' regulering de oplossing is - dat is een aparte discussie. Maar het lijkt me wel correct om te zeggen dat 'verkeerde regulering' allerminst niet heeft geholpen.

Het feit dat libertariërs - een ideologie waartoe je me zou kunnen rekenen - concluderen dat er 'geen' regulering behoort te zijn, heeft ook een hele resem van secundaire redenen, waar hier niet eventjes op ingegaan kan worden.

Ik wil overigens ook opmerken dat 'geen' regulering niet volledig klopt: libertariërs zijn voor regulering, daar zij in het eigendomsrecht en correct afgedwongen en geschreven contracten en in de competitie van het marktproces een heel goede 'regulering' zien om de macht en mogelijkheid tot fouten (en de invloed van fouten) te minimaliseren, relatief tot andere institutionele mogelijkheden.

Ik hoop dat dit antwoord volstaat om u van de potentiële redelijkheid van onze positie te overtuigen - maar dat betekent natuurlijk niet dat u volledig overtuigd moet. Het zou maar raar zijn als dit zou kunnen door middel van heen en weer gediscussieer in een comment sectie, niet waar?
quote:
Op donderdag 23 augustus 2012 @ 11:20 schreef Metalfreak het volgende:
Hoe zeer ik ook ben voor eigen verantwoordelijkheid, die mensen zijn echt te ver doorgeslagenin hun ideeën Er maar vanuit gaan dat er altijd wel iemand in een gat springt dat er ontstaat door het wegvallen van die regulatie door de overheid is op zijn minst ontzettend naïef te noemen. In een samenleving zoals wij die hebben waarbij we hutjemutje op elkaar wonen is dit echt onmogelijk. Regels zijn nu eenmaal nodig, alhoewel ik het er wel mee eens heb dat we er veel teveel hebben.
Geachte,

u heeft natuurlijk gelijk dat een samenleving regels nodig heeft. Ik ga zelf ook niet echt akkoord met de typische manier om het libertarisme voor te stellen als een samenleving zonder regels - wij zijn heel hard voor regels. Maar wij denken dat het eigendomsrecht als een soort van bottum up regulerend systeem beter werkt dan een top down. Natuurlijk omdat ze in een Westerse samenleving 'dicht op elkaar zitten', zowel psychologisch als letterlijk, is er altijd een mogelijkheid tot redelijk conflict. Het 'libertarisme' is dan voorstander om zo'n zaken via bottum up mechanismen te regelen; waarbij beide partijen hun zaak voorstellen voor onpartijdige rechters die dan op deze manier een beslissing nemen, geïnformeerd door algemene rechtsregels en toegepast op de specifieke case. Dit lijkt ons een beter systeem dan het institutionele alternatief van een overheid die wetten maakt, waarbij rechters enkel geacht worden 'de wet toe te passen'. Natuurlijk is dit onderscheid in de praktijk soms grijs, maar als analytisch onderscheid lijkt het me een belangrijk verschil. Als je geïnteresseerd bent in enkele schetsen van 'mogelijkheden' om met conflict om te gaan in een 'libertarische samenleving', dan kan ik je de (uitgebreide) paper 'Legislation and the Discovery of Law in a Free Society' van Stephan Kinsella. (Hier te vinden: http://www.mises.org/journals/jls/11_2/11_2_5.pdf)

Langs de andere kant merk je op dat het naïef is om te denken dat mensen 'altijd in de bres springen'. Dit is op een bepaald niveau zeker waar: en het libertarisme belooft zeker niet de utopie waar iedereen geholpen wordt die geholpen zou moeten worden. (Maar, om intellectueel eerlijk te zijn, denk ik dat je moet zeggen dat dit nu ook niet het geval is.)

Een brede verzameling aan argumenten ondersteunen echter het idee dat er toch wel degelijk iets in zit dat er wel meer solidariteit zou zijn. Ten eerste lijkt het mij analytisch incorrect om te denken dat mensen alleen maar aan zichzelf denken - anders heb je volgens mij moeite om de geschiedenis van de welvaartsstaat te verklaren. (Als je kijkt naar de vrijwillige organisaties waaruit de welvaartsstaat in Europa is gegroeid, dan lijkt er me best wel iets te zeggen dat mensen tot op zekere hoogte solidair zijn.) Ten tweede is er ook het coördinatie idee: er van uitgaande dat mensen wel degelijk tot op zekere hoogte solidair zijn, is de kernvraag hoe je dat gevoel van sympathy coördineert tot resultaten. Daarbij lijkt ons dat de oplossing om het via een uitgebreide overheidsbureaucratie te doen inferieur tot vrijwillige organisaties. Als we weten dat het overgrote onderdeel van de welvaartsstaat dient om de middenklasse te laten betalen voor de middenklasse, dan zijn er misschien enkele problemen met het idee dat de welvaartsstaat netto goed is voor de zwakkeren en armen. Libertariërs wijzen ook op de problematiek van de uitgebreide reguleringen die in plaats van armen te beschermen, het eerder moeilijker maken om uit bepaalde problematische situaties te geraken omdat ze institutioneel beperkt worden door de regulering die bedoelt was om hen te beschermen!

Dat zijn allemaal zaken waar je niet per se akkoord moet gaan, maar er zit, mijn inziens, meer achter de gehele redenering dan een puur naïef 'alle mensen zijn goed'.

In de hoop daarmee de positie wat meer verduidelijkt te hebben,

mvg,

Adrian
quote:
Op donderdag 23 augustus 2012 @ 11:38 schreef Fokking_Hell het volgende:
[..]

Het grote probleem is niet de regels of de bureaucratie. Dat is ook een probeem, maar het echte issue is dat mensen maar menen dat ze automatisch overal recht op hebben: uitkeringen, subsidies, vergoedingen, aandacht, noem maar op. Alles is geinstitutionaliseerd en niemand aan de ontvangende klant boeit het dat er anderen zijn die hard moeten werken en/of dokken om deze verzorgingsmaatschappij mogelijk te maken. Dat besef is meer nodig, dankjewelletjes niet per se, maar asociaal oplichtgedrag om maar zo lui mogelijk te kunnen zijn en zoveel mogelijk gemeenschapsgeld binnen te krijgen moet stoppen. En de beste manier is dan richting een nachtwakersstaat gaan, terwijl je degenen die echt hulp nodig hebben probeert als overheid probeert te helpen. Met - om maar eens iets te noemen - je eigen burgers voorop, niet illegalen zonder zorgverzekering. Dan snappen Henk en Ingrid ook dat ze hun belastinggeld alleen geven aan gevallen die het echt nodig hebben. Gevolg is wel dat de bewijslast voor de noodzaak bij de burger ligt. En dat je dus bijvoorbeeld pech hebt als je nu met een vage niet aantoonbare lage rugpijn uitkering trekt. Helaas, pindakaas, maar als het systeem zo blijft zoals het nu is dan stort de boel uiteindelijk helemaal in en dan zijn we nog verder van huis.
Hier ga ik maar deels mee akkoord: ik ga akkoord dat het idee dat je maar recht hebt op geld van andere mensen, waar zij productief voor zijn geweest, een heel negatief idee is. (Dat is onmogelijk als samenleving als lange termijn systeem in stand te houden.)

Maar ik zou niet zeggen dat regels en bureaucratie geen groot probleem zijn. Regels en bureaucratie creëren immers institutionele barriëres tot de creatie van welvaart. (Wat klink ik weer heerlijk Randiaans; terwijl ik kan verzekeren dat ik geen Randiaan ben. Maar daar had ze zeker een punt.) Als je belemmeringen creëert, dan gaan er, op de marge, mensen belemmert worden door die belemmeringen. Uitgebreide reguleringen kunnen misschien de wensen en voordelen van sommige dienen, maar het zal ook altijd de mogelijkheden van anderen beperken.

En er zijn redenen om te concluderen dat zij die rijker, machtiger en intelligenter zijn het eenvoudiger hebben om over die barrieres te springen; maar zij die armer en zwakker zijn hebben daar grotere problemen mee. Uitgebreide reguleringen zijn voor mij dan ook (doorgaans) enorm asociale mechanismen; zelfs als ze heel goede intenties hebben.
quote:
Op donderdag 23 augustus 2012 @ 10:49 schreef tedkees2 het volgende:
[..]


Lekker onderbouwd ! Ik kan precies 't tegenovergestelde zeggen en dat is net zo waar.
In mijn directe omgeving heb ik te maken met iemand die MS heeft. Als je ziet wat dat kost dan denk ik niet dat je dit kan opvangen met liefdadigheid. Of je moet een soort van collectief liefdadigheidsfonds hebben voor mensen die ziek worden, waar iedereen dan naar inkomen een bepaalde bijdrage aan kan leveren. Oh wacht....
Waarom zou 'iedereen' daar aan moeten bijdragen? Elke extra euro is een euro extra voor die persoon. Denk je dat mensen absoluut geen enkele reden hebben om te geven aan MS?

In ieder geval: historisch waren organisaties voor solidariteit vrijwillige en horizontale organisaties (in plaats van de huidige vertikale onvrijwillige.) Als het jouw oordeel is dat die organisaties, gegeven de mogelijkheden qua welvaart van toen, het slecht deden; dan hoor ik dat graag. Want ik heb toch de indruk - op basis van wat historisch onderzoek - van het tegendeel.
quote:
Op donderdag 23 augustus 2012 @ 12:18 schreef welck het volgende:
[..]


Waarop baseer je dat?
Kennis, onderzoek en Logisch nadenken...

In een Libertarische samenleving geldt het recht van de rijkste en sterkste en doet men de aanname dat mensen sociaal zullen zijn zodra ze voldoende middelen hebben. De praktijk wijst echter uit dat bij het gros uitsluitend de drang naar méér heerst. Eerlijk delen is er niet bij, laat staan zorgdrang, vrijwillig gezamelijk bekostigen van projecten zonder gewin en eerlijk ondernemerschap.

Gezien gecentraliseerd gezag ontbreekt komen diverse instituten nooit van de grond: Onderwijs, zorg, infrastructuur, stedenbouw, defensie, internationale betrekkingen, verdeling van natuurlijke gondstoffen enz. enz.

Aangezien ieder zijn eigen kleine stukje bedrijft zonder invloed van gezag van buitenaf zul je overal altijd afzonderlijk voor moeten betalen en dienen alle "gezamelijke beslissingen" over een oneindige hoeveelheid schijven beslist moeten worden. Deze inefficentie zorgt voor een veelvoud van de huidige kosten voor bestuur.
quote:
Op donderdag 23 augustus 2012 @ 12:59 schreef Omniculus het volgende:
[..]


Kennis, onderzoek en Logisch nadenken...

In een Libertarische samenleving geldt het recht van de rijkste en sterkste en doet men de aanname dat mensen sociaal zullen zijn zodra ze voldoende middelen hebben. De praktijk wijst echter uit dat bij het gros uitsluitend de drang naar méér heerst. Eerlijk delen is er niet bij, laat staan zorgdrang, vrijwillig gezamelijk bekostigen van projecten zonder gewin en eerlijk ondernemerschap.

Gezien gecentraliseerd gezag ontbreekt komen diverse instituten nooit van de grond: Onderwijs, zorg, infrastructuur, stedenbouw, defensie, internationale betrekkingen, verdeling van natuurlijke gondstoffen enz. enz.

Aangezien ieder zijn eigen kleine stukje bedrijft zonder invloed van gezag van buitenaf zul je overal altijd afzonderlijk voor moeten betalen en dienen alle "gezamelijke beslissingen" over een oneindige hoeveelheid schijven beslist moeten worden. Deze inefficentie zorgt voor een veelvoud van de huidige kosten voor bestuur.
Dag Omniculus,

dat zijn nogal zware beschuldigingen aan het idee van een vrije samenleving. Sta me toe enkele vragen te stellen:

Waarom zou in een vrije samenleving 'het recht van de sterkste' gelden, meer dan het nu is? Wat is op dit moment 'de sterkste organisatie' in Nederland? De Nederlandse overheid lijkt me een goede kanshebber; die dan ook het 'recht' bepaalt. Geldt in deze samenleving niet 'het recht van de sterkste'? Het aloude probleem van 'hoe kan de samenleving rechtvaardig zijn' is het idee van 'hoe kunnen we zorgen dat de macht die in de samenleving is, gebruikt wordt voor het bereiken van recht'. Libertariërs hebben inderdaad een radicaal ander antwoord op deze vraag dan het 'typische' antwoord. Wij denken dat competitie tussen veel meer actoren, zonder de bescherming van uitgebreide reguleringen, inderdaad een beter mechanisme is om te zorgen dat zaken die niet behoren, niet gebeuren. Als er dan een overheid is en die focust zich uitsluitend op het beschermen van het eigendomsrecht, het uitvoeren van contracten en het uitvoeren van de beslissingen van een gedecentraliseerd rechtsysteem, is het mij vreemd waarom je daar per se bang van moet zijn. Kan je me dat uitleggen?

Misschien dat mijn opmerkingen volledig naast de kwestie zijn en dan bied ik mijn excuses aan. Maar het is niet volledig duidelijk waar je naartoe wilt.

Verder beweer je dat 'bij het gros uitsluitend de drang naar méér heerst'. Ik weet ook niet goed wat ik daarmee moet aanvangen. Als dit echt zo'n probleem is, dan lijkt het me zeker problematisch in een samenleving waar de overheid het principiële recht heeft om uw gezondheidszorg, pensioen, onderwijs, arbeidscontracten, verzekeringen, voedsel en dergelijke te regelen?

Het is mij ook niet duidelijk wat er mis is met 'meer'; afhankelijk van wat er 'meer' is. Als iemand meer geld wenst te verdienen en dit doet op een productieve manier; is dat verkeerd? Als iemand geld wenst te verdienen omdat hij daardoor meer solidair kan zijn; is dat dan verkeerd? Ik ga er van uit dat dit niet problematisch is, dus wat bedoel je juist met de drang naar meer en de negatieve connotatie die je daar aan vasthangt? Kan je daar een voorbeeld van geven en liefst ook aantonen dat dit inderdaad 'het gros' (van de mensen) is?

Als je immers beweert dat 'eerlijk delen' er niet bij is, dan vraag ik me toch af op basis van welk materiaal je dat beweert. Als je kijkt naar de sociale zorgvoorzieningen voor de welvaartsstaat zie je een uitgebreid netwerk van horizontale, vrijwillige organisaties die mensen hielpen indien nodig. (Natuurlijk was dat niet perfect; maar wel menselijk institutioneel stelsel is dat wel?)

Je beweert bijvoorbeeld dat onderwijs, zorg, infrastructuur, stedenbouw en verdeling van natuurlijke grondstoffen nooit van de grond kwamen voor 'centraal gezag', maar dan beweer je dat die zaken er dus niet waren voor de centrale overheden het deden? Dat is simpelweg historisch inaccuraat. In Engeland bijvoorbeeld had het overgrote onderdeel van de bevolking onderwijs voor dat de overheid zich daarmee begon bezig te houden. Meer informatie daarover vind je in 'Education and the State', het standaardwerk over die periode van G. E. West. Als je geïnteresseerd bent in 'private, publieke goederen' kan ik je ook 'The Voluntary City' aanraden, geedit door Beito; waar een hoop historische allerlei historische alternatieven bespreken van zaken waarvan nu wordt beweerd - zoals door jezelf - dat alleen de overheid dit kan.

Daarmee is natuurlijk niet aangetoond dat het slecht is dat de overheid het doet; misschien is de overheid wel beter! (Een standpunt waar ik niet mee akkoord ga.) Maar het is redelijk incorrect te beweren dat er historisch geen voorbeelden zijn - en dat die voorbeelden best wel 'goed' te noemen zijn volgens moderne standaarden. Of toch: dat was mijn oordeel.

Ik vind het ook raar dat je doet alsof integratie door bedrijven niet gebruiken. Als je met visa betaald, dan is dat een heel netwerk van bedrijven die daarmee in contact komen - maar jij zelf betaalt alleen met je visa. Je zou kunnen zeggen dat een van de kenmerken van een steeds evoluerende economie is dat de consument steeds minder en minder 'moet doen' omdat er steeds meer en meer 'achter de schermen' gebeurt; juist omdat bedrijven een incentive hebben om die kosten te minimaliseren en dus zaken te integreren. Natuurlijk is dit niet absoluut, maar ik vind het echt heel raar dat je doet alsof integratie door bedrijven niet gebeurt.

Overigens misken je ook de mogelijkheid tot collectieve actie die in het verleden al is gebeurd. Hier kan je een Nederlandse, historische uitleg vinden over 'Lokale Publieke Goederen en Collectieve Voorzieningen': http://users.ugent.be/~fr(...)PubliekeGoederen.pdf

Mvg,

Adrian
Ten eerste wil ik fok! Complimenteren met dit stukje, netjes en duidelijk geschreven en goede informatie ik zie het volgende deel met smart tegemoet.

Die partij heeft op zich wel leuke ideeën want wie wil er nou belasting betalen?
Ik vraag me alleen af hoe ze dat willen organiseren want de staat heeft toch ook geld nodig voor de infrastructuur, politie, leger noem maar op

-edit- ik zie wel staan dat ze alles met het aardgas willen bekostigen maar dat lijkt mij niet genoeg en ook van tijdelijke aard

[ Bericht gewijzigd door vaginabeheerder op donderdag 23 augustus 2012 @ 14:08 ]
Dag Adrian,

W.O.T.... Omwille van de leesbaarheid laat ik de quote maar even gaan.

Het zijn geen beschuldigingen, ik ventileer slechts een overtuiging, net als jullie. Ik ben niet bang voor een Libertarische samenleving, het is een mooi idee... in theorie.

Ik deel de mening dat er een te hoge regeldruk is en dat veel wetgeving onnodig complex of zelfs overbodig is. Jullie gaan hierin echter voor mijn smaak veel te ver.

"Wat is er mis met Méér" Jullie geven de overheden de schuld van de crisis. Ik durf te beweren dat dit voor een groot gedeelte te maken heeft met de hebzucht van een select groepje. DAT is er mis met Méér. Ik heb geen enkele illusie dat dit verdwijnt als er minder regels en overheidsbemoeienis komt.

"Historisch inaccuraat" Ik zal het anders omschrijven, ik beweer niet dat uitsluitend een overheid in staat is om stedenbouw, verdeling van natuurlijke grondstoffen, zorg en onderwijs te regelen, ik betwist het dat deze in een Libertarische samenleving van de grond komen.

Van alle referenties die je doet naar werkende toepassing van de door jou beschreven situatie is er niet een in een Libertarische samenleving. Geef me een succesvol voorbeeld van een dergelijke samenleving en ik ga campagne voeren voor je... :-)

Volg je de Libertarische standpunten dan:
zijn Drugs, Alcohol, wapens en zelfs organen voor iedereen vrij verkrijgbaar, ook voor kinderen...
Hoeren mogen vrij en overal tippelen, naakt als ze daar zin in hebben en sex met dieren en lijken is geen probleem...
Je mag onbeperkt discrimineren, beledigen, mensen omkopen of zich laten chanteren.

Of hebben jullie daar regeltjes tegen?
Snelle vraag (ik zal straks uitgebreider antwoorden): kan je mij uitleggen hoe hebzucht een crisis veroorzaakt? Want ik ben ook hebzuchtig - ik werk nogal veel en wil graag meer geld verdienen! - maar dit gedrag veroorzaakt geen crisis. Het lijkt me dus dat 'hebzucht' gekoppeld moet worden aan bepaalde soorten van zaken die dan samen een crisis veroorzaken, niet? Kan je me uitleggen hoe dat werkt?

(Ik beloof dat ik later uitgebreider zal antwoorden; maar nu moet ik echt even voor school verder werken. )
userIcon
quote:
Op donderdag 23 augustus 2012 @ 12:47 schreef AdrianHealey het volgende:
[..]


Langs de andere kant merk je op dat het naïef is om te denken dat mensen 'altijd in de bres springen'. Dit is op een bepaald niveau zeker waar: en het libertarisme belooft zeker niet de utopie waar iedereen geholpen wordt die geholpen zou moeten worden. (Maar, om intellectueel eerlijk te zijn, denk ik dat je moet zeggen dat dit nu ook niet het geval is.)
Misschien niet helemaal, maar er is in Nederland op dit moment altijd nog altijd een vangnet, uiteindelijk heeft iedereen toch een bepaald minimum aan leefomstandigheden.

quote:

Een brede verzameling aan argumenten ondersteunen echter het idee dat er toch wel degelijk iets in zit dat er wel meer solidariteit zou zijn. Ten eerste lijkt het mij analytisch incorrect om te denken dat mensen alleen maar aan zichzelf denken - anders heb je volgens mij moeite om de geschiedenis van de welvaartsstaat te verklaren. (Als je kijkt naar de vrijwillige organisaties waaruit de welvaartsstaat in Europa is gegroeid, dan lijkt er me best wel iets te zeggen dat mensen tot op zekere hoogte solidair zijn.)
Hou er ook rekening mee dat tijden veranderd zijn. Mensen zijn invididualistischer gaan leven. Ik vind het nog steeds naïef om te denken dat er dan meer solidariteit zou zijn. Er zullen nog steeds mensen met vele verschillende karakters zijn die niet allemaal bij elkaar aansluiten. Jullie ideeën werken misschien in een groep waarin de neuzen allemaal dezelfde kant op staan, maar niet in de diverse samenleveing van nu. Dan kan het vroeger wel zo zijn geweest, maar ik zie dat nu echt niet werken. Vroeger hadden mensen bijvoorbeeld hun ouders in huis, nu moet ik er niet aan denken, ik zou gek worden. Verder zie ik mensen ook niet de behoefte hebben om voor hun bejaarde buurman zorgen, iemand die toch al de hele dag niets anders doet dan zeuren over vanalles en nog wat...

quote:

Ten tweede is er ook het coördinatie idee: er van uitgaande dat mensen wel degelijk tot op zekere hoogte solidair zijn, is de kernvraag hoe je dat gevoel van sympathy coördineert tot resultaten. Daarbij lijkt ons dat de oplossing om het via een uitgebreide overheidsbureaucratie te doen inferieur tot vrijwillige organisaties. Als we weten dat het overgrote onderdeel van de welvaartsstaat dient om de middenklasse te laten betalen voor de middenklasse, dan zijn er misschien enkele problemen met het idee dat de welvaartsstaat netto goed is voor de zwakkeren en armen. Libertariërs wijzen ook op de problematiek van de uitgebreide reguleringen die in plaats van armen te beschermen, het eerder moeilijker maken om uit bepaalde problematische situaties te geraken omdat ze institutioneel beperkt worden door de regulering die bedoelt was om hen te beschermen!
Dus jullie willen dat er een soort centrale coördinatie die alles voor die organisaties regelt? Oftewel een overheid?
Bedenk ook dat veel mensen hun eigen (kansloze) situatie maar al te graag zelf in stand houden...

quote:

Dat zijn allemaal zaken waar je niet per se akkoord moet gaan, maar er zit, mijn inziens, meer achter de gehele redenering dan een puur naïef 'alle mensen zijn goed'.

In de hoop daarmee de positie wat meer verduidelijkt te hebben,
IK denk niet dat het werkt, maar goed... Ik vind het allemaal wat erg naïef, er zullen grote gaten vallen in de samenleving.
Nah, dat verbaasd me nou nix...

Als gezegd, mijn mening is dat deze crisis voor een groot deel veroorzaakt is door hebzuchtige, kortzichtige mensen. Hebzucht zorgt ervoor dat mensen risico's nemen, in veel gevallen in het recente verleden onverantwoordelijke risico's. Zeker als ze dit risico niet met hun eigen geld nemen, maar met dat van jou en mij.

Voorbeeldje dan maar...: Bij banken zitten verkopers in een positie waarbij ze bonussen binnen kunnen halen door meer en meer producten (beleggingen, verzekeringen, leningen, derivaten) te verstrekken, ongeacht of de afnemer deze nodig heeft of zelfs maar kan betalen. Het maakt ook niet uit of het onderpand de lening dekt, wie dan leeft...
De manager van deze verkopers, krijgen per verkoper die dit doet nog hogere bonussen, de directeuren van de managers nog grotere bonussen, de CEO's van de directeuren NOG groter...

Ondanks de huidige economische crises stopt dit niet en zelfs banken die met staatsgeld gered zijn betalen nog steeds bizarre bonussen uit omdat dit nu eenmaal "contractueel is vastgelegd".

Ik weet ook wel dat er inmiddels na de bankencrisis, een Euro crisis is ontstaan die zijn grondslag heeft in meer complexe oorzaken. Maar als je in die oorzaken gaat graven beloof ik dat hebzucht en onwillendheid om samen de rekening te betalen nog steeds een hoofdmoot beslaat.
userIcon
quote:
Op donderdag 23 augustus 2012 @ 11:02 schreef BradleyQ het volgende:
[..]

Communisme werkt perfect. Het is alleen door de stalinisten verneukt en tot staatskapitalisme teruggebracht.
En door de dictatoriale neigingen van Rusland, al vóór en ná het communisme. Niet dat ik op het communisme zou stemmen.
userIcon
De mensheid is er nog niet klaar voor, is net zo een utopie als communisme. De wereld is te ingewikkeld geworden, en mensen moeten beschermt worden met wetten. Dit is niets meer dan een VVD-partij, ik las al in een partijpunt dat consumenten niet beschermt moeten worden. Het liberalisme is veelal gelinkt aan het economisch liberalisme, en het liberalisme is hoogstwaarschijnlijk uitgevonden door een gierige fabriekseigenaar.

Het is ook allemaal vrij algemene praat, eigenlijk wil iedereen vrijheid om te doen wat hij wil. Maar dan zouden er ook geen wetten meer zijn. En de een zijn vrijheid is de ander zijn beperking.

Een liberale of kapitalistische staat is er nooit geweest, net zoals er nooit een communistische staat is geweest.
Socialisme is wel te realiseren, mits het uit de bevolking zelf komt.
userIcon
Geweldig! Mij. Partij! Mijn stem hebben ze!
En wbt al die zeikerds hier: hun ideologie werktte al helemaal niet, dus tijd om het roer om te gooien naar een samenleving waar we geen staatsslaven meet zijn, waar de overheid van mijn centen af blijft en mij niet meer lastig valt met hun zieke regeltjes.
Dat zou mooi zijn!
Ik heb een droom dat op een dag wij ongestoort kunnen blowen in het park en geen last hebben van de politie!
Maar er waren vroeger ook mensen die dachten dat ML King gek was, maar hij heeft toch gelijk gekregen. Nu lachen ze de Libertarïers uit, maar ga je zeggen dat die gelijk gaan krijgen en de mensen die willen dat we overheidsslaven blijven krijgen de middelvinger.
Live Free!
In vroeger tijden had je de kerken en het particulier initiatief die allerlei sociaal werk deden. Maar sinds de socialisten en corporatisten de nachtwakersstaat gingen controleren en feitelijk afgeschaft hebben en de burger zijn/haar zuurverdiende inkomen grotendeels afpakken om sinterklaas te spelen en hun hobby's te betalen, blijft er weinig meer over van de kerkelijke diaconie en het particulier initiatief.

Het is de ironie ten top, dat de verzorgingsstaat door dit autokatalytisch proces de armoede creëert, waar ze van moet voortbestaan.
45  van 45 reacties op deze pagina. (5 verborgen.Registreer en log in om deze berichten te kunnen zien)
Pagina  1


Lees ook:

» 14/08 FOK!verkiezingen: De Libertarische Partij80
» 14:27 'Tweede Kamerleden negeren Wilders'39
» 18/06 De Graaf: geen fouten gemaakt26
» 16/06 [Upd] 'Geweld Istanbul valt wel mee'92


Gebruikersnaam 
Wachtwoord
 
Video's