review
Film: The Departed

The Departed is een remake van de Hongkong hit Infernal Affairs, dat in 2002 een enorme hit was in Azië. Hollywood was dan ook meer dan bereid om een veramerikaniseerde versie te maken met een aantal grote Amerikaanse namen die de geldkassa ongetwijfeld zullen doen rinkelen. De cast bestaat onder andere uit: Leonardo Dicaprio (Titanic), Matt Damon (The Bourne Supremacy), Mark Wahlberg (Three Kings), Alec Baldwin (The Hunt for Red October), Martin Sheen (Apocalypse Now) en niet te vergeten Jack Nicholson (The Shining). Alleen al door die cast halen de studio's hun geld er op zeker uit. Ook de eerste reacties van de critici zijn vol lof over de nieuwste Scorsese film.

Plaats van handelen is het zuidelijke deel van Boston. Frank Costello (Jack Nicholson) heerst als een vorst in dit deel van Boston. De politie doet er alles aan om Costello en zijn maffia te stoppen, maar heeft tot dusverre weinig succes. Infiltranten worden ingezet om het tij te keren. De jonge agent Billy Costigan (Leonardo Dicaprio) infiltreert in de bende van Costello. Langzaam maar zeker probeert Billy zich op te werken tot vertrouweling van Frank en dit lijkt wonderwel goed te lukken. Helaas voor de politie zijn zij niet de enige die infiltranten gebruiken. Colin Sullivan (Matt Damon), een handlanger van Costello, is geïnfiltreerd bij de politie en werkt zich op naar belangrijke posities binnen het korps. Na verloop van tijd wordt voor beide groepen duidelijk dat ze met een mol te maken hebben. Zo begint er een kat en muis spel tussen de twee groepen die de integriteit van beide infiltranten zwaar op de proef stelt. Zijn ze nog loyaal aan de juiste mensen of neemt hun alter ego het roer over?
Is The Departed Scorsese's nieuwste meesterwerk zoals vele critici beweren? Naar de bescheiden mening van uw reviewer: niet eens in de buurt.
Matt Damon en Leonardo Dicaprio zijn dan wel niet de beste acteurs die Hollywood rijk is, maar zetten hun rollen naar vermogen goed neer. Ook Mark Wahlberg zet een leuke rol neer. Vooral Jack Nicholson schittert echter in zijn sterke rol als Frank Costello. Hij is geloofwaardig als de nietsontziende maffia baas en brengt zijn rol met veel plezier en humor. Het verhaal van The Departed zit goed in elkaar en is een uitstekend kat en muis spel met veel aandacht voor de twee undercover agenten die verstrikt raken in hun dubbel leven. Uiteraard ziet de film er goed uit zoals je mag verwachten van Scorsese. Mooi en ruw.

Helaas zijn er echter ook veel minpunten te bespeuren in The Departed. Hoewel Jack Nicholson erg sterk acteert, zit daar een grote maar aan. Nicholson is zoveel beter dan alle andere acteurs, dat het op sommige momenten meer een one man show lijkt. Ook zijn er later in de film een paar momenten waarin Nicholson een beetje vervalt in het oh zo bekende overacteren van hem. De twee hoofdrollen van Damon en Dicaprio zijn aardig, maar deze twee missen het talent om de personages echt te doen opleven en zijn bovenal geen partij voor Nicholson. Ook Wahlbergs rol heeft een negatieve kant. Hoewel erg geestig, bekruipt het gevoel dat Wahlberg in de verkeerde film zit. De rol lijkt puur en alleen geschreven te zijn voor het komische aspect en wordt er in de derde akte wel erg makkelijk uitgegooid. Blijkbaar voor het verhaal een ietwat overbodige rol... De bijrollen van Martin Sheen en Alec Baldwin zijn heel erg braaf en vooral de rol van Sheen wordt daar de dupe van aangezien de emotionele betrokkenheid met het personage uiterst klein is. De film is doorspekt met humoristische opmerkingen en dialogen. Dit werkt in het begin erg goed, maar later in de film wordt het meer een gevalletje van overdaad schaadt. Het tempo van de film had een stuk beter kunnen zijn als de overbodige aspecten achterwege waren gelaten en meer was uitgegaan van het sterke verhaal.
Iedereen die Infernal Affairs heeft gezien, heeft al een betere versie van The Departed gezien. Zo ongeveer alle belangrijke momenten van de The Departed zijn nagenoeg gelijk aan de Aziatische film, zoniet exact hetzelfde. Ook het acteerwerk, exclusief Nicholson, steekt wat flets af bij zijn voorganger. Tevens ontbreekt het in The Departed een beetje aan spanning, grotendeels veroorzaakt door het gebrek aan emotionele betrokkenheid bij een aantal personages.
Het klinkt misschien allemaal erg dramatisch, maar zo erg is het ook weer niet. Het is geen slechte film, zeker niet als je Infernal Affairs niet hebt gezien. Het verhaal was goed en is dat uiteraard nog steeds in Scorsese's versie. Als je Infernal Affairs niet wil en/of kan zien dan is het zelfs wel een aanrader. Vooral dankzij een Nicholson in topvorm en het sterke verhaal. Toch blijft een gevoel van totale overbodigheid hangen bij uw reviewer. Misschien zou Hollywood er beter aan doen om zich wat meer te focussen op originaliteit en de remakes een tijdje met rust te laten...
Label: Warner Bros. Releasedatum: 9 november 2006 Kijkwijzer:




Waardering:






























Ja, ik weet dat veel amerikanen daar stemmen en dat daarom de film ooknog eens hoger uit de bus komt maar een 6 is overdreven laag!
Echt een goede film imho
En verder volkomen gelijk dat IA een stuk beter is foto
Alec Baldwin heb ik nooit zo'n sterke acteur gevonden en Martin Sheen speelde wel ok.
Het verhaal van Infernal affairs is zo sterk dat the Departed gewoon niet kan mislukken.
Maar waar the Departed mij erg tegenvalt zijn de volgende punten:
-Scorcesse zegt dat the Departed geen remake van Infernal Affairs is terwijl meer dan 80% letterlijk is overgenomen.
-Het enorme slappe "correcte" einde dat je ver vantevoren kon zien aankomen met Mark Wahlberg als je de originele film had gezien.
-Het toeval van een relatie tussen 3 hoofdpersonen
-Het feit dat ze enkele juist enorm sterke punten uit het origineel niet gebruikt hebben.
Het grote nadeel van deze film is dat het een echte Amerikaanse film is geworden en het er dus dik op ligt .. geen open eindes .. geen raadsels .. niet een grijs gebied tussen "goed" en "slecht" waar juist een groot deel van de kracht bij Infernal Affairs ligt terwijl het verhaal exact hetzelfde is.
Wel interessant is dat een bepaalde scene bij de lift erg typerend is voor Scorcesse die apart en ook niet verkeerd is, maar dat deze in het origneel 10x zo goed is omdat je dan echt het gevoel heb of het een enorm morele beslissing is die er genomen is.
Als je Infernal Affairs niet hebt gezien zou je deze film een 4 of 5 geven .. als je m wel hebt gezien niet meer dan een 3. Het acteren in the Departed is beter, maar de sterke details en subtiliteit (is dat een woord) zijn vern**kt.
En wat hier boven al is opgemerkt, als je IA nooit hebt gezien zou je het misschien 4 sterren geven.
Not with a bang but a whimper
Mijn reviews
En waarom zou je, volgens enkele users, deze film niet met Infernal Affairs mogen vergelijken?
Was wel 10 eurocent waard voor een dvdr
(2 weken geleden gezien in dvd-screener) foto
The world forgetting, by the world forgot.
Eternal sunshine of the spotless mind!
Mooi hoor, met matig beeld en dito geluid een dvd kijken foto
Lost in the 4400
Know thyself
Maarja, misschien heb ik wel gewoon niets met gangsterfilms foto
maar stel dat ik die nu alsnog zou gaan kijken, vind ik toch niet ineens the departed slechter??
Ik denk dat als je AI gezien hebt, dat the departed veel minder verrassend is, gewoon omdat het niet meer nieuw is. maar dan hoeft de film niet perse slechter te zijn dan zn voorganger. als je eerst the departed had gezien en daarna AI, had je misschien wel 4 of 5 sterren gegeven foto
heb van het begin tot het einde met spanning zitten kijken foto
prima acteerwerk, goed verhaal, niet voorspelbaar foto
ik zag een beetje op tegen de lange zit van 2,5 uur... maar je had helemaal niet door dat de film zolang duurde...
wat mij betreft had ie ook wel minstens 4 sterren mogen krijgen foto
Ik zou 'm 4 sterren gegeven hebben immers, maar dat terzijde.
Om te kunnen reageren moet je zijn ingelogd op FOK.nl. Als je nog geen account hebt kun je gratis een FOK!account aanmaken