AZ heeft zich overtuigend geplaatst voor het hoofdtoernooi van de Conference League. Na de 0-2 zege in Bulgarije werd Levski Sofia in Alkmaar met 4-1 over de knie gelegd in de laatste kwalificatieronde.
AZ maakte in eigen stadion korte metten met Levski Sofia. Zonder de geblesseerde topschutter Troy Parrott nam Mexx Meerdink zijn plaats in de spits over. Al na zes minuten stond het 2-0: eerst kopte Ibrahim Sadiq raak uit een rebound na een schot van Peer Koopmeiners, kort daarna tikte Meerdink een voorzet van Mees de Wit binnen. De Alkmaarders waren heer en meester en gaven de Bulgaren geen kans. Vlak voor rust werd het zelfs 3-0, opnieuw via Sadiq, die knap afrondde na een combinatie met Meerdink. Voor de aftrap was bovendien nieuwkomer Weslley Patati aan het publiek gepresenteerd, de Braziliaan die overkomt van Maccabi Tel Aviv.
Na de rust profiteerde Levski Sofia nog wel van een moment van onoplettendheid in de AZ-defensie: Everton Bala ontsnapte aan de aandacht van Wouter Goes en schoof de 3-1 binnen. Het bleek slechts een korte opleving, want trainer Maarten Martens kon het zich permitteren om meerdere wissels door te voeren. Onder meer Dave Kwakman, Isak Jensen, Sven Mijnans en Zico Buurmeester kregen speelminuten. Lequincio Zeefuik bekroonde zijn invalbeurt vlak voor tijd zelfs met zijn eerste doelpunt in het eerste elftal, waarmee hij de 4-1 eindstand bepaalde.
Met de dubbele zege (2-0 uit, 4-1 thuis) is AZ zonder problemen doorgedrongen tot het hoofdtoernooi. Daarin treffen de Alkmaarders Slovan Bratislava, Crystal Palace, Jagiellonia Bialystok, Kosovaars kampioen Drita, AEK Larnaca en het Ierse Shelbourne.
FC Utrecht heeft zich donderdagavond voor het eerst in vijftien jaar weer geplaatst voor een Europees hoofdtoernooi. In het eigen stadion werd afgerekend met Zrinjski Mostar uit Bosnie & Herzegovina, waarna vrijdag de loting voor het hoofdtoernooi werd gehouden.
FC Utrecht begon in Stadion Galgenwaard met vertrouwen aan de return tegen Zrinjski Mostar, maar zonder de noodzaak om risico’s te nemen na de 0-2 winst in Bosnië en Herzegovina. Trainer Ron Jans koos voor een vertrouwd elftal, met onder anderen Souffian El Karouani op linksback, Siebe Horemans aan de rechterkant en David Min in de spits.
Al vroeg kreeg Adrian Blake een kans, maar zijn schot in de 21ste minuut werd gekeerd door doelman Goran Karacic. Niet veel later volgde de grootste tegenvaller: aanvallende middenvelder Victor Jensen, dit nog jonge seizoen al goed voor acht doelpunten en onlangs geselecteerd voor het Deense nationale elftal, viel geblesseerd uit met een hamstringblessure en werd in de 29ste minuut vervangen door Davy van den Berg. Utrecht oogde aangeslagen en wist voor rust alleen nog via een vrije trap van Van den Berg voor wat dreiging te zorgen.
Na de pauze kwam de thuisploeg kortstondig beter in de wedstrijd. Min kreeg in de 53ste minuut een uitgelezen kans na een pass van Miguel Rodríguez, maar schoot naast. Het duel kabbelde daarna voort, ondanks de invalbeurt van Sébastien Haller met nog een half uur te spelen. In blessuretijd miste invaller Miliano Jonathans nog een grote kans, waardoor de score op 0-0 bleef steken.
Voor het eerst sinds mei slaagde FC Utrecht er niet in om te scoren, maar dat deed weinig af aan de feeststemming: de Domstedelingen zijn na overwinningen op FC Sheriff Tiraspol en Servette FC nu voor het eerst sinds 2010/2011 weer geplaatst voor het hoofdtoernooi van de Europa League. Daarin spelen ze thuis tegen FC Porto, Olympique Lyon, Nottingham Forest en Racing Genk, terwijl uitwedstrijden wachten bij Real Betis, Celtic, SC Freiburg en SK Brann.
Go Ahead Eagles was al geplaatst voor het hoofdtoernooi van de Europa League, het hoogste niveau waar ze ooit op hebben gespeeld. Zij nemen het thuis op tegen Aston Villa, Sporting Braga, Steaua Boekarest en Vfb Stuttgart, uit spelen ze bij Red Bull Salzburg, Olympique Lyon, OGC Nice en Panathinaikos.
De Nederlandse volleybalsters hebben voor een sensationele prestatie gezorgd door in de achtste finales van het WK regerend wereldkampioen Servië uit te schakelen. In het Thaise Chiang Mai won de ploeg van bondscoach Felix Koslowski met 3-2 (27-25, 26-24, 22-25, 20-25, 15-11).
Servië trad aan zonder steraanvalster Tijana Boskovic, die nog herstellende was van een enkelblessure. Toch leek de openingsset naar de Servische ploeg te gaan. Ze kregen twee setpunten, maar Nederland werkte die weg, waarna Oranje de eerste set alsnog binnensleepte. Ook de tweede set was spannend, met een beslissende ace van Nika Daalderop.
Vanaf de derde set kantelde de wedstrijd. Nederland verspeelde een kleine voorsprong, waarna Servië de set naar zich toetrok. In de vierde set was Servië duidelijk sterker dan Oranje, waardoor een vijfde set de beslissing moest brengen.
Daarin toonde Nederland veerkracht. Vooral Elles Dambrink speelde een belangrijke rol. De diagonaalspeelster van Oranje zorgde met krachtige aanvallen en een sterke service voor een ruime voorsprong in de beslissende set. Bij het tweede matchpoint was het raak, en Oranje plaatste zich voor de kwartfinales. Daarin wacht Japan, dat in zijn achtste finale Thailand versloeg.
Juan Ayuso heeft vrijdag de zevende etappe van de Vuelta a España gewonnen. De Spanjaard van UAE Team Emirates sloeg terug na een tegenvallende dag richting Andorra. Hij maakte deel uit van de vroege vlucht en rondde die uiteindelijk succesvol af. In het klassement veranderde weinig: Torstein Træen wist zijn rode leiderstrui te behouden.
Het peloton kreeg in de 188 kilometer lange rit van Andorra la Vella naar Cerler een zwaar parcours voorgeschoteld, met beklimmingen van de Port del Cantó, Puerto de Creu de Perves en de Coll d’Espina voorafgaand aan de slotklim. Ayuso koos al vroeg voor de aanval en kreeg later gezelschap van een tiental renners, onder wie zijn ploeggenoot Jay Vine en sprinter Mads Pedersen.
Pedersen pakte de volle buit bij de tussensprint, vlak voor de slotklim. Aan de voet van die klim hadden de koplopers een voorsprong van drie minuten. Daar viel de beslissing: Ayuso demarreerde al vroeg. Marco Frigo wist nog even terug aan te sluiten, maar niet veel later reed de Spanjaard opnieuw weg bij de Italiaan.
In de groep der favorieten zette João Almeida een aanval in, maar Jonas Vingegaard reageerde moeiteloos op de poging van de Portugees. Giulio Ciccone kon eveneens volgen, waarna ook Sepp Kuss en Egan Bernal de aansluiting vonden. Vervolgens keerde de rust terug en kon ook Træen weer aansluiten. Zo bleef de strijd om het algemeen klassement ongewijzigd en behoudt de Noor de leiding.
Results powered by FirstCycling.com
Klimaatangstverspreidersclub Extinction Rebellion (XR) heeft aangekondigd op 24 oktober opnieuw Schipholgangers te irriteren. De groep richt zich wederom tegen Flying Blue, het spaarprogramma van KLM waarmee reizigers punten verzamelen voor nieuwe vluchten of upgrades. Volgens de professionele 'activisten' van XR stimuleert de luchtvaartmaatschappij hiermee onnodig veelvliegen, wat volgens hen haaks staat op de 'klimaatcrisis'.
De nieuwe actie volgt kort op een uitspraak van de rechtbank in Haarlem. Daar werd geoordeeld dat Schiphol activisten onterecht een jarenlang toegangsverbod had opgelegd na een eerdere demonstratie op 8 maart. De rechter noemde dat verbod een "ontoelaatbare inperking" van het recht op demonstratie.
Een woordvoerster van XR stelt dat burgerlijke ongehoorzaamheid op deze manier gerechtvaardigd is. "KLM jaagt veelvliegen aan met een spaarprogramma", zegt ze. De beweging vindt dat zichtbare en hoorbare protesten nodig zijn om wat volgens hen 'de gevolgen van de luchtvaart zijn' onder de aandacht te brengen.
Advocaat Willem Jebbink noemt de uitspraak 'een nieuwe overwinning' voor wat sommigen een klimaatsekte noemen. Volgens hem onderstreept de rechter dat demonstreren een essentieel onderdeel is van een democratische samenleving. Hij benadrukt dat protest moet kunnen plaatsvinden binnen zicht en gehoor van het doelwit, ook als dat 'ongemak' veroorzaakt (en mits het voor het juiste doel is -red.)
Tennisster Suzan Lamens heeft op de US Open in de tweede ronde niet kunnen stunten. De hoogstgeplaatste Nederlandse op de wereldranglijst nam het op tegen de winnares van drie jaar geleden, de Poolse Iga Swiatek.
De als tweede geplaatste Swiatek domineerde de openingsset en de partij leek rap richting een einde te gaan. Lamens herstelde zich echter indrukwekkend goed en wist de tweede set te pakken, maar daarna was het de Poolse die het met wat moeite alsnog af kon maken: 1-6, 6-4, 4-6.
Voor de Amerikaanse fans ging het prima, te beginnen met de als derde geplaatste Coco Gauff. De winnares van twee jaar geleden won met 7-6 (5), 6-2 van de Kroatische Donna Vekic, terwijl Amanda Anisimova (8) met 7-6 (2), 6-2 van de Australische Maya Joint won.
De als elfde geplaatste Tsjechische Karolina Muchova had wat meer moeite dan gedacht met Sorana Cirstea, maar klopte de Roemeense wel met 7-6 (0), 6-7 (3), 6-4. De Russische Ekaterina Alexandrova (13) klopte Wang Xinyu uit China met twee keer 6-2, terwijl de Australische Daria Kasatkina (15) de Russin Kamilla Rakhimova met 6-2, 4-6, 7-5 de baas was.
Tennisser Jannik Sinner heeft zich ook zonder onnodige moeite geplaatst voor de derde ronde op de US Open. De Italiaanse titelverdediger en nummer één van de wereld rekende met 6-3, 6-3, 6-2 overtuigend af met de Australiër Alexei Popyrin.
De nummer drie van de plaatsingslijst, de Duitser Alexander Zverev, had het ook niet al te moeilijk en won met drie keer 6-4 van de Brit Jacob Fearnley, wiens landgenoot Jack Draper (5) zich juist met een armblessure terug moest trekken.
De Australiër Alex de Minaur (8) had het met 6-2, 6-4, 6-2 niet zo moeilijk met de Japanse qualifier Shintaro Mochizuki, terwijl de Rus Karen Khachanov (9) na een vijfsetter juist sneuvelde: de Pool Kamil Majchrzak was met 2-6, 6-7 (4), 6-4, 7-5, 7-6 (5) te sterk.
Met ogenschijnlijk gemak rekende de Italiaan Lorenzo Musetti (10) met 6-4, 6-0, 6-2 af met de Belg David Goffin, terwijl het thuispubliek Tommy Paul (14) met moeite zag winnen van de Portugees Nuno Borges: 7-6 (6), 6-3, 5-7, 5-7, 7-5. Andrey Rublev uit Rusland (15) won tot slot met een beetje moeite van de Amerikaanse wildcardspeler Tristan Boyer: 6-3, 6-3, 5-7, 7-6 (4).
Bestaat straatvoetballen nog? Dat er straatschoffies leerden schoffelen zonder tuin. Achter de Christelijke school en bij de Philips.
Ook de zesde etappe van de Vuelta a España, de eerste echte bergrit, was niet zo boeiend. Vandaag volgt weer een kans om eindelijk een leuke rit te krijgen, maar dan moeten de klassementsrenners er toch wat meer zin in hebben.
De 188 kilometer lange rit gaat van start in Andorra la Vella, waar men gisteren ook al passeerde. Al vrij snel moet er een forse berg beklommen worden: het gaat weer bijna 25 kilometer lang omhoog, gemiddeld aan zo'n vier procent, maar het is bepaald geen gelijkmatige klim.
Na een fors stuk dalen en een lang vlak gedeelte doemen de bergen weer op, met een bijna zes kilometer lange klim van dik zes procent en daarna een berg die iets minder steil, maar wel anderhalve kilometer langer is. In Cerler komt men aan bij de slotklim, onderverdeeld in wat kleinere klimmetjes, maar alles bij elkaar zo'n twaalf kilometer aan zes procent, niet makkelijk.
Voor een veel meer uitgebreide voorbeschouwing verwijzen we natuurlijk weer door naar Rellende_Rotscholier's werk, hier te vinden. Tot slot dan nog de verwachting dat de finish zo ergens tussen kwart voor zes en zes wordt bereikt.

Het profiel van vandaag (Bron: Vuelta a España)

De route van vandaag (Bron: Vuelta a España)
Het plan om illegaal verblijf in Nederland strafbaar te stellen, raakt volgens de Raad van State ook mensen die vreemdelingen helpen. Dat betekent dat iemand die een maaltijd aanbiedt of tijdelijke steun verleent, juridisch kan worden gezien als medeplichtige. Daarmee blijken zorgen van hulporganisaties terecht: het risico bestaat dat zelfs kleinschalige hulp strafbaar is.
De Raad van State wijst erop dat hulp, hoe klein ook, bijdraagt aan het verblijf van iemand zonder geldige papieren. Daardoor kan de hulpverlener volgens de wet verantwoordelijk worden gehouden. Dit geldt zowel voor incidentele hulp als voor structurele ondersteuning. In beide gevallen kan een rechter besluiten dat er sprake is van strafbaarheid.
Het advies van de Raad volgt op een eerder aangenomen voorstel van de PVV. Dat maakte illegaal verblijf strafbaar en leidde tot veel discussie in de Tweede Kamer. Critici waarschuwden dat dit niet alleen gevolgen zou hebben voor vreemdelingen, maar ook voor burgers en organisaties die hen uit humanitaire overwegingen bijstaan.
Demissionair minister David van Weel (VVD) reageert nu op het advies. Hij wil de wet aanpassen zodat het illegaal verblijf zelf strafbaar blijft, maar hulp aan vreemdelingen niet onder de wet valt. Volgens hem is het niet de bedoeling dat vrijwilligers of hulpverleners in de problemen komen door een simpele daad van menselijkheid.
Om dit te regelen moet de aangepaste wet opnieuw door de Tweede Kamer en vervolgens door de Eerste Kamer. Van Weel wil dat proces snel afronden, zodat de behandeling nog voor het verkiezingsreces plaatsvindt. Daarmee hoopt hij de onrust bij hulpverleners weg te nemen en de wet duidelijker af te bakenen.
Een re-release van de 'original blockbuster' om het vijftigjarig bestaan te vieren, nog een Ghibli-re-release (vorige week zagen we er ook al eentje), nóg een andere re-release, de nieuwe van Darren Aronofsky en nog een aantal interessante titels, dat is wat deze week de bioscopen bevolkt.
Caught Stealing
Hank Thompson (Austin Butler) was in zijn schooltijd een honkbalfenomeen, maar spelen lukt nu niet meer. Verder gaat het prima met hem: hij heeft een leuke vriendin (Zoë Kravitz), werkt achter de bar in een kroeg in New York, en de honkbalclub waar hij supporter van is doet het verrassend goed in de competitie. Wanneer de punker Russ (Matt Smith) die naast hem woont vraagt of hij een paar dagen op zijn kat wil passen, krijgt Hank ineens te maken met een bonte stoet aan grimmige gangsters. Ze willen allemaal iets van hem, hij heeft alleen geen idee waarom. Hank moet alle registers opentrekken om erachter te komen wat ze willen, zonder in handen van de criminelen te vallen.
The Roses
Het leven van het perfecte koppel Ivy (Olivia Colman) en Theo (Benedict Cumberbatch) lijkt eenvoudig: een succesvolle carrière, een liefdevol huwelijk, geweldige kinderen. Onder de façade van hun zogenaamde ideale leven broeit echter een storm. Wanneer Theo's carrière keldert terwijl Ivy's eigen ambities een hoge vlucht nemen, ontstaat er een broeihaard van hevige concurrentie en verborgen wrok.
Enzo
Geheel tegen de verwachtingen van zijn familie in, begint de zestienjarige Enzo (nieuw talent Eloy Pohu) niet aan een universitaire studie maar aan de opleiding tot metselaar. Hij bakt er niks van, maar voelt zich op de bouwplaats meer thuis dan in de chique villa waar hij opgroeit. Als zijn charismatische collega Vlad hem meeneemt in deze andere wereld, lijkt dit bestaan Enzo veel waardevoller dan dat van zijn welgestelde familie. Hierdoor nemen de spanningen thuis toe. Enzo voelt steeds meer druk om te voldoen aan de verwachting van zijn ouders (Élodie Bouchez en Pierfrancesco Favino).
Over de Grens
Sinds het seksleven van Laura en haar man Peter is uitgedoofd, vlucht ze in levendige, erotische fantasieën. Het gezin verhuist naar de Vlaamse Ardennen, maar de beoogde nieuwe start blijkt in realiteit een stuk minder romantisch. Wanneer de onweerstaanbare klusjesman Mathieu haar fantasiewereld gevaarlijk dicht benadert, groeit Laura’s verlangen naar échte intimiteit. De zinderende spanning tussen hen wakkert haar innerlijke strijd aan: heeft ze meer passie in haar leven nodig om gelukkig te zijn?
Ghostlight
Doorleefd portret van een Amerikaanse familie waarbinnen tal van emotionele problemen moeten worden opgelost. Vader Dan raakt bij toeval verzeild in een amateurtoneelgezelschap, gaandeweg blijkt het toneel een spiegel van Dans leven offstage.
Jaws (1975)
De allereerste moderne blockbuster van regisseur Steven Spielberg keert terug naar het witte doek voor zijn 50e jubileum. Als een witte haai het gemunt heeft op de badgasten aan het strand van New England gaan de plaatselijke politiecommissaris, een haaienexpert en een oude visser op jacht naar het gevaarlijke dier. De film is gebaseerd op de bestseller van Peter Benchley en werd genomineerd voor vier Academy Awards, waaronder die voor Beste Film. Deze klassieker, Richard Dreyfuss, Roy Scheider en Robert Shaw in de hoofdrollen, joeg miljoenen zwemmers het water uit.
Grave of the Fireflies (1988)
Het verhaal van Seita en Setsuko, twee jonge Japanse kinderen, levend in de nadagen van de Tweede Wereldoorlog. Als ze door een Amerikaans brandbombardement gescheiden raken van hun ouders, kunnen broer en zus alleen nog steun vinden bij elkaar terwijl ze hun best doen om te overleven.
As It Is In Heaven (2005)
Na een hartaanval trekt de wereldberoemde dirigent Daniel Daréus naar zijn Noord-Zweedse geboortedorp om te herstellen. Als hij in aanraking komt met het plaatselijke koor voelt hij zich geroepen die onder zijn hoede te nemen. Zijn leven en dat van de andere dorpsbewoners zullen nooit meer hetzelfde zijn.
Fleur Agema stopt na bijna twintig jaar als boegbeeld van de PVV. De oud-minister en sinds 2006 Kamerlid voor de partij laat weten dat zij zich niet opnieuw kandidaat heeft gesteld voor de verkiezingen. Op X schrijft ze dat ze het werk "vreselijk gaat missen" en noemt ze het Kamerlidmaatschap "het mooiste dat er is". Waarom ze deze stap zet, licht ze niet toe. Wel benadrukt ze dat ze graag langer door was gegaan als de omstandigheden dat hadden toegelaten.
Agema wenst de PVV en partijleider Geert Wilders "een overweldigende verkiezingszege" toe. Bij de vorige verkiezingen stond ze nog op de tweede plek van de kandidatenlijst en kreeg ze een sleutelrol in het kabinet-Schoof, waarin ze vicepremier en minister werd. Haar vertrek betekent dat een van de meest herkenbare gezichten van de partij verdwijnt uit de Haagse politiek.
In haar jaren als Kamerlid legde Agema zich vooral toe op de zorg. Ze voerde fel oppositie over het eigen risico in de zorg en stond bekend om haar kritische houding tegenover de islam. Als minister zette ze kunstmatige intelligentie in de zorg hoger op de agenda en maakte ze zich sterk voor het verlagen van de lasten voor patiënten.
Wilders presenteerde donderdag ook de eerste namen van de nieuwe kandidatenlijst. Behalve hijzelf bestaat de top vier uit nieuwe gezichten. Op plek twee staat Europarlementariër Sebastiaan Stöteler, gevolgd door Shanna Schilder uit Volendam en Annelotte Lammers uit Genemuiden. Daarmee kiest de partij duidelijk voor een frisse voorhoede.
Of bekende namen als Martin Bosma, Marjolein Faber, Gidi Markuszower en Dion Graus nog een plek krijgen, is nog niet duidelijk. Hun positie op de lijst moet de komende tijd blijken. Voorlopig staat vast dat de PVV het straks moet doen zonder een van de langstzittende en meest markante Kamerleden van de partij.
Lekker Belangrijk: Nieuws dat je niet wilt missen!
Linda de Mol kijkt al heel lang geen talkshows, RTL Boulevard en Shownieuws meer. Dat vertelt zij in gesprek met het AD. Zij vertelt dat zij een zware periode heeft gehad nadat haar partner Jeroen Rietbergen, die muzikaal leider bij The Voice was, onterecht van grensoverschrijdend gedrag werd beschuldigd.
"Ik wilde overal mee stoppen en niets meer te maken hebben met het mediawereldje", vertelt De Mol. "Ik heb ook eigenlijk al heel lang geen talkshows meer gekeken. Niet meer Boulevard, niet meer Shownieuws. Kijk, ik heb goed leren omgaan met kritiek. Over een slechte recensie van Gooische Vrouwen bijvoorbeeld, dat ik niet zou kunnen acteren. Daar kon ik steeds beter tegen. Maar nu was er een situatie waarin mij dingen verweten werden waar ik niks van wist en niks aan kon doen."
De Mol vond het moeilijk dat de verwijten kwamen van mensen met wie zij al jarenlang had gewerkt. "Mensen die ik altijd vriendelijk te woord heb gestaan. Dat hakte er zo in. Maar je kunt heel erg in de rol gaan zitten van: ja, die media, het is allemaal gemeen en het is allemaal niet waar, maar dat werkt niet. Ik ben gaan proberen om die mensen met al die meningen niet meer zo belangrijk te maken."
De zus van John de Mol meldde eerder in haar blad al dat zij inmiddels weer samen is met Jeroen Rietbergen. Zij waren enkele jaren uit elkaar nadat de beschuldigingen over The Voice naar buiten kwamen. "We sluiten ons niet op", zegt ze. "Ik weet nog goed toen we voor het eerst naar het tuincentrum gingen. Dat een mevrouw zei: 'Zijn jullie lekker aan het winkelen, het is jullie van harte gegund, dat wou ik toch even zeggen.' Dat is wat ik bedoel met lieve mensen."
Welkom!
Mijn verhaaltje van afgelopen woensdag kan eigenlijk wel de prullenbak in, want ik bakte er niet veel van. Het enige juiste wat wél klopte was dat de het ná de buien vrij zonnig zou worden. Prima score, want dat gebeurde dus ook. Als het een examen was geweest zou ik gezakt zijn met een ruime onvoldoende voor de rest.
In dit geval zou ik dat ook niet erg gevonden hebben hoor, dus medelijden hoeft niemand met mij te hebben.
Wat gebeurde er? Het koufront lag inderdaad vrij lange tijd een beetje voor de kust te hangen met in de nacht wel neerslag op zee. Wij lagen echter nog zowel aan de grond als hogerop nog in de warme en vochtige lucht. Het was de bedoeling dat het front pas aan het einde van de ochtend zou activeren, en tevens ook al een stuk oostelijker zou liggen. Dit gebeurde pas veel later.
Het gevolg was dat de temperaturen een stuk hoger kwamen te liggen dan naar het zich in eerste instansie liet aanzien. Pal aan zee klopte het met 20- graden wel ongeveer, maar in het binnenland liepen we al snel op richting 27 en zelfs 28 graden. Daar bleef het ook nog vrij lange tijd droog.
Langzaam.. beetje bij beetje kroop het front dichterbij..... door de nabijheid van het front + de interactie met een koudere bovenlucht ontstonden er in de ochtend al een paar kleine, maar stevige buitjes.
Tegen het middaguur toen kwam het buiencircus echt goed op gang, door de eerder genoemde factoren bleken deze ook een heel stuk actiever voor het westen te zijn dan verwacht. het kwam op diverse plaatsen tot frequent onweer en de regen kwam soms met bakken uit de lucht. Gedurende een uur ging het goed tekeer hier. Het hele gebeuren trok eerst van Z-naar N, maar daarna draaide de stroming meer naar zuidwest en trok het front eindelijk door.
Tegelijkertijd ontstonden er ook in het binennland een paar stevige donderbuien. De zwaarste ontstonden echter in het noordoosten en daar werd dan ook de hoogste neerlagsom gemeten.
Ik moet er ook wel bij zeggen, en dat punt had ik overigens ook goed..
... dat de buien wel erg lokaal waren. Dus heul veul mensen hebben gisteren niets of vrijwel niets gekregen. Zo viel er in Sassenheim 30 mm, Hillegom en Voorhout 24 mm, Uw Primeurman deed het met 25 mm ook uitstekend. Hoofddorp had 18 mm. Schiphol kreeg echter slechts 0,9 mm in de meter, terwijl Landsmeer het met 0,4 mm nog slechter deed. Zo zie je maar weer.
Roodeschool heeft met 47 mm de hoogste som opgevangen. Verder viel er ook in andere plaatsen in Zuid-en Noord-Holland tussen de 10 en 30 mm. Elders in den lande leverde de buien hooguit een paar mm op, met uitzondering van het noordoosten dus. In de avond trok er trouwens nog een zware onweersbui over het zuiden van Limburg.
Daarna klaarde het dus op. Voor vandaag staat er na een prachtige ochtend opnieuw een gebied met buien op het programma. Ik wil er wel bij zeggen dat het in het oosten- en noordoosten nog wel eens lang droog zou kunnen blijven, en dat daar pas tegen de avond buien arriveren. In het zuidwesten gaat dat veel eerder gebeuren en deze trekken dan naar het noordoosten. De activiteit neemt daarbij wel af, vandaar dat de neerslag oostelijker in het land dus meevalt. Onweer is mogelijk, maar lijkt vooral op zee en vlak langs de kust te blijven.
Bij dit alles kan de temperatuur in het zonnetje nog oplopen tot een mooie 25 graden. In de rest van het land zal het bij het toenemen van de bewolking en buien op kunnen warmen naar waarden tussen de 21 en 24 graden.
De wind neemt vandaag steeds verder toe. Mogelijk dat er bij het passeren van een kleine kern van lagedruk de wind even de windkracht 7 kan halen, maar door de zuidelijke stroming zal het boven land niet of nauwelijks tot zware windstoten komen. Goed merkbaar zal deze echter wel zijn met windkracht 4 tot 6 aan het einde van de dag.
Vannacht volgen er nog een paar buien en met minima rond de 13 graden is het prima slaapweer.
Morgen ziet er best aardig uit, maar het verhaaltje is alweer te lang geworden.. dus 'stay tuned!'
Fijne dag!

Mooi wandelpaadje met een lieflijk beekje in het Sauerland (Foto: qltel)
Onder de brandende zon in Arkansas bouwen tientallen mannen aan een hekwerk dat het terrein van een nieuwe nederzetting afbakent. De plek, diep in de heuvels en bossen van de Ozarks, heet Return to the Land (RTTL). Volgens de oprichters is het een gemeenschap gebaseerd op gedeelde afkomst. Op sociale media zijn ze duidelijker: "We zijn een gemeenschap voor blanken gestart." Inmiddels wonen er zo’n veertig mensen, terwijl honderden anderen wereldwijd betalen om lid te zijn.
Leider van het project is Eric Orwoll. Hij presenteert zichzelf als iemand die een "fortress for the white race" wil neerzetten. In zijn video’s spreekt hij zijn volgers toe met boodschappen over een "nieuwe Hitler" die volgens hem pas zal opstaan als mensen eerst zelf werk verzetten. Hij zegt dat hij met zulke uitspraken inspeelt op de gevoelens van zijn publiek. Volgens hem is Hitler een "complex figuur" die door de geschiedenis eendimensionaal wordt belicht.
De gemeenschap heeft in anderhalf jaar tijd flink gebouwd. Er zijn waterputten, een gemeenschapscentrum, een schoolgebouw en diverse houten hutten. Het terrein beslaat 65 hectare en ligt afgelegen, bij het dorpje Ravenden met slechts 423 inwoners. De keuze voor Arkansas is bewust: grond is er goedkoop en de bouwregels zijn minder streng. Voor de volgers is het harde leven, met hitte en teken die zich in de huid boren, geen reden om weg te blijven.
Voor sommigen is de aantrekkingskracht van RTTL persoonlijk. Zo ontmoetten David en Caitlin elkaar binnen de groep en trouwden ze kort geleden. Beiden kwamen af op video’s van Orwoll waarin hij bouwt en spreekt over zijn plannen. Ze zeggen dat ze vooral waarderen dat je hier zelf kan bepalen wie je buren zijn. Caitlin noemt het bijzonder dat er in de VS niets vergelijkbaars bestaat.
De beweging is alleen toegankelijk voor blanke heteroseksuelen. Iedereen die niet van Europese afkomst is, mag niet lid worden. Hetzelfde geldt voor moslims, homoseksuelen en anderen die niet binnen de "traditionele waarden" van RTTL passen. Toetreding verloopt via een Private Members Association, waarvan de leiders zeggen dat dit hen wettelijk vrijwaart van antidiscriminatieregels. Juristen betwijfelen dat, maar de groep heeft tienduizenden dollars gestoken in onderzoek en claimt een waterdicht systeem te hebben opgezet en verwijst naar safe spaces in Universiteiten waar blanken, heteroseksuelen en christenen niet welkom zijn.
De beweging gaat verder dan Arkansas. Orwoll spreekt van een "pad naar macht" en zegt dat er al drie nieuwe nederzettingen in aanbouw zijn, zowel in de VS als daarbuiten. Het netwerk is onderdeel van een bredere online beweging die landen etnisch wil afbakenen, maar tegelijk internationaal met elkaar verbonden blijft.
In de online chats van RTTL komen openlijk neonazistische verwijzingen voorbij. Bekend lid Peter Csere gebruikt codes als "1488", die direct terug te leiden zijn naar witte supremacistische leuzen en de groet "Heil Hitler". Hij noemt dit zelf "een grappige verwijzing".
Op vrijdagavond verzamelen zo’n twintig leden zich buiten om geitenmelk en hamburgers te delen. Niet iedereen durft echter herkenbaar in beeld te komen. Er zouden ook politieagenten en federale medewerkers betrokken zijn, al weigeren zij dat te bevestigen. De sfeer is gesloten, en bezoekers merken dat journalisten niet welkom zijn.
Tijdens een onweersbui zoeken leden hun toevlucht tot de geïmproviseerde school, die is ingericht met piano’s en boeken over neoplatonistische filosofie, een persoonlijke interesse van Orwoll. Hij gebruikt deze momenten om zijn visie te delen, waarbij hij zich presenteert als intellectueel leider van de gemeenschap.
De volgende ochtend organiseert hij opnieuw een werkploeg. Nieuwe bezoekers helpen mee en krijgen zo een indruk van het leven binnen RTTL. De boodschap is steeds hetzelfde: dit is een plek voor mensen die geloven dat de moderne samenleving wordt ondermijnd door immigratie en progressieve politiek. Volgens de groep is dit geen extremisme, maar zelfbescherming.
Hoewel de levensomstandigheden zwaar zijn en het project op gespannen voet staat met de wet, is het voor de leden een belichaming van hun overtuiging dat samenleven met anderen op basis van afkomst legitiem is. Voor Orwoll is dit slechts het begin van een bredere strategie die, in zijn woorden, uiteindelijk tot meer macht moet leiden.