Nieuws
Eens arm, altijd arm?
Armoede is een groeiend probleem in Nederland. En wetenschappers die armoede onderzoeken snappen vaak niet wat er speelt bij hun eigen doelgroep. Latifa Abidi van Maastricht University is daarom een initiatief gestart waarbij onderzoekers samenwerken met mensen die dagelijks geldzorgen ervaren. Het doel: betere grip en aanpak van armoede in ons land.
Armoede (Foto: jcomp on Freepik)
Ik zat laatst videos op youtube te kijken van nederlandse gezinnen in de armoede en hoe die leven. Soms werken ze niet eens full time (terwijl ze dat gewoon kunnen). Ze moeten ook altijd meerdere huisdieren hebben. In 1 geval had het stelletje maar liefst 9 kinderen in een piepklein flatje... Uiteraard moeten ze ook allebei elke dag een pakje sigaretten weg roken.
Als je in de armoede komt door ziekte of andere ellende is een ander verhaal, maar met dit soort mensen heb ik echt geen medelijden.
Alleen moet je moeite gaan doen
Helaas mensen die altijd gewerkt hebben en ziek worden .
Mag weer dood vallen.
Kun je dat niet kun je altijd hulp krijgen.
En dan heb ik het niet over degene die echt ziek zijn en niet kunnen werken, want dan ben je vaak genaaid.
Tel daarbij op: schulden door kopen op afbetaling (incl. dure iPhones met dito abbo), niet kunnen omgaan met geld (als het salaris of uitkering is gestort worden er doodleuk grote, veelal onnodige aankopen gedaan) en naast de nicotineverslaving is er altijd wel minstens één alcohol- of cannabisverslaving in het gezin aanwezig.
Oh, het hebben van kinderen van meer dan één vader is eerder de norm dan de uitzondering.
Oftewel het Nederlandse inkomen meenemen en een Nederlands inkomen ophalen via de overheid.
Edoch...een overheid heeft geen eigen inkomen, die haalt dat op...bij jou.
[ Bericht gewijzigd door cempexo op maandag 11 november 2024 @ 07:51 ]
En zo dacht ik ook.
Je groeit op met ouders die een redelijk voorbeeld zijn van normale mensen, je gaat naar de middelbare school waar je de pestkoppen na de brugklas grotendeels kwijt bent, je gaat naar de uni (of HBO bijvoorbeeld) en blijft daar lekker in je bubbel.
Werken bij een miljarden bedrijf tussen alleen minimaal HBOers. Die op maandag hooguit aan het klagen waren over een kater.
Daarna een aanbod gekregen om bij een callcenter te werken tbv werkgelegenheid voor mensen die geen werk konden krijgen/houden.
Daar leerde ik vrij snel dat het moeilijk is om de situatie te overzien als je geen adem kan krijgen.
Veel mensen zitten in survival mode. Niet in, hoe kan ik mijn leven opbouwen mode.
Vele konden psychisch ook helemaal niet overweg met enig succes.
Nu nog steeds vraag ik me wel eens af hoe ik het patroon van "vast contract krijgen"->"ziek melden, of ergens anders zonder toekomst perspectief gaan werken".
Ik wilde de mensen in mijn team vastigheid bieden, maar ik had op een gegeven moment ook geen zin dat ze binnen een week niet meer op kwamen dagen.
En dan bedacht ik me, deze mensen hebben vaak ook kinderen.
Hoe dan.
Drug gebruiken voor de werkdag was bijna dagelijkse kost.
Hoeveel heb je te verliezen als je al in de schuldsanering zit?
Ik zeg dit alles niet om iets goed te praten, maar vooral om aan te geven dat je als normaal denkend mens met een gezonde opvoeding, je nauwelijks een voorstelling kan maken van de mindset van iemand die al zo lang hij/zij zich kan herinneren in geldnood zit.
The person most likely stopping you, is you.
Maar meestal speelt er een combinatie van dingen waardoor de mensen 'overloaded' zijn met problemen en inderdaad in de survival mindset zitten. Vaak maar niet altijd in combinatie met een lager IQ waardoor mensen sowieso al minder intellectuele capaciteit hebben om problemen letterlijk het hoofd te bieden.
Wat ik vaak zie is dat die mensen stoorzenders in de omgeving die alle aandacht opvreten. Onhandelbare kinderen met foute vrienden die het foute pad op gaan, een ouder met een drank/drugs/gokverslaving, huiselijk geweld (fysiek of emotioneel), iemand met mentale problemen, chronisch zieken of gehandicapten waar voor gezorgd moet worden, en dan al dat in combinatie met weinig geld en weinig capaciteit om arbeid te verrichten want stress en emotioneel/mentaal overbeladen.
Ook al geef je die mensen een baan, dan vliegen ze er binnen een paar maanden uit want ze kunnen het mentaal niet handlen.
Ook al geef je die mensen geld, dan doen ze er verkeerde dingen mee of is het slechts een kortetermijnoplossing want ze hebben niet de intellectuele capaciteit en mindset om er iets mee te doen dat op de lange termijn werkt.
Die mensen leven echt van dag tot dag, en elke dag is er een vorm van gezeik aanwezig die de boel verder ontregeld. Daarom jagen ze elk geld dat ze hebben er direct doorheen want dan heb je in ieder geval iets, want volgende week is een andere wereld met meer gezeik waar dat geld in hun hoofd toch van ze afgepakt wordt.
En maar klagen... foto
Ik ken een aantal mensen die echt zo dom zijn als het achtereind van een varken (IQ 80 zeg maar) maar alsnog heel veel voor elkaar krijgen door boerenslimheid, intuitie en gezond verstand, en wel gewoon mee komen en hun problemen zelf weten op te lossen (en wat ook speelt: een netwerk hebben van mensen die dingen voor ze doen als ze dat zelf niet kunnen).
Dingen als huiselijk geweld, verslaving en slechte zelfdiscipline gaat vaak van generatie op generatie, maar is deels te voorkomen met jong uit huis plaatsen en laten opgroeien in een stabielere omgeving.
Ik ben benieuwd wat er gebeurt als je al die kinderen uit armoedige gezinnen weghaalt en elders op laat groeien, maar aan de andere kant bakt de kinderbescherming er ook weinig van en heb ik geen hoge pet op van het onderwijssysteem in het algemeen.
[ Bericht gewijzigd door Shakkara op maandag 11 november 2024 @ 12:19 ]
Bedoel, ze hebben de defenitie van armoede aangepast en nu val ik, als wajonger officieel onder de arme medemens (zat vroeger alleen onder het sociaal minimum). Maar er is blijkbaar niemand in de politiek die denkt "wacht eens even, deze mensen"(zoal ik) zijn dus arm, 100% afgekeurd en kunnen niets bijverdienen , laten we iets doen zodat de zorg voor hun niet onbetaalbaar word". Nee ze denken, "laten we de zorg naar duurder maken dan word er minder gebruik van gemaakt"
Armoede is geen echte keus. En ja, wanneer je arm bent is het kopen van sommige dingen niet echt verstandig. Maar stel dat je (als voorbeeld, elke dag droog brood moet eten omdat je geen geld hebt voor beleg, dat je dan soms denkt, "fuck dit ik koop een pot pindakaas, ik wil ook eens iets extra's".
Iedereen wilt iets van luxe. Ik ook. En ik heb daar geen geld voor. Dingen die andere mensen met gemak kunnen kopen. Denk aan een auto, aan een laptop, aan op vakantie gaan, enz. Die dingen kan ik niet betalen, vroeger niet, nu niet en on de toekomst niet. En dus heb ik, met geleend geld, een nieuwe e-bike gekocht (mijn oude was na 16 jaar op) eentje van €2500,- (al was deze in de aanbieding voor €2200,-). Geeft dit financiële problemen? Ja, ik heb de komende jaren minder te besteden. Maar ik heb (zoals mijn ouders zeggen) mezelf gekieteld, mezelf iets "leuk, luxe, nieuws" gegeven" (je moet jezelf kietelen, een ander doet het niet).
Ik snap dat mensen zonder geld dingen doen die dom lijken. Maar ik snap het want ik weet hoe het voelt om niets te hebben, en hoe het voelt om, ondanks de problemen die je in de toekomst krijgt, iets te kopen wat buiten hé budget ligt. Het is te makkelijk om te zeggen "deze mensen zijn stom bezig, eigen schuld dat ze arm zijn/blijven". Maar zolang je zelf niet in deze situatie hebt gezeten is het onmogelijk om een het gevoel, de gedachtegang en de handelingen van langdurige arme re begrijpen.
Ik zou eigenlijk willen dat mensen, die in de politiek gaan, eerst een jaar met een bijstandsuitkering moeten rondkomen voordat ze beslissingen maken die iedereen onder 5x modaal zal beïnvloeden mogen maken. (eigenlijk zou iedereen, die denkt dat arm zijn een keus is, een half jaartje, vrijwillig, op bijstands niveau moeten proberen rond te komen)
Niets is zo moeilijk om in de schoenen van een ander (die financieel slechter ervoor staat) te staan en dan beslissingen te nemen die deze andere beïnvloeden.
Maar in de politiek doen ze niets anders!
Er zit nu een miljonair in de 2e kamer (weet zijn naam niet) hoe moet die nu weten wat het is om arm te zijn?
- er was geen geld voor kabel tv dus daar keek ik niet naar
- ik hield niet van de smaak van alcohol of de geur van sigaretten dus daar begon ik niet aan
- ik had nauwelijks connectie met mijn klasgenoten op school dus ik hoefde er ook niet bij te horen
- ik had een hekel aan de typisch nineties muziek dus ik ging ook niet uit. kwam dus ook niet met drugs in aanraking
- achteraf speelden er aardig wat problemen in de familie maar daar heb ik weinig van meegekregen tot ik van school was rn vast werk had.
- pa hield niet van boeken lezen en schrijven ging hem erg moeilijk af tot hij het schoonschrift liet vallen en "typemachine" letters gebruikte. een tic die ik heb overgenomen. mijn moeder was daarentegen wel een lezer en heeft pa zo gek gekregen me vaker voor te lezen
- misschien een side note maar wat ook niet
helpt in de strijd tegen laaggeletterdheid is de literatuur lijst die je verplicht op school moest doorploegen. ik vond het een nachtmerrie en als ik zelf lezen niet al leuk had gevonden zou ik het daarna helemaal niet meer hebben gedaan. tel daarbij op dat mensen die in geld nood zitten boeken en tijdschriften nauwelijks als prioriteit zien, je hebt het toch niet nodig? dan mis je het ook niet. vicieuze cirkel created. ik zal maar niet beginnen over die achterlijke btw plannen.
en als die stoorzenders dan weg zijn, blijft er maar één ding over: zelfdiscipline. het heeft inderdaad moeite gekost school af te maken met dyscalculie in de familie en de fixatie van de maatschappij op wiskunde, maar het is gelukt met veel vallen en opstaan. inmiddels werk ik al twintig jaar in de IT, en het gaat me voor de wind.
[ Bericht gewijzigd door Sabata op maandag 11 november 2024 @ 12:40 ]
Jou is het gelukt. Maar dat betekent niet dat het een ander dan ook moet lukken.
Het zou fijn zijn, maar de praktijk is anders.
Behalve een stukje zelflof, zou het interesanter zijn om te weten waarom je denkt dat het jou wel gelukt is.
Het feit dat je blijkbaar geboren bent met een zwaar boven gemiddeld IQ heeft daar vast aan bijgedragen.
Iemand anders kan met gigantische borsten geboren worden en rijk worden via OF.
Maar niet iedereen heeft de zelfde mogelijkheden.
En doorzettingskracht.
Voel jezelf gezegend dat je het niet snapt.
Ik moest er ook een flinke tijd in ondergedompeld zijn voor ik het begon in te zien.
Wellicht heb je het over een YT-app? Of een Fok-app?
Weet ik veel wat je bedoelt; ik doe alles via m'n browser op m'n pc en ik ga niet lopen klooien op dat kleine kutschermpje van m'n foon.
Ik heb het hier over de embedded vids vanuit YT. ""Log in voor uw veiligheid en help de community te beschermen"".
Je reinste flauwekul; het is die lui te doen om extra data te verzamelen.
Anyway; in ieder geval; Thanks voor het meedenken, top.
Ikzelf ook alleen maar PC.
foto
Ik heb ook zulke mensen gekend, laag IQ en konden zich enkel staande houden in de sociale werkplaats, maar die zijn toch uiteindelijk goed terechtgekomen, dus het kan inderdaad zeker wel zoals jij zegt. Maar ik denk wel dat dit uitzonderingen zijn, de meesten groeien op in probleemgezinnen inderdaad. Ik denk net als jij dat uithuisplaatsing voor zulke mensen heilzaam zou zijn, maar alleen als ze in gezinnen terechtkomen die warmte en structuur kunnen bieden en dat zijn er helaas maar zeer weinig.
Ik ga niet zeggen dat het niet bestaat want er zijn inderdaad van dit soort gezinnen die om de jou genoemde redenen niet vooruit komen in de maatschappij. En ja, als ze echt zouden willen, dan zouden ze uit die situatie kunnen komen. Maar ja, dat willen en doorzetten zit er om diverse redenen, vaak niet in.
Wat is arm en wat is rijk? 1 persoon is al tevreden als hij/zij normaal kan rond komen en misschien eens wat extras heeft en mijn baas die ieder jaar 40 miljoen netto winst heeft is nog niet tevreden. Aan de andere kant, armoede is voor 1 een keuze om zo te leven en voor de ander is het iets wat je overkomt, bv een stuk gelopen huwelijk, ziekte, ect ect. De vraag is, hoe ga je er mee om en wat ga je doen om er uit te komen?
junk01.
Dat is ook een beetje een overheiuds probleem, want waarom zou je gaan werken als je met alle subsidie's net zo veel kan overhouden.....
[ Bericht gewijzigd door Frenky893 op dinsdag 12 november 2024 @ 00:11 ]
Maar als je dan begint met een dame met migratie-achtergrond, uit een gezin waar geen geld, maar wel 4 kinderen zijn... en vervolgens kom je met 7 'vinkjes' waaronder 3 varianten op hoogopgeleid gecombineerd met in Nederland geboren, blank, man en hetero... dan verlies ik toch snel de interesse.
Misschien eens kijken naar denkpatronen en gecultiveerd slachtofferschap in plaats van alleen het bezit van een (witte) piemel en waar je die bij voorkeur in steekt.
[ Bericht gewijzigd door De_Pel op dinsdag 12 november 2024 @ 04:09 ]
Dan kies je er ook gewoon zelf voor om d'r een pauperleven te geven hoor, godsallemachtig.
junk01.
Privacy hè en dat ben ik zwaar aan het verliezen. Als ik Fok en ik moet inloggen op YT, dan weet YT op welk medium ik bezig ben, op welke site en zou je tweetraps-identificatie hebben, dan kennen ze ook mijn foon en e-mailadres.
Mja, gemak dient de mens; dus ga ik geen Linux meer aanleren en laat ik win 11 maar koekeloeren.
Geef je geen ongelijk overigens, het gaat utube en andere social media geen zak aan op welke site je zit. foto
Wat ik wel zeg is dat bv de media dit soort gevallen graag aandikt om lezers of kijkers te trekken.
junk01.
Om te kunnen reageren moet je zijn ingelogd op FOK.nl. Als je nog geen account hebt kun je gratis een FOK!account aanmaken