Moet ons land zich wapenen tegen vijandelijke drones?

Jippie

De laatste maand drongen drones het luchtruim van Denemarken, Polen, Roemenië, Noorwegen en Letland binnen. De Europese Commissie vermoedt dat Rusland verantwoordelijk is, maar wacht nog op nader onderzoek. Moet ons land zich wapenen tegen vijandelijke drones?

Vijandelijke drones boven Denemarken (@ Sun on YouTube 240925-screenshot)
Vijandelijke drones boven Denemarken (@ Sun on YouTube 240925-screenshot)

Binnen korte tijd is het luchtruim van meerdere landen drie keer geschonden. Begin september werden in Polen meerdere Russische drones opgemerkt en neergehaald, op 19 september drongen Russische straaljagers het Estse luchtruim binnen en gisteren lag het vliegverkeer van de luchthavens in Kopenhagen en Oslo urenlang stil door onbekende drones. Voor de tweede keer in tien dagen riep de NAVO een spoedbijeenkomst bijeen.

Nieuws & Co correspondent Rolien Creton merkt op dat de Scandinavische NAVO-landen zich grote zorgen maken. "In alle noordelijke landen wordt gesproken over manieren om de drones eerder te detecteren."

De NAVO kwam23 september bijeen nadat Estland artikel 4 had ingeroepen. Secretaris‑generaal Rutte zei tijdens het spoedoverleg dat de NAVO klaarstaat om elk stuk van haar grondgebied te verdedigen. Na de bijeenkomst publiceerden de 32 lidstaten een verklaring waarin zij Rusland verantwoordelijk houden voor de inbreuken op het NAVO‑luchtruim en aandringen dat Rusland daarmee ophoudt.

Denemarken bestempelt de onbekende drones die afgelopen dagen het luchtruim binnendrongen en het vliegverkeer lamlegden als "een aanval" en "een aanslag" op de luchthaven van Kopenhagen. Luchthavenpersoneel zag maandag 22 september twee tot drie grote drones vanuit verschillende richtingen naderen. Na ongeveer vier uur verdwenen ze weer, naar een onduidelijke bestemming.

De Europese Commissie zegt eerst de uitkomsten van het onderzoek af te wachten, maar vermoedt Russische betrokkenheid. "Op basis van wat we de afgelopen weken hebben gezien, wijzen de aanwijzingen naar Rusland en hun roekeloze acties. Wij staan volledig solidair met Denemarken en Noorwegen."

Deense premier Frederiksen noemt het "de ernstigste aanval op Deense kritieke infrastructuur tot nu toe". Ze sluit geen opties uit over de daders en verwijst in een verklaring naar eerdere drone-aanvallen en luchtruimschendingen in Europa.

Creton: "De Deense veiligheidsdienst heeft vandaag nogmaals gewaarschuwd dat Denemarken een hoog saboterisico loopt. Zo wordt in het zuiden van Denemarken een fabriek gebouwd waar Oekraïense medewerkers brandstof zullen produceren voor de Oekraïense flamingo-kruisraketten." Finland, dat een grens van 1300 kilometer met Rusland deelt, denkt alvast na over hoe het zou omgaan met een vergelijkbaar scenario als in Denemarken en Noorwegen.