Loki

Astrid (lizardtattoo)
Loki is een hack\'n\'slash RPG geïnspireerd door diverse mythologiën. In het spel kom je dan ook goden tegen uit Noorse, Griekse, Egyptische en Azteekse legendes. Sommige geven je quests, andere moet je verslaan in je zoektochten. Het spel begint vrij cliché, jij bent een grote brede stoere Vikingman, je komt terug van een fijn dagje houthakken en treft je vader zwaar gewond net buiten het dorp aan. Er is een vijand gearriveerd die al je dorpsgenoten aan het uitmoorden is. Er zijn ook vreemde toegangsportals, die moet je ook kapotmaken. Snel, doe iets! Als de laatste indringer gedood is krijg je een kleine beloning en een nieuwe opdracht. Zoals gebruikelijk in hack\'n\'slash games is het verhaal eigenlijk niet zo heel belangrijk, de meeste quests bestaan gewoon uit \'ga daar-en-daar heen, moord iedereen uit, zoek voorwerp X en breng dat terug\'. Naast de hoofdverhaallijn met de vele quests zijn er ook af en toe wat sidequests te doen. Die zijn niet verplicht om het spel uit te spelen. In het Noorse hoofdstuk speel je een warrior/berserker-type, in het Egyptische een mage/sorcerer, in het Griekse een elf-achtige hunter en in het Aztec-hoofdstuk een shaman/wizard. De gameplay is dan ook in ieder hoofdstuk heel anders.


De besturing is eenvoudig: met de muis loop je door de omgeving, en met het toetsenbord bestuur je de camera. Kom je een vijand tegen dan hou je je cursor over hem heen en klik je de linkermuisknop tot hij dood is, daarbij zoveel mogelijk zijn aanval ontwijkend. Raak je toch gewond, dan is even rustig in een hoekje staan genoeg om te genezen, al valt het niet altijd mee om een rustig plekje te vinden. Zolang je loopt of aangevallen wordt zal je health zich niet herstellen. Pas als je personage zich voldoende op zijn gemak voelt om zijn wapens op te bergen loopt je balkje weer vol. Uiteraard kun je ook gebruik maken van diverse potions. Op doodgaan staat in dit spel geen straf. Je begint gewoon weer aan het begin van het level opnieuw zonder verlies van XP of mana.

Vijanden die je succesvol hebt verslagen kun je in het hoofdmenu nog eens rustig van alle kanten bekijken in de Bestiary. De developers hebben veel aandacht besteed aan de omgevingen, er zijn veel verschillende planten, rotsblokken, achtergelaten gereedschapjes en helaas te vroeg overleden avonturiers verspreid over de levels. In de ijsomgevingen is het wel een beetje te veel van het goede, om de paar meter is er wel iemand vastgevroren.

Uiteraard krijg je voor elke verslagen vijand een beloning in de vorm van experience points. Hiermee is wel iets bijzonders aan de hand: een deel van je XP wordt namelijk \'uitgekeerd\' in God Points. In ieder hoofdstuk van het spel (Noors, Egyptisch, Grieks, Azteeks) kun je ervoor kiezen een bepaalde god te aanbidden. Met de God Points verkrijg je dan speciale krachten die die god aan je toekent. In het dorp kan je ook wapens of uitrusting aan de god offeren voor extra God Points. Als je vaak zit te rekenen hoeveel XP je nog nodig hebt voor je een level stijgt: dat hoeft niet meer, dit spel houdt het voor je bij in de vorm van een \"missing XP\" statistiekje. De vijanden levellen met je mee, maar wel in verhouding tot het personage dat in dat hoofdstuk thuishoort. Ben je dus als Egyptische mage door de Noorse fjorden aan het trekken, dan krijg je het heel zwaar tegen de brute kracht van de ijsberen en sneeuwwolven. Tijdens het verslaan van vijanden loopt ook een balk mee die aangeeft hoe \'opgewonden\' je bent. Is de balk vol, dan krijg je de beschikking over speciale krachten. Botweg een groep vijanden inlopen en om je heen slaan biedt dus voordelen boven langzaam maar zeker de vijanden één voor één uitlokken en afslachten.

De setting in de mythologische wereld is tamelijk ongebruikelijk en dat is verfrissend. Helaas zijn er toch weer veel elementen die in elke RPG wel terugkomen zoals veel ijs- en vuurlevels. Na een uurtje Blazing Shadows en Fire Golems afgeslacht te hebben snak je naar wat afwisseling. De vijanden zijn niet allemaal even slim, op veel punten in het spel kan je van een afstandje op je gemak met pijl en boog de grootste engerds afschieten. Op andere punten komen ze juist weer van grote afstand op je afgerend. Op den duur gaat ook de manier waarop de levels opgebouwd zijn wel erg bekend voor komen. Ah, een kapotte hangbrug naar de klif hier, dan is er even verderop een andere hangbrug die de gelegenheid biedt om naar die eerste klif te gaan, en dan ligt er in de ene hoek een Runesteen en in de andere in het hoge gras een schatkist verborgen. Dat wordt redelijk voorspelbaar en dat is jammer.

Over schatkisten gesproken: er is absoluut geen gebrek aan goodies in dit spel. Niet alleen vind je overal schatkisten, de zogenaamde drop rate van vijanden ligt ook bijzonder hoog. Zo hoog zelfs, dat je regelmatig tripjes terug zal moeten maken naar het dorp om overtollige troep te verkopen. Je hebt standaard 40 slots om wapens te dragen, 40 voor armour en 80 voor ringen en rune-stenen. De items die de vijanden laten vallen zijn doorgaans veel beter dan wat je in de winkel aantreft. Als je een voorwerp oppakt, en met een druk op het icoontje je inventaris oproept, dan zie je bij de nieuwe voorwerpen een uitroepteken staan.

Met kleuren is aangegeven of een item speciale krachten heeft en of het zeldzaam is. Zo zie je in een oogwenk of het nuttig is om van wapen of uitrusting te wisselen. In het dorp is ook nog een smid aanwezig bij wie je de gevonden runes in je wapen of schild (of je scheenbeschermers, handschoenen of helm) kan laten zetten voor extra krachten. Ook kun je je wapen laten omsmelten van ijzer naar brons of andersom. Zo kun je altijd wel een wapen vinden dat bij jou past. Je kan je personage van twee verschillende uitrustingen voorzien (bijvoorbeeld een zwaard met gif met een schild dat beschermt tegen vuur-aanvallen; en een boog waarmee je extra bliksemschade toe kan brengen) waartussen je met een druk op een knop kan wisselen. Overigens kan je snel naar het dorp terug met behulp van Teleport. Als je terug springt naar het level waar je mee bezig was kom je aan het begin terecht, je zal dan dus wellicht een heel stuk moeten lopen.

Dat geldt ook voor als je het spel opslaat. Je kan niet tussendoor opslaan, er is alleen een \'save and quit\'-optie. Zodra je het spel dan weer opnieuw opstart en een savegame laadt, kom je in het begindorp terecht. Aan de ene kant is dat wel handig omdat je dan meteen je inventaris een beetje kan opschonen en eventueel een bezoek aan de smid kan brengen, aan de andere kant is het verrekte lastig dat je na het verslaan van een groepje vijanden of het volbrengen van een quest niet gauw even op kan slaan, en dat je regelmatig hele stukken level die inmiddels ontdaan zijn van vijanden opnieuw moet doorlopen.

Tenslotte biedt Loki een multiplayer-optie. Deze was in de preview nog niet actief, waardoor we helaas nog niet weten hoe deze er precies uit komt te zien en wat de mogelijke speltypen zijn.