Gamescom 2026: Witcher 3: Songs of the Past
Sommige witchers weigeren gewoon dood te gaan. The Witcher 3: Wild Hunt verscheen inmiddels ruim elf jaar geleden, maar CD Projekt Red is blijkbaar nog altijd niet helemaal klaar met Geralt van Rivia. Tijdens gamescom 2026 kregen we voor het eerst een serieuze blik op Songs of the Past, de nieuwe uitbreiding die in 2027 moet verschijnen.

De uitbreiding draait opnieuw om Geralt, die dit keer naar het dorp Letten wordt gestuurd. Overdag lijkt het een behoorlijk idyllisch stukje van de Witcher-wereld. Groene velden, nette huisjes, drank en orgies en weinig aanleiding om meteen je zilveren zwaard te trekken. Maar zoals iedereen die ooit The Witcher 3 heeft gespeeld inmiddels weet: zodra iets er té gezellig uitziet, is het meestal tijd om je zorgen te maken.
De aanleiding voor Geralts nieuwe avontuur is bovendien nogal typisch voor de serie. Zijn oude vriend en bard Jaskier/Dandelion raakt zijn luit kwijt na een feest en uiteraard blijft het daar niet bij. Wat begint als een relatief onschuldige zoektocht verandert al snel in een nieuw mysterie waarbij Geralt opnieuw op monsters en andere ellende stuit. Want waarom zou je ook gewoon een avondje rustig kunnen feesten als je een Witcher kent?
De beelden laten vooral zien dat CD Projekt Red niet van plan is om Songs of the Past als een simpele nostalgische excursie te behandelen. Letten is een nieuwe omgeving en moet volgens de ontwikkelaar een eigen identiteit krijgen. De wereld oogt bovendien duidelijk opgepoetst. Dat is niet zo vreemd, want tegelijk verschijnt er een remaster van The Witcher 3, waarmee de Poolse studio de game opnieuw van een technisch likje verf voorziet. Dat betekent niet dat de game er vandaag de dag fantastisch uitziet. In mijn gedachten was de game namelijk een stuk mooier. Echter, ik zag het op een scherm van 10 meter breed en niet op een 27inch bureauschermpje.

Interessanter is dat er ook daadwerkelijk aan de gameplay is gesleuteld. Geralt krijgt onder meer nieuwe mogelijkheden tijdens gevechten en een opvallende nieuwe manier om vijanden te lijf te gaan: een zilveren ketting. Voor fans van de boeken en de allereerste Witcher-game en van Scorpion uit Mortal Kombat is dat geen willekeurig nieuw speeltje. De ketting is namelijk een knipoog naar Geralts vroegere avonturen en naar het bronmateriaal van Andrzej Sapkowski.
Daarmee lijkt CD Projekt Red bewust de geschiedenis van de franchise erbij te betrekken. Dat is misschien wel het interessantste aan Songs of the Past. De uitbreiding moet niet alleen een nieuw avontuur worden, maar voelt tegelijkertijd als een afscheid. Geralt wordt immers langzaam richting de uitgang begeleid, terwijl CD Projekt Red ondertussen verder werkt aan de volgende generatie van de franchise.
Dat maakt de timing behoorlijk bijzonder. The Witcher 4 staat inmiddels gepland voor 2028 en zal een nieuw hoofdstuk binnen de serie worden. Toch krijgen we eerst nog één keer de kans om met de oude Geralt op pad te gaan. Een beetje alsof CD Projekt Red weet dat fans nog lang niet klaar zijn om hun favoriete Witcher definitief gedag te zeggen.
En eerlijk is eerlijk: daar valt weinig tegenin te brengen. The Witcher 3 is nog altijd een van de meest geliefde openwereldgames ooit gemaakt en de eerdere uitbreidingen Hearts of Stone en Blood and Wine lieten al zien dat CD Projekt Red behoorlijk goed is in het maken van extra avonturen die niet aanvoelen als simpel vulmateriaal. Overigens zijn deze uitbreidingen nu gratis te spelen.
Songs of the Past moet in 2027 verschijnen voor PlayStation 5, XBOX Series X|S, Switch 2 en pc. Of CD Projekt Red met deze uitbreiding daadwerkelijk een waardig afscheid van Geralt weet te maken, moeten we nog afwachten. Maar na de eerste beelden lijkt één ding duidelijk: Geralt mag dan oud nieuws zijn voor CD Projekt Red, voor ons spelers is hij blijkbaar nog lang niet klaar.