Meer bevoegdheden voor AIVD en MIVD, maak jij je zorgen om je privacy?
De Tweede Kamer behandelde donderdag voor het eerst de Wet bescherming nationale veiligheid, die de bevoegdheden van de AIVD en de MIVD flink verruimt. De vierhonderd pagina's tellende wet maakt het mogelijk dat de diensten straks digitaal kunnen binnendringen en meekijken bij niet-verdachte personen. Maak jij je zorgen om je privacy door deze wet?

Niet verdachte burger onder de loep (@Gemini-AI-impressie)
Beveiligingsexpert en oud-toezichthouder Bert Hubert waarschuwt dat het toezicht op de diensten door de nieuwe wet wordt beperkt.
Vervanging huidige wet en aanpassing naam
De wet vervangt de huidige Wet op de inlichtingen- en veiligheidsdiensten uit 2017. Eerder heette de wet 'Wet op de inlichtingen- en veiligheidsdiensten'; onlangs is daar 'bescherming nationale veiligheid' aan toegevoegd. Hubert noemt die naamswijziging veelzeggend: politieke partijen kunnen daardoor moeilijk tegen de wet stemmen, omdat niemand tegen het beschermen van de nationale veiligheid is.
Meer bevoegdheden voor AIVD en MIVD
Het kabinet motiveert de wet met de groeiende dreiging vanuit landen als Rusland, China en Iran, die volgens het kabinet kennis zouden kunnen misbruiken voor bijvoorbeeld wapensystemen. Defensieminister Yesilgöz stelt dat de diensten sneller en gerichter kunnen reageren op wat de wet 'evidente tegenstanders' noemt, zoals Russische hackers, Chinese spionnen en aanslagplegers. Volgens Hubert konden de diensten ook onder de huidige wet al onderzoek doen bij niet-verdachten, bijvoorbeeld door de werkgever van een doelwit te hacken, al moest dat uitgebreid worden onderbouwd. Met de nieuwe wet komen meer mensen in beeld, onder meer via breed onderzoek waarbij kunstmatige intelligentie wordt ingezet.
Toezicht verandert van vorm
Bij de aankondiging van de wet meldde het kabinet dat er nieuw toezicht komt: een onafhankelijk College van Toetsing en Toezicht (CTT), dat onderzoeken kan stopzetten bij onregelmatigheden. Dit orgaan vervangt de huidige CTIVD en de Toetsingscommissie Inzet Bevoegdheden. Hubert stelt dat die wijziging in de praktijk een verzwakking van het toezicht betekent, omdat goedkeuring vooraf plaatsmaakt voor controle achteraf.
Ook de stichting Bits of Freedom uit kritiek. Volgens beleidsmedewerker Lotte Houwing is al sinds de wet uit 2017 een trend zichtbaar waarbij de diensten op grotere schaal gegevens verzamelen, terwijl het toezicht afneemt. Ze wijst er daarnaast op dat de diensten straks informatie kunnen vorderen bij publieke en private instanties, waarbij ambtenaren, werknemers of systeembeheerders strafbaar zijn als ze niet meewerken.
Onoprechte diensten, stelt Hubert
Hubert noemt de manier waarop de diensten de wet presenteren onoprecht. Volgens hem doen de AIVD en de MIVD nu alsof onderzoek naar niet-verdachten pas met de nieuwe wet mogelijk wordt, terwijl ze ook nu al zonder voorafgaande toestemming een onderzoek kunnen starten. Hij vreest dat het ontbreken van controle vooraf er op termijn toe leidt dat een parlementaire enquête moet uitzoeken hoe het heeft kunnen misgaan.
Ook het bredere gebruik van kunstmatige intelligentie door de diensten baart zowel Houwing als Hubert zorgen, omdat AI niet altijd kan verklaren waarom zij tot een bepaalde conclusie komt. Burgers en belanghebbenden kunnen via internetconsultatie.nl reageren op het wetsvoorstel.
Zijn er veel mensen die de papieren FOK.nl krant krijgen en via de post op deze stelling stemmen?
(Datgene dat je thuis probeert te verhinderen wordt beslist elders ruim gecompenseert)
Na verschillende gehackte email accounts is alles over mij wel ergens bekend.
Ik ben totaal niet interessant voor (overheids)instanties en was dat wel zo dan kunnen ze mijn gegevens bij hun eigen instanties zo opvragen.
Maar ik gok, he, dat het voor de grap is.. toch ?!? foto
Huisregels horen leidend te zijn bij verwijderen van posts, en niet op basis van willekeur of onwelgevallige meningen!
Maar dat maakt toch niets uit. Ze zijn niet ik jou geïnteresseerd, totdat ze dat, door verkeerde veronderstelling wel zijn.
Het is de natte droom van veiligheidsdiensten om de hele bevolking in kaart te hebben. De Stasi in de DDR zou er een arm voor hebben gegeven met wat er vandaag mogelijk is.
De Stasi had veel betere middelen dan de diensten van nu. De Stasi had buren, collega's, familie en tal van anderen die graag iemand erbij wilden lappen.
Dit wanneer er verdenking zou zijn dat er 1 persoon criminele activiteiten doet wat resulteert dat ze eigenlijk heel NL mogen scannen.
Nu zal deze nieuwe wet dit alleen nog maar makkelijker maken om niet alleen internet maar ook andere digitale dingen in te zien.
Dan iemand die je voor een karretje spant alszijnde dader van een misdrijf is er ook zo een die niet meer moeilijk te doen is.
Heb je wel enig idee wat een inlichtingendienst is en wat die zo ongeveer doet foto Alvast een tipje: leningen afsluiten op andermans 'data' hoort daar niet bij.
Huisregels horen leidend te zijn bij verwijderen van posts, en niet op basis van willekeur of onwelgevallige meningen!
als je aan wet houdt heb je niks om zorgen van te maken. en vrijwillig heb je hier en daar toch al je gegevens geven op een of andere manier en dat is vast al keer gelekt en eenmaal op internet verdwijnt het nooit meer. gelukkig kan je spam blokkeren, onbekende nummer rapporteren en blokkeren en heb verder weinig last van. en natuurlijk beetje gezond verstand gebruiken, niet op linkjes drukken in mail of smsjes. controleren wat voor e-mail adres er wordt gebruikt scam/spam valt heel snel op dan.
ik heb wel andere dingen om zorgen om te maken.
En toch blijf ik voorstander voor meer bevoegdheden voor de AIVD.
Als je iets prive wil houden, doe dat dan ook gewoon. Zet het niet op een Amerikaanse cloud of op je telefoon, maar in je dagboek.
Jan met de pet hoeft zich niet zoveel zorgen te maken, dit is vooral om booslims te pakken die hun 72 maagden willen ontvangen. En Russische spionnen + hackers.
Op 16-04-2007 22:29 schreef Noodly het volgende:
ik wilde even zeggen dat ik die nickname altijd zo leuk vind :@ _O_
"NRC meldt dat de man volgens het Openbaar Ministerie door Nederland niet wordt gezocht voor terrorismeverdenking. De woordvoerder liet ook weten geen idee te hebben waar Spanje de verdenking vandaan haalt."
Dus dit heeft 0,0 met dit bericht te maken!
https://www.omroepbrabant(...)opig-vrij-te-krijgen
Op 16-04-2007 22:29 schreef Noodly het volgende:
ik wilde even zeggen dat ik die nickname altijd zo leuk vind :@ _O_
Je weet dat onze opsporingsdiensten, mogen liegen ter bescherming van Nederland (of zichzelf).
en dat get, volgens de toenmalige minister, de taak van de burger is om bij onze opsporingdiensten na te gaan of er een dossier over hem/haar is, want het is, volgens deze minister, niet de taak van de opsporingsdiensten hun taak om tegen de burger te melden dat er een dossier over hem/haar is.
En nu krijgen ze nog meer mogelijkheden om alle burgers "per ongeluk" als terrorist/crimineel te volgen en een onofficieel dossier te maken die plots bij Interpol oid terecht kan komen.
Niemand weet of er een dossier over hem / haar is, en wanneer onze opsporingdiensten nog meer mogen, is de kans dat jij, ik en elke onschuldige burger plots in een onofficieel dossier staat en op vakantie in de cel komt te zitten.
Het probleem is niet dat onze opsporingsdiensten te veel mogen, maar dat er teveel fouten gemaakt zijn en worden. En omdat deze opsporingdiensten eigenlijk nu al te ver gaan (en de wet overtreden) is het verandere can de wet zodat ze de wet niet overtreden een knieval tegen de burger.
Ze kunnen deze instanties niet forceren om de binnen de wet te werken dus verruimen ze de wet.
En omdat deze opsporingsdiensten in het geheim werken, is het onmogelijk om te bewijzen of ze de waarheid vertellen. We moeten dus geloven dat deze opsporingsdiensten de waarheid vertellen dat ze niet weten waarom iemand in de cel zit want er bestaat zogenaamd geen dossier of opsporingsbericht.
Om te kunnen reageren moet je zijn ingelogd op FOK.nl. Als je nog geen account hebt kun je gratis een FOK!account aanmaken