Dierentuin Neurenberg doodt 12 bavianen en voert ze aan roofdieren
Op dinsdag 29 juli 2025 heeft de dierentuin van Neurenberg twaalf Guinese bavianen gedood om de groep terug te brengen van 43 naar 31 dieren. De beslissing volgde na jaren van overleg en werd genomen in samenwerking met veterinaire en milieudiensten, én met het Europese fokprogramma voor bedreigde diersoorten. Het bavianenverblijf is ontworpen voor 25 volwassen dieren, en de groep was simpelweg te groot om dierenwelzijn nog te kunnen garanderen. Ondanks herhaalde pogingen om geschikte opvanglocaties te vinden, bleek overplaatsing onmogelijk.
Volgens de dierentuin was het een pijnlijke keuze die niemand lichtzinnig heeft genomen. Alle alternatieven, waaronder samenwerking met buitenlandse opvangcentra, werden onderzocht maar liepen stuk op onduidelijke omstandigheden of gebrek aan garanties. Zelfs een veelbelovende dialoog met een opvangcentrum in India leverde geen concreet resultaat op. Andere instellingen, zoals het opvangcentrum in Wales, reageerden niet inhoudelijk op vragen over huisvesting of dierenwelzijn, wat volgens de Europese regels cruciaal is.
Om dierenwelzijn te waarborgen, werden zogenoemde 'beslisbomen' opgesteld waarin leeftijd, geslacht, gezondheid en sociale structuur van de groep centraal stonden. Dieren werden onderzocht om zwangerschap uit te sluiten. Twaalf volwassen dieren (negen vrouwtjes en drie mannetjes) zijn uiteindelijk geselecteerd en gedood volgens de geldende richtlijnen. Twee dieren overleden bij verdoving, de oorzaak wordt onderzocht. Lichaamsdelen zijn overgedragen aan onderzoeksinstituten of gebruikt als voedsel voor roofdieren in het park.
Vanwege veiligheidsrisico’s werd de tijdelijke sluiting van het park pas op de dag zelf aangekondigd. Bezoekers kregen informatie over terugbetalingen en alternatieve uitstapjes. De dierentuin benadrukt dat ze volledig transparant wil blijven, ook over moeilijke onderwerpen zoals het doden van dieren in het kader van soortbehoud. Een tweede uitbreiding van het verblijf is uitgesloten, omdat andere bedreigde diersoorten dringend ruimte nodig hebben.
Later op de dag escaleerde de situatie toen zeven activisten over een muur klommen om toegang te krijgen tot het gesloten park. Eén vrouw plakte haar handen vast aan de grond, maar werd snel losgemaakt door de politie. De groep werd aangehouden; vijf van hen hadden al een toegangsverbod. Een van de arrestanten kreeg een epileptische aanval en moest medisch behandeld worden. Er is een strafrechtelijk onderzoek gestart op verdenking van huisvredebreuk.