Wiegman en Engeland verdedigen Europese titel na strafschoppen in finale
De Engelse vrouwen hebben zondagavond in Basel opnieuw het Europees kampioenschap voetbal gewonnen. De ploeg van Sarina Wiegman was in de finale na strafschoppen te sterk voor favoriet Spanje. Na negentig minuten en verlenging stond het 1-1, waarna Engeland vanaf elf meter de zenuwen het beste de baas was.
Engeland begon sterk en kreeg al vroeg een kans toen keepster Cata Coll een enorme fout maakte door de bal in de voeten van Lauren Hemp te schuiven - een fout die ze zelf snel herstelde. Niet veel later nam Spanje het initiatief over: in de 25ste minuut zette Ona Batlle goed door aan de rechterkant en vond met een voorzet Mariona Caldentey, die raak kopte: 1-0.
Spanje had vervolgens het meeste balbezit, maar wist dat overwicht niet om te zetten in grote kansen. Engeland hield stand en ging met een kleine achterstand de rust in. Vlak voor rust had Wiegman nog wel moeten wisselen: Chloe Kelly verving de geblesseerde Lauren James en net als in eerdere wedstrijden speelde Kelly een sleutelrol. In de 59ste minuut gaf ze een perfecte voorzet op Alessia Russo, die knap inkopte: 1-1.
Daarna ging het duel gelijk op. Spanje had iets meer balbezit, Engeland bleef gevaarlijk via de flanken. Wiegman bracht twintig minuten voor tijd opnieuw Michelle Agyemang in, die in eerdere wedstrijden indruk maakte. Ook na negentig minuten stond het echter nog 1-1. In de verlenging kreeg Spanje de beste kansen. Vooral invalster Salma Paralluelo verscheen meerdere keren gevaarlijk voor het Engelse doel, maar faalde in de afronding.
Een strafschoppenserie moest de beslissing brengen. Engeland begon en zag Beth Mead meteen missen nadat ze haar eerste rake poging moest overnemen. Toch bleek Spanje nog minder trefzeker. Caldentey en Bonmatí misten, en Paralluelo schoot zelfs naast. Keepster Hannah Hampton onderscheidde zich door twee strafschoppen te stoppen. Chloe Kelly schoot uiteindelijk de beslissende strafschop binnen.
Voor Wiegman is het haar derde opeenvolgende Europese titel als bondscoach. Ze won in 2017 met Nederland, in 2022 met Engeland en nu dus opnieuw met de Engelse ploeg. Twee jaar geleden stonden deze landen ook tegenover elkaar in de WK-finale, toen won Spanje. Met de WK-finale van 2019 met Nederland er nog bij was dit daarmee de vijfde opeenvolgende grote finale voor Wiegman.