Politie vermoedt sabotage bij treinstoring Schiphol, geen treinen tot 23.00 uur

Jippie

De politie houdt rekening met een misdrijf bij de grote treinstoring vanochtend rond Schiphol. Een woordvoerder meldt in een persbericht dat er "nadrukkelijk" wordt onderzocht of iemand verantwoordelijk is voor het incident. Het is nog onduidelijk wat de brand veroorzaakte die leidde tot een grote stroomstoring rond Schiphol.

Terwijl ProRail bezig is met het oplossen van het probleem, doet de politie onderzoek. Meerdere leden van de forensische recherche zijn aanwezig bij de plek van de kortsluiting en er vliegt een helikopter boven het gebied.

Volgens de politiewoordvoerder is er bij het onderzoek bewijsmateriaal verzameld dat nu verder wordt onderzocht. Ook wordt er gekeken of bijvoorbeeld omwonenden beelden hebben van wat er vannacht is gebeurd.

Kort voor 06.00 uur brak er brand uit op het spoor tussen Amsterdam en Schiphol. Hierdoor lag het treinverkeer van en naar de luchthaven enkele uren volledig stil. Hoewel ProRail erin slaagde het verkeer ten zuiden van Schiphol rond 08.15 uur weer op gang te brengen, bleven trajecten ten noorden van het vliegveld onbruikbaar. Van en naar Utrecht en Amsterdam konden daardoor geen treinen rijden.

Door de brand raakten ongeveer dertig kabels zo beschadigd dat ze vervangen moeten worden. Spoorbeheerder ProRail verwacht nog de hele dag bezig te zijn met het herstel. "Zo’n brand heeft grote gevolgen", verklaart een woordvoerder. "Sommige schade is meteen zichtbaar, maar andere is onzichtbaar en moet getest worden. De aannemer is nu ter plaatse om die tests uit te voeren, maar dat kost tijd."

De NS verwacht dat de treinen niet voor 23.00 uur weer zullen rijden. In de tussentijd worden pendelbussen ingezet naar station Sloterdijk. Een andere optie is via Leiden naar de luchthaven reizen, omdat die route weer berijdbaar is. Reizigers die met de auto komen, worden gewaarschuwd voor wegafsluitingen in verband met de NAVO-top.

"Je kunt op Schiphol komen, maar houd rekening met langere reistijd en extra drukte", waarschuwt een NS-woordvoerder. Ze adviseert om de online reisinformatie goed in de gaten te houden, omdat deze actueel wordt gehouden.

Schiphol is altijd al een belangrijk treinstation voor reizigers die hun vlucht willen halen, maar volgens de NS komt de kortsluiting nu extra slecht uit. "De verstoring weegt nu zwaarder omdat veel wegen zijn afgesloten vanwege de NAVO-top en veel mensen ervoor hebben gekozen met het openbaar vervoer te reizen. Dat maakt het extra vervelend."

Grote overlast bleef vanochtend echter uit. Door de NAVO-top geldt het advies om zoveel mogelijk thuis te werken, en veel forenzen lijken dat te hebben opgevolgd. Ook was de ochtendspits op de weg vandaag aanzienlijk rustiger dan normaal op een dinsdag.

Omdat de verstoring plaatsvindt op de eerste dag van de NAVO-top sluit minister Van Weel (Justitie en Veiligheid) niet uit dat het om sabotage gaat. "Dat is een van de dingen die we onderzoeken", zei hij vanochtend aan de rand van de top.

"Dan is de vraag: wie zit erachter? Het kan een activistische groep zijn, een ander land, het kan van alles zijn. Het belangrijkste nu is om de kabels te repareren en het verkeer weer op gang te krijgen." De brand ontstond op een plek langs de A4, die in principe gemakkelijk toegankelijk is voor kwaadwillenden.

ProRail wilde vanochtend nog niet speculeren over sabotage als oorzaak. Een andere mogelijke verklaring is koperdiefstal. "Daar doen we nu uitgebreid onderzoek naar samen met de politie. We bekijken meerdere scenario’s en willen daar nog niet op vooruitlopen."