EU-top: defensie-uitgaven fors verhogen, Hongarije lag dwars bij EU-standpunt Oekraïne
Op de speciale EU-top in Brussel is men overeengekomen dat de 27 regeringen de defensie-uitgaven zeer snel zullen verhogen. In de gezamenlijk aangenomen slotverklaring wordt de Commissie opgeroepen om een wijziging van het EU Stabiliteitspact op te stellen zodat defensie-uitgaven daar in niet langer meetellen.
Er zijn nog geen details verstrekt. In het algemeen moeten de mogelijkheden voor meer defensie-uitgaven op nationaal niveau worden uitgebreid. Er moet echter wel aandacht zijn voor de houdbaarheid van de nationale schuld van de afzonderlijke landen, aldus de Commissie.
Er werd opgemerkt dat de EU-Commissie van plan is een nieuw financieringsinstrument te presenteren dat EU-landen tot 150 miljard euro aan leningen zal verstrekken - gedekt door de EU-begroting. Het zou ook een goede zaak zijn dat de Europese Investeringsbank de expansie van de Europese veiligheids- en defensie-industrie wil steunen.
Commissievoorzitter von der Leyen had eerder al een versoepeling van de EU-schuldregels voorgesteld en verdere stimulansen om de nationale defensie-uitgaven te verhogen. In totaal wil ze tot 800 miljard euro vrijmaken voor defensie tegen Rusland. De achtergrond hiervan is de tijdelijke stopzetting van de Amerikaanse militaire hulp aan Oekraïne en de toenadering van de Amerikaanse president Trump tot de Russische leider Poetin.
Steun voor Kiev - maar zonder Boedapest
Tegen de wil van Hongarije in, kwamen de 26 andere landen in een tweede verklaring overeen Oekraïne te blijven steunen. Ze veroordeelden opnieuw de Russische aanvalsoorlog en spraken hun volledige steun uit voor Oekraïnes doel van een rechtvaardige en duurzame vrede. Er is geen vredesoplossing mogelijk zonder Oekraïne en de Europeanen. Aan het begin van de top hadden de staatshoofden en regeringsleiders een ontmoeting met de Oekraïense president Zelensky.
Orban was de enige die weigerde de Oekraïneverklaring te steunen. Orban had de andere Europeanen na zijn bezoek aan Macron vanmorgen op X er van beschuldigd de oorlog in Oekraïne te willen verlengen. Hij daarentegen wilde net als de Amerikaanse president Trump "vrede". Orban schreef letterlijk over een "trans-Atlantische breuk tussen de meerderheid van Europa en de VS".
Regeringsleiders doen in #Brussel baanbrekende uitspraken. Intussen wordt premier #Schoof geconfronteerd met tegensputterende coalitiepartijen.https://t.co/I4RxxUOyhx#krijgsmacht #defensie #EuropeseUnie #EU
— Arjen van der Ziel (@arjenvanderziel) March 6, 2025
Het is glashelder dat we als Europa meer moeten doen voor onze eigen veiligheid. Daarom is het goed om op uitnodiging van @Eucopresident Costa aanwezig te zijn bij de extra Europese Raad in Brussel waar we gaan spreken over steun aan Oekraïne en het versterken van onze defensie.… pic.twitter.com/1RTcTESTd7
— Dick Schoof (@MinPres) March 6, 2025
Het is glashelder dat we als Europa meer moeten doen voor onze eigen veiligheid. Daarom is het goed om op uitnodiging van @Eucopresident Costa aanwezig te zijn bij de extra Europese Raad in Brussel waar we gaan spreken over steun aan Oekraïne en het versterken van onze defensie.… pic.twitter.com/1RTcTESTd7
— Dick Schoof (@MinPres) March 6, 2025