Terugvordering foute UWV-uitkering alleen in uitzonderlijke gevallen
Het overgrote deel van de mensen die door een fout van het UWV te veel uitkering hebben ontvangen, hoeft dit niet terug te betalen. Dat heeft minister Eddy van Hijum van Sociale Zaken bevestigd tijdens een debat. Hij gaf echter ook aan dat het niet helemaal uitgesloten kan worden dat sommige mensen wél moeten terugbetalen. "Kan je dan helemaal uitsluiten dat er nooit iemand iets zal moeten terugbetalen? Nee, dat kan niet voor 100 procent," aldus Van Hijum. Alleen in uitzonderlijke gevallen zal het UWV terugvorderingen doen.
Het debat in de Tweede Kamer ging over fouten van het UWV, waarbij mogelijk tienduizenden mensen een te hoge of te lage arbeidsongeschiktheidsuitkering hebben ontvangen. Dit probleem speelt mogelijk al jarenlang, hoewel de exacte omvang nog wordt onderzocht.
Veel Kamerleden delen de mening van Van Hijum: terugvorderen moet niet het uitgangspunt zijn. Sommige partijen willen zelfs dat het kabinet garandeert dat er nooit geld wordt teruggeëist, omdat de fout bij de overheid ligt. Van Hijum wilde zover nog niet gaan.
De minister benadrukte dat terugvordering alleen aan de orde is wanneer duidelijk was dat iemand te veel geld ontving. Dit kan bijvoorbeeld het geval zijn als de uitkering hoger was dan het inkomen dat iemand had voordat hij of zij arbeidsongeschikt raakte.
Hoewel terugvordering wettelijk verplicht is, biedt de wet ruimte om hiervan af te wijken als de fout bij de uitvoerende instantie ligt. Van Hijum verwees hierbij naar een belangrijke gerechtelijke uitspraak van eerder dit jaar. Hierdoor is er meer flexibiliteit mogelijk om mensen niet te belasten met terugbetalingen wanneer het de schuld van de overheid is.
Voor mensen die te weinig uitkering hebben ontvangen, is eerder al duidelijk gemaakt dat zij het geld waar ze recht op hadden alsnog zullen krijgen.