VS wil extra zeebodem claimen: Rusland en China boos

Danny

De Verenigde Staten willen een miljoen vierkante kilometer extra zeebodem claimen, wat leidde tot kritiek van Rusland en China tijdens een sessie van de Internationale Zeebodemautoriteit van de VN, aldus persbureau Bloomberg. Dick Zandee, defensiespecialist bij Instituut Clingendael, legt uit dat de VS deze gebieden wil claimen vanwege de aanwezigheid van diepzeemineralen zoals koper, kobalt, nikkel en andere zeldzame aardmetalen die cruciaal zijn voor de elektrificatie van de energievoorziening. De claims betreffen onder andere de Beringstraat, de oostkust van de VS, de Golf van Mexico en de westkust van de VS.

Ondanks deze ambities heeft de VS het VN-zeerechtverdrag nooit geratificeerd, in tegenstelling tot China en Rusland. Zandee benadrukt dat hoewel de beschuldigingen van China en Rusland correct zijn, de VS dergelijke claims unilateraal kan doen. China, dat het verdrag wel heeft geratificeerd, claimt bijna de gehele Zuid-Chinese Zee, wat eveneens in strijd is met het VN-zeerechtverdrag. De rechterflank van de Republikeinse partij in de VS heeft de ratificatie van het verdrag altijd geblokkeerd, omdat zij vinden dat de VS niet afhankelijk mag zijn van een VN-autoriteit, ook niet op economisch vlak.

Volgens Zandee schaadt het niet-deelnemen aan het verdrag de Amerikaanse economische belangen, omdat de VN een instituut biedt om geschillen vreedzaam op te lossen en claims toebedeelt voor diepzeemijnbouw. De huidige spanningen tussen de VS, China en Rusland zijn al hoog, en deze nieuwe ontwikkeling voegt alleen maar meer toe aan de geostrategische strijd waarin economische belangen steeds belangrijker worden.