Netanyahu kondigt verdere onderhandelingen met Hamas aan
Volgens premier Benjamin Netanyahu zullen volgende week Israëlische onderhandelaars gesprekken over een wapenstilstand met Hamas hervatten. Het regeringshoofd kondigde echter ook aan dat de Israëlische vertegenwoordigers tijdens de gesprekken in de Qatarese hoofdstad Doha aan bemiddelaars uit de VS, Qatar en Egypte duidelijk zouden maken dat er nog steeds 'grote kloven tussen de partijen' bestaan.
De Israëlische verklaring werd vrijgegeven uren nadat Hamas had verklaard dat de voorgestelde wijzigingen in een Amerikaans staakt-het-vuren-plan positief waren ontvangen door bemiddelaars. Er is echter nog steeds geen vaste datum voor de onderhandelingen en het officiële standpunt van Israël is nog niet bekend gemaakt.
Persbureau Reuters meldt, onder verwijzing naar een Palestijnse insider, dat Hamas zijn standpunt in de staakt-het-vuren-onderhandelingen met Israël heeft aangepast. Hamas eist niet langer een Israëlische verplichting tot een permanent staakt-het-vuren als voorwaarde voor het ondertekenen van een raamovereenkomst. Bovendien zouden de onderhandelingen hierover in een eerste fase van zes weken kunnen plaatsvinden.
Hamas wil een overeenkomst bereiken die de volledige terugtrekking van Israëlische troepen uit de Gazastrook en een einde aan de oorlog garandeert. Netanyahu zei echter dat de oorlog pas kon eindigen als Hamas in zijn geheel is vernietigd. Ook de veiligheid en het bestuur in de Gazastrook na afloop van de oorlog zijn controversiële kwesties.
De gesprekken over een staakt-het-vuren lijken na weken van impasse weer op de rails te komen. Volgens consistente berichten in de media is een deel van de Israëlische delegatie het hoofd van de buitenlandse geheime dienst Mossad, David Barnea. Donderdag sprak een lid van de Israëlische onderhandelaars over een reële kans om met Hamas tot overeenstemming te komen over de vrijlating van gijzelaars.
Parallel aan de gesprekken in Doha ontmoetten vertegenwoordigers van de radicaal-islamistische groeperingen Hamas en Hezbollah elkaar in de Libanese hoofdstad Beiroet. Hezbollah zei dat zijn leider Hassan Nasrallah een delegatie ontving onder leiding van Hamas-functionaris Khalil al-Hajja.
De gesprekken gingen over de laatste ontwikkelingen in de staakt-het-vuren-onderhandelingen en de ontwikkelingen op het gebied van het veiligheidsbeleid. Daarnaast bespraken Hamas-leden de politieke ontwikkelingen met topvertegenwoordigers van de Jemenitische Houthi-militie en aanverwante groepen uit Irak. Hezbollah in Libanon herhaalde dat ze in het geval van een staakt-het-vuren ook onmiddellijk zijn aanvallen op Israël zou stopzetten.