VS en Rusland willen nauwer samenwerken

Redactie

De Verenigde Staten en Rusland willen op het gebied van globale veiligheidskwesties nauwer gaan samenwerken, ook al zijn de twee landen diep verdeeld over de crisis in Oekraïne. Dat hebben beide landen dinsdag bekendgemaakt.

De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken John Kerry voerde in Parijs overleg met zijn Russische collega Sergej Lavrov. Kerry benadrukte na afloop dat de twee landen nauwer moeten gaan samenwerken in de strijd tegen islamistische extremisten in het Midden-Oosten. Ook wat betreft de atoomprogramma's van Iran en Noord-Korea is een betere samenwerking belangrijk, aldus Kerry. Rusland heeft volgens de minister al een begin gemaakt met het delen van informatie over IS met de VS.

Kerry sprak niet over een 'reset', zoals in de eerste termijn van Obama's presidentschap. Hij gebruikte echter vergelijkbare woorden wat betreft de verschillen tussen de VS en Rusland en de noodzaak om beter met elkaar samen te werken.

Over de crisis in Oekraïne blijven de verschillen onverminderd groot. Volgens Kerry moeten Rusland en de rebellen in het oosten van Oekraïne het geweld staken, hun troepen terugtrekken, de wapens neerleggen en gevangenen vrijlaten.