Voorbeschouwing Grand Prix van Hongarije

Komend weekend gaan de Formule 1-coureurs weer los op de altijd stoffige Hungaroring. Vorig jaar boekte Heikki Kovalainen zijn eerste overwinning uit zijn Formule 1-loopbaan, de vraag is of hij dat dit jaar zal kunnen herhalen. De vorige twee Grands Prix waren de Red Bulls dominant, maar Brawn GP heeft aangekondigd dat het in de hitte in Hongarije hard terug wil slaan. Wat kan nieuwkomer Jaime Alguersuari en lukt het Force India eindelijk om een punt te pakken? We weten het zondagmiddag rond 15:45 uur.
De eerste Grand Prix in Hongarije werd in 1936 op het circuit van Népliget gehouden. Daarna duurde het tot 1986 totdat er weer een race op het programma stond. Nabij Budapest werd toen de Hungaroring geopend, een baan waar tot op de dag van vandaag door de Formule 1 geracet wordt.
Lengte: 4.381 km
Aantal ronden: 70
Totale lengte: 306.458 km
ronderecord: 1:19.071 (M. Schumacher - Ferrari F2004, 2004)
Coureurs
Pos. | Naam | Team | Punten |
1. | J. Button | Brawn GP | 68 |
2. | S. Vettel | Red Bull | 47 |
3. | M. Webber | Red Bull | 45.5 |
4. | R. Barrichello | Brawn GP | 44 |
5. | F. Massa | Ferrari | 22 |
6. | J. Trulli | Toyota | 21.5 |
7. | N. Rosberg | Williams | 20.5 |
8. | T. Glock | Toyota | 13 |
9. | F. Alonso | Renault | 13 |
10. | K. Räikkönen | Ferrari | 10 |
11. | L. Hamilton | McLaren | 9 |
12. | N. Heidfeld | BMW | 6 |
13. | H. Kovalainen | McLaren | 5 |
14. | S. Buemi | Toro Rosso | 3 |
15. | R. Kubica | BMW | 2 |
16. | S. Bourdais | Toro Rosso | 2 |
17. | K. Nakajima | Williams | 0 |
18. | A. Sutil | Force India | 0 |
19. | G. Fisichella | Force India | 0 |
20. | N. Piquet jr. | Renault | 0 |
Constructeurs
Pos. | Team | Punten |
1. | Brawn GP | 112 |
2. | Red Bull | 92.5 |
3. | Toyota | 34.5 |
4. | Ferrari | 32 |
5. | Williams | 20.5 |
6. | McLaren | 14 |
7. | Renault | 13 |
8. | BMW | 8 |
9. | Toro Rosso | 5 |
10. | Force India | 0 |
De race op de Hungaroring wordt meestal onder warme omstandigheden verreden. Ook is de baan stoffig en inhalen is lastig. Toch lukte het Nigel Mansell in 1989 om vele coureurs voorbij te gaan. De Brit stuurde zijn Ferrari al snel naar plaats twee in de wedstrijd om tenslotte ook Ayrton Senna voorbij te gaan en de winst te pakken. Om het inhalen te bevorderen is het rechte stuk in 2003 verlengd.
Dat jaar leverde de winst op voor Fernando Alonso in zijn Renault. Hiermee was hij de eerste Spanjaard die een race won, alsmede de jongste coureur ooit die het deed. Saillant detail aan de race was dat de latere wereldkampioen Michael Schumacher er niet aan te pas kwam en op een ronde werd gereden. Een jaar later sloeg Ferrari hard terug door eerste en tweede te worden met Schumacher en Rubens Barrichello.
De race in 2006 was de eerste die onder natte omstandigheden verreden werd. De trainingen verliepen al tumultueus omdat zowel Alonso als Schumacher twee seconden straf opliepen na verschillende incidenten. In de race was het Kimi Räikkönen die al snel de leiding pakte, terwijl Alonso vanaf plaats vijftien al snel derde lag en Schumacher ook naar voren reed. Daarna vielen er vele toppers uit door verschillende oorzaken, waarna Jenson Button zijn eerste overwinning uit zijn carrière pakte. De Brit deed dit voor Pedro de la Rosa en Nick Heidfeld.
In de kwalificatie was het Lewis Hamilton die de poleposition voor zich opeiste. Heikki Kovalainen pakte plaats twee voor Felipe Massa die de verkeerde banden had gebruikt. In de race had de Braziliaan de beste start en pakte meteen de leiding. Hij kreeg Hamilton en Kovalainen achter zich aan. Daarachter sloot Timo Glock aan.
Vooraan veranderde er na de eerste pitstops niets, maar na veertig ronden kreeg Hamilton een lekke band die hem terugwierp naar plaats tien. Hierdoor had Massa een voorsprong van 23 seconden op de nummer twee.
Met nog acht ronden te gaan kende Adrian Sutil achteraan een lekke band doordat zijn remmen het begaven. Hierdoor moest de Duitser zijn bolide aan de kant parkeren. Massa leidde riant met nog drie ronden te rijden, maar zijn Ferrari-motor gaf de geest, waardoor de Braziliaan op moest geven. Uiteindelijk won Kovalainen zijn eerste Grand Prix, voor Glock en Kimi Räikkönen. Hamilton pakte ondanks alles toch nog een vijfde plaats.
Vrijdag 24 juli 2009
10:00 - 11:30 vrije training 1
14:00 - 15:30 vrije training 2
Zaterdag 25 juli 2009
11:00 - 12:00 vrije training 3
14:00 - 15:00 kwalificatie
Zondag 26 juli 2009
14:00 ING Hungarian Grand Prix
Datum | Tijd | Programma |
Za 25 juli | 13.55-15.15 uur | RTL GP: Formule 1 - Hongarije - Kwalificatie |
Zo 26 juli | 13.00-13.55 uur | RTL GP: Formule 1 - Hongarije - Pre-show |
Zo 26 juli | 13.55-15.45 uur | RTL GP: Formule 1 - Hongarije - Race |
Zo 26 juli | 15.45-16.00 uur | RTL GP: Formule 1 - Hongarije - Nabeschouwing |
Zo 26 juli | 20.00-20.30 uur | RTL GP: Formule 1 - Hongarije - Samenvatting |
Datum | Tijd | Programma |
Za 25 juli | 13.10-15.15 uur | BBC1: Formule 1 - Hongarije - Kwalificatie |
Zo 26 juli | 13.10-16.00 uur | BBC1: Formule 1 - Hongarije - Race |
Zo 26 juli | 20.00-20.30 uur | BBC3: Formule 1 - Hongarije - Samenvatting |
Dag | Minimum | Maximum | Neerslagkans | Weerbeeld |
Vrijdag | 19 °C | 31 °C | 0 % | zonnig |
Zaterdag | 16 °C | 24 °C | 20 % | licht bewolkt |
Zondag | 14 °C | 26 °C | 0 % | zonnig |