Xi roept BRICS-landen op tot meer inzet voor vrede in Midden-Oosten
China's president Xi Jinping heeft de BRICS-landen tijdens de top in New Delhi opgeroepen zich sterker in te zetten voor vrede in het Midden-Oosten en de Golfregio. Volgens Xi moet de groep "aan de juiste kant van de geschiedenis" staan. Hij deed deze oproep zaterdag tijdens de tweedaagse top, waar ook de Russische president Vladimir Poetin en de Iraanse president Masoud Pezeshkian aanwezig zijn.
Xi: oorlog schaadt internationale gemeenschap
Xi noemde de situatie in het Midden-Oosten complex en stelde dat de oorlog de volkeren in de regio zware verliezen toebrengt. Volgens hem staat de internationale orde onder druk en zijn er grotere tekortkomingen op het gebied van vrede en veiligheid. De oorlog in de Golfregio is volgens de Chinese president niet in het belang van de internationale gemeenschap.
China zei bereid te zijn om samen met de andere BRICS-landen bij te dragen aan het herstel van vrede en stabiliteit. De groep riep de strijdende partijen in het Midden-Oosten al eerder in een gezamenlijke verklaring op tot terughoudendheid. Tijdens een bijeenkomst van ministers van Buitenlandse Zaken in mei kwam een dergelijke verklaring nog niet tot stand.
Gezamenlijke verklaring BRICS-top
Voorafgaand aan de top hadden de BRICS-landen zich naar verluidt al akkoord verklaard met een gezamenlijke tekst. Volgens vier ingewijden die met persbureau Reuters spraken, veroordeelt het concept eenzijdige oorlogsvoering zonder specifieke landen te noemen. De aanwezige staatshoofden en regeringsleiders zouden de verklaring op de eerste dag van de top bekrachtigen.
Reuters meldt dat de tekst zich ook keert tegen westerse sancties die de economieën van BRICS-landen schaden. Bij een bijeenkomst van BRICS-ministers van Buitenlandse Zaken in mei lukte het nog niet om een gezamenlijke verklaring af te geven, destijds door verschillen tussen Iran en de Verenigde Arabische Emiraten over het conflict in de Golfregio.
Handel en protectionisme
Met het oog op de internationale handel riep Xi de landen op alle vormen van protectionisme af te wijzen en het multilaterale handelssysteem met de Wereldhandelsorganisatie (WTO) als kern te steunen. De Chinese president wordt over minder dan twee weken in Washington verwacht.
Xi's bezoek ook signaal richting India
Voor het eerst sinds 2019 reisde Xi weer naar India. In New Delhi sprak hij ook met de Indiase premier Narendra Modi tijdens een bilateraal overleg. De langdurig gespannen relatie tussen de twee bevolkingsrijkste landen ter wereld is sinds een akkoord in 2024 enigszins verbeterd. Modi reisde in 2025 op zijn beurt naar het Chinese Tianjin voor de top van de Shanghai Samenwerkingsorganisatie (SCO).
Het bezoek aan New Delhi past in een reeks recente diplomatieke inspanningen van Xi. Eerder bracht hij al bezoeken aan Kirgizië en Egypte, een belangrijke handelspartner in de Arabische wereld en bemiddelaar in het Midden-Oostenconflict.
Over de BRICS-groep
BRICS is een informeel samenwerkingsverband van landen die zich zien als tegenwicht tegen westerse landen, die naar hun mening de wereldeconomie domineren. De lidstaten vertegenwoordigen ongeveer de helft van de wereldbevolking en circa 40 procent van de mondiale economische productie.
De groep werd in 2006 opgericht als BRIC door Brazilië, Rusland, India en China. In 2010 sloot Zuid-Afrika zich aan, waarna de naam veranderde in BRICS. Inmiddels behoren ook Egypte, Ethiopië, Indonesië, Iran, Saoedi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten tot de groep. China neemt volgend jaar het voorzitterschap over.

Xi Jinping (@China News Service - https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)
China foto
Interessant.
En het staat China vrij om in aankoop naar Halloween, Thanksgiving en Kerstmis flinke exportrestricties aan speelgoed en elektronica naar de VS in te zetten als sancties...
Nou dan hebben ze daar gelijk in. foto
Waarom staat het er zo raar? Zo is het net of hetgeen hun zeggen niet klopt, want zij vinden iets over ons huilie huilie.
Ze hebben toch gewoon gelijk?!
foto
vosss is de naam, met dubbel s welteverstaan.
Mooi, dat betekent dat als de USA nog even volhoudt, Iran binnenkort gaat capituleren
Om te kunnen reageren moet je zijn ingelogd op FOK.nl. Als je nog geen account hebt kun je gratis een FOK!account aanmaken