Van Veldhoven: gasprijs kan deze winter fors stijgen
Klimaatminister Stientje van Veldhoven (D66) waarschuwt dat de gasprijs komende winter flink kan oplopen. Dat zei ze zondag in het tv-programma WNL Op Zondag. Een tekort aan gas verwacht de minister niet, maar een prijsgarantie geeft de overheid niet, omdat gas wereldwijd wordt verhandeld.
Van Veldhoven benadrukte dat beschikbaarheid en prijs van gas los van elkaar staan. Huishoudens, ziekenhuizen en verzorgingshuizen krijgen volgens haar sowieso genoeg gas om de winter door te komen. Dat de prijs oploopt, komt doordat Nederland net als andere Europese landen moet concurreren op de wereldmarkt.
Gasvoorraad blijft achter bij doel
De Nederlandse gasopslagen zijn minder gevuld dan het kabinet vooraf had gehoopt. Het streven was een vullingsgraad van 80 procent voor de winter, maar dat niveau wordt vermoedelijk niet gehaald. Volgens cijfers van het ANP zaten de opslagen medio augustus op 45,3 procent, tegen een gemiddelde van rond de 80 procent in die periode van het jaar.
Van Veldhoven wijt de lagere vulgraad aan verbeterde mogelijkheden om gas naar Nederland te halen. Sinds de energiecrisis na de Russische invasie van Oekraïne is er volgens haar veel extra LNG-capaciteit bijgebouwd, waardoor Nederland gemakkelijker gas uit andere landen kan importeren. Ook staatsbedrijf EBN kan inmiddels helpen bij het vullen van de voorraden. Het kabinet onderzoekt bovendien of het vuldoel van 80 procent structureel omlaag kan, meldde de NOS eerder.
Discussie over gasputten Groningen
De lage gasvoorraad voedt de discussie over de voormalige gaswinning in Groningen. JA21-leider Joost Eerdmans wil dat Nederland stopt met het dichtstorten van de putten, zodat het veld als strategische reserve achter de hand blijft. Volgens hem zit er nog circa 500 miljard kuub gas in de Groningse bodem.
Van Veldhoven wijst dat voorstel af. Een strategische gasvoorraad noemt ze verstandig, maar niet per se in Groningen. Ze verwijst naar de belofte die het kabinet de Groningers na de Oekraïne-crisis deed. Bovendien is het veld volgens haar niet stabiel: het Staatstoezicht op de Mijnen adviseert al langer om helemaal geen gas meer te winnen.
Geld voor huishoudens met hoge energierekening
Voor huishoudens die de hoge energieprijzen niet kunnen dragen, heeft het kabinet 200 miljoen euro beschikbaar gesteld via een energienoodfonds. Daarnaast wil het kabinet woningen laten verduurzamen, zodat Nederland op termijn minder afhankelijk wordt van de internationale energiemarkt. Een garantie op de gasprijs sluit Van Veldhoven hoe dan ook uit, omdat de prijs op de wereldmarkt wordt bepaald.

Stientje van Veldhoven - D66 (@European Union, 1998 – 2026)
PoortenPutten!!Ook niet zo'n goed idee dan..;
Kabinet overweegt verlaging vuldoel gasvoorraad naar 65 procent
Huisregels horen leidend te zijn bij verwijderen van posts, en niet op basis van willekeur of onwelgevallige meningen!
foto
"Ja, maar dat zagen we niet aankomen. Daar hebben we geen actieve herinneringen aan."
Groningen is echt maar een druppel met wat Nederland heeft
En daar pompen we al hoelang 3kwart eeuw of zo?
Dat is een verrassing, dacht dat het juist ging kelderen! foto echt serieus, het kan gewoon nog erger! foto
Like trump...
Wel grappig dat ze nu waarschuwen voor mogelijk hoge prijzen, en tegelijk minder gasvoorraad aanleggen voor de winter foto
Je zou maar eens je volk beschermen he? Nu goedkoop inkopen om je volk later een beetje te helpen? Welnee joh!
Groningers willen dat niet. Hebben al genoeg geleden zonder echte compensatie.
Kan de productie daar niet omhoog
Debielen 66.
47% vindt dat ze open mogen blijven, maar alleen in geval van nood
https://eenvandaag.avrotr(...)zijn-verdeeld-162948
Chinese aanpak zou zijn al die mensen te moven, vrijwillig of onvrijwillig.
Uitkopen tegen huidige woningwaarde kost te veel geld, en we komen al woningen tekort.
Zeg het maar, wat is jouw oplossing?
maar nee niet in Nederland
vuile geldwolven zijn het
Hoe duurder het gas, destemeer ze kunnen binnenharken.
Die gas en oliebedrijven maken megawinsten.
Iedereen moet van gas af, maar ik kan niet van het gas af. Ons appartement complex is van 1986, warmtepomp onmogelijk, vanwege dak en stroomgebruik. Ondertussen wordt gas wel stukken duurder en stroom iets goedkoper.
Liever jij dan ik
Hopelijk ben je sarcastisch want volgens mij was de vorige winter juist strenger dan de afgelopen jaren.
Daarbij heb ik andere leveranciers bekeken maar er staan bij de meeste clausulen in dat bij uitzonderingen zij gewoon de kosten door mogen rekenen.
Je bent wel de laatste die het waarschijnlijk gaat voelen
We zouden zelfs goedkoop gas kunnen exporteren voor meer geld (ivm uitkopen van mensen) maar ja onze overheid denkt weer anders.
Geloof me als er olie was gevonden in Groningen ipv gas dan was het verhaal opeens heeeeel anders.
Het is een kwestie van willen niet van kunnen want het geld komt wel uit het grond (lees gas), het gaat om het landsbelang iets waar we met miljoenen mensen last van hebben (hoge energie prijzen)
Om te kunnen reageren moet je zijn ingelogd op FOK.nl. Als je nog geen account hebt kun je gratis een FOK!account aanmaken