Statiegeld op blikjes zorgt voor nieuwe vorm van criminaliteit
De Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) ziet dat jaarlijks naar schatting 25 tot 50 miljoen blikjes zonder statiegeld in Nederland worden verkocht, ondanks de statiegeldplicht die sinds 2023 geldt. De illegale import van deze goedkopere drankblikjes levert miljoenen euro’s op en trekt ook georganiseerde misdaad aan, blijkt uit onderzoek van EenVandaag. De handel loopt onder meer via Nederlandse webshops en maaltijdbezorgers.
De frisdrankblikjes komen vooral illegaal via Denemarken en Duitsland het land binnen, bierblikjes worden uit Polen gehaald. Het importeren van blikjes zonder statiegeld is verboden, maar de verkoop en aankoop niet. Restaurants en websites kunnen de producten daardoor gewoon aanbieden, met als gevolg dat deze blikjes volgens de ILT bovengemiddeld vaak als zwerfafval in het milieu belanden.
ILT-directeur Edwin van Houten spreekt van "een illegaal circuit" waarin criminelen meeliften op een maas in de wetgeving. Volgens hem gaat het "al gauw om miljoenen euro's" en duiken bij onderzoeken regelmatig extra feiten op, zoals belastingontduiking en btw-fraude. De inspectie voerde vorig jaar 500 onderzoeken uit, sprak in zo’n 90 gevallen bedrijven aan en deelde uiteindelijk 5 boetes uit, iets wat Van Houten een "druppel op de gloeiende plaat" noemt.
Voor handelaren is de verleiding groot, omdat de prijsverschillen aanzienlijk zijn. Via het Nederlandse platform van het Britse bedrijf Merkandi blijkt een vrachtwagen met Duitse colablikjes voor 0,37 euro per blikje te koop, terwijl in Nederland rond de 0,60 euro per blikje wordt betaald. Ook de consumentensite Goedkoopdrank.nl verkoopt zowel blikjes met als zonder statiegeld, waarbij de varianten zonder statiegeld sowieso goedkoper zijn.
Eigenaar Mike Moore van Goedkoopdrank.nl noemt de goedkope buitenlandse inkoop de reden voor de handel: "Dat scheelt 4 tot 5 euro per tray van 24 blikjes." Hij zegt dat zeker de helft van de omzet uit blikjes zonder statiegeld komt en dat hij niet in overtreding is, omdat hij zelf niet importeert maar inkoopt via een keten van tussenhandelaren. Wie uiteindelijk als importeur de wet overtreedt, blijft zo vaak onduidelijk, terwijl volgens Moore "de financiers daarvan miljoenen verdienen".
De rol van tussenhandelaren maakt handhaving lastig, zegt de ILT. De inspectie steunt daarom het voorstel van minister Stientje van Veldhoven (Klimaat en Groene Groei) om ook de verkoop van blikjes zonder statiegeld te verbieden, zodat verkopers direct kunnen worden aangesproken. Moore kondigt aan in dat geval te stoppen met de verkoop van statiegeldloze blikjes en statiegeldstickers op Deense blikjes te plakken, al pleit hij voor een bredere Europese aanpak. Handelsplatform Merkandi benadrukt in een reactie zelf geen verkoper of importeur te zijn, maar alleen een digitaal platform dat aanbieders en kopers met elkaar verbindt.

Statiegeldvrije blikjes (Afbeelding: Screenshot / FOK.nl)
Er wordt gewoon glashard beweerd door de ILT dat de meerderheid van die blikjes, die ook door goedkoopdrank.nl worden verkocht, in de natuur belanden. Je zou denken dat daar harde bewijzen voor zijn.
Maar goed, dit is de manier van communiceren in de media tegenwoordig. Wees een organisatie/overheidsdienst, lieg glashard, vind een "journalist" die nog een stukje in moest leveren vandaag/morgen, en de volgende heisa is geboren (voor 3 dagen).
foto
21,98 (15,99+5,99 verzendkosten) voor 12 = ¤1,83 per blikje
Bij de Jumbo nu 2,69 (was toen ik het bij die webshop kocht nog 5,99) en dan komt de statiegeld er nog bovenop. Ruim een euro verschil.
Misschien moeten ze de prijzen van de producten in de supermarkten eens aanpakken.
Daaronder valt natuurlijk "producten goedkoper te maken in landen met hoge prijzen", toch? Nee? Misschien daar dan eens mee beginnen.
Wahhed sandooq coca cola adi vraag je dan foto
Mening ≠ feit.
Denk zelf. Controleer alles.
Soort Robin Hoods.
- Jan Van Speijk
Ik haal 9 liter voor 6 euro (7,50 met statiegeld)
in deze gemeente is 1 bulk apparaat, ook vaker kapot. als die al werkt sta je makkelijk uur te wachten.
foto
Ik geef trouwens mijn blikjes tegenwoordig af aan die zwervers bij stoplichten. Wel zo makkelijk
We hebben er zo verschrikkelijk veel van, die ambtenaren, en dan nog worden zulke dingen over het hoofd gezien.
Lang leve het regressief progressivisme van ProN, de nieuwe naam voor GrijsLinks.
Maar goed, onze buurlanden lachen er om, hun economie wordt gespekt.
Ben benieuwd wanneer alcohol aan de beurt is om over te hevelen naar criminelen.
Zijn er trouwens al benzinecriminelen? Dat je kunt tanken bij een Poolse vrachtwagen die 10.000 liter bij zich heeft. foto
Deze blikjes zijn ideaal als je ergens heen moet, want je kunt ze daarna gewoon in de vuilnisbak kieperen zonder dat het je geld kost en mijzelf geen viezigheid oplevert voor het rondzeulen.
Al moet ik wel zeggen dat sinds de invoer van het statiegeld het aantal blikjes en flesjes wat je op straat of langs de kant van de weg tegenkomt is echt heel erg afgenomen, en wat er ligt wordt wel degelijk opgeraapt, vaak door lieden die met tassen col rondlopen.
Kom je in Frankrijk of Belgie, dan zie je daar toch echt overal op straat die flesjes en blikjes in grote aantallen.
Dus het werk wel. Het nadeel alleen is dat de proffesionele verzamelaars ook allemaal prullenbakken openkiepen en de inhoud op straat gooien, dat geeft wel weer extra rommel.
Zo niet? Dan toch!
Nawie, just Nawie!
TWENTE KAMPIOEN.
Die is gek.
Like trump...
• Bij het inleveren wordt het niet zo'n troep, omdat blikjes niet afsluitbaar zijn en het laatste restje er nooit uit wil, is dat vaak de reden dat die automaten zo plakkerig zijn. Flesjes met dop erop houden niet alleen de automaat schoon, maar ook de tas waarin jij het naar de supermarkt brengt
• Petflesjes zijn 20-30% goedkoper te produceren dan blikjes van dezelfde inhoud
• Hoewel het gewichtsverschil klein is, zijn petflesjes net iets lichter dan blikjes, dus makkelijker.
• Daar in tegen worden blikjes voor vervoer naar recycling geplet, waardoor deze dan weer makkelijker vervoerbaar zijn. Wegwerp petflesjes kunnen ook geplet worden, maar nemen meer ruimte in.
• Omdat blikjes niet afsluitbaar zijn, wordt je verzamelplek thuis al snel een vliegjesparadijs: aangetrokken door de restjes zoetigheid of alcohol
"Oorlog is de overtreffende trap van concurrentie."
Ik zie op het Franse platteland bijna nooit blikjes en rommel in de berm. Misschien in Le Nord en Pas de Calais, maar daar wonen dan ook geen Fransen. Nou ja en nadat de Tour de France langs is geweest. Dan liggen de bermen vol met plastic bidons, die de wielrenners achteloos achter zich wegkijlen.
Om te kunnen reageren moet je zijn ingelogd op FOK.nl. Als je nog geen account hebt kun je gratis een FOK!account aanmaken