Twee doden en zes gewonden bij boerenprotest, FDF deelde Jodensterren uit
Bij een ongeval op de A59 bij Heesch zijn vrijdagochtend twee mensen omgekomen. Een aantal mensen raakten hierbij gewond. Bij het ongeluk waren vier auto's betrokken. De snelweg raakte verstopt doordat tractoren op weg naar een boerenprotest in Den Bosch over de rijbaan reden.
Update 17.15 uur:
Premier Rob Jetten noemde het toestaan van de tractors op de snelweg een verkeerd signaal van de politie Oost-Brabant. Hij is van mening dat politie, OM en de burgemeester moeten nabespreken hoe dit incident kon gebeuren.
Ondanks oproepen van het kabinet en de organisatoren van de boerenprotesten in Den Bosch om niet meer over de snelweg te rijden, deden boeren dit toch — zelfs tijdens Jettens persconferentie, op weg naar Utrecht.
De premier zei begrip te hebben voor ergernis over beelden van tractoren die ongestraft kunnen doorrijden, zeker na het dodelijke ongeval eerder die dag. Volgens hem bekijken politie en OM hoe ze hun capaciteit het beste kunnen inzetten, wat kan betekenen dat er voortaan eerder wordt ingegrepen in plaats van achteraf.
Jetten benadrukte dat demonstreren op de snelweg — of het nu door boeren of bijvoorbeeld klimaatactivisten van Extinction Rebellion gebeurt — "desastreuze gevolgen" kan hebben en levensgevaarlijk is. Hij wees er wel op dat Nederland een grote vrijheid van demonstreren kent, die op veel plekken is toegestaan.
Jetten: 'Uitdelen Davidsterren is walgelijk'
"Een walgelijke actie" en "zeer, zeer ongepast", zo reageerde Jetten op de berichten dat Farmers Defence Force davidsterren met het patroon van een rode boerenzakdoek en de letter B uitdeelde rond het boerenprotest in Den Bosch. De Davidsterren zijn "onlosmakelijk verbonden met een van de ergste momenten in onze geschiedenis, de Jodenvervolging en moord op miljoenen Joden", aldus Jetten.
De radicale actiegroep Farmers Defence Force (FDF) deelde tijdens het boerenprotest in Den Bosch davidsterren uit. Op die sterren, met een duidelijke verwijzing naar de Jodenster, staat een 'B' van 'boer'. "Het is om onze positie te benadrukken, dat ons zeer groot onrecht aangedaan wordt" zegt FDF-voorman Mark van den Oever erover tegen Omroep Brabant. "Ik vind dat je als actiegroep soms op het randje moet kunnen lopen."
Op de vraag of hij deze vergelijking met Joden tijdens de Tweede Wereldoorlog niet ongepast vindt, zegt hij: "Het intrekken van vergunningen is ook ongepast." Een actievoerder van FDF werd door de politie verzocht zo'n Davidster-sticker van zijn shirt te verwijderen, hier gaf hij gehoor aan.
Update 15.30 uur:
De twee mensen die vanmorgen om het leven zijn gekomen bij het boerenprotest op de A59 bij Heesch zijn een 71-jarige man en een 72-jarige vrouw uit het nabijgelegen Oss. Dat bevestigt de politie. Daarnaast raakten zes personen gewond. Een politiewoordvoerder kon geen informatie geven over de ernst van de verwondingen. Tractoren mogen niet op de snelweg rijden, maar de politie en het Openbaar Ministerie besloten niet in te grijpen.
Tientallen boeren vertrokken met hun trekkers na hun demonstratie in Den Bosch en reden over de A2 richting Utrecht. Het kabinet noemt het "onacceptabel en onbegrijpelijk" dat er boeren met trekkers op de snelweg rijden. De boeren reden rond 15.15 uur voorbij knooppunt Everdingen. Via matrixborden werd gewaarschuwd voor het langzaam rijdende verkeer. De tractoren kunnen niet harder rijden dan een maximum snelheid van 40 km per uur, de tractoren reden over alle rijstroken en creëerden daardoor een file.
Eerdere berichtgeving:
Ongeval gebeurt in staart van file op A59
Volgens de politie was het op de A59 in Noord-Brabant druk door de ochtendfile toen het ongeval gebeurde. Die file ontstond volgens de ANWB doordat tractoren op de snelweg reden. Het ongeluk gebeurde in de staart daarvan. De politie onderzoekt nog de exacte toedracht.
De snelweg is vooralsnog volledig gesloten. De politie verwacht de weg rond 16.00 uur weer vrij te kunnen geven. Over de identiteit van de slachtoffers is nog niets bekend.
Tractoren op weg naar boerenprotest in Den Bosch
De tractoren reden op de rechterrijstrook van de A59, richting Den Bosch. Het overige verkeer kon via de linkerrijstrook passeren. Toch ontstond er file. Het ongeval gebeurde vervolgens in de staart daarvan.
De boeren waren onderweg naar het provinciehuis in Den Bosch. Daar protesteren zij tegen het plan van de provincie Noord-Brabant om de vergunning van vijf pluimveebedrijven in te trekken.
OM: 'Tractor op snelweg mag nooit'
Tractoren mogen niet op de snelweg rijden. Het Openbaar Ministerie en de politie zeiden eerder deze week dat ze de tractoren op de A59 niet zouden tegenhouden, met het oog op het demonstratierecht.
Een woordvoerder van het OM Oost-Brabant nuanceert dat nu. Volgens de woordvoerder wordt het demonstratierecht gefaciliteerd. Zodra een tractor de snelweg op rijdt, spreekt de driehoek van burgemeester, politie en OM af wanneer en hoe wordt ingegrepen. Een tractor mag volgens de woordvoerder nooit de snelweg op; dat is strafbaar. Op de vraag van de NOS wat er dan wél was afgesproken en waarom niet is ingegrepen, reageerde het OM niet.
Boerenprotest in Den Bosch gaat door
Agractie-voorzitter Erik Luiten laat weten dat het protest in Den Bosch, na overleg met de driehoek, op een ingetogen manier doorgaat. In de Statenzaal is een moment stilte gehouden voor de twee omgekomen slachtoffers.
Farmers Defence Force-voorman Mark van den Oever heeft de aanwezige boeren opgeroepen om niet via de snelweg naar huis te gaan.
Cope.
Gezien het hier over daadwerkelijke doden gaat en mensen nog steeds de drang hebben om over XR en andere dingen te huilen, is het wel duidelijk hoe het met de principes (of het gebrek daaraan) gesteld is. foto
Dat er nu twee verkeersdoden zijn gevallen is zeer betreurenswaardig, maar de overheid zou naar de boeren moeten luisteren. En dat XR tuig hadden ze direct van de weg moeten schieten. Met scherp. Of op zijn minst met een waterkanon op standje schedelbreuk (met de vreedzame covid protesten kon dat immers ook).
Boeren zijn ook geen gezaghebbenden waar de overheid naar moet luisteren.
Boeren zijn gewone burgers die naar de wet moeten luisteren.
De overheid hoort de burgers bij de verkiezingen. Niet op de snelweg. foto
Sta 200% achter de boeren...(protesten)
foto
Your boos mean nothing. I've seen what makes you cheer. foto
De strijdkreet van de bullebak in de slachtofferrol.
Mark van den Oever, voorman van Farmers Defence Force, zei eerder vandaag ook al "vergunningen afpakken, dat deden de nazi's ook op 12 november 1938".
CIDI had uiteraard ook wat te zeggen over deze sneue Godwin. foto
https://www.gelderlander.(...)-holocaust~abbbea9a/
David sterren uitdelen foto
Gaan we bij die ex-rebelion terroristen die op de snelweg zitten ook zeuren dat de file die hun hebben veroorzaakt voor dodelijke ongelukken zorgt... nee zeker, dan hoor je ze er niet over.
Den Haag heeft een probleem das wel duidelijk.
Maar zeker als een boer geen auto heeft vind ik dat die op een demonstratie dag over de snel weg mag of het strand.
Je kunt niet van iemand met levend vee verwachten dat die drie dagen over binnenwegen gaat rijden
Dit valt niet meer onder protest, maar baldadigheid.
Er was gezegd dat ze dit niet mogen (net zoals die XR malloten overigens).
Die traktoren zijn wel een van de oorzaak van de opstopping, en dit was 99% niet gebeurd als ze niet op de snelweg bevonden.
Dus deze trekkers zogenaamd niet verantwoordelijk zijn, is totale onzin, ze zijn in de letterlijke zin, verantwoordelijk.
Oproep voor de Nederlandse boeren: Niet doen, niet dragen, laat bagatellisereing van de holocaust lekker over aan moslims en extreem links. Hou je verre van dat!
Wat mij ook opvalt is dat mensen hun poot op de gaspedaal houden, terwijl ieder die een beetje verstand en gevoel heeft juist de voet van het gaspedaal haalt, waardoor ze met een veel te hoge snelheid op een obstakel rijden, om vervolgens op het obstakel te knallen omdat ze niet op tijd tot stilstand konden komen.
Plus dat veel halve hersencellen juist bijna constant met de smartphone bezig zijn in plaats van met auto rijden, en daardoor een obstakel veel te laat opmerken.
Nu krijgen de boeren de schuld, terwijl de automobilist feitelijk zelf debet zijn aan die ongevallen.
Als je alleen maar met autorijden bezig bent, ver genoeg naar voren kijkt en anticipeert op de gebeurtenissen én op tijd van het gas afgaat, zijn vrijwel de meeste ongevallen en kopstaart botsingen te vermijden.
Ja de boeren waren de schuldigen van de file maar niet de schuldige van de doden. Een File is van alle dagen, dus ik vind het maar een beetje zielig geframe om de boeren nu de schuld te geven.
foto
Ik sta overigens niet achter de boeren. Ze laten zich leiden door een enorme hoeveelheid desinformatie.
Wat ik wel enorm kwalijk vind, is dat de boeren hier alléén voor moeten opdraaien. De banken en de overheid hebben jarenlange medeplichtigheid in het opjagen van de schaalvergroting, die tot een volstrekt onhoudbare situatie die nu is ontstaan, is bereikt. Tel daarbij op dat ook de macht van de agro industrie en die van de inkoopcentrales daar mede schuldig aan is.
[ Bericht gewijzigd door wao op vrijdag 14 augustus 2026 @ 20:19 ]
Het minste wat ze kunnen doen is de kentekens van die tractoren noteren en een boete sturen. Dat helpt nu niet meer, maar helpt misschien om de volgende keer nog eens na te denken voordat je de snelweg oprijdt met een tractor. Of voordat je met je xr vlaggetje op een snelweg gaat zitten.
Poetin, ga weg. Alsjeblieft.
Niks mes op keel, dit is gewoon dom zoals we van de boeren gewend zijn.
(Los staand dat de overheid ook dom is)
Om te kunnen reageren moet je zijn ingelogd op FOK.nl. Als je nog geen account hebt kun je gratis een FOK!account aanmaken