Netanyahu zet streep door Gaza-plan van Trumps Vredesraad

Premier Benjamin Netanyahu heeft het Amerikaanse vredesplan voor Gaza afgewezen. Dat zei hij zondag tijdens een kabinetsvergadering in Israël. Het Israëlische leger trekt zich pas terug uit Gaza als Hamas volledig ontwapend is, aldus de premier.

Netanyahu: "Israël verwerpt het vijftien punten plan "
Netanyahu uitte eerder al kritiek op het plan van de zogenoemde Vredesraad (Board of Peace) van de Amerikaanse president Donald Trump, maar wees het zondag voor het eerst openlijk af. "Israël verwerpt het vijftien punten plan. De IDF zal zich niet terugtrekken tot Hamas daadwerkelijk is ontwapend en zal zich blijven inzetten om bedreigingen voor onze troepen en onze burgers af te slaan", (Dagelijksestandaard.nl) zei de premier tijdens het overleg.

De uitspraken staan haaks op de eerdere verklaringen van Trump. Trump maakte eind juli bekend dat er een doorbraak was bereikt en dat zowel Israël als Hamas met het plan hadden ingestemd.

Twintigstappenplan Gaza
Het vredesplan maakt deel uit van een breder stappenplan van Trump. Hamas en andere gewapende groepen in Gaza zouden hun wapens neerleggen, waarna de Israëlische troepen zich zouden terugtrekken. Een internationale stabilisatiemacht zou vervolgens samen met een nieuwe Palestijnse politiemacht de veiligheid in Gaza moeten waarborgen.

Onduidelijk bleef met wie de overeenkomst precies was gesloten en of Hamas en Israël zich eraan gebonden voelden. Hoge Israëlische functionarissen en ministers drongen er bij Netanyahu al eerder op aan te bevestigen dat het leger niet uit Gaza zou vertrekken, meldt The Times of Israel.

Verkiezingen op 27 oktober
"In tegenstelling tot al diegenen die ons de les lezen, doen wij wat nodig is voor de veiligheid van Israël, en we weten hoe we stand moeten houden, zelfs tegen onze beste vrienden, wanneer dat nodig is", zei Netanyahu, doelend op de Verenigde Staten.

Volgens The Times of Israel past de uitspraak bij de aanloop naar de Israëlische verkiezingen op 27 oktober. Netanyahu kreeg in eigen land regelmatig kritiek omdat hij de Amerikaanse president zou laten bepalen wat Israël moet doen. Tijdens het kabinetsoverleg zei de premier ook te willen voorkomen dat Iran een kernmacht wordt.

Hamas zegt zich aan stappenplan te houden
Een hoge Hamas-functionaris liet zondag tegen persbureau Reuters weten dat Hamas zich wel aan het stappenplan zal houden. "We verwachten dat de bemiddelaars en de Amerikanen Netanyahu en zijn regering onder druk zullen zetten om zich aan het stappenplan te houden en het proces niet te belemmeren om interne politieke en electorale redenen, terwijl ze de veiligheid en stabiliteit van de regio blijven ondermijnen", aldus de functionaris.

Onduidelijk is in hoeverre Hamas zich daadwerkelijk aan het akkoord zal houden. Volgens bronnen gaat de beweging wel akkoord met ontwapening, maar alleen als de wapens worden opgeslagen door een Palestijnse partij.

Netanyahu en Trump september 2025 (@TheWhiteHouse)
Netanyahu en Trump september 2025 (@TheWhiteHouse)