Vier jaar cel voor leraar die seks had met 16 en 17-jarige leerlingen
Een oud-leraar is door de rechtbank in Utrecht veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf wegens ontucht met leerlingen. De man mag daarnaast negen jaar lang niet meer voor de klas staan. De misdrijven vonden plaats op twee middelbare scholen waar hij als docent werkte, in Zeist en Almere.
De zaak kwam in 2024 aan het rollen toen een meisje naar de politie stapte. Zij vertelde dat ze op haar zeventiende een relatie had met de docent, die toen 38 jaar was en op haar school in Zeist werkte. In Nederland is de leeftijd officiëel zestien jaar. Omdat het volgens justitie niet ging om een gelijkwaardige relatie, maar om misbruik van zijn positie als leraar is zijn alsnog strafbaar.
Enkele maanden na die eerste melding deden twee andere meisjes aangifte. Zij verklaarden dat de man ook met hen ontucht had gepleegd, dit keer op een middelbare school in Almere. Zij waren op dat moment zestien jaar. De verklaringen van de drie slachtoffers lieten volgens de rechtbank eenzelfde patroon zien. Ook hier waren de meisjes weliswaar oud genoeg voor seksuele relaties, maar was er geen sprake van een gelijkwaardige relatie, waardoor ook deze handelingen door de rechtbank als strafbaar werden gezien.
Na de aanhouding van de leraar nam de politie zijn telefoon in beslag. Op het toestel trof de recherche kinderporno aan, mogelijk van de 16 en 17 jarige meisjes. Ook zagen agenten dat hij online contact had met meisjes. Die vondsten telden mee in de straf die de rechtbank oplegde.
De rechters vinden dat de docent zijn positie ernstig heeft misbruikt. Volgens de rechtbank waren de slachtoffers onzeker en zochten zij steun. De man zette zichzelf neer als een soort begeleider, terwijl hij in werkelijkheid een seksuele relatie met hen begon. De rechtbank stelt dat hij "op een schaamteloze manier misbruik heeft gemaakt van de jeugdige onbevangenheid en nieuwsgierigheid van de slachtoffers".
Met de celstraf en het beroepsverbod wil de rechtbank een duidelijk signaal geven. Leraren dragen verantwoordelijkheid voor de veiligheid van leerlingen en mogen die grens niet overschrijden. De veroordeling moet voorkomen dat de man opnieuw in een vergelijkbare functie kan werken en nieuwe slachtoffers kan maken.
