VN-Veiligheidsraad keurt Trumps Gaza-plan goed ondanks bezwaren van Hamasterroristen

De VN-Veiligheidsraad heeft het Gaza-plan van president Trump goedgekeurd. Dit plan omvat de inzet van internationale troepen in de Gazastrook. Van de vijftien landen in de Veiligheidsraad stemden dertien voor de resolutie die steun verleent aan Trumps initiatief. Rusland en China onthielden zich van stemming, hoewel ze als permanente leden een vetorecht hebben.

Dit plan van twintig punten werd eerder in oktober besproken en goedgekeurd door Trump, de Israëlische premier Netanyahu en Hamas. Initiële stappen omvatten een wapenstilstand en de vrijlating van Israëlische gijzelaars en Palestijnse gevangenen. De goedkeuring door de Veiligheidsraad is essentieel om door te gaan naar de volgende fase van het plan.

In de komende fase wordt een internationale troepenmacht ingezet om vrede te handhaven en groepen zoals Hamas te ontwapenen. Hoewel de troepenmacht nog moet worden samengesteld, hebben de Verenigde Staten aangegeven dat verschillende landen bereid zijn te helpen. Trump noemde de stemming "historisch" en zal binnenkort namen voorstellen voor de "board of peace", die toezicht zal houden op het nieuwe bestuur in Gaza, waarbij hij zelf als voorzitter zal dienen.

Hamas heeft echter laten weten niet akkoord te gaan met de resolutie. Ze betwisten de neutraliteit van een troepenmacht die betrokken is bij hun ontwapening en beschouwen het als een potentiële partij in het conflict.

De resolutie bespreekt ook de mogelijkheid van een Palestijnse staat. Na noodzakelijke hervormingen en wederopbouw in Gaza zou er een basis kunnen zijn voor Palestijnse zelfbeschikking. De VS zal een dialoog tussen Israël en de Palestijnen opzetten om te streven naar een vreedzame en welvarende co-existentie. Ondanks deze resolutie blijft de Israëlische premier Netanyahu tegen de oprichting van een Palestijnse staat. Israël is geen lid van de VN-Veiligheidsraad.