Hamas executeert drie Palestijnen in Gaza voor juichende menigte

Hamas heeft in Gaza drie Palestijnse mannen geëxecuteerd en daar beelden van verspreid. De groep beschuldigde de slachtoffers van samenwerking met Israël en dwong hen met geblinddoekte ogen en vastgebonden handen op de grond te knielen. Vervolgens werden ze voor een grote menigte door het hoofd geschoten. Omstanders filmden de executie en scandeerden pro-Hamasleuzen. Op de lichamen lieten de daders een briefje achter met de tekst: "Aan alle huurlingen en collaborateurs – het is tijd om jullie hoofden af te hakken."

De beelden verschenen vrijwel tegelijk met de aankondiging dat de Australische premier Anthony Albanese de Palestijnse staat officieel erkent. Hij verdedigde die beslissing en noemde het "een stap om de spiraal van geweld te doorbreken". Albanese wees op de noodzaak van een staakt-het-vuren, de vrijlating van gijzelaars en het stoppen van de vijandelijkheden. Volgens hem hebben Palestijnen legitieme verlangens naar een eigen staat en kan erkenning bijdragen aan een oplossing.

Israëls premier Benjamin Netanyahu reageerde fel en beschuldigde Australië, Canada en Groot-Brittannië, die samen dezelfde stap zetten, van het belonen van terrorisme. Albanese benadrukte echter dat Netanyahu niet namens alle Israëli’s spreekt. Hij wees op de vele Israëlische burgers die in groten getale demonstreren voor een einde aan de oorlog. "Er moet zekerheid zijn over veiligheid, maar ook erkenning van Palestijnse aspiraties," zei hij.

De Australische oppositie vindt het besluit gevaarlijk en onverantwoord. Schaduwminister Michaelia Cash sprak van "het erkennen van terrorisme" en stelde dat Hamas door deze stap juist gesterkt wordt. Ze wees erop dat de executies kort voor de erkenning plaatsvonden en dat dit de terreurgroep in de kaart speelt. "Australiërs moeten begrijpen dat deze mensen terroristen zijn," zei Cash.

Ook de Joodse gemeenschap in Australië reageerde bezorgd. Daniel Aghion van de Executive Council of Australian Jewry stelde dat de regering geen duidelijkheid geeft over hoe Hamas buiten een toekomstige Palestijnse staat gehouden kan worden. Volgens hem dreigt de erkenning het vredesproces verder terug te zetten in plaats van vooruit te helpen.

Albanese en minister Penny Wong benadrukten in hun gezamenlijke verklaring dat Hamas geen rol mag spelen in een erkende Palestijnse staat. Met dit besluit schaart Australië zich achter meer dan 140 landen die al eerder dezelfde stap namen. Toch blijft de discussie fel, zeker door de gewelddadige timing van de executies in Gaza.

Hamas executeert drie Palestijnen
Hamas executeert drie Palestijnen