Meer dan 100.000 mensen bij anti-immigratiedemonstratie in Londen
Volgens de politie namen meer dan 100.000 mensen deel aan een demonstratie tegen immigratie in de Britse hoofdstad Londen. Ze marcheerden door het stadscentrum, zwaaiend met talloze vlaggen, richting het parlementsgebouw in Westminster.
Volgens schattingen van de politie gingen ruim 100.000 mensen de straat op in Londen voor een grote rechtse demonstratie in Groot-Brittannië. De mars werd geleid en georganiseerd door de bekende Britse rechtse activist Tommy Robinson. Op posters en vlaggen stonden slogans die opriepen tot een strenger asielbeleid, zoals "Stop de boten" en "Stuur ze naar huis", zoals onder andere gemeld door Sky. Sommigen droegen Amerikaanse en Israëlische vlaggen en "Make America Great Again"-petten. De demonstranten riepen ook op tot het aftreden van de linkse Britse Labour-regering.
Ongeveer 5000 mensen verzamelden zich voor een tegendemonstratie onder de slogan "Kom op tegen racisme". De Londense politie zette een groot contingent van meer dan 1000 agenten in.
Exacte aantallen van aanwezige demonstranten zijn moeilijk te bepalen bij zulke grote evenementen, aldus de politie. De politie maakt gebruik van beelden van bewakingscamera's en politiehelikopters.
Kort na de middag stonden de straten van centraal Londen al vol met mensen die met de Union Jack en Engelse vlaggen zwaaiden. Volgens Sky waren er ook leuzen te horen tegen de Britse premier Keir Starmer. Ook de moordaanslag op de ultraconservatieve Amerikaanse activist Charlie Kirk werd besproken, en sommige demonstranten hielden spandoeken omhoog ter nagedachtenis aan hem.
Demonstranten vallen politie aan
De demonstratie, onder de slogan "Verenig het Koninkrijk", verliep niet overal vreedzaam. Op verschillende plaatsen braken botsingen met de politie uit, waarbij gewonden vielen, zoals te zien is op de beelden. Sommige demonstranten probeerden onder andere door barrières heen te breken om tegendemonstranten te bereiken. Een groep demonstranten viel agenten aan met projectielen, schreef de politie op X.
De politie kreeg te maken met "onaanvaardbaar geweld", zo werd gemeld. In de loop van de middag moesten extra agenten met beschermende uitrusting en politiepaarden worden ingezet, er raakten 26 agenten gewond. In de loop van de middag en avond zijn er zo'n 25 mensen gearresteerd.
Elon Musk virtueel aanwezig
Naast de mars door het centrum van Londen vond er ook een demonstratie plaats in de regeringswijk. Techmiljardair en Tesla-CEO Elon Musk nam via een videoverbinding deel aan de demonstratie. Volgens persbureau PA zei hij onder andere dat het Britse publiek "bang is om gebruik te maken van hun vrijheid van meningsuiting". De BBC is "medeplichtig aan de vernietiging van Groot-Brittannië". Musk sprak ook over onderwerpen als migratie en de Brexit.
Verschillende rechtse politici en activisten uit Europa reisden naar de demonstratie in Londen, waaronder AfD-Europarlementariër Petr Bystron.
Robinson begeleidde de demonstratie en manifestatie met een livestream en talloze berichten op X. Hij riep de deelnemers herhaaldelijk op om vreedzaam te blijven. Hij sprak herhaaldelijk over miljoenen "Britse patriotten" die de straat op gingen "tegen de uitholling van onze vrijheid van meningsuiting".
Controversieel figuur in Groot-Brittannië
Tommy Robinson, wiens echte naam Stephen Yaxley-Lennon is, is een van de bekendste rechtsextremisten in Groot-Brittannië en een zeer controversieel figuur. De voormalige leider van de extreemrechtse English Defence League staat bekend om zijn islamofobe activiteiten.
Robinsons socialemedia-activiteiten speelden onder meer een problematische rol tijdens de extreemrechtse rellen in Engeland afgelopen zomer. Zijn berichten, die miljoenen keren bekeken werden, wakkerden de gemoederen verder aan.
Robinson werd pas in oktober 2024 gevangengezet. Ondanks een gerechtelijk bevel verspreidde hij valse beweringen over een Syrische vluchteling. Pas maanden later werd hij vrijgelaten.
Migranten die het kanaal oversteken
Migratie is een van de belangrijkste politieke thema's in Groot-Brittannië geworden. Maandenlang stond de anti-immigratiepartij Reform UK aan kop in de peilingen, samen met de regerende Labour Party en de Conservatieven . Dit jaar zijn al meer dan 28.000 migranten in kleine bootjes het Kanaal overgestoken, wat resulteerde in een recordaantal asielaanvragen.
Forgive me if this photograph has been posted everywhere on the timeline, but this is iconic.
Credit to @London_W4 - incredible. pic.twitter.com/NDAogYTUOU
— Lewis Brackpool (@Lewis_Brackpool) September 13, 2025
The guardian reported "110k" at our London rally today.
Yet, literally had their own helicopter showing the millions of patriots 🤡
Legacy media proving again they'll just lie to your face for their own agenda.
This is why nobody trusts them.
We are the media now. pic.twitter.com/s0yOh2NEfe
— Tommy Robinson 🇬🇧 (@TRobinsonNewEra) September 13, 2025
Police try to stop #UniteTheKingdom protesters going the route the police GAVE them to walk but the British heavily outnumbering the police push through the line. British men are waking up, they don't fear police. #TommyRobinson #london #reform pic.twitter.com/JEMP5pDX4K
— Jamie (@Jamie69660989) September 13, 2025
