India legt online gokken volledig aan banden met celstraffen tot vijf jaar

Het Indiase parlement heeft een nieuwe wet aangenomen die online gokken volledig verbiedt. Het aanbieden, promoten of financieren van gokspellen via internet wordt strafbaar gesteld. Overtreders riskeren een celstraf tot vijf jaar. Het besluit komt na jaren van discussie over de snelle groei van gokapps in het land, waar platforms voor kaartspellen, poker en vooral fantasy sports grote aantallen gebruikers trekken.

Vooral fantasycricket, waarbij spelers virtuele teams samenstellen met namen van echte cricketspelers, groeide uit tot een fenomeen. De overheid zegt dat de wet moet helpen om gokverslaving, schulden en sociale problemen terug te dringen. Volgens officiële cijfers heeft één op de drie inwoners al geld verloren door online gokken. "Deze wet is bedoeld om verslaving, financiële ondergang en sociale nood tegen te gaan", aldus de Indiase regering.

In de wet is wel ruimte gemaakt voor e-sports en educatieve spellen, die buiten het verbod vallen. De Indiase gamesector, een van de grootste ter wereld, had gehoopt op een gereguleerde markt met belastinginkomsten in plaats van een harde stop. Brancheorganisaties en investeerders, die miljarden in de sector staken, zijn teleurgesteld. Er wordt verwacht dat bedrijven proberen een uitzondering af te dwingen, mogelijk via de rechter.

De gevolgen van de maatregel reiken verder dan India. Grote investeerders die rekenden op blijvende groei van de gokapps zien hun kansen slinken. De sector stond bekend als een broedplaats voor startups en trok veel durfkapitaal. Door het verbod kan die stroom abrupt opdrogen. De vraag is of het land met deze aanpak de gokproblemen echt oplost, of dat de markt zich verplaatst naar illegale kanalen.

Ook in andere landen staat online gokken onder druk, maar een totaalverbod is zeldzaam. In Nederland koos het kabinet eerder dit jaar voor strengere regels in plaats van een ban. Zo werd de minimumleeftijd voor risicovolle online kansspelen verhoogd van 18 naar 21 jaar. Daarmee probeert de overheid kwetsbare spelers beter te beschermen, zonder de sector volledig stil te leggen.