VK Hooggerechtshof unaniem: 'Vrouw' verwijst naar biologische sekse, niet naar genderidentiteit
De Britse Hooggerechtshof heeft unaniem bepaald dat het woord "vrouw" in de gelijkheidswet uit 2010 verwijst naar biologische sekse, niet naar een juridisch erkende genderidentiteit. Deze uitspraak volgt op een lang slepende juridische strijd tussen belangenorganisatie For Women Scotland en de Schotse overheid, die vond dat ook trans vrouwen met een Gender Recognition Certificate (GRC) toegang moesten hebben tot dezelfde rechten en beschermde ruimtes als biologische vrouwen. De uitspraak geldt in heel het Verenigd Koninkrijk.
De rechters oordeelden dat het hanteren van "certificaatseks" tot juridische en praktische problemen zou leiden. Ze benadrukten dat bescherming tegen discriminatie voor transgender mensen overeind blijft, maar dat seksegebonden rechten, zoals toegang tot vrouwenspecifieke ruimtes, gebaseerd blijven op biologische sekse. Volgens de rechters zou het anders verwarrend worden in zaken als vrouwensport, medische voorzieningen, opvanghuizen, scholen en gescheiden kleedkamers. Dit betekent dat bijvoorbeeld een lesbische vereniging niet verplicht is trans vrouwen toe te laten als dat de oorspronkelijke bedoeling van de groep ondermijnt.
Ook zullen transvrouwen die bijvoorbeeld worden gearresteerd en gevisiteerd moeten worden door een man gevisiteerd worden. Daarmee wordt ook voorkomen dat vrouwelijke agenten een penis moeten onderzoeken.
De Schotse regering had betoogd dat mensen met een GRC wettelijk van sekse veranderen "voor alle doeleinden", zoals vastgelegd in de Gender Recognition Act van 2004. Die redenering werd door de hoogste rechtbank afgewezen. Activisten waarschuwen dat trans mensen nu het risico lopen nergens meer echt welkom te zijn – niet in mannenruimtes, maar ook niet in vrouwenruimtes.
Politieke reacties lopen sterk uiteen. Voorstanders van seksegebonden rechten vieren het als een overwinning voor vrouwenrechten en duidelijkheid in de wet. JK Rowling prees de drie vrouwen die de zaak aanhangig maakten als heldinnen voor de rechten van vrouwen. De Britse regering noemt de uitspraak "verhelderend" en benadrukt dat vrouw-specifieke ruimtes beschermd blijven. Tegelijk zegt de Schotse regering de uitspraak te accepteren en in gesprek te gaan over de gevolgen. Ze benadrukken dat hun handelen altijd te goeder trouw is geweest.