Europese verkoop elektrische auto's neemt toe, dalende verkoop Tesla

De verkoop van volledig elektrische voertuigen in de Europese Unie heeft in de eerste maand van dit jaar een aanzienlijke stijging laten zien. Dit blijkt uit gegevens van de Europese autobrancheorganisatie ACEA. Opmerkelijk is dat de verkopen van Tesla, het bedrijf onder leiding van Elon Musk, sterk afnemen.

In januari nam het aantal verkochte elektrische auto's in de EU met 34 procent toe vergeleken met een jaar geleden, tot meer dan 124.000. Duitsland had het grootste aantal verkopen (34.498), met een stijging van meer dan 53 procent. In Nederland werden volgens ACEA meer dan 11.000 elektrische voertuigen geregistreerd, wat een toename van 28 procent betekent ten opzichte van januari 2024. Dit kan deels komen doordat veel bedrijven in ons land hun werknemers verplichten om een elektrische auto te kiezen als bedrijfsauto.

De verkoop van hybride auto's steeg met 18 procent, mede dankzij Frankrijk (plus 52 procent), Spanje (plus 24 procent) en Duitsland (plus 14 procent). In Nederland daarentegen nam de verkoop van hybride auto's af met 5 procent.

Het totale aantal verkochte auto's in de EU daalde met 3 procent tot meer dan 831.000. Duitsland droeg hieraan bij met een daling van 3 procent. Dit land is verantwoordelijk voor bijna een kwart van de autoverkopen in de EU. Ook andere grote automarkten binnen de EU zagen een afname in verkoop, zoals Frankrijk (min 6 procent) en Italië (min 6 procent).

Tesla in de problemen
De verkopen van Tesla in Europa zijn afgelopen maand met 45 procent gedaald, terwijl de concurrentie juist een stijgende lijn vertoont. Het bedrijf van Elon Musk registreerde in januari slechts 9.945 auto’s, wat meer dan 18.000 minder is dan in dezelfde maand vorig jaar. Tesla lijkt in Europa steeds meer last te hebben van de polariserende CEO, die zich steeds meer bemoeit met de wereldpolitiek. Investeerders maken zich al langer zorgen dat Musk afgeleid wordt door zijn betrokkenheid bij de Amerikaanse regering onder Donald Trump.

Fors minder autos met verbrandingsmotoren verkocht
De verkoop van benzine- en dieselvoertuigen is aanzienlijk afgenomen. Het aantal benzineauto's dat geregistreerd werd, daalde met bijna 19 procent, terwijl de daling voor dieselauto's 27 procent bedroeg. In alle grote markten, zoals Duitsland, Frankrijk en Italië, nam het aantal verkochte brandstofauto's af.

ACEA presenteerde eerder dit jaar al cijfers voor 2024. Hieruit bleek dat de verkoop van volledig elektrische voertuigen in de EU met 6 procent was gedaald. Wereldwijd staat de vraag naar elektrische auto’s onder druk, mede door het afbouwen van subsidies voor deze voertuigen door steeds meer overheden. De daling was bijzonder groot in Duitsland, met een vermindering van 27 procent.

Elektrische auto (@Freepik)
Elektrische auto (@Freepik)