Israël: drie gegijzelde vrouwen en 90 Palestijnse gevangenen vrijgelaten, Ben Gvir opgestapt
Na ruim 15 maanden oorlog in de Palestijnse gebieden, zijn de eerste drie door Hamas gegijzelden vrijgelaten. Mensen in Israël hielden hun adem in toen op televisie te zien was hoe zwaarbewapende Hamas-terroristen in Gaza voertuigen van het Rode Kruis omsingelen. De bleke gezichten van drie gijzelaars verschijnen in beeld - uitgemergeld maar levend.
Het zijn drie jonge vrouwen, 24, 28 en 31 jaar oud: Romi Gonen, die op 7 oktober werd ontvoerd op het Nova Festival. Doron Steinbrecher en Emily Damari werden ontvoerd uit Kibbutz Kfar Aza. Zij zijn de eersten die zijn vrijgelaten, over een week gevolgd door de volgende vier gijzelaars - mits het staakt-het-vuren standhoudt. Volgens het Israëlische leger zijn ze nu bij hun families. In Tel Aviv keken duizenden naar de live beelden van de Qatarese zender Al-Jazeera op grote schermen en barstten in gejuich uit toen ze werden vrijgelaten.
"Dag van vreugde"
De Israëlische president Herzog sprak van een "dag van vreugde en troost". Tegelijkertijd benadrukte hij dat hij meeleeft met de bezorgde families van de gijzelaars die nog steeds door Hamas in de Gazastrook worden vastgehouden. Demissionair VS-president Biden prees het staakt-het-vuren en de vrijlating als een belangrijke stap. Biden benadrukte de noodzaak van verdere diplomatieke inspanningen. EU-Commissievoorzitter von der Leyen sprak haar hoop uit op het begin van een nieuw hoofdstuk voor Israël en het Palestijnse volk. Ook paus Franciscus riep op tot vrede en snelle humanitaire hulp.
Achtergebleven gegijzelden
Het staakt-het-vuren werd gisterochtend van kracht. Binnen zes weken moeten 33 gijzelaars worden geruild tegen enkele honderden Palestijnse gevangenen. Hamas kondigde aan dat de volgende Israëli's zaterdag zouden worden vrijgelaten. In totaal worden er echter nog 98 mensen vastgehouden door Hamas. Het is onduidelijk wat er met de overgebleven gijzelaars zal gebeuren en hoeveel van hen nog in leven zijn.
90 Palestijnse gevangenen vrijgelaten door Israël
Na de vrijlating van de drie door Hamas gegijzelde vrouwen, zijn ook 90 Palestijnse gevangenen vrijgelaten uit Israëlische hechtenis, in overeenstemming met het staakt-het-vuren voor de Gazastrook. De meesten van hen zijn vrouwen en minderjarigen.Ze werden per bus vanuit de militaire gevangenis van Ofer op de Westelijke Jordaanoever en een detentiecentrum in Jeruzalem naar de Gazastrook gebracht, kondigden de Israëlische gevangenisautoriteiten kort na middernacht aan.
Het akkoord tussen Israël en Hamas bepaalt onder meer dat ruim 230 van de nog vrij te laten Palestijnen onmiddellijk in ballingschap zullen worden gestuurd - voornamelijk naar Qatar of Turkije. Deze gevangenen werden veroordeeld tot levenslange gevangenisstraffen voor hun betrokkenheid bij dodelijke aanslagen op Israëli's. Volgens twee Hamas-bronnen die betrokken waren bij de onderhandelingen, voorziet het akkoord in de vrijlating van in totaal 737 Palestijnse gevangenen in de eerste fase.
Extreem-rechtse politieminister Ben-Gvir treedt af
Uit protest tegen de wapenstilstandsovereenkomst heeft Israëls extreem-rechtse politieminister Ben-Gvir ontslag genomen, zo melden de media. Zijn Otzma Yehudit (Joodse Kracht) partij, die zes van de 120 zetels in de Knesset heeft, stapt ook uit de regeringscoalitie, volgens verschillende Israëlische media. De rechtse religieuze regering van premier Netanyahu zal haar meerderheid in het parlement hierdoor echter niet verliezen.
De gegijzelde vrouwen worden opgehaald door een auto van het Rode kruis
Groot feest in Israël dat door de wapenstilstand weer een aantal gegijzelden vrij worden gelaten
Drie gegijzelde vrouwen weer veilig thuis ( @ NBC News on YouTube 190125)
Ook de Palestijnse gevangen werden feestelijk onthaald