NAVO vergroot de aanwezigheid in de Baltische Zee
Nadat er nog meer onderzeese kabels in de Oostzee beschadigd blijken te zijn, breidt de NAVO haar aanwezigheid daar uit. Dat maakte secretaris-generaal Rutte bekend. Hij had eerder met de Finse president Stubb gesproken over het lopende onderzoek naar een mogelijke sabotagedaad en steun aangeboden.
Stubb legde uit dat er meer aanwezigheid nodig is in de Oostzee, vooral in de buurt van kritieke infrastructuur. NAVO-lid Estland kondigde aan dat het marineschepen de nog onaangetaste 'Estlink 1'-stroomlijn zou laten monitoren.
In de Oostzee werden de stroomverbinding 'Estlink 2' tussen Estland en Finland en verschillende telecommunicatiekabels 'gebroken'. Uit trackinggegevens blijkt dat een tanker van de zogenaamde Russische schaduwvloot verantwoordelijk zou kunnen zijn voor alle incidenten. Het schip is inmiddels aangehouden door de Finse autoriteiten.
Het hoofd van het buitenlands beleid van de EU heeft gezegd dat het blok sancties voorbereidt tegen wat het de 'schaduwvloot' van Rusland noemt. Kaja Kallas plaatste de gezamenlijke verklaring van de EU-Commissie en de Hoge Vertegenwoordiger die het onderzoek leidt op X. Ze zei dat het "verdachte vaartuig deel uitmaakt van de schaduwvloot van Rusland, die de veiligheid en het milieu bedreigt en tegelijkertijd het oorlogsbudget van Rusland financiert". Kallas zei ook dat de EU haar inspanningen om onderzeese kabels te beschermen, opvoert en voegde eraan toe dat er geen risico was voor de regionale elektriciteitsvoorziening.
The suspected vessel is part of Russia’s shadow fleet, which threatens security and the environment, while funding Russia’s war budget.
We will propose further measures, including sanctions, to target this fleet. (2/3)
— Kaja Kallas (@kajakallas) December 26, 2024
We are also strengthening efforts to protect undersea cables, including enhanced information exchange, new detection technologies, in undersea repair capabilities, & international cooperation.
At present, there is no risk to the security of electricity supply in the region (3/3)
— Kaja Kallas (@kajakallas) December 26, 2024
Spoke w/ @alexstubb about the ongoing Finnish-led investigation into possible sabotage of undersea cables. I expressed my full solidarity and support. #NATO will enhance its military presence in the Baltic Sea.
— Mark Rutte (@SecGenNATO) December 27, 2024
Finse kustwacht ( @ Euronews on YouTube 271224)
