Europese haaienhandel, een miljardenbusiness die mariene ecosystemen bedreigt
Europa is de grootste exporteur van haaienvlees en -vinnen - in een industrie die jaarlijks miljarden euro's waard is. Vissers in de EU verdienen ongeveer € 12 per kilo haaienvinnen. Maar in Azië, waar haaienvinnensoep een delicatesse is, kunnen de prijzen oplopen tot € 1.500.
In Europa wordt met name door bedrijven in Vigo in haaien gehandeld, de stad ligt aan de Atlantische kust van Spanje. De tonnen haaienvlees die daar te koop worden aangeboden, zijn voornamelijk afkomstig van jonge dieren. Dieren die nog niet oud genoeg zijn om zich voort te planten volgens marien bioloog Lucas Muller.
Ondertussen heeft de campagne 'Stop Finning' meer dan een miljoen handtekeningen verzameld in een petitie waarin de Europese Commissie wordt gevraagd om het probleem aan te pakken. Activisten willen een EU-breed verbod op de handel in haaienvinnen. Maar voor veel mensen in Vigo is vissen hun broodwinning. Deze film laat de Europese handel in haaien zien en welke effecten deze heeft op mariene ecosystemen. Kan er een evenwicht worden gevonden tussen economische belangen en de bescherming van onze natuurlijke wereld?

Vissen op haaien (@ Wirestock on Freepik)
