A Convenient Bill

Redactie
Column door ArchEnemy

Huize ArchEnemy heeft van Eneco's ijkwezen een jaarafrekening gekregen: van zowel gas/elektra als het waterverbruik mogen we bij elkaar rond de 700 euro vangen! Elk jaar leg ik rond deze tijd een paar honderd euri apart om de nieuwe energieheffingen op de oude mileuheffingen te kunnen betalen zodat we zonder nare verassingen tijdens de avondmaaltijd komen te zitten, en dit keer krijgen we een verdomd smakelijke peuk uit eigen doos. Na een paar dagen grijnzend rondgelopen te hebben werd me duidelijk waar we dat aan te danken hadden; door zo lekker te vervuilen hebben we een broeikasspaarpot gemaakt waar we nu van kunnen profiteren!

Ik bedoel, al dat gelazer over hoe slecht en hoe fout we bezig zijn met het uitstoten van zejotwee enzo, dat verdienen we nu toch mooi terug? Het grondwaterpeil zakt? Nah, het komt met bak-ken uit de hemel, en je kan het zo opdrinken! De aarde warmt op, paniek, saaie doorzagende politici, slechte Postbus 51-spotjes? Bullshit, we hebben gewoon duurzaam geïnvesteerd in de toekomst!

Door jaren en jaren lekker olie en gas te verbruiken heeft de aarde eindelijk een beetje begrepen wat de bedoeling tussen de korst en atmosfeer moet wezen en zorgt voor een iets hogere thermostaat door heel zorgzaam een behaaglijke CO2-deken om ons heen te leggen. Zeewater verdampt in hoger tempo en regent op land neer, hartstikke mooi! Weet je wel hoe duur het is om zeewater drinkbaar te krijgen? Drink een (half) glas kraanwater in Spanje, dat vergeet je niet snel. En wat ze bij Scheveningen door je zwemwater roeren wil je al helemaal niet weten.

Dit moet in het hele land een beetje doorgedrongen zijn. We krijgen allemaal geld terug omdat we minder energie zijn gaan verbruiken. Niet vanuit een of andere geitenharenzeikconclusie die vooral koude voeten, korte douchetijden en stinkende slaapkamers aan de kwaliteit van je leven toevoegt, maar gewoon, de kachel kan het rustig aan doen, de zon regelde het wel voor ons. Ok, ik heb vorig jaar een Pentium 4 vervangen door een iets slimmer, sneller en zuiniger ontwerp. En er hangen een paar ledlampen in m'n werkruimte, maar dat is gewoon stoer voor de klanten. Daar komen die 700 euries niet vandaan. Die zijn gewoon niet door de gasmeter gegaan, that's it.

Hier hoor je geen politicus over. Ze hebben het vast ook niet ingecalculeerd. Ik loop nu wel te juichen, maar er gaat geheid een inkomstendervingsheffing op de mileuheffing van de energiebelasting op de groene stroom aankomen omdat de aardgasbaten nu structureel lager zullen gaan uitvallen. Tel daar ook nog bij op dat de olieproducerende landen nu eindelijk doorhebben hoe ze Amerika kunnen pesten; zolang we niet teveel plaatjes van homosexende profeten ophangen mogen we straks olie in euro's afrekenen en dat drukt de prijs van het aardgas ook nog eens zwaar naar beneden. Arme Wouter.

Hoe moet je zo'n schatkisttegenvaller als politicus nou verkopen. Hoe schuif je de volgende blauwe envelop grijnzend gemotiveerd de huishoudens binnen. We zijn niet minder energie gaan gebruiken dankzij de volksverheffende voorlichtingscampagnes en de goedbedoelde herverbelastingen, maar gewoon, omdat het lekker behaaglijk is buiten dankzij het broeikasgenot. We vliegen minder naar het buitenland, in Limbabwe kun je ook bruingebakken achter de wijven aanzitten als je even over de Duitse grens klimt. We trekken ons geen reet aan van alle overheidszeikmaatregelen, en dan juist die zon, die arme atmosfeer, die stijgende -en verdampende- zeespiegel zorgen er allemaal voor dat een deel van het o zo groot gemaakte probleem ineens in balans komt. Zonder dat welke beleidsambtenaar dat ook aan heeft zien komen.

Hysterie is fantastisch om lekker vlot dom & duur politiek beleid door de voksstrot te kunnen duwen, maar wat nou als je zo plezierig geconfronteerd wordt met een verassende meevaller uit eigen atmosfeer. Waar moet je dan die prachtwijken met zwarterugzakschoolverlaters met psychische problemen van financieren?

Ik wil het Wouter en Ella zien gaan doen. De schuld van de uitblijvende integratie op het veranderende klimaat schuiven.