Voormalig Amerikaans president Bill Clinton is vandaag voor het eerst door leden van het Congres ondervraagd over zijn banden met de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein. Er zijn "veel vragen" voor de oud-president, aldus de voorzitter van de toezichtscommissie, de Republikein James Comer. Democratische leden van de commissie bekritiseerden het feit dat de "verkeerde president" werd ondervraagd.
Voorafgaand aan de hoorzitting had de 42e president van de Verenigde Staten al een verklaring op sociale media gepubliceerd. Over zijn relatie met Epstein verduidelijkte hij: "Hoeveel foto's u me ook laat zien, er zijn twee dingen die uiteindelijk belangrijker zijn dan uw interpretatie van deze twintig jaar oude foto's. Ik weet wat ik zag, en belangrijker nog, wat ik niet zag. Ik weet wat ik deed, en belangrijker nog, wat ik niet deed. Ik zag niets verkeerds en ik deed niets verkeerds."
Bovendien kon hij het niet laten om uit te halen naar de huidige Amerikaanse president Donald Trump, door te schrijven: "Amerika is gebaseerd op het idee dat niemand boven de wet staat, en al helemaal niet de president." Trump wordt zelf ook geconfronteerd met tal van beschuldigingen, onder meer in verband met Epstein, maar weigert de verantwoordelijkheid ervoor te nemen.
Clinton bekritiseerde ook de dagvaarding van zijn vrouw, Hillary. Ze had niets met Epstein te maken, is nooit met hem meegevlogen en heeft nooit een van zijn eigendommen bezocht, aldus Bill Clinton. Of er nu 10 of 10.000 mensen worden gedagvaard, in haar geval is dat "niet juist", schreef hij.
Hillary Clinton eiste donderdag tijdens haar hoorzitting dat president Donald Trump gedagvaard zou worden in verband met zijn connecties met Epstein. De Republikeinen in de commissie van het Huis van Afgevaardigden verwierpen dit verzoek. In plaats daarvan vragen ze om opheldering over de rol die de 79-jarige Clinton, die van 1993 tot 2001 president was, hierin speelde.
Op veel foto's uit de recent vrijgegeven Epstein-archieven is de Democraat te zien. Op een van de foto's ligt Bill Clinton in een jacuzzi; op een andere zwemt hij naast een donkerharige vrouw, mogelijk Epsteins medeplichtige Ghislaine Maxwell. Clinton kampte tijdens zijn presidentschap herhaaldelijk met affaires. De bekendste is zijn seksuele relatie met stagiaire Monica Lewinsky, die Clinton eind jaren negentig na intense druk toegaf.
De hoorzitting van Bill Clinton is ongebruikelijk voor een voormalig president. Deze vindt plaats in een cultureel centrum in Chappaqua, New York, de geboorteplaats van de Clintons.
Epstein werd ervan verdacht meer dan duizend minderjarigen en jonge vrouwen seksueel te hebben misbruikt, van wie hij sommigen verhandelde aan beroemdheden. Hij werd in 2008 voor het eerst veroordeeld voor het ronselen van een minderjarige voor prostitutie. Na een controversiële schikking met de aanklagers kreeg hij een gevangenisstraf van 18 maanden, waarvan hij er slechts 13 uitzat. Bovendien bracht hij een groot deel van die tijd door in een open gevangenis onder toezicht.
Een maand nadat Epstein in 2019 opnieuw werd gearresteerd op beschuldigingen van onder meer seksueel misbruik van minderjarigen, werd hij dood gevonden in zijn cel in een gevangenis in New York. Volgens officiële berichten pleegde hij zelfmoord.

Epstein en Maxwell in gesprek met Clinton, September 29, 1993 (@Ralph Alswang, White House photographer)
De rechtbank Den Haag heeft een 33-jarige man veroordeeld voor het gezamenlijk plegen van een moord op 23 juni 2023 in Den Haag. De verdachte was de bestuurder van een motorscooter en de schutter zat achterop. De rechtbank noemt de manier waarop het slachtoffer volgens een vooropgezet plan in een woonwijk met een pistool is neergeschoten, ronduit schokkend. De verdachte wordt ook veroordeeld voor verboden wapenbezit. De rechtbank legt de verdachte een celstraf op van 22 jaar.
Het slachtoffer, die in zijn auto zat in de Wenckebachstraat, werd op de bewuste dag rond 20.40 uur door twee schoten uit een vuurwapen om het leven gebracht. De schoten werden afgevuurd door een persoon die als bijrijder op een motorscooter met een wit buitenlands kenteken zat. Getuigen verklaarden dat de schutter en de bestuurder donkerkleurige helmen en kleding droegen. Na het lossen van de schoten, heeft de schutter onder de voorkant van de auto van het slachtoffer een zwart voorwerp weggepakt en meegenomen. Uit onderzoek blijkt dat dit een baken betrof waarmee het slachtoffer kon worden gevolgd.
De motorscooter die bij de moord werd gebruikt, en op camerabeelden is gezien, kan worden gelinkt aan de verdachte. Ook was de verdachte in het bezit van donkerkleurige helmen zoals die door getuigen waren gezien. Daarnaast blijkt uit camerabeelden dat de bestuurder van de motorscooter iets wits aan zijn linker onderarm had. Dit past bij het gips om de linkerhand van de verdachte in die periode. De alternatieve scenario's die de verdediging heeft geschetst, vindt de rechtbank niet aannemelijk geworden.
Oordeel rechtbank
De rechtbank stelt vast dat de verdachte degene was die de motorscooter bestuurde tijdens het schietincident. Het baken dat de schutter na het schietincident van onder de auto van het slachtoffer pakte, kan bovendien gelinkt worden aan een telefoon van de verdachte en aan de vluchtroute die de verdachte en de schutter hebben afgelegd. Op basis van de feiten en omstandigheden komt de rechtbank tot het oordeel dat de verdachte het vooropgezette plan had om het slachtoffer van het leven te beroven en dat er dus sprake is van moord. De verdachte en de schutter hebben hierbij nauw en bewust samengewerkt.
Veel buurtbewoners hebben schoten gehoord en de schietpartij zien gebeuren. De moord heeft bij de buurtbewoners veel angst en een onveilig gevoel bezorgd. Deze moord draagt bij aan een gevoel van onveiligheid in de maatschappij. De nabestaanden van het slachtoffer is onherstelbaar leed aangedaan, zoals ook blijkt uit de verklaringen die zijn voorgelezen tijdens de zitting. De verdachte heeft geen verantwoordelijkheid genomen en door zijn ontkennende houding is weinig inzicht verkregen in zijn achtergronden en die van de mededader van deze liquidatie.
De rechtbank vindt een lange celstraf van 22 jaar passend en geboden. Daarnaast moet de verdachte aan de nabestaanden schadevergoedingen betalen van in totaal ruim 200.000 euro.
Uitspraak
Temidden van de oplopende spanningen tussen Cuba en de Verenigde Staten heeft de Amerikaanse president Donald Trump de mogelijkheid van een "vreedzame overname" van Cuba geopperd. Hoewel Havana momenteel met Washington in onderhandeling is, zei Trump: "Ze hebben geen geld. Ze hebben op dit moment niets. Een vreedzame overname van Cuba zou heel goed mogelijk zijn."
Of Trump doelde op een mogelijke annexatie door de VS of dat ook andere landen erbij betrokken zouden zijn, was niet duidelijk uit het korte antwoord van de Republikein. Hij noemde ook geen tijdsbestek.
Trump benadrukte dat Cuba "in grote problemen" verkeerde. "Cuba staat, op zijn zachtst gezegd, aan de rand van de afgrond." Trump sprak zijn vertrouwen uit dat de VS "iets heel positiefs" voor de bevolking van het Caribische eiland konden bereiken.
Washington oefent al wekenlang aanzienlijke druk uit op het Cubaanse regime. Sinds december ontvangt het land geen olie meer uit Venezuela, omdat Trump een volledige blokkade heeft afgekondigd van gesanctioneerde olietankers die ladingen uit het Zuid-Amerikaanse land vervoeren. Trump dreigde vervolgens met importheffingen op andere olieleveranciers van Cuba.
Bepaalde sancties zullen naar verwachting nu worden versoepeld. De diplomatieke betrekkingen zijn verder onder druk komen te staan door een vuurgevecht tussen Cubaanse grenswachten en de bemanning van een Amerikaanse speedboot, waarbij vier mensen om het leven kwamen.
Het zou niet het eerste annexatieplan van de Amerikaanse president zijn. Sinds zijn terugkeer in het Witte Huis meer dan een jaar geleden, heeft Trump al aanspraak gemaakt op Groenland, dat tot Denemarken, een NAVO- en EU-lidstaat, en heeft hij soms zelfs gedreigd met een gewelddadige overname. Hij liet dit plan vorige maand varen na een ontmoeting met NAVO-secretaris-generaal Mark Rutte.
Nederlandse gemeenten staan voor een forse uitdaging. De nieuwe minister van Asiel, Van den Brink (CDA), heeft vandaag de langverwachte ramingen voor de opvangcapaciteit gepubliceerd. Hieruit blijkt dat er tot halverwege 2027 bijna 38.000 extra opvangplekken moeten worden gerealiseerd om aan de prognoses te voldoen.
Uit de cijfers van het ministerie blijkt dat er halverwege 2027 in totaal 88.000 plekken nodig zijn voor asielzoekers. Hoewel er begin deze maand 77.500 plekken beschikbaar waren, loopt de houdbaarheid van een groot deel daarvan af: ruim 27.000 opvanglocaties vervallen de komende tijd. Om het tekort op te vangen en aan de wettelijke eisen te voldoen, is een snelle opschaling vereist.
Rol van provincies en gemeenten
De raming is gekoppeld aan de zogeheten Spreidingswet, die de verdeling van asielzoekers over het land regelt. Op basis van onder meer inwonertal en welvaart wordt per gemeente bepaald hoeveel plekken er geleverd moeten worden.
De provincies zijn als eerste aan zet om deze opgave over de gemeenten te verdelen. Zij hebben tot begin december de tijd om de exacte aantallen per gemeente vast te stellen. Daarna hebben de gemeenten ruim een half jaar de tijd om de opvangplekken daadwerkelijk in te richten.
Hoewel de wet de minister de bevoegdheid geeft om dwangsommen op te leggen aan gemeenten die hun quota niet halen, kiest Van den Brink vooralsnog voor een diplomatieke insteek. "Een gesprek met gemeenten is allereerst een gesprek", aldus de minister. "Dat soort maatregelen zijn niet het begin van een gesprek."
Contrast met voorganger Keijzer
De publicatie van de cijfers markeert een koerswijziging binnen het ministerie. De voorganger van Van den Brink, minister Keijzer (BBB), weigerde de ramingen tot op heden te delen, ondanks een wettelijke deadline van 1 februari. Zij voerde aan dat de cijfers nog te onzeker waren en wees op de verwachte doorstroom van statushouders naar reguliere woningen en de mogelijke impact van nieuwe, strengere asielwetgeving.
Van den Brink kiest voor een pragmatische houding ten opzichte van zijn voorganger. "Ik vind daarvan dat ik de wet moet nakomen", reageert de kersverse bewindsman. "En dat heb ik vandaag gedaan door dat besluit gelijk te nemen zodra ik kon."
Ninja Gaiden 4 'The Two Masters' DLC komt op 4 maart uit voor PS5, Xbox Series X|S en pc. Deze uitbreiding heeft een vraagprijs van 15 euro. Als je bij de lancering vorig jaar de Deluxe Edition hebt gehaald, dan heb je deze DLC al gekocht.
The Two Masters voegt drie nieuwe hoofdstukken toe aan de campaign en twee nieuwe wapens. Je kunt uiteraard ook allerlei nieuwe uitdagingen verwachten.
Pokemon Winds en Pokemon Waves komen in 2027 uit voor de Switch. Dat hebben Nintendo en The Pokemon Company bekendgemaakt. Het gaat hier om de tiende generatie games. Dit keer kun je weer een groot avontuur in een open wereld verwachten, al oogt het qua productiewaardes wel een stuk beter dan we van de serie gewend zijn.
Verder is er nog weinig over de games bekend. We zien in de trailer de drie nieuwe starter Pokemon en wat gameplay van de nieuwe setting. Game Freak belooft natuurlijke eilanden vol windvlagen en een oceaan met glinsterende golven.
PlayStation heeft de maandelijkse games voor Plus-abonnees bekendgemaakt. Leden kunnen vanaf 3 maart weer vier games toevoegen aan hun bibliotheek. De grootste blikvanger is Monster Hunter Rise. Dit is dan wel zonder de Sunbreak uitbreiding.
Verder kunnen abonnees de volgende games spelen: PGA Tour 20K25, Slime Rancer 2 en The Elder Scrolls Online Collection: Gold Road. Die laatste is een speciale versie van de MMO die spelers toegang geeft tot alle zones, biomes en quests in Tamriel.

Elke dag (nou ja, zoveel mogelijk) een dosis plaatjes en memes. Random.
Grappig, mooi, bizar, interessant of compleet WTF?!?! Alles kun je hier tegenkomen.
En weet je een onderschrift bij een bepaalde foto? Zet het in de comments (die staan op de laatste pagina!)
Doen plaatjes het niet? Schakel dan je adblocker uit. Liever toch bannervrij FOK!ken? Neem een premium account en steun FOK!

Joeybtoonz doet op youtube dingen. Vooral becommentariëren van anderen die domme, irritante of nutteloze zooi doen.
Treinkaartjes op regionale trajecten uitgevoerd door Arriva binnen Friesland en Groningen worden per 1 maart van dit jaar goedkoper. De prijsstijging die Arriva eerder doorvoerde wordt aangepast.
Een treinkaartje was in het Noorden van 't land met ruim 6% gestegen. Afhankelijk van het aantal gereisde kilometers kon de prijsstijging nog verder oplopen tot wel 20% omdat er ook 2 cent per kilometer bij de prijs op is gekomen. Arriva heeft aangegeven dat ze dit zelf ook te hoog vonden, en daarom met de provincies afgesproken de prijzen te verlagen.
Arriva biedt een zogenoemde 'staffelkorting' aan: heb je tien euro aan treinreizen uitgegeven, dan krijg je automatisch 20% korting op de volgende rit. Die korting voor veelreizigers moet ergens vandaan komen. Dat doet Arriva door sinds 1 januari twee cent per kilometer extra te rekenen voor elk los treinkaartje. Deze kilometertoeslag blijft bestaan, maar de standaard prijs van een kaartje wordt met slechts 3,5% verhoogd.
Reizigers in januari en februari van dit jaar teveel hebben betaald, krijgen een compensatie. Vermoedelijk wordt in april nog een tariefverlaging doorgevoed. "De bedoeling is dat we eind dit jaar quitte spelen", zegt de woordvoerder, "En uitkomen op een gemiddelde verhoging van 3,47 procent en 2 cent per kilometer."
In andere provincies waar Arriva rijdt, blijven de prijzen zoals ze zijn.
De regering van de Verenigde Staten heeft een 65-jarige voormalig Majoor van de luchtmacht aangeklaagd wegens landverraad. Gerald Brown zou straaljagerpiloten in China hebben opgeleid om tegen F-35's te vechten.
Het Amerikaanse ministerie van Justitie maakte donderdagochtend bekend dat ze de piloot in de staat Indiana op hebben gepakt. De autoriteiten verdenken hem ervan in een periode van 2 jaar in China trainingen te hebben gegeven over hoe om te gaan met de F-35
Gerald Brown werkte jarenlang voor de Amerikaanse luchtmacht als straaljagerpiloot. Daardoor bouwde hij ruime ervaring op met verschillende gevechtsvliegtuigen, waaronder ook de F-16. Gedurende zijn tijd bij de Amerikaanse strijdkrachten diende hij als instructeur en nam hij deel aan verschillende gevechtsmissies overal ter wereld. in 1996 vertrok Brown bij de luchtmacht, en werd werkzaam in de privesector. Na een tijdje in de particuliere vrachtluchtvaart te hebben gewerkt, werd hij aangenomen als externe adviseur bij de Amerikaanse luchtmacht. Hij trainde daar piloten voor de F-35 en de A-10.
In 2023 zou hij het initiatief hebben genomen om voor China te gaan werken. Volgens de aanklacht zocht hij zelf het contact met het doel Chinese gevechtspiloten op te leiden. Het contract zou zijn onderhandeld door Stephen Su Bin, een Chinees die in 2016 bekende Amerikaanse defensiepartners te hebben gehackt. Brown verbleef tussen december 2023 en eerder dit jaar in China.
Na zijn terugkeer in de VS werd hij gearresteerd. ‘De luchtmacht van de VS heeft majoor Brown opgeleid tot een elite-gevechtspiloot’, aldus de vice-minister voor Nationale Veiligheid John A. Eisenberg, ‘we vertrouwden hem de verdediging van ons land toe. Nu wordt hij aangeklaagd wegens het trainen van Chinese legerpiloten.’
Schrijvers en journalisten in Nederland eisen dat techbedrijf Meta stopt met het illegaal gebruiken van hun teksten voor het trainen van zijn AI-modellen. De Auteursbond, de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) en auteursrechtenorganisatie Lira hebben op 27 februari 2026 een formele sommatie naar Meta gestuurd. Het gaat om het gebruik van werk van Nederlandse schrijvers, vertalers en journalisten in de ontwikkeling van onder meer het AI-model Llama, zonder toestemming en zonder betaling.
Volgens Auteursbond-voorzitter Liesbet van Zoonen zijn schrijvers niet tegen AI, maar wel tegen de manier waarop grote bedrijven nu met hun werk omgaan. Zij zegt dat de AI-sector miljarden verdient, terwijl teksten van makers simpelweg worden gebruikt en overgenomen. Zij vindt dat dit moet stoppen en dat bedrijven als Meta moeten betalen voor het gebruik van deze teksten. In haar woorden: "Auteurs zijn geen gratis grondstof voor AI."
NVJ-secretaris Thomas Bruning wijst erop dat AI-modellen niet kunnen bestaan zonder het werk van schrijvers en journalisten. Hij stelt dat eerlijke betaling nodig is om hun werk voort te kunnen zetten. Volgens hem vormen hun teksten de basis voor de ontwikkeling en vernieuwing van grote taalmodellen. Als die basis wegvalt of wordt uitgehold, gaat dat ten koste van de kwaliteit en relevantie van die modellen.
De organisaties stellen dat Meta grote hoeveelheden auteursrechtelijk beschermd materiaal heeft gebruikt uit illegale datasets. Het gaat om boeken, artikelen en andere teksten die zijn gekopieerd en verspreid zonder toestemming van de makers. Zij zeggen dat Meta geen toestemming heeft gevraagd en geen vergoeding heeft betaald. Daarmee schendt het bedrijf volgens hen het auteursrecht en schaadt het de financiële en creatieve positie van schrijvers, vertalers en journalisten. Tegelijk verwacht Meta grote winsten te halen uit zijn AI-producten, terwijl de makers van de gebruikte teksten juist naar de zijlijn dreigen te verdwijnen.
In de sommatie eisen de Auteursbond, de NVJ en Lira dat Meta stopt met het gebruik van illegale databronnen en geen AI-modellen meer aanbiedt in Europa die zijn getraind op dit materiaal. Daarnaast willen zij dat Meta met hen in gesprek gaat over een regeling voor legaal gebruik van auteursrechtelijk beschermd werk bij het trainen van AI. Die regeling moet volgens hen vastleggen onder welke voorwaarden teksten mogen worden gebruikt en welke vergoeding daar tegenover staat.
Lira beheert als collectieve beheersorganisatie de rechten van duizenden Nederlandse auteurs. De Auteursbond en de NVJ vertegenwoordigen een groot deel van de professionele schrijvende makers, waaronder veel freelancers. Zij kiezen bewust voor een gezamenlijke aanpak, omdat het in de praktijk niet haalbaar is om voor elke individuele auteur apart toestemming te vragen of per persoon een vergoeding te regelen. Met een collectieve licentie via Lira kan volgens hen het gebruik van teksten helder worden geregeld, met duidelijke voorwaarden en een eerlijke betaling voor schrijvers, vertalers en journalisten.
De Belastingdienst ligt onder vuur vanwege de beslissing om het IT-systeem voor de inning van btw uit te besteden aan het Amerikaanse bedrijf FAST Enterprises. Critici en politici waarschuwen dat Nederland hiermee een te grote afhankelijkheid creëert van de Verenigde Staten, wat in theorie grote geopolitieke risico’s met zich meebrengt.
Wekelijks stroomt er ongeveer 1,5 miljard euro aan btw de Nederlandse staatskas binnen. Omdat het huidige systeem voor deze cruciale inkomstenstroom aan vervanging toe is, heeft de Belastingdienst gekozen voor een modernisering door het Amerikaanse FAST Enterprises. Waar aanvankelijk werd gesuggereerd dat het enkel om softwarelevering zou gaan, blijkt nu dat het bedrijf ook verantwoordelijk wordt voor de uitvoering, het onderhoud en het beheer van het systeem.
Tech-expert Bert Hubert luidt de noodklok. Volgens hem loopt Nederland het gevaar de controle volledig uit handen te geven. Hij stelt dat het Amerikaanse bedrijf de software beheert op een manier waardoor de Nederlandse Belastingdienst zelf mogelijk geen toegang heeft tot de servers.
Dit schept volgens experts een kwetsbaarheid: als de geopolitieke verhoudingen verslechteren, zou een Amerikaanse partij – onder druk van de Amerikaanse overheid – de stekker uit het systeem kunnen trekken. „Als Trump in een handelsoorlog besluit dat het bedrijf niet meer met de Nederlandse staat mag handelen, krijgt de overheid ineens geen btw meer”, waarschuwt Hubert. Hij bestempelt de situatie als ‘onbestaanbaar’.
Politiek verzet
In de Tweede Kamer is met verbazing en verontwaardiging gereageerd. Barbara Kathmann (GroenLinks-PvdA), die het dossier op de voet volgt, trekt een vergelijking met de recente discussie over DigiD. Volgens haar is de afhankelijkheid van Amerikaanse IT-systemen een structureel probleem. "Heel Nederland hangt aan een big-tech-infuus. Het was al een probleem toen Trump niet aan de macht was. Je moet niet al je eieren in één mandje willen leggen”, aldus Kathmann. Zij heeft aangekondigd zich in de Kamer hard te gaan maken om de uitbesteding aan FAST Enterprises stop te zetten.
Reactie ministerie van Financiën
Het ministerie van Financiën toont zich verrast door de commotie. Het stelt dat de Kamer gedurende het hele aanbestedingstraject tijdig en uitgebreid is geïnformeerd. Volgens het ministerie is de vrees voor totale Amerikaanse controle ongegrond:
- Fysieke locatie: De servers en de data blijven fysiek in het datacentrum van de Belastingdienst in Apeldoorn staan.
- Controle: Het dataverkeer wordt gecontroleerd door eigen medewerkers van de Belastingdienst.
- Beheer: De software wordt niet vanuit Amerika beheerd, maar door het bedrijf in Nederland.
Het ministerie erkent desondanks dat de geopolitieke situatie sinds de start van de aanbesteding is veranderd. Men geeft aan inmiddels extra maatregelen te hebben getroffen om digitale risico’s te beperken, al blijft het ministerie realistisch: „In een digitale wereld zijn risico’s nooit volledig uit te bannen.”

Btw-systeem naar Amerikaanse partij (@Gemini-AI-impressie)
Het datalek bij telecomprovider Odido blijkt groter en gevoeliger dan het bedrijf eerst meldde. In de buitgemaakte klantdata staan toch burgerservicenummers, terwijl Odido eerder stelde dat die niet in de gestolen bestanden zaten. Uit onderzoek van RTL Nieuws blijkt dat in de door hackers gepubliceerde gegevens meerdere bsn-nummers voorkomen.
Het gaat vooral om bsn-nummers van huidige en voormalige zzp’ers. Jaren geleden bestond het btw-nummer van zelfstandigen deels uit hun burgerservicenummer. Odido sloeg die btw-nummers op bij het afsluiten van een abonnement en die oude data bleven in de systemen staan. Volgens RTL Nieuws gaat het om tientallen bsn-nummers die nu zijn gelekt.
Op de eigen website zegt Odido dat het bedrijf geen bsn opslaat, maar dat blijkt niet te kloppen. In sommige gevallen gaat het zelfs om mensen die al jaren geen inschrijving meer hebben bij de Kamer van Koophandel en ook geen klant meer zijn bij Odido. Hun gegevens stonden toch nog in het klantensysteem en zijn nu meegekomen met de hack.
Door het uitlekken van burgerservicenummers wordt het risico voor getroffen klanten groter. Een bsn speelt een rol bij contact met overheid, Belastingdienst en sommige banken en maakt identiteitsfraude en gerichte phishing eenvoudiger. De gestolen data van honderdduizenden huidige en oud-klanten zijn door hackersgroep ShinyHunters op het darkweb gezet, nadat Odido weigerde het geëiste losgeld te betalen.
De begrotingsproblemen van Rusland beginnen ook de provincies te raken: het regionale tekort is opgelopen tot meer dan 16 miljard euro. De staatsbegroting lijdt daarnaast onder de dalende inkomsten uit olie en gas.
Volgens mediaberichten hebben de begrotingsproblemen van Rusland de provincies bereikt. Het totale tekort van de Russische regio's bedroeg eind 2025 meer dan 16 miljard euro – een recordhoogte sinds de registratie begon, schreef de Moskouse krant Kommersant, op basis van een door haar laten uitvoeren analyse van financiële gegevens.
Volgens het rapport is gebruikgemaakt van gegevens van het ministerie van Financiën. Deze gegevens tonen aan dat 74 regio's het jaar afsloten met een tekort, tegenover slechts 50 in 2024. De grootste tekorten werden geconstateerd in Moskou en de autonome regio's Yamalo-Nenets en Chanty-Mansi.
De situatie is vergelijkbaar met de staatsbegroting. De Russische agressieoorlog in Oekraïne, die al zo'n vier jaar duurt, kost Rusland veel geld. Ongeveer 180 miljard euro is bestemd voor het leger, wapens, nationale veiligheid en de politie – dat komt overeen met bijna 40 procent van de totale uitgaven.
De wapenindustrie heeft de afgelopen jaren een enorme groei doorgemaakt dankzij staatssubsidies en grote contracten. Andere sectoren vertonen echter al enige tijd tekenen van crisis. De inkomsten uit de verkoop van energie zijn van oudsher belangrijk voor Rusland.
Kremlinwoordvoerder Dmitry Peskov heeft nu ook erkend dat de inkomsten uit olie en gas dalen. Hij zei echter dat deze daling gedeeltelijk wordt gecompenseerd door een stijging van andere inkomsten, daarbij verwijzend naar informatie van premier Mikhail Misjoestin. Hij had onlangs verklaard dat hij "heel veel uren" had besteed aan het bespreken van een oplossing voor het Russische begrotingstekort met Kremlin-leider Vladimir Poetin, gouverneur van de centrale bank Elvira Nabiullina en regeringsfunctionarissen. Minister van Financiën Anton Siluanov had ook gehint op een aanscherping van de begrotingsregels.

Russisch begrotingstekort (@Gemini-AI-impressie)
De hybride warmtepomp lijkt opnieuw verplicht te worden, dit keer vanaf 2029, als het aan het nieuwe kabinet-Jetten ligt. Maar warmtepompfabrikanten kijken daar allesbehalve ontspannen naar. Hun magazijnen liggen nog vol met duizenden toestellen die ze bouwden na de eerdere aankondiging in 2022, toen Hugo de Jonge riep dat een hybride pomp vanaf 2026 verplicht zou zijn bij vervanging van een cv-ketel. Dat plan ging van tafel toen kabinet-Rutte IV viel en de nieuwe coalitie van PVV, BBB, VVD en NSC de verplichting zonder pardon schrapte.
Bedrijven als Remeha en Itho Daalderop hadden in die periode juist zwaar ingezet op uitbreiding. Op verzoek van de overheid schaalden ze hun productie fors op en kwamen er nieuwe fabriekshallen bij. Remeha richtte in Apeldoorn een nieuwe fabriek in voor 140.000 warmtepompen per jaar, Itho Daalderop mikte op 100.000 stuks. Die aantallen werden nooit gehaald. Volgens warmtepompexpert Rick Bruins van Remeha kostte dat besluit de sector miljoenen euro’s. Zijn bedrijf kon de klap alleen nog deels opvangen omdat er ook nog cv-ketels van de band rolden.
De nieuwe fabriek van Remeha in Apeldoorn is inmiddels alweer ontmanteld en gesloten. De productie is teruggebracht tot één lijn in een andere vestiging, waar vorig jaar iets meer dan 10.000 binnenunits van warmtepompen van de band kwamen. Tegelijk bleven fabrikanten zitten met grote voorraden buitenunits en onderdelen uit China. Die proberen ze nu tegen dumpprijzen de markt op te krijgen. Wie nu een hybride warmtepomp aanschaft, krijgt er bij Remeha een nieuwe cv-ketel bij; na subsidie komt de totaalprijs uit rond 3500 euro, inclusief installatie. Volgens Bruins wordt daar niets op verdiend, maar is het nodig om te voorkomen dat de apparaten straks bij het afval belanden.
De druk om snel te verkopen is extra groot, omdat het koudemiddel in deze oudere modellen waarschijnlijk vanaf volgend jaar geen subsidie meer krijgt. Daardoor zouden deze pompen voor consumenten meteen duizenden euro’s duurder worden en feitelijk onverkoopbaar raken. Fabrikanten voelen zich door de overheid in de steek gelaten: eerst fors investeren op verzoek van het ministerie, daarna de verplichting geschrapt, vervolgens de prijzen noodgedwongen omlaag, en toen ook nog een lagere subsidie omdat de systemen ineens zo goedkoop waren. Bruins vat het gevoel in de sector samen als "dubbel genaaid".
Nu het kabinet-Jetten de verplichting in 2029 opnieuw op tafel legt, klinkt er vooral wantrouwen. Fabrikanten willen pas weer investeren als er echte zekerheid is dat het plan blijft staan en een Kamermeerderheid het steunt. Brancheorganisatie Techniek Nederland reageert voorzichtiger positief. Voorzitter Mark Harbers zegt dat de sector het voornemen van het kabinet welkom vindt, maar dringt tegelijk aan op snelle en heldere regels. Installateurs, fabrikanten en huiseigenaren willen duidelijk weten waar ze aan toe zijn, voordat ze opnieuw grote stappen zetten.
De Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) is getroffen door een ernstig en langdurig cyberincident. Digitale indringers hadden zeker vijf maanden lang toegang tot de systemen en zijn daar mogelijk nog steeds aanwezig. Dit blijkt uit onderzoek van het onderzoeksprogramma Argos.
Op 12 februari werden medewerkers van de organisatie — die verantwoordelijk is voor gevangenissen, TBS-klinieken en vreemdelingenbewaring — via een interne briefing geïnformeerd. Waar DJI aanvankelijk dacht dat de gegevens veilig waren, heeft onderzoek door een externe specialist nu het tegendeel aangetoond.
Risico op chantage
Het datalek is bijzonder gevoelig vanwege de aard van het werk bij DJI. De gelekte informatie bevat e-mailadressen, telefoonnummers en beveiligingscertificaten van gebruikers van zakelijke laptops, telefoons en tablets.
Omdat medewerkers van DJI dagelijks werken met gedetineerden en TBS-patiënten, vormt dit lek een direct veiligheidsrisico. De organisatie vreest dat personeelsleden kwetsbaar zijn geworden voor chantage of afpersing. Ook is het nog onduidelijk of de hackers toegang hadden tot de locatiegegevens van de apparaten. Medewerkers hebben inmiddels het dringende advies gekregen hun locatievoorzieningen uit te schakelen.
'Uithuilen en opnieuw beginnen'
De aanval vond plaats via een kwetsbaarheid in de software van Ivanti EPMM, een systeem dat wordt gebruikt om mobiele apparaten centraal te beheren. Volgens het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) stelt dit lek indringers in staat om niet alleen data te stelen, maar ook op afstand eigen commando’s uit te voeren op de apparaten.
Hoewel het lek inmiddels gedicht kan worden met een software-update, is het gevaar daarmee niet geweken. De kans is groot dat de hackers 'achterdeurtjes' hebben geplaatst om toegang te behouden. Cybersecurity-expert Frank Breedijk is onverbiddelijk in zijn oordeel tegenover Argos:
"Als een systeem eenmaal gecompromitteerd is, moet je het in feite als verloren beschouwen. Dan kun je feitelijk alleen uithuilen en opnieuw beginnen."
In de praktijk betekent dit dat alle getroffen apparaten volledig gewist en opnieuw geïnstalleerd moeten worden.
Bredere aanval
DJI staat niet alleen in deze crisis. Eerder deze maand werd al bekend dat ook de Autoriteit Persoonsgegevens en de Raad voor de Rechtspraak via hetzelfde lek in de Ivanti-software zijn getroffen. DJI heeft inmiddels melding gemaakt van het voorval bij de Autoriteit Persoonsgegevens en stelt een diepgaand onderzoek in naar de exacte omvang van de schade.
Kunnen vaccinaties helpen tegen verslaving? Een panel van de Verenigde Naties ziet vooruitgang in het onderzoek op dit gebied. Dergelijke therapeutische benaderingen hebben "aanzienlijk potentieel", schrijft de Internationale Raad voor Drugsbestrijding (INCB) in zijn jaarverslag.
Momenteel worden mensen met verslavingen behandeld met medicatie ter vervanging van de medicatie en psychosociale maatregelen. Onderzoek naar vaccins richt zich daarentegen op het activeren van het eigen immuunsysteem van het lichaam.
Tests in de VS laten eerste successen zien
Klinische studies op dit gebied zijn nog in afwachting. Volgens het INCB is er echter vooruitgang geboekt in de ontwikkeling van vaccins tegen opioïdenverslaving. Een Amerikaanse studie naar de krachtige pijnstiller oxycodon toonde in dierproeven aan dat er antilichamen in het bloed werden gevormd. Dit voorkomt dat oxycodon de hersenen bereikt, aldus het INCB.
Eerste proeven met een vaccin tegen cocaïneverslaving in de Verenigde Staten hebben een aanzienlijke afname laten zien in de hunkering naar de drug bij de deelnemers. Er wordt ook gewerkt aan een vaccin tegen methamfetamineverslaving.
Bovendien stelt het INCB hoge verwachtingen aan onderzoek naar hallucinogene stoffen zoals ketamine of psilocybine, dat voorkomt in paddenstoelen, voor de behandeling van verslaving. Zowel dergelijke psychedelische stoffen als vaccins zouden een aanvulling kunnen vormen op conventionele therapieën, aldus het VN-panel.
Bezorgdheid over cocaïne en synthetische drugs in Europa
Het jaarverslag belicht ook regionale trends. De cocaïnesmokkel naar West- en Centraal-Europa is de afgelopen jaren dramatisch toegenomen. Het rapport stelt verder dat de productie van synthetische drugs zich binnen Europa verspreidt. De INCB uitte ook haar bezorgdheid over het groeiende aanbod van synthetische opioïden, zoals nitazine. De Baltische staten worden met name getroffen door deze groep drugs.
De INCB meldt positieve ontwikkelingen in Noord-Amerika: in de VS en Canada is het aantal gevallen van overdosis de laatste tijd aanzienlijk gedaald. De drugsraad is echter van mening dat het nog te vroeg is om van een echte trend te spreken. Het recreatief gebruik van medicinale opioïden blijft een probleem voor de volksgezondheid in de regio.
De Europese Commissie heeft maatregelen voorgesteld tegen de productie van wapens met behulp van 3D-printers.
EU-commissaris voor Binnenlandse Zaken Brunner kondigde in Brussel een overeenkomstige ontwerp-richtlijn aan om de wapenwetgeving aan te scherpen. Iedereen die online blauwdrukken voor 3D-geprinte wapens plaatst of deze op een andere illegale manier verspreidt, riskeert een gevangenisstraf van minimaal twee jaar. Ook wie zonder toestemming een blauwdruk voor een dergelijk wapen maakt, verkrijgt of in bezit heeft begaat een misdrijf.
De Oostenrijkse commissaris legde uit dat georganiseerde misdaad en terroristen nieuwe technologieën en mazen in de Europese wetgeving misbruiken om geweld, terreur en criminaliteit te verspreiden. EU-brede richtlijnen zouden deze mazen dichten en Europa veiliger maken.
Op een recyclingterrein in München is woensdagmiddag een 82-jarige man om het leven gekomen. De man, die nog actief was als handelaar in schroot en autobanden, zat in een auto die kort daarop zou worden samengeperst. Niemand op het terrein leek door te hebben dat hij in het voertuig was gestapt.
Rond 15.25 uur begon een 60-jarige medewerker van het bedrijf met de voorbereiding van de sloop. Hij bestuurde een graafmachine en gebruikte de grijparm om eerst het dak van de auto naar binnen te drukken. Daarna draaide hij het voertuig om, zodat het met het dak naar beneden kwam te liggen. Op dat moment zag een getuige dat er een lichaam in de auto lag.
De getuige sloeg direct alarm en liet het werk stilleggen. Hulpdiensten kwamen met spoed naar het bedrijf. De brandweer gebruikte hydraulische apparatuur om de man uit het zwaar beschadigde voertuig te halen. Voor de 82-jarige kwam alle hulp echter te laat. Een politiewoordvoerder sprak later van een "dodelijk polytrauma", een combinatie van ernstige verwondingen aan meerdere delen van het lichaam.
De verkeerspolitie van München onderzoekt nu hoe het ongeluk precies kon gebeuren. Er is nog niet duidelijk waarom de man in de auto was gestapt en of hij daar misschien aan het werk was. Ook is onduidelijk waarom geen van de medewerkers merkte dat er nog iemand in de wagen zat voordat de graafmachine het voertuig begon te vervormen.
De politie probeert de toedracht stap voor stap te reconstrueren. Daarbij kijken rechercheurs naar de werkprocessen op het terrein, mogelijke miscommunicatie en de vraag of veiligheidsregels zijn nageleefd. Voor zowel de betrokken medewerker als de getuigen geldt dat zij worden verhoord om meer zicht te krijgen op de laatste minuten voor het ongeval.
Total Mayhem Games heeft We Were Here Tomorrow aangekondigd en eerlijk is eerlijk, mijn eerste gedachte was meteen wie ik dit keer ga laten zweten aan de andere kant van de walkietalkie.
De reeks heeft inmiddels meer dan 25 miljoen spelers bereikt en staat bekend als dé test voor je communicatievaardigheden en geduld. Wie ooit ruzie kreeg over een verkeerd doorgegeven symbool weet precies wat ik bedoel. Dit keer worden we losgelaten in de Norcek faciliteit, een retrofuturistisch complex vol vreemde technologie en onheilspellende geheimen.
Nieuw is dat beide stille Explorers eigen vaardigheden krijgen. Niet alleen praten dus, maar ook echt verschillend spelen. Dat maakt de asymmetrische puzzels nog spannender, omdat je elkaar harder nodig hebt dan ooit. Je ziet maar een deel van de oplossing en moet volledig vertrouwen op wat je partner beschrijft.
We Were Here Tomorrow lijkt daarmee niet alleen een nieuw hoofdstuk, maar een frisse start voor de serie. Zet je headset maar alvast klaar en kies je partner zorgvuldig uit, want in 2026 wordt vriendschap opnieuw getest. De game komt uit op Steam, PlayStation 5 en Xbox Series en belooft de grootste verandering tot nu toe te worden.
Netflix verhoogt zijn bod op Warner Bros. Discovery niet en stapt uit de strijd. Daarmee blijft Paramount Skydance, geleid door David Ellison, als enige bieder over en lijkt het bedrijf de controle over het historische mediaconcern te gaan krijgen. Het bestuur van Warner Bros. Discovery noemt het aangepaste bod van Paramount Skydance "superieur" aan het eerdere voorstel van Netflix.
Paramount wil Warner Bros. Discovery volledig overnemen, terwijl Netflix alleen interesse had in de streamingtak, de HBO-kabelzender en de filmstudio. Paramount verhoogde zijn bod dinsdag van 30 naar 31 dollar per aandeel, wat neerkomt op een waardering van ongeveer 77 miljard dollar voor Warner Bros. Discovery. Inclusief de schuld van het bedrijf loopt de totale waarde van de deal op tot meer dan 110 miljard dollar. In het voorstel staat ook een omgekeerde beëindigingsvergoeding van 7 miljard dollar als toezichthouders de deal blokkeren, plus een vergoeding voor de kosten die Warner Bros. Discovery zou maken om de afspraak met Netflix te ontbinden.
Netflix zegt in een verklaring dat de eigen deal "waarde voor aandeelhouders" had geleverd en een duidelijke kans op goedkeuring door toezichthouders bood. Toch vindt het bedrijf dat het bod bij de prijs die nodig is om Paramount te evenaren "financieel niet langer aantrekkelijk" is. Co-CEO’s Ted Sarandos en Greg Peters noemen de overname "een nice to have tegen de juiste prijs, geen must have tegen elke prijs". Beleggers lijken opgelucht: het aandeel Netflix schoot na beurs tot 15% omhoog, na eerder meer dan 20% te zijn gedaald sinds het bod op Warner Bros. Discovery in december bekend werd.
De deal is nog niet rond. Aandeelhouders van Warner Bros. Discovery stemmen op 20 maart over de voorgestelde overname. Ook moeten Warner Bros. Discovery en Paramount Skydance snel de exacte voorwaarden vastleggen en openbaar maken. Daarnaast moet het bestuur van Warner Bros. Discovery formeel stemmen over het beëindigen van de overeenkomst met Netflix, mogelijk al op vrijdag. Toezichthouders moeten daarna ook nog hun goedkeuring geven aan een fusie tussen Paramount Skydance en Warner Bros. Discovery.
Topman David Zaslav van Warner Bros. Discovery prijst Netflix in een verklaring en bedankt Ted Sarandos en Greg Peters als "uitstekende partners". Tegelijk zegt hij dat een instemming van het bestuur met het fusieakkoord met Paramount "enorme waarde" voor aandeelhouders zal opleveren en dat hij "enthousiast" is over de kansen die de deal biedt. RvC-voorzitter Samuel Di Piazza zegt "extreem trots" te zijn op het proces van de afgelopen vijf en een halve maand en spreekt van een historische combinatie van twee grote bedrijven.
De biedstrijd begon vorig najaar, toen Paramount onaangekondigde biedingen op Warner Bros. Discovery uitbracht. WBD, eigenaar van onder meer CNN en HBO, wees meerdere biedingen af en koos in december voor een verkoop van onderdelen aan Netflix voor 72 miljard dollar. Toch bleef Paramount in de race en paste het zijn bod aan. Investeerder Mario Gabelli, wiens fonds meer dan 5 miljoen aandelen Warner Bros. bezit, zegt dat "het bestuur eindelijk wakker is geworden en het rekenwerk heeft gedaan" en noemt de aangepaste deal van Paramount de beste waardering voor aandeelhouders. Hij vond het voorstel van Netflix eerder al te ingewikkeld.
De machtsstrijd speelt zich niet alleen in de bestuurskamers af, maar ook in de politiek. David Ellison was deze week in Washington bij de State of the Union van president Donald Trump als gast van senator Lindsey Graham. Ted Sarandos werd donderdagmiddag gezien bij het Witte Huis. Trump sprak Sarandos eerder lof toe, maar waarschuwde ook dat een combinatie van Netflix en Warner Bros. Discovery "een probleem" kon zijn vanwege het marktaandeel. Sarandos verdedigde de plannen deze maand bij een hoorzitting in de Senaat en stelde dat de deal "meer economische groei" zou brengen, omdat Netflix onderdelen wilde kopen die het nog niet heeft.
De Senaatscommissie die zich bezighoudt met deze zaak plant voor volgende week een tweede hoorzitting over Netflix en Warner Bros. Discovery. Het is nog onduidelijk of die nu verschuift naar het onderzoek van de deal met Paramount, nu Netflix is afgehaakt. Een medewerker van senator Cory Booker zegt dat David Ellison eerder heeft toegezegd bereid te zijn te komen getuigen als Paramount Warner Bros. Discovery zou overnemen. "De hoorzitting van volgende week is een passend moment voor Ellison om die belofte na te komen," zegt de medewerker.
Als de overname slaagt, kan dat grote gevolgen hebben voor bekende merken. CNN zou dan onder hetzelfde dak vallen als CBS News, dat nu al in een roerige fase zit onder hoofdredacteur Bari Weiss, die "CBS Evening News" heeft omgegooid en omstreden stemmen heeft aangetrokken. Eerder werd een grote reportage van "60 Minutes" over het immigratiebeleid van de regering-Trump tegengehouden, wat al tot spanning leidde. Ook HBO en Showtime, nu nog concurrerende zenders, komen dan in één bedrijf terecht. De streamingdiensten HBO Max en Paramount+ zouden eveneens onder één eigenaar vallen, wat het landschap van tv en streaming voor kijkers merkbaar kan veranderen.

Ter illustratie (Afbeelding: Grok AI / FOK.nl)
De Europese Commissie wil dat vrouwen die in hun eigen EU-land geen abortus kunnen krijgen, toch geholpen worden in een andere lidstaat. De kosten voor die abortus en de reis moeten volgens het plan betaald worden uit het Europees Sociaal Fonds (ESF+). Dat fonds stimuleert nu vooral werkgelegenheid en sociale projecten, maar zou volgens de Commissie ook inzetbaar zijn voor dit doel. Er komt dus geen apart Europees abortusfonds, zoals burgerinitiatief My Voice, My Choice had voorgesteld, maar er wordt binnen bestaande geldstromen gezocht naar ruimte.
My Voice, My Choice voerde de afgelopen tijd een felle campagne in Brussel. De organisatie vindt dat vrouwen binnen de EU altijd toegang moeten hebben tot abortus, ook als hun eigen land dat sterk beperkt of verbiedt. De Commissie ziet in dit initiatief voldoende steun om in te grijpen en wil met het gebruik van het ESF+ de praktische drempels voor een abortus in een ander EU-land verlagen. Daarmee schuift de discussie over abortus van nationaal niveau toch deels richting Brussel.
De SGP reageert fel op het plan. Europarlementariër Bert-Jan Ruissen noemt het besluit "zeer teleurstellend" en spreekt van een "dubieuze" keuze van de Commissie. Volgens hem is het ESF+ helemaal niet bedoeld om medische ingrepen als abortus te betalen en gebruikt de Commissie het fonds nu op een manier die niet past bij de afspraken. Hij vindt dat Brussel hiermee zijn bevoegdheden overschrijdt en zich bemoeit met een thema dat bij de lidstaten hoort te liggen.
Ruissen benadrukt dat abortusbeleid volgens de SGP een kwestie blijft voor nationale parlementen en regeringen. Hij verwijt de Commissie dat zij zich heeft laten leiden door de "enorme campagne en lobby" van My Voice, My Choice. De SGP had al eerder zorgen geuit over de invloed van pro-abortusgroepen in Brussel en daar schriftelijke vragen over gesteld. Volgens de partij toont deze stap van de Commissie aan dat die lobby daadwerkelijk effect heeft gehad.
Ook in Den Haag klinkt scherpe kritiek. Tweede Kamerlid Diederik van Dijk (SGP) wijst erop dat Europese verdragen volgens hem juist vragen om bescherming van ongeboren leven. Hij stelt dat het betalen van abortussen met EU-geld haaks staat op die verplichting. Van Dijk wil dat het kabinet uitlegt hoe Nederland aankijkt tegen deze "sluiproute" van de Commissie om abortus alsnog met Europees geld te bekostigen en kondigt vragen aan aan de regering.
De SGP gebruikt de discussie om nog eens te benadrukken waar de partij voor staat. Ruissen zegt dat de SGP "voor het leven" staat en liever ziet dat geld gaat naar hulp aan moeder en kind in moeilijke situaties. In zijn ogen is het beëindigen van een zwangerschap geen oplossing, maar een verlies van een mensenleven. Hij verwijst ook naar de christelijke overtuiging van de partij: het leven is volgens hem door God gegeven en moet daarom zo goed mogelijk worden beschermd.
Eind december 2025 zaten 410.000 mensen onder de AOW-leeftijd in de bijstand. Dat zijn er 4.300 meer dan een jaar eerder, een plus van 1,1 procent. Daarmee stijgt het aantal bijstandsontvangers nu tien kwartalen op rij vergeleken met hetzelfde kwartaal een jaar eerder. Het niveau ligt wel nog onder het gemiddelde van de afgelopen tien jaar, dat op bijna 425.000 mensen staat, zo blijkt uit voorlopige cijfers van het CBS.
De stijging raakt alle leeftijden, maar het sterkst zijn jongeren tot 27 jaar getroffen. In die groep steeg het aantal mensen met bijstand met 3,7 procent tot 42.000. Voor jongeren is dit al het twaalfde kwartaal achter elkaar met een toename. Aan het eind van 2023 ging het nog veel harder, met een plus van 9,2 procent, maar daarna vlakte de groei iets af. Bij de 27- tot 45-jarigen nam het aantal uitkeringen met 1,4 procent toe tot 139.000. In de groep van 45 jaar tot de AOW-leeftijd was de stijging kleiner: 0,4 procent, tot 229.000 mensen.
Ook naar geslacht is de groep bijstandsgerechtigden groter geworden. Eind 2025 kregen 229.000 vrouwen en 181.000 mannen een algemene bijstandsuitkering. Ten opzichte van december 2024 kwamen er bij vrouwen 1.700 bij, een stijging van 0,8 procent. Bij mannen nam het aantal toe met 2.600, een plus van 1,4 procent. Het aantal vrouwen in de bijstand bleef ongeveer anderhalf jaar vrijwel gelijk en groeit nu drie kwartalen achter elkaar. Bij mannen loopt het aantal al elf kwartalen op.
Achter de stijgende aantallen zit nog steeds meer instroom dan uitstroom. In het derde kwartaal van 2025 kwamen 22.100 mensen nieuw in de bijstand, 2,8 procent (600 mensen) meer dan een jaar eerder. In dezelfde periode verlieten 21.200 mensen de bijstand, 4,0 procent (800 mensen) meer dan een jaar eerder. Per saldo kwamen er dus nog steeds meer mensen bij dan er vertrokken. Dat is nu het derde jaar op rij zo.
Mensen die uit de bijstand gaan omdat ze AOW krijgen, tellen in deze in- en uitstroomcijfers niet mee. In het derde kwartaal van 2025 ging het om 1.700 personen die om die reden uit de bijstand gingen. De instroom- en uitstroomcijfers voor het vierde kwartaal van 2025 volgen later; de huidige aantallen zijn voorlopig en kunnen nog iets wijzigen.
Verschillende ouders schrokken toen er ineens stempassen voor hun minderjarige kinderen op de mat lagen. Op de passen staat dat jongeren van 16 en 17 jaar op 18 maart naar het stembureau mogen. Veel ouders dachten dat de gemeente een vergissing had gemaakt, omdat hun kinderen nog geen 18 zijn. Toch klopt het wel degelijk: in Amsterdam mogen jongeren van 16 en 17 jaar deze keer echt stemmen.
Bij AT5 kwamen meerdere berichten binnen van verbaasde ouders. Een ouder schreef: "Wij ontvangen een stempas voor onze 16-jarige dochter!" Een ander meldde zich met de vraag of er sprake was van verkeerd bezorgde post, en vroeg de zender om het door te geven als mogelijke fout. De verwarring was groot, omdat veel mensen verwachten dat stemrecht pas vanaf 18 jaar geldt.
Ook uit Weesp kwamen reacties. Een inwoner meldde dat er een stempas was binnengekomen voor zijn 17-jarige dochter, die pas in september 18 wordt. Hij vroeg zich hardop af of dit een fout van de gemeente was en voegde er plagend aan toe dat dit "een leuk artikel lijkt me". De verwarring laat zien dat lang niet iedereen op de hoogte is van de nieuwe regels.
Toch gaat het niet om een administratieve misser, maar om een bewuste politieke keuze. In 2021 stemde een meerderheid in de Amsterdamse gemeenteraad, met onder meer GroenLinks, D66, PvdA, Denk en BIJ1, voor een plan om 16- en 17-jarigen te laten stemmen bij de verkiezingen voor de stadsdelen. Die stadsdelen heten nu officieel bestuurscommissies. Zo wil de gemeente jongeren eerder betrekken bij beslissingen in hun buurt.
Wethouder Democratisering Rutger Groot Wassink van GroenLinks was enthousiast over het idee om jongeren bij verkiezingen te betrekken. Hij liet toen zelfs onderzoeken of 14-jarigen ook mee zouden kunnen doen. Uiteindelijk koos de gemeente voor een grens van 16 jaar. Jongeren van 16 en 17 jaar mogen nu stemmen voor de bestuurscommissies, maar nog niet voor de gemeenteraad. Voor die verkiezingen blijft de leeftijdsgrens 18 jaar.
De stemming voor de bestuurscommissies vindt plaats op woensdag 18 maart. Kiezers van 16 jaar en ouder kunnen dan hun stem uitbrengen in hun eigen buurt. AT5 volgt de aanloop naar de verkiezingen en de verkiezingsdag zelf in een liveblog, waar de laatste ontwikkelingen en debatten rond de stembusgang worden bijgehouden.

(Foto: AT5)
De wasmachine ‘s nachts laten draaien of je auto opladen na 23.00 uur kan consumenten geld besparen. Althans, dat is de algemene boodschap. In de praktijk valt de concrete besparing echter mee voor huishoudens met een vast of variabel contract, zo blijkt uit eigen data van Overstappen.nl.
Consumenten met een vast contract die 25% van hun stroomgebruik van de piek- naar de daluren verplaatsen, besparen hooguit € 1,50 per jaar. Ook met een dynamisch contract scheelt het maar € 13 op jaarbasis.
‘s Nachts stroom gebruiken scheelt nauwelijks
Bij vaste en variabele contracten is het verschil tussen piek- en daltarieven meestal minimaal. Kijken we bijvoorbeeld naar Eneco, dan is het daltarief € 0,22813 en het piektarief € 0,23324. Gebruikt een consument 25% minder stroom tijdens piekuren en 25% meer stroom tijdens daluren, dan levert dat maar € 1,50 besparing op. Zelfs als een huishouden 80% van het stroomverbruik naar de daluren verplaatst, wat praktisch onhaalbaar is, besparen zij hooguit een kleine € 5 per jaar.
“Daar komt bij dat werken met piek- en daltarieven zo langzamerhand achterhaald is”, legt Rick Boenink, energie-expert bij Overstappen.nl, uit. “Voor zonnepaneleneigenaren is het bijvoorbeeld voordeliger om overdag de meeste stroom te gebruiken. Dan wekken de panelen het meeste op. Om diezelfde reden ligt het piektarief bij Greenchoice sinds kort juist lager dan het daltarief. Daarmee wil Greenchoice stimuleren dat mensen vooral stroom gebruiken als er veel zonne-energie wordt opgewekt.”
Ook nauwelijks besparing bij dynamische contracten
Ook bij een dynamisch contract loont het nauwelijks om het verbruik af te stemmen op vraag en aanbod van energie. Dit levert hooguit € 13 besparing per jaar op als iemand 25% van het stroomverbruik in de piekuren naar de daluren verplaatst. Boenink: “De goedkoopste kWh stroom is nog steeds de stroom die je niet verbruikt. Als mensen echt willen besparen, helpt het vooral om minder stroom te verbruiken.”
Verbruik afstemmen op piek- en daluren alsnog belangrijk
Ondanks dat meer stroom in de daluren gebruiken bij een vast of variabel contract nauwelijks een kostenbesparing oplevert, is het wel heel belangrijk om hierop te letten. Daarmee gaan we, zoals de overheid in haar recente campagne benadrukt, samen een stroompiek tegen. “Netcongestie, oftewel een overbelast stroomnetwerk, is een groot probleem dat we samen moeten tegengaan”, vindt Boenink. “Het helpt bijvoorbeeld om een elektrische auto pas na 21.00 uur op te laden. Ook wasmachines, drogers en vaatwassers kun je inplannen om bijvoorbeeld ‘s nachts pas aan te gaan of om juist overdag, als de zonnepanelen veel opwekken, te draaien.”
Stroom wordt duurder op drukke momenten
Vanaf 2028 wordt het waarschijnlijk ook kostentechnisch aantrekkelijker om minder stroom te gebruiken op piekmomenten. De Autoriteit Consument & Markt heeft aangekondigd dat ze de netbeheerkosten gaan baseren op het moment van de dag waarop je stroom verbruikt. Naar verwachting ga je dan tussen 7.00 uur en 9.00 uur ‘s ochtends en tussen 16.00 uur en 21.00 uur ‘s avonds meer netbeheerkosten betalen.
Met deze stap wil de overheid overbelasting voor het stroomnet voorkomen. Om diezelfde reden voert de overheid nu een campagne om consumenten minder stroom te laten gebruiken tussen 16.00 en 21.00 uur.
De veroordeelde man had een grote hoeveelheid (vuur)wapens, wapenonderdelen en munitie in huis. Hij werd eerder verdacht geweest van het voorbereiden van een aanslag met een (extreemrechts) terroristisch oogmerk. Deze verdenking is komen te vervallen, maar heeft grote negatieve gevolgen gehad voor veroordeelde. Daarmee wordt rekening gehouden in de strafmaat.
Vuurwapens
Na een ambtsbericht van de AIVD vindt de politie in augustus 2025 grote hoeveelheden wapens in de woning van de veroordeelde in Erp. Het gaat om vuurwapens, andere wapens, grote hoeveelheden munitie en onderdelen en hulpstukken daarvan. Ook heeft hij zelf een gaspistool omgebouwd tot een vuurwapen en heeft hij 100 bijbehorende patronen gemaakt. Het gaat voor een groot deel om oudere, maar wel werkende vuurwapens.
In de woning worden ook handleidingen, instructies en gereedschappen aangetroffen om zelf wapens en munitie te vervaardigen. De rechtbank heeft geconstateerd dat veroordeelde de kennis en vaardigheden bezit om zelf wapens en munitie te vervaardigen.
De 25-jarige veroordeelde zegt dat hij al jaren een fascinatie heeft voor wapens en hun werking. Hij zegt tijdens de rechtszaak dat hij vooral een verzamelaar is.
Activisme
Het wapenbezit speelt zich af tegen een achtergrond van politiek activisme. Zo meldt de veroordeelde zich op enig moment aan bij een militaire opleiding in Oekraïne om te strijden tegen de Russen. Veroordeelde is zelf erg actief binnen de Geuzenbond.
Bewezenverklaring
De rechtbank veroordeelt de man voor het in bezit hebben van wapens en munitie en voor het transformeren van een wapen en munitie. Dit levert drie strafbare feiten op die in verschillende varianten strafbaar worden gesteld in de Wet wapens en munitie.
Straf
De rechtbank deelt de zorgen van de reclassering. Zij stellen dat het moeilijk is om te bepalen of er sprake is van extremisme of van een extreme vorm van activisme. De reclassering is van mening dat het radicaliseringsproces zorgwekkend is. Deze zorgen tegen de achtergrond van het bezit van de wapens en munitie en ook de bereidheid om deze te vervaardigen en te gebruiken geven aanleiding tot het overnemen van het advies tot bijzondere voorwaarden.
Het ongeautoriseerde bezit van wapens en vuurwapens brengt een groot en onaanvaardbaar risico met zich mee. De Nederlandse samenleving wordt bijna dagelijks geconfronteerd met vaak dodelijk vuurwapengeweld. Tegen het voorhanden hebben en het gebruiken van wapens wordt hard opgetreden. Dit soort feiten worden dan ook zwaar gestraft.
De rechtbank Rotterdam veroordeelt de man tot een celstraf van 24 maanden, waarvan 12 maanden voorwaardelijk. Er geldt een proeftijd van 3 jaar. Gedurende deze proeftijd dient veroordeelde zich te houden aan bijzondere voorwaarden. De eerdere verdenking en de daarmee gepaard gaande media aandacht heeft negatieve gevolgen gehad voor de (toekomst van de) veroordeelde. Hiermee wordt rekening gehouden en daarom is de straf niet hoger dan de door de officier geëiste straf.
De in beslag genomen spullen krijgt de 25-jarige man niet terug, behalve de twee hagelgeweren die niet verboden zijn.
Uitspraak
Premier Rob Jetten heeft zijn eerste grote vuurdoop in de Tweede Kamer achter de rug. Hoewel zijn minderheidskabinet de eerste confrontatie met de oppositie heeft overleefd, heeft de kersverse premier op verschillende cruciale punten bakzeil gehaald. Onder druk van het parlement worden de plannen voor de AOW, armoedebestrijding en de gehandicaptenzorg herzien.
Het debat over de regeringsverklaring was voor het nieuwe kabinet-Jetten een spannende testcase. Hoewel vooraf werd aangenomen dat de oppositie het kabinet niet direct naar huis zou sturen, bleef het tot het laatst onzeker of de omstreden 'vrijheidsbijdrage' overeind zou blijven. Een voorstel om deze bijdrage te schrappen werd uiteindelijk nipt verworpen, waardoor de premier een eerste politieke nederlaag bespaard bleef.
Toch bleek Jetten niet ongevoelig voor de harde kritiek op het regeerakkoord. Om de steun van oppositiepartijen te behouden, deed hij drie belangrijke toezeggingen:
1. Versnelde verhoging AOW-leeftijd van tafel
Het meest gevoelige punt betreft de AOW. In het oorspronkelijke regeerakkoord stond dat de pensioenleeftijd vanaf 2033 sneller zou stijgen, wat zou betekenen dat werknemers in 2060 pas bij 70 jaar en 6 maanden met pensioen konden gaan. Dit plan stuitte op massaal verzet.
Jetten heeft nu toegezegd dit plan te 'verzachten'. Het kabinet zoekt naar een alternatieve besparing van 2,7 miljard euro, waarbij mensen met zware beroepen of lage inkomens worden ontzien. Hoewel partijen als JA21, SGP en Groep Markuszower deze koers steunen, blijft de uitvoering onzeker. De vakbonden hebben inmiddels aangekondigd alle overleggen te boycotten en dreigen met stakingen zolang het plan niet volledig is ingetrokken.
2. Extra maatregelen tegen stijgende armoede
Een ander pijnlijk punt voor het kabinet waren de berekeningen van het Centraal Planbureau (CPB). Daaruit bleek dat de huidige koers zou leiden tot een toename van het aantal Nederlanders onder de armoedegrens. "Dat is nooit de bedoeling geweest", verweerde Jetten zich tijdens het debat.
De premier belooft nu dat het kabinet extra maatregelen neemt om deze trend te keren. Er wordt gekeken naar aanpassingen in de belastingplannen en extra financiële steun voor gemeenten om burgers in nood bij te staan. Hoe deze plannen precies worden vormgegeven, moet de komende periode blijken.
3. Bezuinigingen gehandicaptenzorg heroverwogen
Tot slot deed Jetten een opvallende handreiking wat betreft de zorg. Het kabinet was van plan om bijna 1 miljard euro te bezuinigen op de Wet langdurige zorg (Wlz). Jetten erkende ruimschoots dat er tijdens de formatie vooral is gekeken naar de ouderenzorg, en dat de gevolgen voor de gehandicaptenzorg mogelijk zijn onderschat.
Het kabinet gaat nu onderzoeken of de geplande bezuinigingen in de sector wel haalbaar zijn zonder de kwaliteit van zorg in gevaar te brengen. Mocht dit niet het geval zijn, dan zal de premier elders binnen de zorgbegroting naar dekking moeten zoeken.
Blik op de toekomst
Met deze toezeggingen hoopt Jetten voldoende draagvlak te houden in een versplinterde Tweede Kamer. De grote uitdaging ligt echter in de Eerste Kamer, waar het kabinet ook met de steun van partijen als de SGP en JA21 nog steeds geen meerderheid heeft.
Op het Koningsplein in het centrum van Amsterdam donderdagmiddag een fietser zwaar gewond geraakt bij een ongeluk met twee trams. De man reed op een racefiets en kwam tussen de trams terecht. Hulpdiensten begonnen direct met reanimatie en brachten hem daarna met spoed naar het ziekenhuis. Hoe hij er nu aan toe is, is nog niet bekend.
Het ongeluk gebeurde rond 17.30 uur. De politie onderzoekt nog hoe de man precies tussen de trams kon belanden. Een woordvoerder wil daarom nog geen uitspraken doen over de toedracht. Vast staat wel dat het incident midden in de drukte van de namiddagspits plaatsvond.
Op straat was de impact groot. Om hulpverleners de ruimte te geven, zette de politie een groot deel van het Koningsplein af. De afsluiting duurde enkele uren zodat agenten en onderzoekers ter plekke metingen en sporenonderzoek konden doen. Reizigers hadden daar flink last van, want tram 2, 12 en 17 moesten tijdelijk een andere route rijden.
Voor extra medische hulp werd ook een traumahelikopter opgeroepen. Die landde rond 17.50 uur op het Stationsplein, op korte afstand van de plek van het ongeluk. De komst van de helikopter trok veel bekijks van omstanders die al op het plein stonden of uit de trams kwamen.
Volgens de politie waren er veel getuigen, omdat het een druk moment van de dag was. Mensen zagen het ongeluk voor hun ogen gebeuren en bleven daarna geschrokken staan kijken. De politie wijst hen op de mogelijkheid om in contact te komen met slachtofferhulp, voor wie behoefte heeft aan steun of een gesprek na het voorval.
België plaatst vanaf 2027 een nieuw luchtafweersysteem bij de haven van Antwerpen. Het gaat om het NASAMS-systeem, dat vliegtuigen, helikopters, drones en raketten op middellange afstand kan neerhalen. Bijna twee derde van de haven valt straks onder deze bescherming. Volgens de Belgische regering is de luchtverdediging nu nog een grote zwakke plek en heeft de versterking daarom hoge prioriteit.
België koopt ongeveer tien van deze systemen en trekt daarin op met Nederland. Het Nederlandse contract met de Noorse fabrikant wordt uitgebreid, zodat België de installaties sneller krijgt. Nederland en België hebben eind vorig jaar al een intentieverklaring getekend om samen te werken aan deze aankoop. Naast het NASAMS-systeem wil België ook de specifieke verdediging tegen drones in de Antwerpse haven uitbreiden, maar welke middelen daarvoor komen, is nog niet bekend.
Defensiedeskundige Patrick Bolder wijst erop dat NASAMS vooral goed werkt tegen vliegtuigen en helikopters. Voor kleine, laagvliegende drones is het systeem volgens hem minder geschikt. De raketten zijn duur, rond 1 miljoen euro per stuk, en raken kleine drones lastig. Bovendien kunnen neerstortende raketdelen gevaarlijk zijn in een drukke haven. Bolder noemt energiewapens, zoals lasers, een betere optie tegen dit soort kleine drones.
De haven van Rotterdam kijkt ondertussen samen met Defensie naar de beveiliging van het gebied. Of daar ook een luchtafweersysteem als NASAMS komt, is nog niet duidelijk. Defensie benadrukt dat de systemen mobiel zijn en bij behoefte ook havens kunnen beschermen. De Rotterdamse haven reserveerde al 15 hectare terrein voor militair gebruik en investeert in betere dronedetectie, met als doel een volledig verkeerssysteem voor bemande en onbemande vluchten boven het havengebied.