De directie van Ajax voert gesprekken met Jordi Cruijff over de vacature van technisch directeur, melden Het Parool en De Telegraaf vandaag. De Telegraaf publiceerde een foto die in Spanje zou zijn gemaakt door een omstander, waarop is te zien dat Cruijff aan tafel zit met algemeen directeur Menno Geelen en directeur voetbal Marijn Beuker.
De gesprekken zijn nog in de verkennende fase, zeggen ingewijden tegen Het Parool. Cruijff zou een van de voorkeurskandidaten zijn voor de functie van technisch directeur als opvolging van Alex Kroes na het ontslag van trainer John Heitinga. Mocht Cruijff worden aangesteld, dan kiest hij ook een nieuwe trainer.
Cruijff, de zoon van de naamgever van de Arena, speelde als jeugdspeler in de opleiding van Ajax, maar in het eerste van Ajax speelde hij nooit; wel bij Manchester United, FC Barcelona, verschillende andere Spaanse clubs en zelfs even in Oekraïne.
Ook als trainer en bestuurder heeft hij niets met Ajax te maken gehad. Wel was hij sportief directeur bij Barcelona en was hij technisch adviseur van de Indonesische voetbalbond toen Patrick Kluivert daar de bondscoach was.
De rechtbank veroordeelt vier demonstranten tot voorwaardelijke geldboetes van 100 euro per delict voor hun betrokkenheid bij het bekladden dan wel besmeuren van het Israël Centrum in Nijkerk. Een vijfde demonstrant wordt vrijgesproken.
De demonstraten moesten zich verantwoorden, omdat zij zich schuldig zouden hebben gemaakt aan openlijke geweldpleging door het pand van het Israël Centrum in Nijkerk te bekladden. Dit gebeurde op verschillende momenten in 2024 en 2025 en in wisselende samenstellingen. Als dit niet bewezen kan worden, dan zouden de demonstranten zich volgens het Openbaar Ministerie (OM) schuldig hebben gemaakt aan het tijdelijk onbruikbaar maken van het pand.
Vrijspraak van openlijk geweld
De rechtbank oordeelt dat openlijke geweldpleging - zoals in veel gevallen de hoofdverdenking is - niet kan worden bewezen. Volgens de rechtbank is geen sprake van geweld zoals bedoeld in artikel 141 van het Wetboek van Strafrecht, het artikel waarin openlijke geweldpleging strafbaar is gesteld. Om van geweld in de zin van dit artikel te kunnen spreken, moeten de handelingen van zodanige aard en omvang zijn dat hierdoor de openbare orde in gevaar wordt gebracht of verstoord. Daarvoor moet sprake zijn van het aanwenden van een kracht van niet geringe intensiteit en/of moet van de geuite agressie een dreiging voor de openbare orde uitgaan. Volgens de rechtbank is hiervan in deze zaken geen sprake.
Eén demonstrant volledig vrijgesproken
Bij een 41-jarige man is alleen openlijke geweldpleging tenlastegelegd. De rechtbank spreek hem daarom vrij van deze verdenking.
Veroordeling voor vernieling
Voor de vier andere demonstranten geldt dat de rechtbank oordeelt dat zij zich schuldig hebben gemaakt aan het tijdelijk onbruikbaar maken van het Israël Centrum, door met verf teksten op het pand te spuiten en met lijm posters aan te brengen. Dit wordt ook wel vernieling genoemd.
Demonstratierecht
Volgens de advocaat van de demonstranten moeten de demonstranten worden ontslagen van alle rechtsvervolging. Dat betekent dat aan hen geen straf kan worden opgelegd. Zij mochten deze delicten plegen in het kader van hun demonstratierecht. De officier van justitie stelde dat dit niet het geval was, omdat het niet om een vreedzame demonstratie ging.
Een grondrecht, zoals het demonstratierecht, is gewaarborgd in de Europese regels voor de rechten van de mens (EVRM). Deze rechten mogen slechts onder bepaalde voorwaarden worden ingeperkt bijvoorbeeld - zoals in dit geval - door bij wet te verbieden dat het eigendom van anderen wordt vernield of onbruikbaar wordt gemaakt. Die beperking moet verder noodzakelijk zijn in een democratische samenleving.
De rechtbank oordeelt dat in dit geval het demonstratierecht mocht worden ingeperkt, ondanks het feit dat het om een vreedzame demonstratie ging, kijkend naar van de schade. Ondanks dat de schade beperkt is gebleven, vindt de rechtbank de gedragingen 'laakbaar'. Er waren bovendien andere manieren om hun demonstratierecht dan wel recht op vrijheid van meningsuiting te uiten, zonder dat daarbij het eigendomsrecht van een ander wordt aangetast.
Straf
De rechtbank legt de demonstranten een voorwaardelijke geldboete op van 100 euro per delict. Eén demonstrant krijgt daarom een voorwaardelijke geldboete van 300 euro, twee demonstranten een voorwaardelijke geldboete van 200 euro en één demonstrant een voorwaardelijke geldboete van 100 euro. De rechtbank oordeelt dat hiervan geen 'chilling effect' uitgaat (met andere woorden: geen sanctie waar een dusdanige dreiging vanuit gaat dat mensen uit angst daarvoor afzien van het gebruik van het recht op demonstratie). De rechtbank oordeelt dat het recht om te demonstreren een belangrijk grondrecht is. De vrijheid van de demonstranten om aandacht te vragen voor maatschappelijke onderwerpen waar zij voor willen opkomen is ook een groot goed. De rechtbank wil met de op te leggen straf dan ook niets afdoen aan de inhoudelijke boodschap van de demonstranten en waar zij voor staan. Tegelijkertijd is er ook een grens waar het gaat om het uiten van deze boodschap ten koste van – in dit geval – het eigendomsrecht van een ander.
Vordering tot schadevergoeding
Het Israël Centrum had om schadevergoeding gevraagd. Een groot deel van deze schade was door de demonstranten al vergoed. De rechtbank wijst dat verzoek daarom af. Voor de overige schade was de relatie tussen de schade en het handelen van de demonstranten onvoldoende onderbouwd. Voor die schade is het Israël Centrum daarom niet-ontvankelijk.
Tijdens de burgeroorlog in Soedan heeft de paramilitaire RSF-militie een staakt-het-vuren van drie maanden afgekondigd. In een openbare verklaring noemde de militie internationale inspanningen om een staakt-het-vuren te bewerkstelligen als reden voor de wapenstilstand. De aangekondigde wapenstilstand blijft voorlopig eenzijdig. De legerleider van Soedan had een dergelijk voorstel gisteren nog afgewezen.
In het conflict proberen de VS, Saoedi-Arabië, Egypte en de Verenigde Arabische Emiraten te bemiddelen. Ze stelden een staakt-het-vuren van drie maanden voor, gevolgd door vredesonderhandelingen. De RSF-militie stemde hiermee in, maar viel kort daarna posities van het Soedanese leger aan. De legerleider van Soedan verzet zich tegen de Verenigde Arabische Emiraten als bemiddelaars, omdat hij hen beschouwt als wapenleverancier voor de militie. De Emiraten ontkennen dit.
In een video riepen verschillende Democratische politici Amerikaanse soldaten op om illegale bevelen te weigeren. Dit heeft geleid tot boze reacties van Trump en zijn regering. Het Amerikaanse ministerie van Defensie richt zich nu op een van de makers van de video.
In de controverse rond een video die door zes Congresleden is vrijgegeven, is het Pentagon een onderzoek gestart naar de Democratische senator Mark Kelly. De gepensioneerde officier wordt geconfronteerd met "ernstige beschuldigingen van wangedrag", aldus een verklaring van het Amerikaanse Ministerie van Defensie over X. Het onderzoek zal bepalen of Kelly kan worden teruggeroepen naar actieve dienst om voor een militaire rechtbank te verschijnen of dat andere disciplinaire maatregelen nodig zijn.
Het conflict werd aangewakkerd door een video waarin Kelly en vijf andere Democratische Congresleden met een militaire of inlichtingenachtergrond leden van de strijdkrachten en inlichtingendiensten opriepen zich niet onder druk te laten zetten door de regering van de Amerikaanse president Donald Trump. "Onze wetten zijn duidelijk: je kunt illegale bevelen weigeren – je móét illegale bevelen weigeren", staat in de video. Niemand is verplicht bevelen op te volgen die de wet of de Grondwet schenden.
Trump reageerde hier woest op. Op Truth Social beschuldigde hij de groep van "opstandig gedrag als dat van verraders" en schreef later: "VERZEKERD GEDRAG, strafbaar met de DOOD!" Senaatsfractieleider Chuck Schumer waarschuwde vervolgens dat de Republikein in feite opriep tot de executie van gekozen volksvertegenwoordigers.
Trump probeerde zijn opmerkingen vervolgens te bagatelliseren. "Ik bedreig hen niet met de dood, maar ik denk dat ze in ernstige problemen zitten. Vroeger betekende dat de dood", zei hij in een interview met Fox News Radio. Volgens hem hadden de wetgevers de wet overtreden door soldaten aan te moedigen presidentiële bevelen te negeren.
Senator Elissa Slotkin, die ook betrokken was bij de video, verdedigde zichzelf en haar mede-Republikeinen op ABC News. Ze zei dat verschillende jonge officieren, die dienden bij de Nationale Garde of als lid van militaire eenheden in Latijns-Amerika, contact met haar en haar collega's hadden opgenomen, omdat ze niet zeker wisten of ze hun bevelen moesten uitvoeren. Op de vraag of Trump illegale bevelen had uitgevaardigd, zei Slotkin: "Ik ben niet op de hoogte van illegale zaken, maar er zijn zeker enkele juridische mazen in de wet rond de aanvallen in het Caribisch gebied en alles wat met Venezuela te maken heeft."
Pentagonchef Pete Hegseth noemde de video op X "verachtelijk, roekeloos en fout". Vijf van de betrokkenen vielen niet onder de jurisdictie van het Ministerie van Defensie, nu het Ministerie van Oorlog genoemd. Kelly, als gepensioneerd officier, blijft echter onderworpen aan het militair recht. Zijn gedrag "brengt de strijdkrachten in diskrediet" en zal "dienovereenkomstig worden gestraft". Kelly diende als officier bij de marine en voerde begin jaren negentig luchtaanvallen uit op doelen in Irak.
In deze items zal ik 'regelmatig' met AI gemaakte songs van mezelf plaatsen. Soms een nieuwe, soms een van mijn oudere. Vind je er geen zak aan? Prima, ik hoor graag tips om het beter te maken 
Standaard gewoon een hekel aan alles wat AI is? Ook prima, dan is dit waarschijnlijk niet voor jou, en dat is oké 
De lyrics zijn altijd van mezelf, de muziek en zang/rap etc zijn op basis van mijn eigen prompts gegenereerd door - in dit geval - Suno. Wil je nieuwe nummers eerder horen dan hier, dan kun je je eventueel ook subben op m'n YouTubekanaal. Likes, comments en natuurlijk delen op je eigen socials van de songs wordt zeker gewaardeerd 
En natuurlijk hoor ik graag wat je ervan vindt. Eigen creaties zijn welkom in de comments hieronder, in de comments op YouTube of in ons AI forum in het topic voor eigengemaakte AI Songs.
Vandaag in de aanbieding Snollie - Vanavond. De vorige items vind je hier.
Ook te vinden op o.a Spotify
De al gespannen relatie tussen China en Japan wordt nog verder onder druk gezet. Gisteren maakte Japan bekend nieuwe raketten te plaatsen op een eiland vlakbij Taiwan. Tokio is ernstig bezorgd over de snelle uitbreiding van China's militaire kracht.
"De plaatsing kan de kans verkleinen op een gewapende aanval op ons land," aldus Shinjiro Koizumi, de Japanse minister van Defensie. De raketten worden geïnstalleerd op het eiland Yonaguni, dat ongeveer 110 kilometer ten oosten van Taiwan ligt. "Japan bevindt zich vandaag de dag in de ernstigste en meest complexe veiligheidsomgeving sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog," stelde de minister.
In Peking werden deze uitspraken met afkeuring ontvangen. De Chinese minister van Buitenlandse Zaken, Wang Yi, sprak van 'een rode lijn die niet overschreden mag worden.'
Geen inmenging
De relatie tussen de twee landen was al flink verslechterd. Eerder deze maand verklaarde de Japanse premier Sanae Takaichi in het parlement dat een mogelijke Chinese invasie van Taiwan een 'existentiële bedreiging' voor Japan zou kunnen vormen. De suggestie dat Japan zich zou mengen in een conflict tussen China en Taiwan wordt in Peking zeer serieus genomen. China beschouwt Taiwan als onderdeel van zijn eigen grondgebied, hoewel Taiwan nooit officieel deel heeft uitgemaakt van de Volksrepubliek China.
De voorgangers van Takaichi hielden zich altijd terug over de kwestie rond Taiwan, om China niet tegen zich te krijgen. Maar die tijd lijkt voorbij.
De ruzie escaleerde toen China de kwestie aan de Verenigde Naties voorlegde. In een brief aan VN-secretaris-generaal António Guterres waarschuwde China dat een mogelijke militaire tussenkomst van Japan rond Taiwan als 'agressie' zou worden beschouwd. China benadrukte dat het zijn 'recht op zelfverdediging zal uitoefenen om zijn soevereiniteit te beschermen'.
Ondertussen komt er vanuit Taiwan steun voor Japan. President Lai Ching-te deelde op sociale media een foto waarop hij met een bord sushi te zien is. "Misschien is dit een goed moment om Japans eten te kiezen," zei de president.
China heeft inmiddels verschillende tegenmaatregelen genomen. Zo gaf het land een negatief reisadvies uit en raadde zijn burgers aan voorlopig niet naar Japan te reizen. Naar verwachting zal dit gevolgen hebben voor de Japanse toerismesector, die sterk afhankelijk is van Chinese bezoekers. Daarnaast stopte China ook de import van Japanse vis.
De spanningen zijn ook op cultureel gebied voelbaar. In Peking werd een concert van de Japanse jazzband The Blend afgelast, evenals een tournee door China van de Japanse rapper Kid Fresino.
Japan staat open voor dialoog
Ondanks de scherpe uitspraken vanuit Peking geeft Japan aan open te staan voor dialoog. Takaichi benadrukte dat haar regering 'de deur niet sluit', maar dat het belangrijk is om heldere boodschappen uit te dragen.
Vorige week stuurde Japan nog een hoge diplomaat naar Peking om met zijn Chinese collega te spreken en om duidelijk te maken dat er geen fundamentele verandering is in het veiligheidsbeleid van Japan. Hoewel deze stap in China positief werd ontvangen, blijft het conflict voortduren.
Wat deze ruzie extra gevoelig maakt, is de historische achtergrond. China wijst op het Japanse keizerrijk uit het verleden en de oorlogsmisdaden tijdens de Tweede Wereldoorlog. De Chinese minister Wang waarschuwde dat andere landen 'de heropleving van Japans militarisme' niet mogen toestaan.
'Fundamentele kwestie'
China-correspondent Roland Smid merkt op dat spanningen tussen beide landen vaker voorkomen, maar dat het deze keer ernstiger is. "Voor Peking is dit een fundamentele zaak. Die raketten op Yonaguni zien zij als bewijs dat Japan onder premier Takaichi wil terugkeren naar een militair-agressief beleid. Tegelijkertijd valt de Chinese militaire versterking ook niet te negeren."
Het feit dat Takaichi Taiwan zo nadrukkelijk noemt, ziet Smid ook als een belangrijk signaal naar China. "In Peking dachten ze altijd dat Japanse politici het nooit zouden aandurven om zich uit te spreken over een mogelijk conflict rond Taiwan. Ook dit wordt als een aanval gezien, omdat China Taiwan als onderdeel van China beschouwt."
Ondanks het begin van het winterse weer in Europa is de gasprijs gedaald naar het laagste punt in ruim anderhalf jaar. Eén megawattuur gas kost nu 29,80 euro. Dit prijsniveau werd voor het laatst bereikt in mei 2024. De daling van de gasprijs komt mede door de geopolitieke situatie rond de oorlog in Oekraïne.
De kans op een einde aan de gevechten tussen Rusland en Oekraïne lijkt de laatste tijd groter te worden. Dit gebeurt deels door druk van de Verenigde Staten, die in het geheim overlegden met Rusland over een vredesplan. Zondag vonden in Genève verdere gesprekken plaats waarbij ook Oekraïne eindelijk werd betrokken. Daarnaast heeft de Europese Unie een alternatief vredesvoorstel gedaan, dat vooral gebaseerd is op aanpassingen van het plan dat de VS samen met Rusland opstelde.
De toezichthouder RDW wordt overspoeld met e-mails nadat Tesla mensen heeft opgeroepen om berichten te sturen naar de waakhond over de goedkeuring van het zelfrijdende systeem van de autofabrikant. Dat meldt de toezichthouder aan BNR.
In Europa is het rijsysteem – genaamd Full Self-Driving (FSD) – nog steeds niet goedgekeurd, tot onvrede van Tesla. De Nederlandse toezichthouder is verantwoordelijk voor de toelating van het Tesla-systeem in Europa. ‘Het komt een beetje wanhopig over’, zegt autojournalist Noud Broekhof van De Nationale Autoshow over Tesla’s actie.
Tesla meldt op X dat het in overleg met de RDW in februari 2026 kan aantonen dat het systeem aan alle veiligheidsvereisten van de RDW voldoet. In het bericht uit Tesla zijn frustratie en stelt het bedrijf dat veel regelgeving en voorschriften verouderd zijn, waardoor FSD 'in de huidige vorm illegaal is'. Volgens Tesla maken verdere aanpassingen om aan de regels te voldoen het systeem juist gevaarlijk in het verkeer.
Tesla geeft aan dat er in februari 2026 goedkeuring zal zijn, wat de RDW naar verluidt heeft toegezegd. Daarbij roept Tesla zijn volgers op X op om de Nederlandse keuringsdienst een mail te sturen 'om je enthousiasme te tonen en hen (de RDW, red.) te bedanken voor het zo snel mogelijk realiseren hiervan'. Tesla plaatste ook de contactpagina van de Nederlandse dienst erbij.
Door deze oproep wordt de RDW overspoeld met mails, meldt de instantie aan BNR. Waar ze normaal wekelijks ruim 2.000 mails ontvangen, kreeg de RDW alleen al in de uren na het bericht op X zaterdagavond zo’n 1.600 mails binnen. Dit tot grote ergernis van de dienst. 'Het zit ons in de weg. Het verstoort ons dagelijkse werk', zegt een woordvoerder van de RDW.
Uitleg RDW wijkt af van verklaring Tesla
In een verklaring op de RDW-website geeft de toezichthouder een andere uitleg dan die van Tesla. De dienst maakt duidelijk dat er geen toezegging is gedaan over de goedkeuring van het systeem, zodat Tesla’s voertuigen met zelfrijdende functies de weg op mogen. Wel is er een planning met Tesla opgesteld waarbij verwacht wordt dat Tesla in februari 2026 kan aantonen dat FSD Supervised aan de gestelde eisen voldoet. Daarbij benadrukt de RDW dat er nog ‘inspanningen geleverd moeten worden’ om het besluit in februari te kunnen nemen. Of die planning wordt gehaald, zal de komende tijd moeten blijken.
Broekhof noemt Tesla's actie 'wanhopig'. Volgens hem probeert Tesla hiermee de druk op de RDW te verhogen om goedkeuring voor FSD te krijgen. 'Tesla gaat te ver en doet dit om druk uit te oefenen. Het komt een beetje wanhopig over.' Dit is ook niet de eerste keer dat er druk op de RDW wordt gezet. Eerder uitte topman Elon Musk al zijn ontevredenheid over het uitblijven van de goedkeuring door de RDW.
RDW: stop met mailen
De RDW vraagt daarnaast mensen te stoppen met het sturen van e-mails naar aanleiding van Tesla’s bericht. 'We bedanken iedereen die dat al heeft gedaan, maar willen hierbij vragen om geen contact meer met ons op te nemen hierover. Het kost onze klantenservice onnodig veel tijd. Bovendien zal dit de planning niet beïnvloeden. Verkeersveiligheid staat bij de RDW voorop: toelating is pas mogelijk wanneer de veiligheid van het systeem overtuigend is bewezen.'
a
Het Almende College in Silvolde treedt op tegen een onsmakelijke TikTok-hype: jongens filmen zichzelf terwijl ze op het toilet hun geslachtsdeel rondzwaaien tijdens het plassen en zetten die filmpjes online. De school heeft alle deurklinken van de wc’s verwijderd om een einde aan dit gedrag te maken.
De rage staat bekend als Bay Harbor Pisser. Ook het Almende College in Silvolde ontsnapte er niet aan. Op de jongenswc’s trof het personeel plotseling veel nattigheid aan. "Je ruikt snel dat er iets niet klopt", zegt rector Pauline Wenderich. "Het is natuurlijk ontzettend vies."
Er werd al snel een link gelegd met de Bay Harbor Pisser-rage. "Wij zitten ook een beetje op TikTok en krijgen dingen doorgestuurd door mensen die dit zien, zoals ouders, leerlingen of collega’s. Het werd ons al vrij snel duidelijk dat dit gebeurde. En het is zó smerig dat we meteen in actie zijn gekomen."
De school besloot daarom de deurklinken van de jongens-wc’s te verwijderen. Als de jongens naar het toilet willen, moeten ze eerst om een klink vragen. Wanneer ze klaar zijn, controleert de conciërge of alles netjes is achtergelaten. "Kinderachtig, maar het is even nodig," zegt Wenderich.
Een paar jongens zijn al betrapt op het plassen. Wenderich: "Zij krijgen als straf een week lang de wc’s schoonmaken en meelopen met de schoonmakers."
Meer uitgaven voor privéjets en jachten, maar aanzienlijk minder voor dure auto's: volgens een studie geven rijke mensen minder geld uit aan luxegoederen. Op lange termijn groeit de markt echter nog steeds aanzienlijk.
De wereldwijde luxemarkt krimpt. In het lopende jaar zal naar verwachting 1,44 biljoen euro worden uitgegeven aan dure auto's, luxe eten, jachten, privéjets en dergelijke, zo voorspelt een studie van adviesbureau Bain & Company en de Italiaanse luxegoederenvereniging Fondazione Altagamma. Het zou de tweede daling op rij zijn. In 2024 was dat nog 34 miljard meer, vergeleken met 2023 is dat een daling van 54 miljard euro.
De daling is ongebruikelijk, want op de lange termijn groeit de luxemarkt. In 2019 was dat nog 169 miljard euro minder dan nu, en ook voor de toekomst voorspelt Bain een aanzienlijke groei: tegen 2035 zou dat in totaal 2,2 tot 2,7 biljoen moeten zijn.
Dit jaar is het vooral de teruglopende verkoop van luxeauto's die voor de daling zorgt. Met 545 miljard euro zijn ze nog steeds goed voor meer dan een derde van de uitgaven, maar ze laten een daling van 6 procent zien. Ook de uitgaven voor exclusieve wijnen en sterke dranken dalen – met 5 procent tot 93 miljard.
Minder uitgaven voor kunst
Voor kunst wordt zelfs 9 procent minder uitgegeven: volgens de studie 31 miljard euro. Volgens de prognose wordt 358 miljard euro uitgegeven aan persoonlijke luxegoederen – 2 procent minder dan een jaar geleden. Hier zijn het echter wisselkoerseffecten die voor de daling zorgen – als men deze buiten beschouwing laat, is dit segment stabiel, terwijl de andere genoemde segmenten langzamer krimpen.
Andere sectoren blijven daarentegen groeien: aan luxe hotels en soortgelijke accommodaties wordt 251 miljard euro uitgegeven, dat is 3 procent meer dan een jaar geleden. De uitgaven voor dure maaltijden en restaurants stijgen met 5 procent tot 74 miljard euro en voor luxecruises met 10 procent tot 6 miljard euro.
Volgens Bain wordt luxe steeds meer gedefinieerd door ervaringen en niet langer alleen door bezit. De klassieke statussymbolen die te koop zijn, blijven echter sterk groeien. Voor privéjets en jachten verwacht Bain een omzet van 34 miljard euro, 9 procent meer dan een jaar geleden. Als we kijken naar de verschillende regio's in de wereld, zien we dat de luxemarkt vooral in China en Europa verzwakt. In het Midden-Oosten verwachten de experts daarentegen ook in het lopende jaar verdere groei.
Het aantal klanten neemt echter duidelijk af. Terwijl Bain in 2022 nog uitging van een basis van 400 miljoen mensen, waarvan ongeveer 60 procent actief kocht, zijn dat er momenteel nog maar 340 miljoen, waarvan 40 tot 45 procent actieve kopers zijn. Voor de toekomst verwachten de experts echter weer een groeiende markt.

Buick (@ Pixabay)
Voor veel gezinnen horen kabouters, elfjes, het kerstkindje of de kerstman gewoon bij de magische kerstsfeer. Wie deze magie wil behouden, krijgt nu echter ook te maken met AI.
In Groot-Brittannië heeft een zoekopdracht op internet een gezin in grote verlegenheid gebracht bij hun kerstvoorbereidingen. De elfjarige Leo had zich, vol geloof in de kerstman, een vraag gesteld. Die luidde: hoeveel budget heeft de kerstman per kind op de wereld?
Op zoek naar het antwoord gebruikte Leo Google als zoekmachine. Helaas kon de AI deze vraag niet beantwoorden. Erger nog, het antwoord was erg teleurstellend. "Er is geen vast bedrag dat de kerstman per kind uitgeeft, omdat hij niet een fictief peronage is", stond er.
Leo's moeder, Kelly Bowron, vertelde de New York Post dat haar zoon geschokt reageerde. "Hij riep: 'Een fictief personage?'", beschreef de moeder van twee kinderen de reactie. Ze probeerde de schade te beperken door te zeggen dat zelfs Google niet alles weet. "Google vertelt niet altijd de waarheid. Ik geloof nog steeds in de kerstman. Luister niet naar Google.'"
Een woordvoerder van Google vertelde de Washington Post dat het bedrijf ondanks zijn AI-ondersteunde overzicht – dat antwoorden afleidt uit de meest recente webcontent – "in de kerstman gelooft". Het bedrijf wees erop dat de website zelfs een eigen kerstman-tracker biedt, die de dagen tot kerstavond aftelt.
Tevergeefse inspanningen
Bowron is erg boos op de zoekmachine en de kunstmatige intelligentie, ook al gaf ze aan ervan overtuigd te zijn dat ze er uiteindelijk in geslaagd is het geloof van haar zoon in de kerstman te herstellen. Volgens de NYP had een alleenstaande moeder uit Las Vegas niet zoveel geluk. Haar dochter Jordyn, die op dat moment in de derde klas zat, kwam op een dag boos en met een grote behoefte om te praten uit school. Google had het kleine meisje verteld dat de kerstman niet bestaat.
"Ik was beledigd", zei Jeanice Perez tegen de krant. Ik had jarenlang aan mijn rol gewerkt – mijn 'kerstman'-handschrift geperfectioneerd, ervoor gezorgd dat de rendieren hun wortels kregen, de koekjes precies goed aangevreten waren en dat ze het cadeaupapier dat de 'kerstman' voor haar cadeautjes had gebruikt niet in de kast zou vinden." En toen werd ze gewoon verraden door Google.
In de toekomst zullen het dus waarschijnlijk niet meer de oudere broers en zussen zijn die de mythe van de kerstman en het kerstkindje de das omdoen, maar zoekmachines en hun geïntegreerde AI-modellen.

Kerstman (@ Freepik)
Volgens gerechtelijke documenten heeft Meta, het moederbedrijf van de onlineapplicaties Facebook en Instagram, een onderzoek met bewijzen voor psychische schade door zijn platforms tegengehouden. Dit werd bekend in het kader van een rechtszaak van schooldistricten in de VS tegen verschillende aanbieders van sociale media.
In het onderzoeksproject "Project Mercury" uit 2020 zouden gebruikers die een week lang geen Facebook gebruikten, hebben gemeld dat ze "minder gevoelens van depressie, angst, eenzaamheid en minder sociale vergelijkingsdruk"ervaarden, meldt persbureau Reuters op basis van de ongecensureerde gerechtelijke dossiers. Meta zou het project hebben beëindigd zonder de resultaten te publiceren. Een woordvoerder van Meta verklaarde dat het onderzoek was stopgezet vanwege methodologische tekortkomingen.
Rechtszaak tegen sociale-mediaproviders
In de VS hebben verschillende schooldistricten een rechtszaak aangespannen tegen de bedrijven Meta, Google, TikTok en Snapchat. Ze beschuldigen hen ervan de intern bekende risico's van hun producten opzettelijk te hebben verborgen voor gebruikers, ouders en leerkrachten. Een hoorzitting over deze zaak is gepland voor 26 januari voor de districtsrechtbank van Noord-Californië. TikTok, Google en Snapchat hebben in eerste instantie niet op de beschuldigingen gereageerd. Meta heeft de beschuldigingen in dit verband echter van de hand gewezen.
Beschuldigingen tegen Meta, het moederbedrijf van Facebook
De eisers verklaarden dat Meta uit angst voor een stagnerende groei van het aantal gebruikers bewust de veiligheid van jongeren heeft verwaarloosd. Beschermingsfuncties zouden opzettelijk ondoeltreffend zijn gemaakt en inspanningen tegen kindermisbruikers zouden zijn geblokkeerd. Zo zou een account pas na 17 bewezen gevallen van pogingen tot seksuele benadering zijn verwijderd. Een woordvoerder van Meta heeft de beschuldigingen van de hand gewezen. Hij noemt ze "uit hun context gehaalde citaten en op verkeerde informatie gebaseerde meningen" en benadrukt dat de veiligheidsmaatregelen effectief zijn.
Het Israëlische leger heeft drie generaals ontslagen. Ze worden beschuldigd van ernstige nalatigheid voorafgaand aan de aanval van Hamas op Israël op 7 oktober 2023. Legerleider Samir verklaarde in Jeruzalem dat de drie niet langer deel uitmaken van de strijdkrachten en ook uit het reservekader worden geschrapt.
Het gaat om de generaals Haliva, Finkelmann en Basjuk. Hun ontslag heeft eerder een formeel karakter, aangezien Haliva en Finkelmann al waren afgetreden vanwege de beschuldigingen. Basjuk ging in juni met pensioen. Het leger legde ook disciplinaire straffen op aan onder andere de chefs van de luchtmacht en de marine.
De maatregelen zijn het gevolg van een rapport van deskundigen uit november over het optreden van de strijdkrachten in de aanloop naar de aanval van Hamas. Daarin worden onder meer verkeerde beslissingen bij de troepenstationering in de nacht van 7 oktober en misstanden in de commandostructuur aan de kaak gesteld.
Meerdere grote gemeenten hebben sinds de dood van de 17-jarige Lisa afgelopen zomer stappen gezet om de veiligheid van vrouwen en meisjes op straat te verbeteren. Dit blijkt uit een rondvraag van NOS en Nieuwsuur onder tientallen gemeenten. Het gaat hierbij specifiek om maatregelen die gemeenten kunnen nemen in de openbare ruimte.
Lisa werd op 20 augustus aangevallen terwijl ze ’s nachts van Amsterdam naar Abcoude fietste. Ze belde de politie, maar hulp kwam te laat. Haar lichaam werd gevonden aan de Holterbergweg in Ouder-Amstel. De verdachte, een man die in een asielzoekerscentrum verbleef, staat morgen voor het eerst terecht. De zaak wordt nog niet inhoudelijk behandeld.
Veiligheid onder de aandacht
De gewelddadige dood van Lisa veroorzaakte veel verontwaardiging in de samenleving. Met de campagne ‘Wij eisen de nacht op’ kwam er landelijke aandacht voor de veiligheid van vrouwen en meisjes op straat. Ook werden er demonstraties gehouden en bekende gebouwen oranje verlicht ter nagedachtenis aan de tiener.
De gemeente Ouder-Amstel plaatste na de moord extra camera’s langs de Holterbergweg. Daarnaast werden er meer handhavers ingezet, is de verlichting verbeterd en zijn struiken gesnoeid. Samen met de gemeente Amsterdam wordt gewerkt aan veiligere fietsroutes. Ook andere gemeenten namen maatregelen.
Veiligheid is al jaren een belangrijk thema, maar sinds deze zomer worden donkere, verlaten plekken extra bekeken vanuit het perspectief van vrouwen, zegt Wieke van de Haterd. Zij is ‘stadsmarinier’ voor veiligheid in het Rotterdamse IJsselmonde, een door de gemeente aangestelde burgerambtenaar.
“Door samen met vrouwen naar locaties te kijken, hoorden we bijvoorbeeld dat alleen extra verlichting niet genoeg is,” vertelt Van de Haterd. “Het gevoel van onveiligheid komt ook door dichte begroeiing of het feit dat er niemand te zien is onderweg. Daarom kijken we ook naar sociale veiligheid: waar kunnen mensen terecht als er iets gebeurt?”
Amsterdam stelde in september 6 miljoen euro beschikbaar om de veiligheid te vergroten. Er komt een platform Stop Geweld Tegen Vrouwen waar dertig agenten gaan werken. Dit moet het voor vrouwen makkelijker maken om aangifte te doen van geweld. Ook krijgen agenten training om signalen van (seksueel) geweld en dreigende femicide te herkennen.
Den Haag lanceerde een meldpunt. Veel gemeenten plaatsen meer lantaarnpalen op donkere plekken of extra camera’s.
Nieuwegein werkt aan een ‘lichtscan’ om te bepalen waar meer verlichting nodig is. De Noord-Hollandse gemeente Waterland onderzoekt de inzet van een app waarmee inwoners zelf straatverlichting kunnen aanzetten.
In onder andere Helmond, Maastricht en Ede brengen gemeenten in kaart waar hun inwoners zich onveilig voelen. De gemeente Hilversum ontving onlangs zo’n 150 reacties van bewoners op de vraag waar het ‘niet oké’ is. Deze antwoorden worden vergeleken met eerdere meldingen en gegevens van bijvoorbeeld de politie.
Volgens burgemeester Van den Top van Hilversum is het niet haalbaar om de hele gemeente volledig te verlichten en al het groen weg te snoeien. Ook is het onmogelijk om alle risico’s weg te nemen. “Maar we willen wel graag weten waar vrouwen zich onveilig voelen en wat wij daaraan kunnen doen. Extra toezicht is ook een optie.”
Een gruwelijk misdrijf voorkomen is helaas onmogelijk, benadrukt ook Van de Haterd. “Maar we kunnen wel luisteren naar het onveilige gevoel dat vrouwen hebben. We hadden geen verlichting in een donker park waar vleermuizen leven. Na gesprekken met vrouwen die na hun werk door dat park lopen, hebben we toch besloten lantaarnpalen te plaatsen.”

Na het mini-mini wintertje van afgelopen dagen zijn we nu weer overgeschakeld naar 'gewoon' Nederlands weer. Tamelijk wisselvallig met temperaturen boven nul, zonder dat het echt boterzacht is. Gisteren viel er in het noordoosten zo'n 5 cm sneeuw, dus dat was daar wel even genieten. Elders ging het met name om regen en later ook enkele forse buien. Alles bij elkaar viel er zo her en der alweer meer dan 10 mm. Tijdens een forse hagelbui die Haarlem met een bezoekje vereerde, raakte er iemand van de weg op de A5 door de plotse gladheid.
Ook op dit moment zien we behoorlijk wat buien in een strook over het midden naar het noordoosten, en dat zijn meer en ook actievere buien dan dat het zich eerste instantie liet aanzien. Het komt zelfs her en der tot onweer. Het KNMI heeft dat nu nog niet direct in de smiezen. Verder zijn er ook wel iets meer opklaringen dan verwacht en dat is ook een kleine misser.
In het zuiden gaat het later vanmiddag langduriger regenen, terwijl de buien zich meer tot het noordwesten zullen beperken en ook in activiteit gaan afnemen. Verder zien we daar ook nog wel wat opklaringen, maar elders lijkt de bewolking toch wel dominant te blijven. In het zuiden uiteraard helemaal in de regen.
Het wordt hierbij een graad of 6 en de zuidwestelijke wind neemt af naar kracht 3 tot 4, maar op de Wadden waait het eerst nog wat harder met kracht 6 en buitengaats zelfs 7 Bft.
Vannacht kan er met name in opklaringsgebieden dichte mist ontstaan. Dit lijkt met name in het westen en noorden het geval te zijn. In het zuiden en deels oosten blijft er teveel bewolking aanwezig en in hetzelfde zuiden blijft het ook vrij lang doorregenen. De minima liggen uiteen van 6 graden aan zee tot rond het vriespunt in het nooroosten.
Morgen zien we dat de buien zich wederom manifisteren in de noordwestelijke helft. Elders is het meestal droog, maar wel tamelijk bewolkt. De maxima liggen tussen de 6 en 8 graden bij een noordelijke wind.
Werk ze! (Of niet
)
Als er iemand is die zijn twenties goed geleefd heeft, is het Dominic Monaghan. Na zijn rol als Meriadoc 'Merry' Brandybuck in de razendpopulaire Lord of the Rings-trilogie was hij aan het begin van deze eeuw ook meer dan 70 afleveringen te zien als Charlie Pace in Lost. En het spelen in de grootste filmreeks én grootste televisieserie van het moment levert soms rare momenten op. Hij vertelde ons er alles over tijdens zijn bezoek aan Dutch Comic Con dit weekend.
In het Canadese Calgary is zondagavond het tweede World Cup-weekeinde voor de langebaanschaatsers afgelopen. Er stonden nog twee reguliere afstanden op het programma, naast ploegenachtervolgingen, massastarts en een aflossing.
Ploegenachtervolging vrouwen
Het ging lekker met Nederland: Joy Beune en Antoinette Rijpma-De Jong werden dit keer vergezeld door Marijke Groenewoud, wat resulteerde in een scherpe 2:52,52 minuten en de winst. Veel scheelde het niet, want het rappe Canadese trio Isabelle Weidemann, Valerie Maltais en Ivanie Blondin kwam met 2:52,68 net tekort. Het podium werd gecompleteerd door Miho Takagi, Hana Noake en Ayano Sato namens Japan in 2:53,08.
Ploegenachtervolging mannen
Marcel Bosker had het lastig, maar Chris Huizinga en Beau Snellink sleepten hem er doorheen naar een degelijke 3:38,65 minuten. Verrassend genoeg was het zich zeer sterk ontwikkelende Frankrijk daarna sneller: Timothy Loubineaud, kersvers wereldrecordhouder op de 5 kilometer, hielp Valentin Thiebault en Germain Deschamps naar 3:38,05. Het werd de tweede plek, want op de Amerikanen stond geen maat: Casey Dawson, Emery Lehman en Ethan Cepuran pakten in een indrukwekkende 3:35,34 minuten de winst.
500m vrouwen
Er stond geen enkele maat op de Nederlandse vrouwen, die een unieke prestatie leverden: niet alleen een eerste volledig Nederlandse podium ooit, het werd werd zelfs een heus 1-2-3-4-5'je. Femke Kok was uiteraard de snelste in 36,72 seconden, Jutta Leerdam (37,01) en Marrit Fledderus (37,08) reden een nieuw persoonlijk record. Anna Boersma werd in 37,21 seconden vierde, voor het nieuwe PR van Angel Daleman (37,28).
500m mannen
Bij de mannen ging het iets minder lekker voor Nederland, een podiumplek zat er niet in. Jenning de Boo moest het met een redelijke 34,07 seconden doen met de vijfde plek, Jordan Stolz maakte indruk en reed naar de winst in 33,79 seconden. Achter de Amerikaan was plek twee in 33,85 voor de Pool Damian Zurek, met de Zuid-Koreaan Kim Jun-ho en zijn 33,99 op plek drie. Joep Wennemars werd met een PR van 34,32 dertiende, voor Sebas Diniz (34,39) - in de B-groep werd Stefan Westenbroek met een PR van 34,39 derde, Merijn Scheperkamp's 34,55 was de achtste tijd.
Massastart vrouwen
Dit keer wist niemand echt weg te rijden en dus mondde de wedstrijd uit in een sprint. Daarin was Ivanie Blondin voor eigen publiek de rapste, de Canadese drukte haar schaats nét voor die van Marijke Groenewoud over de meet - het podium werd gecompleteerd door de Amerikaanse Mia Manganello, met Bente Kerkhoff op plek dertien.
Massastart mannen
De Nederlanders konden dit keer niet echt een vuist maken: Jorrit Bergsma zorgde er enige tijd voor dat het tempo hoog bleef, maar Bart Hoolwerf kon het in de sprint niet afmaken en moest het doen met een zevende plek, één plaats voor Bergsma. De winst was voor Andrea Giovannini uit Italië, die de Zuid-Koreaan Chung Jae-won en Jordan Stolz naar de tweede en derde plek verwees.
Gemengde aflossing
Chloé Hoogendoorn was speciaal voor de aflossing ingevlogen en samen met Wesly Dijs ging dat uitstekend: op het nog altijd wat oneerlijke onderdeel, waar het hebben van een goede loting een veel groter voordeel is dan op reguliere afstanden, noteerden ze in 2:54,05 de winnende tijd. Plek twee ging met 2:54,41 naar Stefan Emele en Anna Ostlender uit Duitsland, voor het toch wel verrassende Hongaarse duo Balint Bodei/Abigel Mercs, die perfect profiteerden van de loting.
Elke dag (nou ja, zoveel mogelijk) een dosis plaatjes en memes. Random.
Grappig, mooi, bizar, interessant of compleet WTF?!?! Alles kun je hier tegenkomen.
En weet je een onderschrift bij een bepaalde foto? Zet het in de comments (die staan op de laatste pagina!)
Doen plaatjes het niet? Schakel dan je adblocker uit. Liever toch bannervrij FOK!ken? Neem een premium account en steun FOK!



Elke vrijdagmiddag een dosis babes. Bizarre babes, lekkere babes, grappige babes, schaarsgeklede babes, wannabe babes etc. Babes dus.
Doen plaatjes het niet? Schakel dan je adblocker uit. Liever toch bannervrij FOK!ken? Neem een premium account en steun FOK!


In België heeft een kamerlid het gepresteerd om 45 uur achter elkaar aan het woord te zijn. Niet omdat hij na een paar uur nog steeds inhoudelijk was, gezien zijn punt:
Elke dag (nou ja, zoveel mogelijk) een dosis plaatjes en memes. Random.
Grappig, mooi, bizar, interessant of compleet WTF?!?! Alles kun je hier tegenkomen.
En weet je een onderschrift bij een bepaalde foto? Zet het in de comments (die staan op de laatste pagina!)
Doen plaatjes het niet? Schakel dan je adblocker uit. Liever toch bannervrij FOK!ken? Neem een premium account en steun FOK!


