Jenning de Boo heeft in Salt Lake City de 500 meter bij de mannen gewonnen met een imponerende tijd van 33,63 seconden. Daarmee bleef de Nederlandse sprinter slechts twee honderdsten boven het wereldrecord van Pavel Koelizjnikov, maar hij stelde wél een nieuw Nederlands record veilig.
Tijdens de tweede 500 meter opende De Boo in 9,62 seconden, zijn snelste opening ooit. Daarmee legde hij direct de basis voor zijn indrukwekkende eindtijd en liet hij de concurrentie ver achter zich. Yevgeniy Koshkin eindigde als tweede. De Kazach opende ook sterk en klokte een tijd van 33,67 seconden. Zelfs de Amerikaan Jordan Stolz, die eerder dit weekend al drie afstanden op zijn naam had geschreven, kon niet tippen aan de tijd van De Boo. Stolz werd vierde, op zestien honderdsten van de Nederlander.
Ploegenachtervolging
Na een jaar van volledige dominantie is de indrukwekkende zegereeks van de Nederlandse vrouwenploeg op de ploegenachtervolging tot een einde gekomen. Tijdens de wereldbeker in Salt Lake City moest Oranje genoegen nemen met een vijfde plaats.
In de race kon Elisa Dul het tempo van Joy Beune en Antoinette Rijpma-de Jong niet volgen. Twee ronden voor het einde moest Dul lossen, waardoor Nederland kansloos was voor een podiumplek. De winst ging naar Japan, gevolgd door Canada en de Verenigde Staten.
Ook bij de mannen verliep de ploegenachtervolging teleurstellend. Chris Huizinga, Beau Snellink en Tjerk de Boer kwamen in Salt Lake City niet verder dan een zesde plaats. De Verenigde Staten pakten het goud in een wereldrecord. Het zilver ging naar Noorwegen en het brons naar China, dat daarmee zijn allereerste wereldbekermedaille op dit onderdeel behaalde.
Femke Kok heeft bij de wereldbekerwedstrijden in Salt Lake City het wereldrecord op de 500 meter verbeterd. De 24-jarige Nederlandse sprintster klokte een tijd van 36,09 seconden, waarmee ze het oude record van de Zuid-Koreaanse Lee Sang-hwa (36,36 uit 2013) uit de boeken reed.
Na haar zinderende tweede 500 meter kwam Kok met haar handen voor de mond over de finish. In een directe rit rekende ze af met olympisch kampioene Erin Jackson, die zelf een fors persoonlijk record reed. Kok opende met een 10,19 en reed daarna een ronde onder de 26 seconden. Met haar eindtijd van 36,09 seconden verbeterde ze het twaalf jaar oude wereldrecord van de Zuid-Koreaanse Lee Sang-hwa ruimschoots.
Angel Daleman verbeterde haar persoonlijke record van gisteren met twee duizendsten (37,42) en eindigde als dertiende. Ook Marrit Fledderus (zesde in 37,11) en Anna Boersma (vijfde in 37,11) reden een nieuw persoonlijk record, ondanks enkele misstappen van Boersma bij de start. Jutta Leerdam klokte 37,36 en werd daarmee tiende.
Jannik Sinner heeft voor het tweede jaar op rij de ATP Finals gewonnen. Voor eigen publiek in de Inalpi Arena was de Italiaan in de finale te sterk voor rivaal Carlos Alcaraz: 7-6 (4), 7-5. Voor Sinner betekende het zijn 24ste titel en pas zijn tweede zege in zes ontmoetingen met Alcaraz.
Sinner en Alcaraz begonnen beiden scherp. Ze serveerden sterk en zochten direct de aanval in de rally’s. De partij werd vroegtijdig onderbroken toen een toeschouwer onwel werd. Na de hervatting kreeg Alcaraz de eerste kans. Bij een stand van 5-6 kreeg de Spanjaard een setpunt, maar Sinner redde zich met een harde tweede service. In de tiebreak nam de Italiaan het initiatief en profiteerde hij van twee backhandfouten van Alcaraz.
In de tweede set kende Sinner een zwakke start. Met twee dubbele fouten leverde hij voor het eerst dit toernooi zijn servicegame in. De nummer twee van de wereld herstelde zich echter direct en brak terug naar 3-3. Alcaraz leek hinder te ondervinden van zijn rechterbovenbeen en verloor wat scherpte aan het net, waar Sinner telkens het juiste antwoord had. Bij 6-5 sloeg de Italiaan toe: op zijn eerste matchpoint besliste hij de finale met een gewonnen rally vanaf de baseline.
We keren nog kort even terug naar de zaterdagavond, want in het Amerikaanse Salt Lake City stond dag twee van de eerste World Cup van het schaatsseizoen op het programma. De eerste 500 meters werden verreden, zondag volgen de tweede, en de schaatsmijl leverde vuurwerk op.
500m vrouwen
Jutta Leerdam kwam relatief vroeg in actie en deed het niet onverdienstelijk: 37,18 seconden, vlak boven haar persoonlijk record. Haar t ijd werd verbroken door de Japanse Yukino Yoshida, die haar PR van 37,46 maar liefst aanscherpte naar 36,88 seconden. Winnen deed ze er niet mee, want zoals verwacht was er één veel te sterk voor de rest: Femke Kok knalde in 36,48 seconden naar één van de snelste tijden ooit en een dik nieuw nationaal record, slechts 0,12 seconden boven het wereldrecord van Lee Sang-Hwa, dat Kok zondag na exact twaalf jaar mogelijk aan kan vallen. De Amerikaanse Erin Jackson werd met 36,87 nog tweede, voor Yoshida. Leerdam's tijd was goed voor plek vijf, pal voor Marrit Fledderus (37,20) en debutante Anna Boersma (37,27), die net als Angel Daleman - dertiende in 37,42 - een PR reden.
500m mannen
Koo Kyung-Min was in de tweede rit al bijzonder snel met 34,06 seconden, maar een rit later ging het nog harder: olympisch kampioen Gao Tingyu uit China reed naar 33,93 seconden. De zesde rit bleek niet verrassend dé klapper: de Amerikaan Jordan Stolz snelde in 33,88 seconden naar wat uiteindelijk de winnende tijd bleek, vlak voor de Pool Damian Zurek (37,90). Jenning de Boo had het zwaar en moest het met 34,23 seconden doen met plek tien, Joep Wennemars werd met een PR van 34,33 seconden twaalfde, Sebas Diniz reed naar plek achttien (34,66). Stefan Westenbroek ging hard onderuit, maar haalde door te finishen nog wel wat punten binnen, Merijn Scheperkamp was met 34,44 achtste geworden in de B-groep.
1500m vrouwen
De Noorse Ragne Wiklund maakte met 1:51,96 minuten een sterke indruk, maar niet lang erna ging die tijd er aan tijdens een ijzersterk Nederlands onderonsje: Joy Beune en Antoinette Rijpma-De Jong hadden beiden een PR van 1:51,72 staan, vooral Beune maakte daar met 1:51,05 gehakt van en Rijpma-De Jong reed in 1:51,71 naar plek twee. Wiklund behield plek drie, Melissa Wijfje werd vierde (1:52,28) en Angel Daleman zevende (1:53,08). Marijke Groenewoud kwam er met 1:55,29 totaal niet aan te pas en werd negentiende. Overigens ging het in de B-groep ook bijzonder hard: de Kazachse Nadezhda Morozova won er in 1:51,65 minuten.
1500m mannen
Peder Kongshaug reed al in de derde rit en deed het bijzonder goed met 1:41,34 minuten, gelijk al een mogelijk podiumwaardige tijd. Ning Zhongyan dook er vervolgens met 1:41,02 nog onderdoor, waarna Jordan Stolz en Kjeld Nuis de strijd met elkaar aan gingen. Dat was voor Nuis net even te veel van het goede, Stolz was met 1:40,48 te sterk en benaderde Nuis' ruim 6,5 jaar oude wereldrecord tot op ruim drie tienden. Stolz pakte de winst, voor Ning, maar plek drie werd nog een verrassing: het 18-jarige Duitse supertalent Finn Sonnekalb was met 1:41,33 nog nét iets sneller dan Kongshaug. Nuis werd vijfde, Joep Wennemars zevende (1:42,34), Tim Prins achtste (1:42,36), Wesly Dijs veertiende (1:43,10) en Tijmen Snel vijftiende (1:43,14).
Sinds 1978 zijn er VN-vredestroepen in Libanon actief. Een vredespatrouille kwam plotseling onder Israëlisch vuur te liggen. Het is niet het eerste incident waarbij VN-soldaten dekking moesten zoeken.
Israëlische soldaten openden het vuur op VN-vredestroepen in Zuid-Libanon. Niemand raakte gewond bij het incident. Volgens de VN-vredesmissie UNIFIL vuurden Israëlische troepen vanuit een tank op Libanees grondgebied op de vredestroepen te voet. Zwaar machinegeweervuur raakte de omgeving op vijf meter afstand van hen, waardoor ze dekking moesten zoeken. Het Israëlische leger verklaarde dat ze de soldaten aanvankelijk voor verdachten aanzagen vanwege het slechte weer. Het incident wordt onderzocht. De tank trok zich terug nadat de vredestroepen via officiële kanalen contact hadden opgenomen met het Israëlische leger.
UNIFIL omschreef het incident als een "grove schending" van resolutie 1701 van de VN-Veiligheidsraad. Deze resolutie bepaalt onder andere dat geen andere gewapende eenheden dan VN-vredeshandhavers en het Libanese leger in Zuid-Libanon mogen opereren. Het Libanese leger verklaarde dat de Israëlische schendingen van zijn soevereiniteit instabiliteit in het land veroorzaakten.
Sinds 1978 werkt UNIFIL onder een VN-mandaat aan het handhaven van de vrede tussen Libanon en Israël. Daarmee is het een van de oudste vredesmissies van de Verenigde Naties. Aanvankelijk was de missie belast met het toezicht op een voorgesteld staakt-het-vuren en de terugtrekking van Israëlische veiligheidstroepen uit Libanon. Na de Tweede Libanonoorlog in 2006 werd het mandaat uitgebreid. Sindsdien ondersteunt UNIFIL de Libanese regering bij het beveiligen van haar maritieme grenzen en het voorkomen van wapensmokkel over zee. Het ondersteunt ook de training van Libanese soldaten.
Israël en de door Iran gesteunde Hezbollah-militie kwamen vorig jaar een staakt-het-vuren overeen. De regering in Beiroet beschuldigt Israël er echter van de overeenkomst te schenden door zich niet volledig uit Libanon terug te trekken en de luchtaanvallen voort te zetten. Israël beschuldigt Hezbollah op zijn beurt van herbewapening.
UNIFIL-soldaten worden regelmatig beschoten. Begin oktober, volgens de VN-missie in Libanon (UNIFIL), wierp het Israëlische leger granaten in de buurt van VN-vredestroepen. UNIFIL verklaarde dat de soldaten van de vredesmissie, samen met Libanese soldaten, waren ingezet in Marun al-Ras, vlakbij de Israëlische grens, om de opruimingsoperaties van burgertroepen te beveiligen. Niemand raakte gewond bij de explosies.
Eerder, in september, had de VN-missie Israël ervan beschuldigd granaten te hebben gedropt bij een van haar bases. Israël ontkende echter opzettelijk een aanval te hebben uitgevoerd op het UNIFIL-contingent. Eind augustus besloot de VN-Veiligheidsraad in New York de VN-vredesmissie in Zuid-Libanon uiterlijk eind 2026 te beëindigen.
Ecuador kampt al jaren met drugsgerelateerd geweld. De VS hebben hun aanvallen op vermoedelijke drugshandelaren voor de kust van Zuid-Amerika geïntensiveerd. President Nobia houdt nu een referendum over de vraag of Amerikaanse troepen in het land gestationeerd moeten worden.
Ecuadoranen zullen in een referendum stemmen over de vraag of er buitenlandse militaire bases in het Zuid-Amerikaanse land mogen worden gebouwd. In de strijd tegen de wijdverbreide drugscriminaliteit wil de regering van de liberaal-conservatieve president Daniel Noboa de bouw van buitenlandse militaire bases toestaan. Er zijn al gesprekken gevoerd met de VS en Brazilië. Het Amerikaanse leger had tussen 1999 en 2009 een basis in Manta aan de Pacifische kust.
Ecuador kampt met een enorme veiligheidscrisis: drugsbendes winnen terrein in het ooit relatief veilige land en grote hoeveelheden cocaïne worden via de havens aan de Stille Oceaan gesmokkeld. Amerikaanse troepen zijn momenteel bezig met het aanpakken van vermeende drugshandelaren in de regio. In de afgelopen weken hebben ze zo'n twintig boten tot zinken gebracht in het Caribisch gebied en de Stille Oceaan, vermoedelijk omdat ze drugs vervoerden. Ongeveer 80 mensen zijn hierbij omgekomen.
In het referendum zullen de Ecuadoranen ook stemmen over de afschaffing van de staatsfinanciering voor politieke partijen en de verkleining van het parlement van de huidige 151 zetels naar 73. De regering is tevens van plan een grondwetgevende vergadering bijeen te roepen om een nieuwe grondwet aan te nemen en hervormingen door te voeren.
De huidige grondwet dateert uit de tijd van de linkse oud-president Rafael Correa, die later werd veroordeeld voor corruptie en nu in ballingschap in België leeft. Noboa betoogde dat de stemmen nodig waren om de controle over het door geweld geteisterde land terug te krijgen. De oppositie vreest echter dat de president zijn macht consolideert.
In totaal hebben 13,9 miljoen mensen in het land stemrecht. Het zijn de eerste verkiezingen sinds Noboa in april tot president werd verkozen na een korte campagne en zonder veel publiek debat.
Na de Moto3 en Moto2 is zondag met de Grand Prix van Valencia ook het MotoGP-seizoen tot een einde gekomen. De eerste drie plekken in de wereldtitelstrijd waren al beslist, dus wat de spanning betreft zat het hem vooral gewoon in de race zelf.
Sprint
Marco Bezzecchi vertrok zaterdag vanaf poleposition en had Alex Marquez en Fabio Di Giannantonio naast zich op rij één. Op de tweede rij stonden Raul Fernandez, Pedro Acosta en Fabio Quartararo, voor Franco Morbidelli, Jack Miller, Fermin Aldeguer, Joan Mir, Johann Zarco en Ai Ogura.
Bezzecchi kende geen lekkere start en viel een handvol plekken terug, Marquez nam juist de leiding en kwam door vóór Acosta. Fernandez schoof door naar de derde plek, gevolgd door Di Giannantonio, Quartararo, Bezzecchi en Morbidelli. Al vrij rap wist Marquez zich los te rijden van Acosta, die op zijn beurt Fernandez en Di Giannantonio uit zijn wiel wist te rijden.
Met zo'n anderhalve ronden te gaan kwam Di Giannantonio eindelijk voor Fernandez naar plek drie, maar voorin waren de vogels gevlogen: Marquez pakte een zeer dominante zege, Acosta werd tweede en Di Giannantonio completeerde de top-3.
Grand Prix
Met dezelfde opstelling zou men beginnen aan de Grand Prix, maar dat ging niet helemaal goed: Morbidelli reed bij het oprijden van de grid achterop Espargaro en moest de pitstraat in. Francesco Bagnaia werd ondertussen onderuit gekegeld door Zarco, waarmee zijn kans om de vierde plek in het WK te behouden - tegen Acosta - nagenoeg verdwenen was, een symbolisch einde van een voor Bagnaia dramatisch jaar.
Bezzecchi was dit keer ondertussen wél goed weg en pakte de leiding, voor Marquez en Di Giannantonio. Fernandez en Acosta kwamen wat later op dreef, maar vooral Fernandez kreeg het tempo wel serieus goed te pakken: hij ging Di Giannantonio voorbij en pakte even later de tweede plek over van Marquez, die op zijn beurt inmiddels een gaatje sloeg richting Acosta.
Acosta gaf zich zeker niet gewonnen en begon het gaatje naar Marquez te dichten, met tien ronden te gaan sloot hij aan onder de achterkant van de Ducati. Hij had nog even twee ronden nodig, maar daarna nam Acosta de derde plek over, terwijl Di Giannantonio ook de aansluiting had gevonden bij Marquez. Dat leverde al snel een plek winst op en niet veel later wist hij Acosta ook te verschalken.
Ondertussen was Fernandez ook bijzonder lekker bezig: twee ronden voor het einde was hij leider Bezzecchi tot een halve seconde genaderd. De nummer drie in het WK hield echter keurig stand en pakte zijn derde zege van het jaar, voor Fernandez en Di Giannantonio. Acosta werd vierde, voor Aldeguer en vicewereldkampioen Marquez, wiens geblesseerde broer - wereldkampioen Marc - uiteraard ook stond te kijken.
Het Moto3-seizoen is zondag afgesloten met de Grand Prix van Valencia. Dat werd een fraaie race met tot aan de allerlaatste bocht strijd om de overwinning, en uiteindelijk een fraai feestje voor de thuisfans.
Op poleposition stond de sensatie van dit jaar, Maximo Quiles, die vanwege zijn jonge leeftijd de eerste paar races moest missen en alsnog op weg was naar plek twee in het kampioenschap. David Almansa en Adrian Fernandez startten naast hem, voor Luca Lunetta, Marco Morelli, Alvaro Carpe, Stefano Nepa, Valentin Perrone en Taiyo Furusato.
Almansa had de beste start en pakte de leiding, maar na een tik van uitgerekend teamgenoot Fernandez zakte hij zeven plekken terug. Fernandez nam de leiding, voor Quiles en Carpe, maar de posities in de kopgroep wisselden bocht na bocht. Halverwege de race had Fernandez nog altijd de leiding, Quiles en de sterk naar voren gekomen Furusato volgden.
Fernandez voerde het veld bij het ingaan van de slotronde nog altijd aan, maar Furusato en Quiles zaten er bovenop, met Carpe en Guido Pini die wachtten op een foutje. Fernandez hield stand en pakte zijn allereerste Grand Prix-zege, voor Furusato en Carpe, die net als Pini nog voorbij Quiles ging. De tweede en derde plek werden na afloop nog omgedraaid: Furusato moest een plek inleveren wegens het overschrijven van de track limits.
De Burgemeester van Amsterdam - die haar tanden niet van elkaar kan krijgen als ze praat - Femke Halsema heeft in een Q&A op Instagram een nogal vuige, smerige, transfobe opmerking gemaakt door te stellen dat het verschil tussen een mannelijke burgemeester en een vrouwelijk is dat een mannelijke een piemel heeft en een vrouwelijke niet.
Kan dit zomaar? Heeft ze enig idee hoeveel mensen hierdoor tot in het diepst van hun ziel worden gekwetst?
Kijk en oordeel zelf!
Op het circuit van Valencia is zondag het Moto2-seizoen afgesloten. De Moto2 was de enige klasse waarin de wereldtitel nog niet vergeven was, maar een echt spannende strijd zou het uiteindelijk niet worden in de slotrace.
Poleposition was voor Dani Holgado, met Izan Guevara en Senna Agius ook op de eerste rij. Albert Arenas voerde rij twee aan, met Alex Escrig verrassend op plek zes en tussen hen in Manuel Gonzalez, de enige die Diogo Moreira nog van de wereldtitel kon houden. De Braziliaan startte als negende en had één opdracht: in de top-14 finishen, dan was de titel binnen - Gonzalez móest winnen om überhaupt kans te maken. Collin Veijer vertrok vanaf een goede zevende plek, Zonta van den Goorbergh moest het vanaf plek 21 doen.
De beste openingsfase was voor Guevara, die de leiding nam emn Holgado, Arenas, Agius en Gonzalez achter zich aan kreeg. Ivan Ortola hing ook nog aan die groep, Veijer moest knokken om de aansluiting te houden. Dat lukte vrij aardig en vroeg in de tweede helft van de race ging hij voorbij Arenas naar de zesde plek, waarna hij de jacht kon openen op de voor de titel strijdende Gonzalez.
Met nog een aardig eind te gaan leek de achterband van Gonzalez helemaal klaar te zijn, Veijer ging er makkelijk voorbij - daarmee leek de wereldtitelstrijd ook beslist, Gonzalez móest immers winnen. Vier ronden voor het einde was Gonzalez nog al een paar plekken verloren, waarna Moreira hem inhaalde. Dat was niet alleen symbolisch het einde: Gonzalez kwam gelijk erna de pitstraat in om met een nieuwe band nog wat rondjes te rijden.
Daarmee was de titelstrijd definitief beslist, Moreira kon op inmiddels plek tien rustig de race uit rijden - zelfs finishen was niet eens meer nodig, de Braziliaan is de nieuwe wereldkampioen Moto2. Voorin reden Guevara en Holgado zich wat los van Ortola, terwijl Veijer voorbij Agius naar plek vier was gereden.
Daar bleef het verder bij: Guevara pakte zijn eerste Moto2-zege, Holgado werd tweede en Ortola hield net genoeg over om het podium te completeren. Veijer sloot zijn geweldige laatste deel van het jaar af met een mooie vierde plek, goed voor plek vijftien in het kampioenschap. Van den Goorbergh sloot de race als zestiende af en werd 25e in het kampioenschap.
De Aziatische hoornaar (Vespa velutina) rukt op in Nederland en vormt een ernstige bedreiging voor biodiversiteit, honingbijen en mogelijk ook de volksgezondheid. Dat blijkt uit het nieuwe beleidsadvies van de Nederlandse Bijenhoudersvereniging , opgesteld door emeritus hoogleraar Jacques J.M. van Alphen.
Het rapport stelt dat het huidige beleid van de overheid tekortschiet en waarschuwt dat uitstel van effectieve maatregelen zal leiden tot grote ecologische en economische schade.
Een invasieve predator met grote impact
De Aziatische hoornaar is een invasieve soort die zich razendsnel verspreidt. Deze toppredator jaagt vooral op bestuivende insecten, waaronder honingbijen, en kan daardoor een kettingreactie veroorzaken in ecosystemen. Minder bestuivers betekent minder vruchtzetting in landbouwgewassen en wilde flora. “De hoornaar is niet alleen een probleem voor imkers, maar voor iedereen die afhankelijk is van gezonde ecosystemen,” aldus Van Alphen.
Het rapport wijst op drie grote risico’s:
- Volksgezondheid: Steken van de Aziatische hoornaar kunnen ernstige allergische reacties veroorzaken; meerdere steken kunnen dodelijk zijn. Anders dan inheemse wespen kan de soort ook gif spuiten richting ogen.
- Biodiversiteit: Door de enorme aantallen hoornaars per nest (tot 30.000 werksters) en hoge nestdichtheden (tot 12 per km² in stedelijke gebieden) dreigt een sterke afname van bestuivende insecten.
- Economische schade: In Frankrijk lopen de kosten door bijensterfte op tot €30,8 miljoen per jaar – vergelijkbaar met de kosten van bestrijding.
Huidige aanpak schiet tekort
Volgens Van Alphen is het huidige beleid van de overheid te passief. De verantwoordelijkheid ligt bij provincies, maar adviezen van Stichting EIS bagatelliseren de risico’s. “Het beleid laat zich samenvatten met de Engelse uitdrukking Too little, too late ,” stelt Van Alphen. Terwijl andere Europese landen actief bestrijden, blijft Nederland achter.
Innovatie biedt kansen
Uitroeiing van de Aziatische hoornaar is niet meer mogelijk, maar populatiebeheersing kan verdere schade beperken. Dankzij Nederlandse innovaties, zoals zendertjes om nesten snel op te sporen en aangepaste apparatuur om nesten tot 35 meter hoog te verwijderen, zijn de kosten van bestrijding sterk gedaald. Samenwerking met imkers en gemeenten is cruciaal om deze aanpak landelijk uit te rollen.
Het rapport pleit voor:
- Landelijke coördinatie van bestrijding in plaats van versnipperde provinciale aanpak.
- Actieve opsporing en verwijdering van voorjaarsnesten en jonge koninginnen om populatiegroei te remmen.
- Publiekscampagnes om burgers te betrekken bij het herkennen van nesten in april, mei en juni.
- Internationale en wettelijke verplichtingen
De EU-verordening en de Nederlandse Wet natuurbescherming verplichten provincies om invasieve soorten actief te beheren. Van Alphen benadrukt dat Nederland deze verplichtingen serieus moet nemen: “Hoe eerder we beginnen, hoe kleiner de inspanning en kosten. Het negeren van deze invasieve soort is geen optie.”
De Nederlandse Bijenhoudersvereniging
De bij de Nederlandse Bijenhoudersvereniging aangesloten imkers zijn blij met dit onafhankelijke en wetenschappelijke onderbouwde rapport over de noodzakelijke aanpassingen in het beleid rondom de beheersing van de Aziatische hoornaar. “Veel leden van onze vereniging spannen zich in om de opmars van deze exoot een halt toe te roepen. Dit rapport wordt gezien als een flinke steun in de rug voor deze vele vrijwilligers, ook in de gesprekken met lokale en provinciale overheden” aldus Wijnand Lodder, voorzitter van de NBV.

Hoornaar - vespa velutina (@Joxemai WikimediaCommons CC BY-SA 2.0)
Ons kraanwater lijkt vanzelfsprekend, maar schijn bedriegt: de kwaliteit van onze rivieren, meren en sloten is op dit moment de slechtste van heel Europa. Gelukkig zijn we in Nederland enorm goed in water zuiveren, maar vervuiling maakt het een steeds grotere uitdaging. Hoe vervuilder dat water raakt, hoe moeilijker én duurder het wordt om er schoon drinkwater van te maken. Daarom zoeken wetenschappers, zoals Roos Goedhart van de TU Delft, naar slimme manieren en nieuwe oplossingen om ons water veilig te houden.
00:00 Problemen door vies water
00:30 Drinkwaterbronnen in Nederland onder druk
01:10 Kaderrichtlijn Water en Europese regels
02:52 waar komt ons drinkwater vandaan?
03:14 problemen met grondwater
04:34 ook de economie wordt geraakt
05:30 drinkwatertekort
06:10 hoe water wordt gezuiverd
07:10 is brak water de oplossing?
08:20 zuinig omgaan met ons water

Kraanwater (@Pixabay)
Wat op 3 september 2023 een mooie voetbalmiddag moet worden, eindigt in een veldslag buiten het stadion van Willem II. Relschoppers bekogelen de politie met onder meer bakstenen, zwaar vuurwerk en hekwerken. Een 20-jarige man uit Schoten (B) wordt ervan verdacht dat hij - tot drie keer toe - een stalen paal naar ME’ers heeft gegooid. Een van hen is daarbij op zijn hoofd geraakt en ondervindt daar nog steeds veel hinder van.
Bedreigend en doelbewust bezig om de politie te verwonden, zo omschrijven meerdere agenten het gedrag van de hooligans op die zondag in Tilburg. ‘Het publiek was buiten zinnen en zeer agressief richting ons’, verklaart een verbalisant achteraf. Een ander zegt dat ze de situatie niet vol gingen houden.
Op camerabeelden is te zien hoe een gemaskerde relschopper een rolcontainer richting de ME-linie duwt en daarbij een agent raakt. Daarna gooit hij twee maal een langwerpig voorwerp, dat lijkt op een stalen pijp, richting de politieagenten. Als de hooligan voor de derde keer zo’n buis naar de ME’ers smijt, raakt hij een agent vol op zijn helm. Het tafereel is vastgelegd door een bodycam van een collega. Het slachtoffer wordt gewond afgevoerd.
Herkend op beelden
Tijdens het onderzoek dat later op gang komt, wordt de verdachte zonder gezichtsbedekking herkend op camerabeelden die vóór de rellen gemaakt zijn. Kleding en postuur komen overeen met het signalement van de gezochte persoon NN15, zoals hij in het dossier wordt aangemerkt. Duidelijke kenmerken zijn een bruin logo en rits van de trui, de strakke spijkerbroek en zwarte schoenen. Op basis daarvan stelt het OM vast dat de verdachte degene was die drie keer een buis naar de agenten gooide.
”Het is een ongelofelijk ernstig en heftig feit, met zeer grote gevolgen voor het leven van het slachtoffer”, zei de officier van justitie vandaag tijdens de behandeling van de zaak. Het slachtoffer kampt nog steeds met forse pijnklachten en beperkingen. Hij is nog altijd 100 procent arbeidsongeschikt.
“Iedere vorm van geweld tegen politiemensen is volkomen ontoelaatbaar, maar de manier waarop de relschoppers op 3 september 2023 tekeer zijn gegaan gaat echt alle perken te buiten”, zei de officier in haar requisitoir. “Onder al het beschermingsmateriaal zitten mannen en vrouwen die met gevaar voor eigen leven en/of gezondheid zich inzetten voor de veiligheid in onze samenleving.”
Ongeloofwaardige verklaring
Het OM neemt het de verdachte erg kwalijk dat hij tot op de dag van vandaag geen verantwoordelijkheid neemt voor het geweld tegen de politie en dat hij ontkent erbij geweest te zijn. Zijn verklaring dat hij zijn trui had uitgeleend aan een ander noemt de officier ongeloofwaardig.
De officier vindt wettig en overtuigend bewezen dat de verdachte zich schuldig heeft gemaakt aan zware mishandeling en openlijke geweldpleging. Bij de formulering van haar strafeis weegt ze strafverzwarend mee dat het gaat om voetbalgerelateerd geweld, gericht tegen ambtenaren. Voor beide strafbare feiten eist het OM een gevangenisstraf van dertig maanden, waarvan 10 voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar.
De rechtbank doet op 28 november uitspraak.
Er wordt nog steeds hevig gevochten in Pokrovsk. Russische indringers rukken op naar de stad, voornamelijk vanuit het zuiden. Oekraïense troepen hebben gereageerd met een zware luchtaanval op een straat en melden aanzienlijke verliezen onder de Kremlin-troepen.
Ondanks de intense Russische druk blijven Oekraïense troepen delen van de stad Pokrovsk in de Donbas-regio bezet. In een poging de gespannen situatie te verlichten, meldde het 7e Luchtlandingskorps dat een luchtaanval de weg tussen Selydove en Pokrovsk had verwoest . Deze weg is een van de belangrijkste toegangswegen tot de stad vanuit het zuidoosten. De Russische kant, die het gebied controleert, gebruikte deze route om met lichte voertuigen de stad binnen te dringen.
Eerder deze week veroorzaakte een video ophef, waarin Russische soldaten op motoren en in oude auto's door de mist reden over de eerder genoemde weg richting het centrum van Pokrovsk. Sommigen van hen werden door Oekraïners uitgeschakeld. Russische militaire bloggers klaagden later dat het opduiken van de video had geleid tot aanvallen op het volgende konvooi.
Oekraïense troepen controleren het gebied in het noorden van Pokrovsk, evenals de naburige stad Myrnohrad in het oosten. De situatie is echter precair, aangezien de Russische kant de regio Myrnohrad probeert te omsingelen met opmarsen vanuit het zuidwesten en noordoosten. Kiev heeft herhaaldelijk de Russische beweringen dat het gebied al omsingeld is, tegengesproken.
De verdedigers in Myrnohrad hebben nu slechts een smalle corridor naar het westen om een mogelijke omsingeling te ontlopen. Sommige waarnemers vrezen dat Oekraïne het juiste moment om zijn troepen terug te trekken, zal missen. De Oekraïense president Zelensky had verklaard dat niemand Oekraïense strijders zou dwingen te sterven voor de ruïnes.
Zowel het Instituut voor Oorlogsstudies (ISW) als vele andere experts gaan ervan uit dat Russische troepen Pokrovsk vroeg of laat zullen innemen. Dit is echter nog niet gebeurd, hoewel Kremlin-troepen blijkbaar grote delen van de stad controleren. De situatie is dynamisch en onduidelijk.
Oekraïense eenheden die in het gebied vechten, melden zware verliezen aan Russische troepen die oprukken in Pokrovsk, die vaak in kleine groepen van twee of drie man werken. De Oekraïense Oostelijke Strijdkrachtengroep beweert tussen maandag en zaterdag 524 indringers te hebben gedood en nog eens 260 gewond te hebben. Ze melden ook dat ze 55 stuks militair grondmaterieel hebben uitgeschakeld en ongeveer 300 drones hebben vernietigd. Deze cijfers kunnen niet onafhankelijk worden geverifieerd.
Zaterdagavond schreef Zelensky op het X-platform: "Rusland heeft op dit moment de door Poetin gestelde deadline voor de inname van Pokrovsk en Koepjansk nog niet gehaald, en deze deadlines zijn opnieuw uitgesteld." Hij voegde eraan toe dat de belangrijkste prioriteiten voor defensie in de komende weken zijn vastgesteld en dat het defensieplan voor de wintermaanden ook zal worden uitgebreid.
De Britse Labour-regering wil het asielbeleid aanzienlijk aanscherpen. Onder andere wordt de wettelijke verplichting om bepaalde asielzoekers te ondersteunen, bijvoorbeeld door middel van huisvesting en wekelijkse betalingen, afgeschaft.
De maatregelen gelden voor mensen die wel kunnen werken maar ervoor kiezen dat niet te doen, en ook voor mensen die de wet overtreden. Ook deportaties zullen worden vergemakkelijkt. Minister van Binnenlandse Zaken Mahmood legde uit dat de regering in Londen met deze aanscherping van de regelgeving het voorbeeld volgt van Denemarken, dat eveneens door sociaaldemocraten wordt geregeerd. De eerdere clementie van de Britse regering, zei ze, trekt illegale migranten aan en legt een enorme druk op lokale gemeenschappen.
De plannen kregen kritiek van mensenrechtenorganisaties en liefdadigheidsinstellingen. Volgens peilingen heeft immigratie de economie ingehaald als belangrijkste thema voor Britse kiezers.
Moedegorgen!
Tijd voor een nieuwe titel voor het weerbericht dacht ik zo.
Een paar dagen geleden was ik enigszins kritisch op de weerman die in de ochtend de weerberichten schrijft op buienradar. Vandaag is er echter reden voor een complimentje.
We krijgen de komende dagen te maken met guur herfstweer met een afwisseling van opklaringen en vrij veel buien die regelmatig gepaard kunnen gaan met hagel, en met name op woensdag ook zo her en der wat natte sneeuw. Niets meer of minder. Tevens kunnen we in de loop van de week ook misschien wel de eerste echte nachtvorst verwachten.
Wat wil nu het geval? De kans op een klap onweer heb ik vrijwel nergens nog gelezen. Ik hou daar zelf wel altijd rekening mee en hoe klein de kans ook is, ik zal het altijd wel benoemen.
In dit geval las ik bij het KNMI de kans op een klap onweer in de Duitse Bocht, of hooguit het noordoosten. Zit op zich wel wat in, aangezien de bovenluchten daar het koudst zijn. De weerman van Buienradar die schreef 'langs de kust kans op een klap onweer'. In dit geval lijkt mij dat vrij algemeen bedoeld, want die kans is zeker aanwezig. En met de kust gaan we toch uit vanaf de Duitse Bocht tot aan Vlissingen nietwaar?
Dus dit is zeker een complimentje waard.
Vanmiddag klaart het langzaam op vanuit het noorden, maar de opklaringen bereiken het zuiden vandaag niet meer. Pas later in de avond volgen dan de eerste buien. Na een koude avond met minima van 2 tot 5 graden, loopt de temperatuur weer wat op tot zo'n 4 tot 7 graden. Dit komt mede door de bewolking en buien. Gladheid verwacht ik dus zeker nog niet.
Bij een stevige noordelijke wind zien we vanmiddag maxima van 6 tot 8 graden. Brrrr.
Tot morgen!
In de VS kwam hij op één binnen in de Billboard Country top 100, maar er is controverse, want het is AI. Maar wat vinden we ervan?
In Yerseke vond gisterochtend een alternatieve sinterklaasintocht plaats, nadat het officiële evenement was afgelast omdat 'actiegroep' Kick Out Zwarte Piet (KOZP) had laten weten te willen demonstreren. Een aantal bewoners organiseerde de alternatieve intocht, waarbij Sinterklaas en zo'n honderd(!) zwarte pieten door het dorp liepen en snoepjes uitdeelden aan de kinderen. De sfeer was ontspannen en gezellig als vanouds.
Yerseke is een van de weinige plekken waar de pieten nog volledig zwart geschminkt zijn, en dat mag van KOZP natuurlijk niet zomaar. Het besluit om de intocht te schrappen zorgde voor veel verontwaardiging onder de bewoners.
De alternatieve intocht werd niet publiekelijk aangekondigd, maar veel mensen hoorden erover via Whatsappgroepen. Dit werkte goed, want er kwamen veel mensen naar de dijk om het te zien. Na zijn aantocht trok de Sint met zijn Zwarte Pieten door het dorp waar het gezelschap een warm onthaal wachtte. De opkomst was zelfs groter dan voorgaande jaren.
De inwoners van Yerseke waren blij met de gebeurtenis. "Ik vind het geweldig", zegt een van de inwoners van het dorp. "Het is echt leuk voor iedereen." Ze had de drukte zelf wel verwacht. "Ik wist er al een klein beetje van", zegt ze. Wat betreft de kleur van de Pieten is ze duidelijk: "Zwarte Piet is zwart en niet anders." Een andere bezoeker haakt aan: "Wij zijn voor Zwarte Pieten en die zijn echt zwart. Daar moeten ze van afblijven."
De gemeente Reimerswaal liet weten niet officieel op de hoogte te zijn geweest van de alternatieve intocht, hoewel er wel geruchten waren in het dorp. Er was geen vergunning aangevraagd of verleend, maar de gemeente hield toezicht zonder in te grijpen. De situatie bleef rustig, met slechts enkele pieten die rook- en vuurfakkels afstaken. De politie en handhaving hoefden niet op te treden, in tegenstelling tot plekken waar KOZP doorgaans aanwezig is. De intocht zal later geëvalueerd worden.
