Op het circuit van Silverstone staat dit weekeind de Britse Grand Prix in de motorsport op het programma. Zaterdag werden de kwalificaties verreden en in de MotoGP stond ook de sprint op het programma.
MotoGP-sprint
Voor alweer het derde weekeinde op rij was de poleposition voor Fabio Quartararo, met Alex Marquez en Francesco Bagnaia naast zich. Marc Marquez moest het doen met een vierde startplek, naast Fermin Aldeguer en Jack Miller en voor Fabio Di Giannantonio, Luca Marini, Johann Zarco, Franco Morbidelli, Marco Bezzecchi en Alex Rins.
Quartararo's start was goed, maar al snel kwamen de Marquez-broers langszij, waarvan Alex na een foutje van Marc de leiding pakte. Quartararo had het al snel moeilijk en moest plek drie aan Bagnaia laten, waarna Di Giannantonio op gang kwam en de derde plek in handen pakte.
Bagnaia verloor ook flink wat tempo in de slotfase, waardoor zowel Bezzecchi als Zarco er in de laatste ronde nog voorbij reden. Alex Marquez reed ondertussen met groot machtsvertoon naar de winst, voor broer Marc Marquez en Di Giannantonio. Bezzecchi en Zarco bleven Bagnaia voor, Quartararo werd zevende.
Kwalificaties
In verband met de Formule 1 in Monaco is het schema voor de zondag op Silverstone iets anders. Om 12.15 uur begint het met de Moto2, waar Aron Canet op poleposition staat, naast Manuel Gonzalez en Diogo Moreira. Zonta van den Goorbergh start vanaf plek twintig, Collin Veijer is er wegens een armblessure - waar hij inmiddels aan is geopereerd - deze week niet bij.
Om 14.00 uur begint de MotoGP er dan aan, en daarna volgt dan nog de Moto3. Om 15.30 uur mag Jose Antonio Rueda plaatsnemen op poleposition, naast Alvaro Carpe en Angel Piqueras.
In de Noord-Amerikaanse basketbalcompetitie NBA is vrijdagavond de tweede wedstrijd gespeeld in de finale van de Eastern Conference. In het Madison Square Garden in New York namen de Knicks het opnieuw op tegen de Indiana Pacers, die wedstrijd één al wonnen.
De Pacers gemanoeuvreerd zichzelf in een uitstekende positie door ook game twee in MSG te winnen. Pascal Siakam speelde een sleutelrol en noteerde met 39 punten een persoonlijk playoffrecord. In een wedstrijd die qua intensiteit meer weg had van de klassieke knokpartijen uit de jaren ’90 dan van het spektakelstuk in game één, kwam Indiana sterk uit de startblokken met een 9-19 voorsprong. De Knicks herstelden zich snel toen Mitchell Robinson en Deuce McBride het veld betraden, waardoor het duel een tijdlang gelijk op ging.
Na een gelijk opgaand derde kwart (81-81) sloeg Indiana toe aan het begin van het vierde kwart met een 13-4 run, bekroond door een driepunter van Siakam die de voorsprong op 85-94 bracht. Iedere poging van de Knicks om dichterbij te komen werd vakkundig afgeslagen, onder meer dankzij clutch scores van Siakam, die 15 van zijn 23 schotpogingen raak schoot. Met nog iets minder dan drie minuten te gaan stond het 100-110, maar de Knicks kwamen nog één keer terug: met een 9-0 run brachten ze het verschil terug tot één punt na een score van Josh Hart. Toch hielden de Pacers stand - Aaron Nesmith bleef koel vanaf de vrije worplijn, Jalen Brunson miste een driepunter en Myles Turner maakte het af met twee rake vrije worpen.
Pascal Siakam was de absolute uitblinker met 39 punten, veel meer dan al zijn teamgenoten. Myles Turner voegde 16 punten toe en Tyrese Haliburton had opnieuw een allround bijdrage met 14 punten, 11 assists en 8 rebounds. Bij de Knicks leidde Jalen Brunson met 36 punten en 11 assists, maar hij kreeg onvoldoende offensieve steun op de beslissende momenten. Mikal Bridges en Karl-Anthony Towns scoorden ieder 20 punten, al speelde Towns slechts 28 minuten vanwege verdedigende overwegingen - Robinson pakte als zijn vervanger 9 rebounds.
"Bij het ingaan van het vierde kwart ging het nog gelijk op, we moeten simpelweg met betere plays komen", zei Knicks-coach Tom Thibodeau, die zijn team zag strijden maar niet scherp genoeg zag handelen in de slotfase. Pacers-coach Rick Carlisle prees Siakam: "In de eerste helft was hij degene die ons door moeilijke fases heen sleepte." Siakam zelf bleef nuchter: "We hebben nog een lange weg te gaan, het wordt alleen maar zwaarder."
Kasper Asgreen heeft voor een verrassing gezorgd in de Giro d’Italia. De sterke Deen wist het peloton net voor te blijven na een solo van 180 kilometer. Ook in het algemeen klassement veranderde er veel door een grote valpartij. Onder anderen Juan Ayuso, Primo¸ Roglič en Antonio Tiberi verloren daarbij kostbare tijd.
De etappe begon met een sterke kopgroep, waarin onder anderen Wout van Aert en Taco van der Hoorn zich toonden. De samenwerking in de kopgroep was echter niet optimaal, en doordat het peloton bleef jagen, werd de groep teruggepakt. Daarna reed een nieuwe kopgroep van vijf renners weg, met onder hen Kasper Asgreen.
De nieuwe kopgroep nam enkele minuten voorsprong, waarna in het peloton de sprintersploegen het tempo bepaalden. De vlucht leek kansloos, maar bij het opdraaien van het lokale circuit in de straten van Nova Gorica lag het parcours er nat bij. In het peloton ontstond er grote chaos na een valpartij. Giulio Ciccone was het grootste slachtoffer, maar ook Ayuso, Roglič en Tiberi verloren tijd.
Visma | Lease a Bike bleef vol inzetten op de dagzege, maar slaagde er niet in het gat met Asgreen te dichten. In de laatste vijf kilometer reed de Deen weg van zijn medevluchters en kwam solo over de streep, op Sloveens grondgebied. Isaac Del Toro finishte in het eerste deel van het peloton en verstevigde daarmee zijn leidende positie in het algemeen klassement.
Results powered by FirstCycling.com
Lando Norris heeft de poleposition gegrepen voor de Formule 1 Grand Prix van Monaco. In de straten van het Prinsdom kwam de Brit tot een recordtijd van 1.09,954 waarmee hij thuisrijder Charles Leclerc en Oscar Piastri aftroefde. Max Verstappen moest genoegen nemen met de vijfde positie.
Vooraf was er al veel spanning over wie de belangrijkste poleposition van het jaar zou gaan pakken en dat was meteen in Q1 al te merken. Het grootste deel van de coureurs ging direct naar buiten en de tijden werden langzaam maar zeker sneller en sneller. Dit betekende dat alle coureurs veel rondes moesten rijden om zeker te zijn om door te gaan. Uiteindelijk stonden Gabriel Bortoleto, Oliver Bearman, Pierre Gasly, Lance Stroll en Franco Colapinto aan de verkeerde kant van de streep. Bearman wist al dat hij vanwege inhalen onder de rode vlag tien posities straf had, terwijl Stroll na twee straffen vier posities naar achteren moet. Bij het vallen van de vlag stuurde Andrea Antonelli zijn Mercedes te vroeg de chicane na de tunnel in en kwam met een beschadigde auto stil te staan.
Teamgenoot George Russell verging het in het tweede deel niet veel beter, want hij moest zijn auto met vermoedelijk elektronische problemen in de tunnel stil zetten. Dit betekende dat er nog maar dertien rijders streden om door te gaan naar het laatste deel. Ook ditmaal werden er veel ronden gereden en werden de tijden steeds sneller. Uiteindelijk vielen Carlos Sainz, Yuki Tsunoda en Nico Hülkenberg af, naast Russel en Antonelli.
Norris vatte in Q3 met een tijd van 1.10,464 de koe meteen bij de hoorns en bleef hiermee Piastri en Leclerc voor. De McLarens deden het voor hun tweede run anders en gingen vroeg naar buiten. Hierbij klokte Norris een 1.10,125 vlak voor Piastri. Leclerc ging hier in zijn laatste run met een 1.10,063 onder door, maar het laatste woord was aan Norris die met een 1.09,954 nog een antwoord had op de tijd van de Monegask. Piastri kwam tot plaats drie, voor Lewis Hamilton. Verstappen kreeg het in de tweede sector niet voor elkaar en werd vijfde, voor Isack Hadjar, Fernando Alonso, Esteban Ocon, Liam Lawson en Alexander Albon.
Volgens persbureau Bloomberg werkt de Europese Unie aan een nieuw sanctiepakket tegen Rusland. Het voorstel omvat onder andere het blokkeren van meer dan twintig Russische banken van het internationale betalingssysteem SWIFT, het verlagen van het olieprijsplafond en een officieel verbod op het gebruik van de Nord Stream-gaspijpleidingen.
Volgens bronnen is de Europese Commissie hierover in gesprek met de lidstaten. Het is nog onduidelijk wanneer de maatregelen ingevoerd worden. Alle 27 EU-landen moeten namelijk akkoord gaan voordat de sancties van kracht kunnen zijn.
Naast de bankmaatregel onderzoekt Brussel ook handelsbeperkingen ter waarde van ongeveer 2,5 miljard euro. Het doel hiervan is om Rusland economisch te treffen en de toegang tot technologie voor de wapenindustrie verder te beperken.
Verlaging van het prijsplafond
Een onderdeel van het voorstel is ook het verlagen van het G7-prijsplafond voor Russische olie, van 60 naar ongeveer 45 dollar per vat. Dit zou betekenen dat dienstverleners uit G7-landen niet langer betrokken mogen zijn bij oliehandel boven dit bedrag. Voor deze maatregel is echter wel steun van de Verenigde Staten nodig. Tijdens een recente G7-bijeenkomst in Canada konden de ministers hierover nog geen overeenstemming bereiken.
De sanctieplannen worden besproken terwijl Donald Trump ondertussen nog een poging ondernam om Moskou en Kyiv te laten onderhandelen over een staakt-het-vuren. Ondanks eerdere dreigementen heeft de VS nog geen nieuwe sancties tegen Rusland ingevoerd. De sancties uit de Biden-periode blijven voorlopig van kracht.
Nord Stream 2
Opvallend is dat Duitsland nu ook het plan ondersteunt om Nord Stream 2 te sanctioneren. Bondskanselier Friedrich Merz gaf vorige week in Rome openlijk zijn steun hiervoor. Hiermee wil Berlijn voorkomen dat het project mogelijk wordt heropend, vooral nu de speculaties over een herstart toenemen.
Nord Stream 2 is nooit officieel goedgekeurd voor gebruik en raakte in 2022 gedeeltelijk beschadigd door explosies. Toch beschouwt de EU een formeel verbod als een belangrijk signaal: Europa wil geen hernieuwde Russische gasleveringen via deze route.
Schaduwvloot
Daarnaast wil Brussel extra maatregelen treffen tegen de zogenaamde 'schaduwvloot' van Russische olietankers en banken die de oorlog financieel steunen. Ook het Russische fonds voor buitenlandse investeringen kan hierdoor worden getroffen.
Tot slot wil de EU bedrijven beschermen tegen rechtszaken die kunnen voortkomen uit de sancties. Daarom komen er aanvullende regels om te voorkomen dat landen of investeerders hen aanklagen via oude verdragen over buitenlandse investeringen.
Dit pakket zou de achttiende sanctieronde zijn sinds de grootschalige Russische inval in Oekraïne in 2022.
De Staatkundig Gereformeerde Partij (SGP) zal haar standpunt over vrouwen niet veranderen. Dit houdt in dat vrouwen volgens de partijprincipes wordt afgeraden zich verkiesbaar te stellen voor politieke functies namens de oudste politieke partij van Nederland. De woordvoerder van de SGP benadrukt dat het wel mogelijk is. Een voorstel om dit te wijzigen is op de landelijke partijdag in Nieuwegein verworpen. De leden waren vrijwel unaniem: slechts 53 leden stemden voor, terwijl 299 tegenstemden.
Het voorstel kwam van Lilian Janse, de eerste vrouw die namens de gereformeerde partij een zetel veroverde, en de afdeling Vlissingen. Zij zit sinds 2014 in de gemeenteraad van Vlissingen.
"Het is een duidelijke uitslag", reageert Janse bij Omroep Zeeland. "De SGP’er is plichtsgetrouw. De situatie blijft zoals die is. Ik ben niet geschokt, maar had wel op meer voorstanders gehoopt."
Ongeschreven regel
Op lokaal niveau zijn er inmiddels nog twee andere vrouwelijke SGP'ers die een politieke functie vervullen. De ongeschreven regel is dat dit alleen kan als er geen mannen beschikbaar zijn. In het geval van Janse werden eerst zes mannen benaderd om in de raad van Vlissingen te komen.
Janse zou zich nu, met elf jaar ervaring in de politiek, graag kandidaat willen stellen voor de Tweede Kamer. Maar dat is niet de wens van de partijleiding en de meerderheid van de leden. In artikel 10 van de partijbeginselen staat dat "het deelnemen aan politieke organen" in strijd is met "de roeping van de vrouw".
SGP Vlissingen kwam aanvankelijk met het voorstel om dit artikel uit het beginselprogramma te halen, wat meteen een einde zou maken aan de interne discussie over de rol van vrouwen in de politiek, die de partij al zeker vijftien jaar bezighoudt.
Na overleg met het hoofdbestuur en andere afdelingen besloot Janse het voorstel af te zwakken, zodat het "beter recht doet aan de uiteenlopende meningen binnen de partij" en meer kans zou maken om aangenomen te worden.
Het voorstel dat vandaag werd verworpen, pleitte voor een herformulering van het artikel. Daarin zou komen te staan dat een vrouw zelf voor haar geweten moet beoordelen of zij het passend vindt om een politieke functie te bekleden "met inachtneming van haar door God gegeven plaats".
De jongerenafdeling van de SGP, die verdeeld is over het vrouwenstandpunt, probeerde de discussie aan te wakkeren voor de stemming. Zij deelden afwasborstels uit met de tekst 'Handig in de hand, niet in het ambt?'.
Dat het voorstel is verworpen, komt niet als een verrassing. Het hoofdbestuur had het al afgewezen, ook in de aangepaste vorm. Zij gaven aan dat de SGP het algemene reglement in 2013 had aangepast na een uitspraak van de Hoge Raad.
De rechter had eerder al bepaald dat het in strijd was met het VN-Vrouwenverdrag dat in de statuten stond opgenomen dat vrouwen geen passief kiesrecht hadden en dus niet verkiesbaar waren. Dat expliciete verbod is daarna geschrapt.
Sindsdien bestaat er dus geen officieel verbod meer, maar toch blijft het moeilijk voor vrouwen om bijvoorbeeld op de kieslijst voor de Tweede Kamer te komen. De mannen van het hoofdbestuur beslissen daarover, en zij blijven zich voorlopig baseren op het ongewijzigde beginselprogramma.
Daarin staat ook dat mannen en vrouwen elk hun eigen, gescheiden roeping en plaats in het leven hebben en dat elke poging tot verandering daarvan krachtig bestreden moet worden.
Een noodlottig ongeval tijdens het maken van een filmpje heeft tot de dood van een 14-jarig meisje geleid. Zij zou van plan zijn geweest om met een vuurwapen in haar hand een video te maken en deze op social media te plaatsen.
Op 21 mei kreeg de politie in Washington D.C. een melding van schoten in een appartement ergens in het noordoosten van de stad. Bij aankomst troffen agenten een meisje aan met een schotwond in haar romp. Hoewel gepoogd werd om haar leven te redden is zij helaas aan de verwondingen overleden.
Volgens de politie wijst voorlopig onderzoek uit dat het slachtoffer een vuurwapen vasthield tijdens het opnemen van haar video voor op sociale media, toen het afging en zij zichzelf in haar bovenlichaam raakte. Er zouden meerdere mensen, waaronder minstens één volwassene, in het appartement zijn geweest toen het ongeval plaatsvond. Het betreffende wapen is door de politie aangetroffen op de locatie van het ongeval.
Hoewel vuurwapenbezit legaal is in het land, behoren deze buitenbereik van minderjarigen opgeborgen te worden. “Vuurwapens zijn geen speelgoed of rekwisieten en moeten op een veilige plaats worden opgeborgen, waar ze alleen toegankelijk zijn voor rechtmatige wapenbezitters", zei politiechef Pamela A. Smith. In 2023, het laatste jaar waarvan de cijfers bekend zijn, overleden 143 personen jonger dan 20 ten gevolge van een ongeval met een vuurwapen in de VS.
Duizenden mensen liepen zaterdagmiddag door Amsterdam om te protesteren tegen het beleid van het kabinet. De grote menigte trok door het centrum en kwam uiteindelijk weer samen op de Dam. "Na een jaar van het huidige kabinet is het duidelijker dan ooit: extreemrechts is niet geïnteresseerd in echte oplossingen. In plaats daarvan wijzen ze zondebokken aan die er niets mee te maken hebben: migranten, moslims, trans mensen en demonstranten”, zegt de organisatie van De Straat Op, een initiatief van verschillende organisaties en activisten.
De demonstranten legden een route van 4,3 kilometer af, onder andere langs het Muntplein en de Vijzelgracht. De tocht eindigt op de Dam, waar de mars om 13.00 uur ook begon.
Aan de demonstratie namen 240 organisaties deel, waaronder Dolle Mina, Homomonument, Milieudefensie, Extinction Rebellion en Stichting Bootvluchteling. Ondanks het slechte weer zijn er veel mensen aanwezig, gekleed in regenjassen.
Op de beelden is te zien dat veel deelnemers borden of vlaggen vasthouden die verband houden met anti-facisme, klimaat of rechten voor lhbti’ers. Ook zijn er veel Palestijnse vlaggen te zien, meldt Het Parool. De organisatie wil met het protest duidelijk maken dat groepen zoals migranten, moslims en transpersonen zich door het kabinet niet laten zwijgen.
-
Na de Formule 3 hebben ook de jongelingen in de Formule 2 zaterdag hun sprintrace verreden op de straten van Monaco. Die race werd iets spannender, hoewel het ook niet echt een daverend spektakel werd.
Kush Maini mocht vanaf poleposition vertrekken, met Luke Browning naast zich. Gabriele Mini en Jak Crawford stonden op de tweede rij, voor Arvid Lindblad, Sebastian Montoya, Richard Verschoor, Leonardo Fornaroli, Victor Martins en Alex Dunne, die zondag op poleposition plaats zal nemen.
Na een wat hectische openingsronde had Maini de leiding te pakken, voor Mini, Crawford, Lindblad, de zeer matig vertrokken Browning en Verschoor. Browning pakte Crawford al snel terug, terwijl Lindblad tien seconden tijdstraf aan zijn broek kreeg; hij was in de eerste ronde tegen Crawford aan gereden.
Richting de helft van de race kwam Joshua Dürksen tot stilstand na een aanvaring door Oliver Goethe, waardoor de safety car de baan op moest komen. Na een paar ronden kon men door, nog altijd met Maini, Mini en Lindblad voorop. Lindblad liet zich flink terugzakken, maar op het moment dat het gat naar Mini ruim tien seconden bedroeg gaf hij serieus gas en een paar ronden later zat hij onder Mini's achtervleugel, met een betere voorsprong richting Browning en Crawford.
Maini reed onbedreigd naar de winst, Mini werd tweede en Lindblad's tactiek werkte enigszins: de schade werd beperkt tot de achtste plek en dus nog een puntje. Browning schoof zo op naar het podium, Crawford en Verschoor completeerden de top-5.
Charles Leclerc is vooralsnog bijzonder lekker bezig op de straten van zijn Monaco. De Ferrari-coureur was vrijdag en zaterdag de snelste tijdens alle drie vrije trainingen voor de Grand Prix van Monaco, waar zaterdag om 16.00 uur de kwalificatie voor begint.
In de eerste training leek het er nog niet zo rooskleurig uit te zien voor Leclerc: Lance Stroll zag blauwe vlaggen over het hoofd in de haarspeldbocht en Leclerc knalde er bovenop. Voor Stroll was de training voorbij, Leclerc kon weer terug de baan op en noteerde de snelste tijd, voor Max Verstappen en Lando Norris.
In training twee was het wederom Leclerc die de rapste was, maar Oscar Piastri zat er met zijn McLaren wel bovenop, voor Lewis Hamilton - Verstappen kwam niet verder dan de tiende tijd. Isack Hadjar kende een dubbel gevoel: hij noteerde een keurige zesde tijd, maar reed ook tot twee keer toe met de rechterachterkant tegen de vangrails, wat twee keer voor schade zorgde.
Ook in de afsluitende derde training was Leclerc weer de snelste, dit keer met Verstappen en Norris op iets minder dan drie tienden van de Monegask. Diens teamgenoot Hamilton kende een minder fortuinlijke sessie: plek vijf was niet verkeerd, maar in de slotfase joeg hij zijn achterkant tegen de vangrails, wat voor een rode vlag en het einde van de sessie zorgde.
Zoals wel vaker in Monaco was er één overkoepelend thema in de trainingen: iedereen leek op de boordradio in een continue woedeaanval te zitten, met overal boze reacties op het feit dat er op het krappe baantje nou eenmaal veel last is van andere coureurs, zeker als die ook nog eens niet helemaal goed op lijken te letten.
Verder kwamen er nog twee gridstraffen uit de trainingen: Oliver Bearman haalde in de tweede training onder rood in, waardoor hij tien plekken in moet leveren en twee strafpunten op zijn licentie krijgt. Stroll krijgt één plek en één strafpunt als straf voor de botsing met Leclerc.
De Britste studio Auroch Digital heeft Warhammer 40K: Boltgun II aangekondigd. Het tweede deel van de Boomer-Shooter wordt dus door dezelfde studio ontwikkeld.
Opnieuw gaan we het gevecht aan met de Chaos goden van het Warhammer 40K universum. Aan de beelden in de trailer te zien zijn het vooral de volgers van de god Khorne die deze keer de toorn van Maelum Caedo moeten voelen. Maelum Caedo is een firstborn sternguard veteran van de 1e compagnie Ultramarines en dezelfde protagonist die we ook in het eerste deel besturen. Boltgun 2 belooft ook weer een snelle retro fps te zijn waar je borsthaar van krijgt. Het eerste deel werd lovend ontvangen onder de Boomer- Shooter- en Warhammer fans. Het spel kun je het beste vergelijken met spellen zoals Doom, Quake en Duke Nukem 3D. Een releasedatum voor Warhammer 40K: Boltgun II is nog niet bekendgemaakt. Boltgun II komt ergens in 2026 uit.
Op de straten van Monaco is zaterdagochtend de eerste race van het weekeinde aldaar verreden. In de Formule 3 stond de sprintrace op het programma, wat - niet heel verrassend - niet echt de meest zinderende race ooit werd op het krappe baantje.
Alessandro Giusti startte vanaf poleposition, naast Martinius Stenshorne en voor ART-teamgenoten Laurens van Hoepen en Tuukka Taponen. Charlie Wurz en Tim Tramnitz volgden op rij drie, voor Noel Leon, kampioenschapsleider Rafael Camara, Callum Voisin, Mari Boya, Roman Bilinski en Nikola Tsolov.
Stenshorne schoot weg bij de start en werd gevolgd door Taponen en Van Hoepen, die beiden voorbij de slecht vertrokken Giusti reden - na één ronde kwam de safety car de baan al op wegens een aanvaring tussen Ivan Domingues en James Hedley in het achterveld, veroorzaakt door een schuiver van Nicolas Lacorte.
Het duurde even, maar na de nodige opruimwerkzaamheden kon het groen weer gezwaaid worden, met Stenshorne voorop. Daar veranderde eigenlijk helemaal niks meer aan: Stenshorne reed naar de winst, Taponen werd tweede en Van Hoepen stond weer op het podium, een jaar na zijn vorige podium, ook in Monaco.
De finale van Doctor Who begint met een aflevering die vooral veel lijkt voor te bereiden voor de volgende aflevering en daardoor minder indruk maakt dan andere voorlaatste afleveringen van de serie.
Er hebben zich twee incidenten voorgedaan boven de Oostzee. Poolse straaljagers onderschepten een Russische bommenwerper. Die vloog in het internationale luchtruim, maar volgens Warschau manoeuvreerde het toestel "gevaarlijk". Honderden kilometers verder naar het noorden vlogen Russische militaire vliegtuigen mogelijk het Finse luchtruim binnen.
Twee Russische militaire vliegtuigen zouden het Finse luchtruim hebben geschonden. Volgens het Finse Ministerie van Defensie vond het incident vrijdagmiddag plaats voor de kust van Porvoo in het zuiden van het land, ongeveer 50 kilometer van de hoofdstad Helsinki.
"Wij nemen de vermeende schending van het grondgebied serieus en stellen een onderzoek in", aldus minister van Defensie Antti Hakkanen. De Finse grenswacht onderzoekt het incident en zal nadere informatie verstrekken, aldus het ministerie.
Volgens Kyiv Independent en RMF24 maakte de Poolse minister van Defensie, Władysław Kosiniak-Kamysz, bekend dat Poolse straaljagers een Russische Su-24 bommenwerper hadden onderschept in het internationale luchtruim boven de Oostzee. De opdracht om het toestel te onderscheppen was afkomstig van de Joint Task Force van de NAVO-strijdkrachten.
"Deze manoeuvres van de Russische Su-24 tonen aan dat het om gevaarlijke en doelbewuste acties ging", aldus de minister. Hij voegde toe dat Poolse piloten de bommenwerper snel zagen, onderschepten en dwongen tot terugtrekking.
Het incident zou hebben plaatsgevonden nabij de Russische enclave Kaliningrad. Het ligt tussen Polen en Litouwen en heeft toegang tot de Oostzee.
De laatste jaren zijn er regelmatig onderscheppingen boven de Oostzee geweest. De Russische straaljagers worden er regelmatig van beschuldigd dat ze zonder vluchtplan of transpondersignaal vliegen.
Zaterdag begint droog met aanvankelijk ook nog enkele opklaringen. In de ochtend kunnen nog wat zonuren worden genoteerd en daarmee stevent deze lente af op één van de zonnigste ooit sinds het begin van de metingen. Er bestaat zelfs nog een kans dat deze lente de boeken in gaat als de zonnigste ooit, maar dat wordt kantje boord.
In de loop van de dag neemt de bewolking snel toe. Dit is een voorbode op een neerslaggebied dat richting Nederland trekt. In de middag begint het vanuit het westen te regenen en gedurende de middag breidt de neerslag zich verder uit naar het oosten. De wind is overwegend matig en komt uit het zuidwesten tot westen. Aan zee waait het van tijd tot tijd (vrij) krachtig, windkracht 5 tot 6.
Voor de regen uit loopt de temperatuur op naar ongeveer 15 graden in het noordwesten tot 18 graden in het zuidoosten. Daarmee is het aan de frisse kant en door de combinatie met regen en wind voelt het niet echt aangenaam aan. Normaal gesproken liggen de temperaturen in deze tijd van het jaar tussen de 17 en 20 graden.
Zaterdagavond blijft het van tijd tot tijd regenen, maar het komt zeker niet met bakken uit de lucht. Er zijn ook droge momenten. In de nacht naar zondag verandert er weinig: de bewolking blijft overheersen en af en toe valt er (lichte) regen. De nacht verloopt opvallend zacht met minima rond 13 graden.
Prima slot
Zondag begint grijs en regenachtig als gevolg van een neerslaggebied dat boven het land ligt. Al vrij snel trekt dit via het oosten weg en wordt het in grote delen van het land droger. In de middag is regionaal nog wel een bui mogelijk, maar ook de zon breekt steeds vaker door. Er staat een stevige zuidwestenwind, vooral in de kustgebieden.
Tijdens zonnige momenten kan de temperatuur in het binnenland oplopen naar lokaal 20 graden. Ondanks de stevige wind is het dan prima weer om eropuit te trekken. In de kustgebieden is het met een graad of 17 wat minder warm.
Na het weekend af en toe een bui
In de nieuwe week moet af en toe rekening worden gehouden met een bui, maar het is ook vaak droog met af en toe zon. In de loop van de week lijkt de temperatuur weer flink te kunnen oplopen.

Een regenboog, gefotografeerd door Bondage (mei 2025}
Een foto inzenden? Dat kan hier!
Jouw foto of filmpje bij het weerbericht? Deze is te mailen via weer@fok.nl of up te loaden via ons fotoforum. Vermeld bij de foto waar deze ongeveer is gemaakt.
Meepraten over het weer? Dat kan op ons weerforum waar de atmosfeer op ontploffen staat:
WKN - De atmosfeer staat op ontploffen.
Of uiteraard in de reacties onder het weerbericht.
Afgelopen woensdag een Europacup-finale, waar 'Money rules the World' weer eens bewaarheid wordt. Twee roemrijke clubs in een steenrijke competitie. De net-niet-degradanten Tottenham Hotspur en Manchester United gingen voor de Europese bekerwinst en voor een plaatsje in de Champions League van volgend jaar, Tottenham Hotspur pakte de winst met 1-0 .