Film: De Scheepsjongens van Bontekoe

Film • Geschreven door Joost (Tweek) op 22-11-2007 @ 07:38
print 
De Scheepsjongens van Bontekoe is het beroemde boek van Johan Fabricius. Hij baseerde zijn boek op het scheepsjournaal van Willem Ysbrantsz Bontekoe en voegde daar wat van zijn eigen fantasie aan toe. Steven de Jong maakte met zijn Kameleonfilms al twee succesvolle boekverfilmingen en lijkt dus de aangewezen persoon om ook dit boek naar het grote scherm te brengen.


Het reisverslag
De jonge Hajo (Pim Wessels) verloor zijn vader (Steven de Jong) op zee. Zijn moeder ziet hem dan ook het liefst een vak leren waarbij hij zover mogelijk van de zee vandaag blijft. Hajo ziet dat anders, hij weet dat zijn plaats op zee is. Na het overlijden van zijn vader heeft zijn moeder (Sanneke Bos) moeite met genoeg geld verdienen voor zijn broertje en twee zusjes en met nog een baby op komst lijkt die situatie niet snel te veranderen. Hajo ziet geen andere oplossing dan toch het ruime sop te kiezen. Al snel weet hij schipper Bontekoe (Peter Tuinman) over te halen om hem op zijn volgende reis mee te nemen, ondanks dat hij te jong is. Zijn beste vriend Padde houdt niet van afscheid nemen. Bij het vertrek van het schip springt hij op het laatste moment aanboord. Gelukkig voor hem zal het schip nog één keer aanmeren voor het inslaan van de nodige voorraden. De onhandige Padde valt helaas in slaap en mist zijn kans om terug naar huis te gaan. Aan boord van het schip raken de twee jongens bevriend met de jonge Rolf (Martijn Hendrickx). Hij is al vaker mee geweest en maakt de jongens dan ook wegwijs op het schip. Koksmaat Harmen (Thomas Acda) helpt de jongens hun weg vinden in het harde bestaan van een zeeman. De jongens kunnen alle hulp gebruiken want scheurbuik, stormen en een schipbreuk liggen op de loer.


Stilte voor de storm
Pim Wessels weet al in de eerste minuten van de film te overtuigen, als hij vol verlangen naar het schip van Bontekoe staart voel je hoe graag hij mee wil varen. Een geweldige prestatie, zeker als je bedenkt dat hij pas 15 jaar oud is. Martijn Hendrickx en Billy Zomerdijk doen niet onder voor Wessels. Al is het karakter van Zomerdijk wel een beetje irritant in zijn oneindige onhandigheid en herhaling van de uitspraak: “Dan weet je wat je hebt”, maar dit ligt meer aan het script dan aan de jonge acteur. Peter Tuinman weet met zijn vertolking van Bontekoe het karakter de nodige allure mee te geven en ook Thomas Acda doet het goed als de sympathieke koksmaat. De film houdt er de nodige vaart in en de ontwikkelingen volgen elkaar in rap tempo op. Soms iets te rap. Natuurlijk ligt dit er ook aan dat het boek niet een van de dunste boeken is, maar sommige stukken hadden beter weg gelaten kunnen worden om zo meer tijd te besteden aan de belangrijkere gebeurtenissen.


Trossen los
Met een budget dat slechts een fractie is van de grote Hollywood producties is het natuurlijk handig als je al ergens een schip hebt liggen wat je kan gebruiken. De replica van het VOC-schip Batavia was dan ook een uitkomst. De werf werd omgetoverd tot de haven van Hoorn en het schip werd aangekleed met rekwisieten. Dit alles zorgt voor het nodige realisme en geeft het zeventiende-eeuwse verhaal een authentieke uitstraling. Zelfs als het schip door een storm vaart, zijn de beelden erg spectaculair. De makers mogen dan ook terecht trots zijn op het afgeleverde werk, wat niet onder doet voor films als Pirates of the Caribbean. Net als in het boek reisde ook de filmploeg de wereld rond. Zo werd er niet alleen in Nederland, maar ook in Litouwen en Australië gefilmd. Wegens het uitblijven van vorst moest de ploeg uitwijken naar Litouwen voor het opnemen van enkele scènes op het ijs. Australië was de aangewezen plaats voor de opnames na de schipbreuk. Daarnaast werden er daar ook filmopnames gemaakt op het VOC-schip Druyfken wat voor anker ligt in Port Douglas.


Een behouden vaart
Het verfilmen van een van de bekendste jeugdboeken die zich afspeelt in de tijd van het VOC is een grote en zware taak. Steven de Jong laat zien dat hij die uitdaging prima aankan. Niet alleen weet hij het uiterste uit het budget te halen, hij zorgt er ook voor dat de visuele pracht niet de overhand neemt. De film weet mede door het uitstekende acteerwerk van de cast de gehele 135 minuten te boeien en biedt een kijk in het leven aan boord van een VOC-schip, al zij het ietwat geromantiseerd.


Label: Bridge Entertainment Group Releasedatum: 22 november 2007
Kijkwijzer: Waardering:



Lees ook:

» 08/02 Film: Shame5
» 08/02 Film: The Muppets16
» 01/02 Film: The Descendants5
» 01/02 Game: Impaq 3000 mk212


delen | eKudos nujij

2451 views / 15 reacties
Reacties op dit bericht
15  van 15 reacties op deze pagina. Pagina  1
vrouw SunChaser (Redactie Frontpage) 22-11-2007 @ 08:27 fotoboek no homepage
Dit lijkt me echt helemaal niks. Beetje Pirates of the Carrebean in de Polder met een budget van 3,5 miljoen euro. En 2.15 uur lengte? veel te lang.
@SunChaser.
Is daar je mening op gebaseerd? Denk je niet dat we dit soort Nederlandse producties als Nederlanders iets minder kritisch moeten bekijken? Simpelweg omdat deze een kleiner afzetgebied hebben dan de (grote) Amerikaanse producties?
Overigens is het zo dat de productie waarde van dit stukje film door Hollywood, vanwege de kwaliteit, op 35 miljoen dollar wordt geschat. Tenminste, zo vertelde de regisseur het in een reportage afgelopen donderdag op BNR (Business Nieuws Radio).

Ik ben zeer benieuwd naar deze film omdat:
- Het een Nederlandse productie is
- Hij, ondanks het lage budget, ontzettend goed van beeldkwaliteit en effecten schijnt te zijn.
- Er zeer positief over wordt geschreven in de pers.
userIcon
Thomas Acda
userIcon
quote:
Op donderdag 22 november 2007 @ 08:27 schreef SunChaser het volgende:
Dit lijkt me echt helemaal niks. Beetje Pirates of the Carrebean in de Polder met een budget van 3,5 miljoen euro. En 2.15 uur lengte? veel te lang.
Ken jij het verhaal...?
't Is trouwens Caribbean...

On topic: ben benieuwd of ze een beetje trouw zijn gebleven aan het verhaal... "De Scheepsjongens Van Bontekoe" is (met Kruistocht in Spijkerbroek) het beste kinderboek dat ik ken* en dan zijn veranderingen in het verhaal al gauw heiligschennis voor mij. Ik vrees met name voor Dolimah (wordt nu als een babe gepresenteerd...)

De overige types die zijn gecast voldoen (voor zover ik al kan beoordelen) wél aan het beeld dat ik er altijd van heb gehad!

het kostte wat overtuigingskracht, maar ik heb het voor elkaar gekregen dat mijn kinderen de boeken nu ook hebben gelezen en ze zijn het met me eens!
Beetje meeliften op het PotC succes, althans een poging tot. Veel karakters lijken ook teveel op die van PotC.
quote:
Op donderdag 22 november 2007 @ 08:27 schreef SunChaser het volgende:
Dit lijkt me echt helemaal niks. Beetje Pirates of the Carrebean in de Polder met een budget van 3,5 miljoen euro. En 2.15 uur lengte? veel te lang.
Ja, ik kijk ook geen films meer die langer dan 90 minuten duren en goedkoper zijn dan 150 miljoen. En als er geen happy end in zit kijk ik al helemaal niet.
userIcon
quote:
Op donderdag 22 november 2007 @ 10:41 schreef Justevo het volgende:
Beetje meeliften op het PotC succes, althans een poging tot. Veel karakters lijken ook teveel op die van PotC.
Mijn god... Die karakters zijn al ergens in de jaren 20 van de 20e eeuw ontwikkeld!
Vage reacties hier. Zo te zien heeft niemand hierboven ooit het boek gelezen, dus de reacties gaan dan ook nergens over. Het oer- en oerHollandse verhaal van deze jongens was 20 jaar geleden verplichte kost op school, dus menig 40-er zal het verhaal kunnen dromen. Prachtig dat er een film van is gemaakt! Ook nu weer (semi) verplichte kost voor wie het boek kent dus. Mooi meegenomen dat de film zo goed gewaardeerd wordt.
userIcon
Ik heb het boek gelezen, toen ik nog kleine klappernootjes had, en was aardig onder de indruk van het verhaal. En hoop dat ik net zo onder de indruk zal worden van de film.
Iemand die weet waar die 3,5 miljoen opeens vandaan komt? Min of meer weggegiiud geld lijkt me. Over de film kan ik natuurlijk niet oordelen, maar om dat geld een beetje terug te verdienen moet de film het even goed doen als Zwartboek of Alles is Liefde. En dat gaat sowieso niet gebeuren., vooral ook omdat het mij voor het buitenland totaal niet interessant lijkt.
userIcon
quote:
Op donderdag 22 november 2007 @ 10:41 schreef Justevo het volgende:
Beetje meeliften op het PotC succes, althans een poging tot. Veel karakters lijken ook teveel op die van PotC.
Als je bedoelt dat er in deze film ook een kapitein is, dan kan ik je punt begrijpen, maar voor de rest gaat het dus niet op.
quote:
Op donderdag 22 november 2007 @ 14:09 schreef JelleS het volgende:
Iemand die weet waar die 3,5 miljoen opeens vandaan komt? Min of meer weggegiiud geld lijkt me. Over de film kan ik natuurlijk niet oordelen, maar om dat geld een beetje terug te verdienen moet de film het even goed doen als Zwartboek of Alles is Liefde. En dat gaat sowieso niet gebeuren., vooral ook omdat het mij voor het buitenland totaal niet interessant lijkt.
Geld komt onder andere van het filmfonds, CoBo fonds en de KRO. De film kan het best goed doen, de eerste kameleon had ook een boxoffice van 4 miljoen. Dan nog de dvd verkopen erbij. Het is alleen een beetje jammer dat volgende week Kapitein Rob ook uitkomt, die zullen wel in elkaars vaar water gaan zitten.
vrouw senesta (Public Relations) 22-11-2007 @ 22:25 fotoboek homepage
userIcon
Ik heb het boek niet gelezen maar ik ben wel van plan één van de aankomende dagen met mijn zoontje heen te gaan
userIcon
weer een goeie film waarin niet een soapie uit de kleren gaat voor de subsidie, hulde!

Steven de Jong
userIcon
Ik heb de film al gezien in de voorvertoning in Lelystad, de vier hoofdacteurs en Steven de Jong waren er zelf ook.
Erg leuke film! Er was een gevarieerd publiek, van erg jong tot oud en iedereen heeft het naar zijn zin gehad. Leuke, meeslepende film die inderdaad boeit tot het eind.
Wat mij betreft een aanrader!!
Heb de film vorige week vrijdag gezien. Mede omdat mijn schoonvader een figuranten rol heeft.

Ik vond de film erg goed, ook aan de special effects was niks op aan te merken. Wel vond ik sommige scenes net iets te lang duren. Maar over het algemeen is dit een prima film voor jong en oud! Zo mogen er meer Nederlandse films uitkomen
15  van 15 reacties op deze pagina. Pagina  1


Lees ook:

» 08/02 Film: Shame5
» 08/02 Film: The Muppets16
» 01/02 Film: The Descendants5
» 01/02 Game: Impaq 3000 mk212


delen | eKudos nujij

Gebruikersnaam 
Wachtwoord
 
online adverteren www.m4n.nl



True ©1999-2012 FOK! INTERNET SITES  |  gratis nieuws op je site?  |  algemene voorwaarden