DVD: Van Jonge Leu en Oale Groond

DVD • Geschreven door Lars (detulp050) op 03-03-2007 @ 07:00
print 
Er is een tijd geweest dat de regionale televisiezenders in Nederland uit niet meer bestonden dan een knullig nieuwsbulletin en een reclamespotje voor Slagerij Kampstra. De zender zat bij velen weggestopt op de televisie en er was nauwelijks geld om iets fatsoenlijks uit te zenden. Die tijd is voorbij, want de regionale zenders gaan zich steeds meer professionaliseren en in sommige gebieden zijn er zelfs commerciële zenders. Die verregaande ontwikkeling van de regionale omroepen blijkt ook uit de diverse series die de zenders hebben ontwikkeld en die soms zelfs op de nationale omroepen worden herhaald. In Friesland maakten we kennis met de knorrige Beant in Baas Boppe Baas, in Drenthe werd volkszanger Jannes getrakteerd op een eigen docusoap met de originele naam Gewoon Jannes en in Twente werd nationale cabaretlegende Herman Finkers het brein achter de dramaserie Van Jonge Leu en Oale Groond. Jannes werd later uitgezonden op SBS6 en kwam in 2004 op dvd, Baas Boppe Baas werd vorig jaar op dvd vereeuwigd en Van Jonge Leu en Oale Groond komt dit najaar op de buis op Nederland 1 en is sinds kort ook op dvd uitgebracht.



Centraal in Jonge Leu en Oale Groond staat de Twentse familie Wildspieker. Vader is net overleden en de kinderen maken zich zorgen om hun moeder. Ze heeft reuma en kan amper voor zichzelf zorgen, laat staan voor de hele boerderij. 'Gelukkig' heeft de oudste dochter, Fenna, ruzie met haar man en besluit ze bij haar moeder in te trekken. Dit tot groot genoegen van de vrouw van zoon Wildspieker. Die vindt het boerenleven maar achterlijk en loopt vooral achter de luxe van de ordinaire buurtjes aan. Maar de boerderij van de Wildspiekers wordt omringd door nog veel meer bijzondere mensen. Zo is er de Amsterdamse kunstenaar Bredero aan de ene kant en de gebroeders Olde Weernink aan de andere kant. Bredero kijkt als buitenstaander vol bewondering naar de cultuur en het heersende noaberschap (burenhulp). Gerrit en Mans Olde Weernink zijn een duo zoals er zoveel van zijn op het platteland; samen de zorg voor de boerderij en niet aan de vrouw. Ze lijken misschien achterlijk, maar tonen in de serie aan dat een simpel leven niet alleen voor simpele zielen is.



Jonge Leu en Oale Groond kent als centraal thema het leven in en de tradities van de streek Twente. De prachtige natuur, de oude gebruiken en het bijzondere dialect vormen een rode draad door de serie. Elke aflevering heeft een eigen onderwerp, maar bovenal maken de karakters en hun omgeving een ontwikkeling door. Zo is er de bouw van een multifunctioneel centrum in het schitterende stukje natuur 'Het Raasboske', de geldproblemen van Alwie en de sportavonturen van Monkie. Als losse verhalen zijn de afleveringen niet allemaal even spannend, maar als modern feuilleton biedt de serie bijzonder veel. Het acteerwerk is niet altijd even sterk en de karakters zijn niet allemaal even gelukkig gecast, maar toch heeft de serie zeker zijn charme. Gelukkig is de serie Nederlands ondertiteld, want er komt nogal wat Twents voorbij.



De release op dvd is vrij netjes. De serie was al eerder exclusief verkrijgbaar via Wehkamp (een van de sponsors van de productie), en is nu ook landelijk uitgebracht. De release bestaat uit vijf disks, die in een soort boekwerk worden samengehouden. Naast de 30 (!) afleveringen bevat de release ook een aantal extraatjes. Allereerst een blik achter de schermen, waarbij het vooral interessant is om te zien hoe de acteurs hun eigen band met de regio hebben gebruikt om hun karakter invulling te geven. Daarnaast zijn er verspreid over de disks verschillende blikken achter de schermen, kun je grappige bloopers afspelen en zijn er interviews met de cast en regisseur. Voor een dergelijke productie is er bijzonder veel aandacht besteed aan de release. Dat én de mooie samenwerking van regionale cultuur en onderhoudende verhaallijnen maakt Jonge Leu en Oale Groond tot een aanrader voor de liefhebbers van de betere feuilletons.


Label: Disky Releasedatum: 7 februari 2007 Kijkwijzer:
Waardering:


Must See/Buy/Do
Aanrader
Redelijk
Tsjaa...
STAY AWAY!!!!



Lees ook:

» 09/02 DVD: Schlafkrankheit1
» 08/02 DVD: Transformers: Dark of the Moon23
» 06/02 DVD: Final Destination 522
» 05/02 DVD: Horrible Bosses10


delen | eKudos nujij

300 views / 9 reacties
Reacties op dit bericht
9  van 9 reacties op deze pagina. Pagina  1
Redelijk acteerwerk, maar leuke verhaallijnen. Blijf er zeker nooit voor thuis, maar als het erop is kijk ik het ook af.

Twee kleine minpuntjes vind ik dat de serie zich alleen afspeelt op het platteland terwijl de streek met Enschede, Hengelo en Almelo toch noemenswaardige steden heeft. Maar ja misschien is dat een stukje Twentepromotie. Het landschap is inderdaad schitterend, uitgaan leuker dan je denkt en de Tukkers zijn toch meer een eigen volkje dan gedacht wordt. Mag dus graag naar Twente komen!

Van jonge leu is de 4 sterren waard, niet meer en ook niet minder.
Dialect is niet meer van deze tijd, daarom heb ik ook niets met dit soort series. Ik versta die boeren niet eens
quote:
Op zaterdag 3 maart 2007 @ 13:29 schreef dlebrok het volgende:
Dialect is niet meer van deze tijd, daarom heb ik ook niets met dit soort series. Ik versta die boeren niet eens
Wie heeft het over boeren dan?
Wie heeft het over een dialect?

Voor jouw informatie, het Twents/Nedersaksich is 1 van 4 erkende TALEN.
userIcon
quote:
Op zaterdag 3 maart 2007 @ 13:29 schreef dlebrok het volgende:
Dialect is niet meer van deze tijd, daarom heb ik ook niets met dit soort series. Ik versta die boeren niet eens
Ik kom uit Twente en zelfs ik versta de helft niet .

Overigens vind ik het een vrij saaie serie. Ik heb een paar afleveringen van het tweede seizoen gekeken, omdat er toen een bekende van mij ging meespelen. Maar na 3 afleveringen kon het me echt niet meer boeien .
quote:
Op zaterdag 3 maart 2007 @ 15:07 schreef MaLo het volgende:

[..]

Ik kom uit Twente en zelfs ik versta de helft niet .

Overigens vind ik het een vrij saaie serie. Ik heb een paar afleveringen van het tweede seizoen gekeken, omdat er toen een bekende van mij ging meespelen. Maar na 3 afleveringen kon het me echt niet meer boeien .
Haha, ik kan het prachtig volgen, zonder de ondertiteling, hoewel er soms wel heel erg plat gesproken wordt en woorden worden gebruikt die niet uit de regio zijn waar ik woon. Seizoen twee is helaas stukken minder dan seizoen één, en ik volg het niet meer.
quote:
Op zaterdag 3 maart 2007 @ 15:53 schreef memrtn het volgende:

[..]

Haha, ik kan het prachtig volgen, zonder de ondertiteling, hoewel er soms wel heel erg plat gesproken wordt en woorden worden gebruikt die niet uit de regio zijn waar ik woon.
Ik ken de serie niet maar ik heb op de website van de serie een stukje over de audities bekeken waarin ze ook Twents praten. Het klinkt mij redelijk verstaanbaar in de oren. Ik kom zelf oorspronkelijk uit de buurt van Zwolle. Het dialect daar is wel anders dan Twents maar lijkt er genoeg op om de acteurs goed te kunnen verstaan.
userIcon
De eerste seizoen was goed en vol drama..ect.. en in de 2de seizoen is het wat rustige omdat het achter elkaar iets teveel wordt lijkt me. Dus ik hoop in het 3de seizoen meer spanning.

Het Twents is goed te verstaan. Zitten alleen soms wat woorden bij die ik niet ken of die bijna niet meer gebruikt worden in deze tijd.

Tis een mooie soap over het platteland, geloof, twentse cultuur & gebruik . Ik ben alleen niet iemand die aan tijd gebonden is dus ik koop de dvd of ik kijk wel na de herhalingen wanneer ik tijd heb. Momenteel vindt ik de soap 3 sterren waard.
userIcon
Die tweede foto, dat was een leuk stukje trouwens. Finkers: "Fenna, je hebt de stront er mooi bij liggen". Ken geen Twents dus iemand die het nog in het Twents weet te citeren...
userIcon
quote:
Op zaterdag 3 maart 2007 @ 13:29 schreef dlebrok het volgende:
Dialect is niet meer van deze tijd, daarom heb ik ook niets met dit soort series. Ik versta die boeren niet eens
En die Amsterdamse K*T rappers versta je wel???
9  van 9 reacties op deze pagina. Pagina  1


Lees ook:

» 09/02 DVD: Schlafkrankheit1
» 08/02 DVD: Transformers: Dark of the Moon23
» 06/02 DVD: Final Destination 522
» 05/02 DVD: Horrible Bosses10


delen | eKudos nujij

Gebruikersnaam 
Wachtwoord
 
online adverteren www.m4n.nl



True ©1999-2012 FOK! INTERNET SITES  |  gratis nieuws op je site?  |  algemene voorwaarden