Ophef over boek van het FOK!forum

Digital & Games • Geschreven door ANP op 07-03-2007 @ 17:28
print 

Icoon SitenewsHet ANP heeft de ophef over het boek van het FOK!forum opgepikt. Over de affaire schrijft het ANP:

Op het internet is commotie ontstaan over een 'blook', een weblog in boekvorm, bestaande uit schrijfsels op het populaire jongerenforum fok.nl. In 2005 startte ene Nadine een - al snel populaire - 'thread' op dit forum over haar spannende liefdesleven. Onverwacht is daarvan nu een boek verschenen.

Achter Nadine blijkt een Nederlandse schrijfster schuil te gaan. Op het FOK!forum zeggen veel bezoekers van de thread zich genomen te voelen omdat hun bijdragen nu in boekvorm verschijnen, zij het dan onder hun forumnaam. Ze vragen zich af hoe dat met copyright zit. Ook zijn er bij die zich bedrogen voelen omdat het de schrijfster, Karin Overmars, al meteen al zou zijn gegaan om de uiteindelijke publicatie van een boek.

Dat laatste ontkent Oscar van Gelderen, de uitgever. ''Tot het laatst wisten we niet wie er achter zat. We vonden het wel een spannend verhaal over het dubbelleven van een kindermeisje, met een minnaar en een eigen familie.'' Op het FOK!forum roepen bezoekers op de uitgeverij aan te klagen, wegens schending van copyright.

Van Gelderen ziet eventuele claims graag tegemoet. ''Dit boek sluit mooi aan bij het karakter van internet. Wat wil je, als je je commentaar op een openbaar forum zet.''. Eigenaar Danny Roodbol van FOK! heeft het boek inmiddels gezien en ziet van juridische stappen af. ''De thread is deels herschreven, deels verzonnen en bewerkt. In eerste instantie was ik wel kwaad. De hele thread is in feite eigendom van FOK!, denk ik.''

Het is voor zover Roodbol bekend de eerste keer in Nederland dat een verhaallijn op een forum in boekvorm verschijnt. Hij blijft het onfatsoenlijk vinden dat de hele discussie is gebruikt voor een roman, zonder dat de FOK!-bezoekers en de eigenaar daarvan wisten. ''Maar we benadrukken altijd al dat alles wat iemand ooit op internet zet, altijd te vinden en dus te misbruiken is.''

Zie ook: Schrijver 'FOK!-boek' is Karin Overmars


Bron: ANP


Lees ook:

» 24/05 'Topoverleg Apple en Samsung levert niets op'8
» 23/05 Tele2 in beroep tegen uitspraak Pirate Bay20
» 23/05 BREIN klaagt Pirate Bay-uploader aan94
» 21/05 Storing treft DigiD12


delen | eKudos nujij

21103 views / 94 reacties
Reacties op dit bericht
50  van 94 reacties op deze pagina. Pagina  1 2
ik zou de helft van fokboek afscheuren want daar staat veel racisme, doodverwensingen etc etc, allemaal geweld of zo.
userIcon
Blijft een interessant gegeven, anderen je boek voor je laten schrijven
userIcon
quote:
Op het FOK!-forum zeggen veel bezoekers van de thread zich genomen te voelen
Dat is voor veel FOK!kers toch een langverwacht en welkom gevoel.
userIcon
Om eerlijk te zijn overdrijven de Fok!kers wel een beetje,
kijk als je nou een prive bericht schreef met persoongegevens ofzo dan kan ik het me voorstellen, maar dit is zoals die oscar al zei op een forum gezet waar iedereen bij kan,
dus wat maakt het uit of iedereen die het boek wilt lezen het in het boek leest of op internet
userIcon
Hallo beste mensen. Hier volgt een waargebeurd verhaal over een man op zoek naar grote rijkdom. Ik zou het leuk vinden om reacties te horen...
userIcon
Ik vind het wel origineel!!

En toen ik las dat Danny mogelijk stappen gaat ondernemen vond ik dat wel triest eigenlijk! Gelukkig ziet hij iig in dat het absoluut geen kwaad kan. Lijkt wel alsof iedereen een graantje mee wil pikken van "Nadine"..
userIcon
quote:
Ook zijn er bij die zich bedrogen voelen omdat het de schrijfster, Karin Overmars, al meteen al zou zijn gegaan om de uiteindelijke publicatie van een boek.

Dat laatste ontkent Oscar van Gelderen, de uitgever. ''Tot het laatst wisten we niet wie er achter zat. We vonden het wel een spannend verhaal over het dubbelleven van een kindermeisje, met een minnaar en een eigen familie.''
Ik zie hem nergens dat gegeven ontkennen. Het kan Karin Overmars nu nog steeds zijn gegaan om de uiteindelijke publicatie (bij welke uitgeverij dan ook)?
Terecht dat dhr. Roobol afziet van stappen, hij vreet immers ook prima van jullie "vrijwillige bijdrages".
userIcon
ik vind t wel een goeie actie van die Nadine! Iedereen die zit te mekkeren over dat ze zich bij de neus genomen voelen zijn jaloers dat hun niet op dit briljante idee zijn gekomen
quote:
De hele thread is in feite eigendom van FOK!, denk ik.
Dat zou ik toch bizar vinden. Als er al iemand copyright heeft op uitspraken op het forum, dan zouden het toch wel de mensen die ze zelf gedaan hebben.
quote:
Op woensdag 7 maart 2007 @ 17:32 schreef Syd het volgende:
maar dit is zoals die oscar al zei op een forum gezet waar iedereen bij kan,
Dat maakt -niets- uit voor copyright.
quote:
Op woensdag 7 maart 2007 @ 17:35 schreef Murazor4096 het volgende:

[..]

Dat zou ik toch bizar vinden. Als er al iemand copyright heeft op uitspraken op het forum, dan zouden het toch wel de mensen die ze zelf gedaan hebben.
Niet als in de voorwaarden van Fok! staat dat je deze overdraagt...
userIcon
Toch grappig dat ze het hebben over het "jongerenforum Fok.nl". Ten eerste is het forum maar een onderdeel van FOK!, ten tweede is het allang geen écht jongerenforum meer.
userIcon
tsjah,.. had je kunnen verwachten dat Danny niks doet,.. geen ruggegraat
userIcon
quote:
Op woensdag 7 maart 2007 @ 17:35 schreef frutser het volgende:

[..]

Dat maakt -niets- uit voor copyright.
ja maar gaat nu ff niet over copyright maar over Fok!kers die zicht genaaid voelen omdat hun naam `username` in een boek komt.

Dus wat maakt het nou uit of degene die het boekt wilt lezen of die de namen nou op internet ziet of in het boek leest.
userIcon
quote:
Op woensdag 7 maart 2007 @ 17:33 schreef Sport_Life het volgende:
Lijkt wel alsof iedereen een graantje mee wil pikken van "Nadine"..
"Nadine" wilt juist geld verdienen aan nietsvermoedende members .
Niet zo zeuren, maar het zou wel netjes zijn als een klein gedeelte van de opbrengst gesponsord word aan FOK!
userIcon
quote:
Op woensdag 7 maart 2007 @ 17:33 schreef Sport_Life het volgende:
Ik vind het wel origineel!!

En toen ik las dat Danny mogelijk stappen gaat ondernemen vond ik dat wel triest eigenlijk! Gelukkig ziet hij iig in dat het absoluut geen kwaad kan. Lijkt wel alsof iedereen een graantje mee wil pikken van "Nadine"..
'Nadine' probeert imo een graantje mee te pikken van Fok!
userIcon
quote:
Op woensdag 7 maart 2007 @ 17:38 schreef vamos1 het volgende:

[..]

'Nadine' probeert imo een graantje mee te pikken van Fok!
GMTA .
Lekker boeiend of dat boek nou van fok afkomt gezeik.
userIcon
quote:
Op woensdag 7 maart 2007 @ 17:39 schreef dWc_RuffRyder het volgende:

[..]

GMTA .
quote:
Op woensdag 7 maart 2007 @ 17:36 schreef frutser het volgende:

[..]

Niet als in de voorwaarden van Fok! staat dat je deze overdraagt...
Misschien, maar de voorwaarden van fok hoeven nog niet rechtsgeldig te zijn. Ik kan me goed voorstellen dat zoiets voor een rechter geen stand houdt.
userIcon
Stelletje jaloerse huilies die userts, doet zeker auw dat ze erin getrapt zijn! Vind het wel een mooie stunt!
userIcon
Boek van Fok forum? Nadine? Karin Overmars?

Alle drie nog nooit van gehoord


(edit - ik moet eens leren typen)
userIcon
quote:
Achter Nadine blijkt een Nederlandse schrijfster schuil te gaan. Op het FOK!-forum zeggen veel bezoekers van de thread zich genomen te voelen omdat hun bijdragen nu in boekvorm verschijnen, zij het dan onder hun forumnaam. Ze vragen zich af hoe dat met copyright zit. Ook zijn er bij die zich bedrogen voelen omdat het de schrijfster, Karin Overmars, al meteen al zou zijn gegaan om de uiteindelijke publicatie van een boek.
Is er inmiddels uberhaupt 1 persoon gevonden die in het boek gequote is, en zich nu gebruikt voeld??
Ik ben er nog geen tegen gekomen...
Naar mijn weten rust het halve boek dus op auteursrechtelijke informatie.

Dat houdt in dat ze dus inbreuk maakt op het auteursrecht van de poster van zijn tekst. Hier heeft FOK! dan ook geen copyright op aangezien je niet op iemands auteursrecht copyright kan leggen mits overeengekomen.

Kortom, iedereen die heeft gepost en informatie van hem/haar terug vindt in haar boek kun een claim indienen omdat die tekst van haar is.

Maar ja, het is een open forum, iedereen jat van elkaar, of er nou auteursrecht op zit of niet. En nu gaan we een stapje verder en kun je dalijk het FOK! forum ook in de boekhandel vinden
userIcon
Is dat topic nu overbelast of gewoon weg gehaald ¿
userIcon
quote:
Op woensdag 7 maart 2007 @ 17:35 schreef frutser het volgende:

[..]

Dat maakt -niets- uit voor copyright.
Inderdaad.
quote:
Op woensdag 7 maart 2007 @ 17:36 schreef frutser het volgende:

[..]

Niet als in de voorwaarden van Fok! staat dat je deze overdraagt...
Volgens mij kan Fok! dat wel stellen in de voorwaarden, maar is het daarmee nog niet zonder meer rechtsgeldig.

Ook al is het onder een username, dan nog kan ik mij voorstellen dat mensen het vervelend vinden dat hun reactie zomaar gebruikt wordt.
userIcon
quote:
Ze vragen zich af hoe dat met copyright zit.
Op alle tekst die je op een openbaar forum plaatst, zit geen copyright

Aan de andere kant kan Fok! zich ook niet beroepen op copyright, aangezien de teksten niet geschreven zijn door Fok maar door de mensen die reageerden.

Natuurlijk kan de schrijfster zich ook niet op copyright beroepen wanneer men nu grote delen van haar boek gaat kopieren, aangezien zij die delen van Fok heeft gehaald en die dus niet zelf geschreven heeft. :p
Is trouwens in Japan ook al gedaan. "Densha Otoko"

Was ook begonnen op een forum, toen een boek en zelfs een film van uitgebracht. maar goed
userIcon
quote:
''De thread is deels herschreven, deels verzonnen en bewerkt. In eerste instantie was ik wel kwaad. De hele thread is in feite eigendom van FOK!, denk ik.''
Vooral die laatste twee woorden geven de heerlijke fuzzyness van het internet weer.
Volgens mij kun je als persoon wel een verbod op bepaalde passages in het boek maken als jij geen toesteming hebt gegeven voor publicatie, zelfs als de tekst uit een openbare bron komt.
userIcon
Mocht er wat aan het boek cerdiend worden, dan hebben de posters in de diverse topics eigenlijk ook wel recht op een deel van de royalties.
userIcon
En dan nog een derde opmerking:

Als je dat mens echt wil pijn doen, dan plaats je dit soort gratis reclame voor haar boek niet op je website

Negeren is altijd de beste manier om een commercieel product te vernietigen.
userIcon
quote:
''De thread is deels herschreven, deels verzonnen en bewerkt. In eerste instantie was ik wel kwaad. De hele thread is in feite eigendom van FOK!, denk ik.''
IMO is dat laatste onzin: auteursrecht blijft in Nederland bij de posters zelf liggen. Fok! zou enkel stappen kunnen ondernemen voor het gebruik van naam, logo's en (evt.) layout.

De users zelf zijn de enigen die stappen zouden kunnen nemen. Persoonlijk vind ik het niet zo netjes dat er zomaar voor geldelijk gewin (neem ik aan) een soort plagiaat wordt gepleegd... maargoed...

Indien er erg veel is gewijzigd maakt juridisch gezien niemand een kans, lijkt me duidelijk. Een rechtszaak zou overigens alleen maar meer publiciteit geven aan het boek terwijl je 80% kans hebt dat je verliest...
quote:
...al snel populaire - 'thread' op dit forum over haar spannende liefdesleven.
quote:
Op het FOK!-forum zeggen veel bezoekers van de thread zich genomen te voelen


Ongelukkige woordkeuze of enorme orgie
userIcon
hmmzz, ik had een X aantal % van de opbrengst geeist!

Leuk voor fok, voor goede sysadmins en serverbeheerders (No offence voor de lui die het nu doen!!!!) maar dan kan er iemand misschien eens gewoon fatsoenlijk naar kijken en niet na kantoortijd enzo en in je vrije tijd


maargoed, das mijn mening.....
userIcon
quote:
Op woensdag 7 maart 2007 @ 17:47 schreef funnykat het volgende:

[..]

Op alle tekst die je op een openbaar forum plaatst, zit geen copyright

Aan de andere kant kan Fok! zich ook niet beroepen op copyright, aangezien de teksten niet geschreven zijn door Fok maar door de mensen die reageerden.

Natuurlijk kan de schrijfster zich ook niet op copyright beroepen wanneer men nu grote delen van haar boek gaat kopieren, aangezien zij die delen van Fok heeft gehaald en die dus niet zelf geschreven heeft. :p
Kan mij geen bibs schelen of ze gebruik maken van reacties op openbare forums.©
quote:
Op woensdag 7 maart 2007 @ 17:47 schreef funnykat het volgende:

[..]

Natuurlijk kan de schrijfster zich ook niet op copyright beroepen wanneer men nu grote delen van haar boek gaat kopieren, aangezien zij die delen van Fok heeft gehaald en die dus niet zelf geschreven heeft. :p
Eerder plagiaat op het moment dat de bron vermelding niet op orde is.

Qua copyright weet ik niet zeker hoe het zit, aangezien het in principe geen auteursrechtelijk beschermdmateriaal is wat je op internet post, maar aan de andere kant is het juist door het in een boek te plaatsen wel weer beschermd
userIcon
Wat een ranzige actie zeg... hoop dat zij diep in haar poepert genomen wordt door een kudde olifanten
quote:
Op woensdag 7 maart 2007 @ 17:32 schreef Syd het volgende:
Om eerlijk te zijn overdrijven de Fok!kers wel een beetje,
kijk als je nou een prive bericht schreef met persoongegevens ofzo dan kan ik het me voorstellen, maar dit is zoals die oscar al zei op een forum gezet waar iedereen bij kan,
dus wat maakt het uit of iedereen die het boek wilt lezen het in het boek leest of op internet
Het maakt ook weinig uit, het is alleen zo flauw en makkelijk om op deze manier een boek te "schrijven". En daarnaast is het natuurlijk erg oneerlijk dat je doet alsof, mensen leven met je mee, dat maanden volhouden, en dat dit dan het resultaat is. Ik kan me voorstellen dat de posters zich genoemen voelen door dit.
Ik las het topic zelf ook, nooit gereageerd. Maar het blijft oneerlijk, en dat knaagt denk ik bij een hoop van de posters. (als zij dat topic eerder hadden uitgegeven hadden zij nl de credits ervoor gehad)
Je bent trouwens ook wel dom ook als je dat boek koopt, kun je veel goedkoper gewoon de thread gaan lezen natuurlijk, staat hetzelfde in maar dan zonder censuur.
userIcon
quote:
Op woensdag 7 maart 2007 @ 17:47 schreef Elefes het volgende:

[..]

Inderdaad.
[..]

Volgens mij kan Fok! dat wel stellen in de voorwaarden, maar is het daarmee nog niet zonder meer rechtsgeldig.
Owwww jawel. "Ik ga akkoord met de voorwaarden" *klik* Bindend als de nete.
userIcon
quote:
Op woensdag 7 maart 2007 @ 18:02 schreef sigma4 het volgende:

[..]

Eerder plagiaat op het moment dat de bron vermelding niet op orde is.

Qua copyright weet ik niet zeker hoe het zit, aangezien het in principe geen auteursrechtelijk beschermdmateriaal is wat je op internet post, maar aan de andere kant is het juist door het in een boek te plaatsen wel weer beschermd
Maar dan zeg je toch gewoon dat je niet het boek maar de thread op Fok gekopieerd hebt.
En dat mag wel gewoon
userIcon
quote:
Op woensdag 7 maart 2007 @ 18:07 schreef Robhimself.2 het volgende:

[..]

Owwww jawel. "Ik ga akkoord met de voorwaarden" *klik* Bindend als de nete.
Je kan niet zomaar voorwaarden opleggen die niet bij de wet geldig zijn. Dus het is niet zomaar dat je een AV kan opmaken (geldt ook voor winkeliers) en dit zo opstelt dat dit buiten de grenzen van de wet valt.

Er zijn wel veel mensen die denken dat het zo werkt en ze proberen het ook, maar tijdens een rechtzaak ga je dan hard op je bek.
userIcon
quote:
Op woensdag 7 maart 2007 @ 18:00 schreef SpiekerJozef het volgende:

[..]

Kan mij geen bibs schelen of ze gebruik maken van reacties op openbare forums.©
Als 't je niks kan schelen, dan heb je er dus ook geen problemen mee als mensen dat gebruiken voor commercieel gewin
Probleem opgelost dan toch? :p
De mevrouw op Radio 1 had het over een Blog, uitgesproken als Bloeg of Blook
quote:
Op woensdag 7 maart 2007 @ 18:07 schreef Robhimself.2 het volgende:

[..]

Owwww jawel. "Ik ga akkoord met de voorwaarden" *klik* Bindend als de nete.
Nope ... niet bindend. Auteursrechten zijn niet overdraagbaar.
userIcon
quote:
Op woensdag 7 maart 2007 @ 18:13 schreef funnykat het volgende:

[..]

Als 't je niks kan schelen, dan heb je er dus ook geen problemen mee als mensen dat gebruiken voor commercieel gewin
Probleem opgelost dan toch? :p
Jij negeert mijn copyright teken toch ook en als ik daar al van wakker moet liggen... 'k heb wel andere hobbies! ©
50  van 94 reacties op deze pagina. Pagina  1 2


Lees ook:

» 24/05 'Topoverleg Apple en Samsung levert niets op'8
» 23/05 Tele2 in beroep tegen uitspraak Pirate Bay20
» 23/05 BREIN klaagt Pirate Bay-uploader aan94
» 21/05 Storing treft DigiD12


delen | eKudos nujij

Gebruikersnaam 
Wachtwoord
 
online adverteren www.m4n.nl
Video's



True ©1999-2012 FOK! INTERNET SITES  |  gratis nieuws op je site?  |  algemene voorwaarden