Deutschland Deutschland

Geschreven door Bert (superworm) op 17-10-2011 @ 00:00
print 

Op mijn werk, bij familie en in vriendenkring wordt mij voortdurend gevraagd: Bert, waarom dweep jij zo met Duitsland, terwijl je Engels studeert? Inderdaad heb ik ronduit spijt van mijn beslissing in de vierde klas, om Duits niet als “Duits2”-eindexamenvak te hebben gekozen. Ik had alleen Duits1, puur leestoetsen, en die waren belachelijk simpel. Mijn Duits is sindsdien verbeterd waar Frans tot diepe dieptes wegzakt door de jaren heen, en inderdaad komt dat vooral doordat ik constant Duitse films, muziek en historie bestudeer. Toch blijft het steinkolisch, en heb ik inmiddels een deel van de benodigde boeken aangeschaft (w'boek, grammatica) om voor eens en voor altijd met het steenkolenspook abzurechnen. En volgens mij is dat een Niederlandizismus.

Ongetwijfeld roept de gemiddelde wereldburger bij het woord “Duitsland” als eerste “Hitler”. Daarna pas noemt men de alpenweides en het Oktoberfest. Vanzelfsprekend is het op z'n zachtst gezegd onhandig geweest om in 1933, op het diepste dieptepunt van de Dertiger Depressie, te kiezen voor een leider die de toenmalige allochtonen de schuld gaf van een heleboel, het buitenland van de rest en eenheid, trots en nationalisme predikte aan een land dat door de ganse wereld was verketterd voor een oorlog die begon bij de moord op een Oostenrijks-Hongaarse prins. Dat Duitsland WO1 in werd getrokken door een vooraf gesloten pact met Oostenrijk, maakte achteraf niks uit. Zíj kregen de schuld en zagen hun eeuwenoude rijk met ruim tien procent ingekrompen door het verdrag van Versailles van 1919.

Plus natuurlijk nog de belachelijk hoge bedragen in schuldbetalingen, die pas in déze eeuw volledig werden afgelost; en niet in gewone marken (die je vier jaar na Versailles met kruiwagens vol naar de bakker moest brengen voor 1 enkel brood), maar in goudmarken – 29 gram goud per mark precies, hetgeen cumuleert tot hedendaagse bedragen van richting de 1 triljoen euro. Daar moet men bij bedenken dat het huidige Duitse inkomen per inwoner één van de hoogste van de wereld is, maar dat ditzelfde inkomen in 1919 een factor 50 of meer lager lag. Het bedrag was in de ogen van de Duitsers niet minder groot dan de staatsschuld van de VS, een onbetaalbare nachtmerrie. Terwijl ook zíj hadden geleden: lees dé WO1-klassieker, Remarque's “Vom Westen Nichts Neues”, er maar op na. Ook Duitsland kende een tot dertig jaar later ongekend aantal weduwes, ontredderde moeders en vaderloze kinderkes. Maar hún keizer trad af, zíj hadden de handtekening gezet, en zíj kregen de zwartepiet toegedeeld.

Deutschland Deutschland, bleiche Mutter
Du stehst so kalt im Neonlicht
Deutschland, Deutschland, toter Vater
Du bist nicht da, mann sieht Dich nicht

Was hetzelfde met Nederland gebeurd in de hypothetische veronderstelling dat het toppunt onzer Gouden Eeuw niet rond 1640-1670 maar rond 1910-1940 plaatsvond, dan waren wij achteraf even pissig geweest als de Duitsers. Van (mislukte) communistische tot fascistische staatsgrepen en revoluties tot de al genoemde hyperinflatie, morrelde het politieke klimaat van de voor het eerst óóit democratische 'Weimar-Republiek' ongekend in de vijftien jaar voor Adolf zijn opponenten uitschakelde middels een hendige Reichstagbrand en het in máánden tijd opsluiten en vervolgen van alle overtuigde niet-nationaalsocialistische BD'ers van toen, geheel in lijn met Machiavelli die stelt dat een 'Wicked Prince' al zijn politieke tegenstanders het best direct in het begin in één klap uit de weg ruimt, zodat het volk (hopelijk) die daden langzaam vergeet en zich richt op de toekomst.

Natuurlijk leden de Duitsers in de twaalf jaar die volgden niet minder erg dan de Sovjets, die op een bevolking van 130 miljoen na '45 die 3 na de 1 konden omcijferen in '0', maar lijden deden ze zeker meer dan Nederland, GB, België en Frankrijk, om niet over Amerika te beginnen. Hitler heeft met dat persoonlijke leed niets te maken, leed dat door het triomferende Westen onder een vernis van haat en wrok werd genegeerd. En hoewel opnieuw geen enkele wandaad van de SS, SA, Nazi-partijtop en al de andere organisaties kan of mag worden gebagatelliseerd, toch haalde de ergste oorlog ooit zeker niet alleen bij Duitsers het ergste in hun naar boven: zo stelde Churchill herhaaldelijk het gebruik van gifgas op de Duitse bevolking voor, puur om ze “te demoraliseren en tegen hun Führer te keren”.

Rotterdam was en is vanzelfsprekend nog steeds een historische schánde, Warschau een zes jaar durende levende nachtmerrie, maar evenzo zijn Dresden, Berlijn, München, Hamburg en vrijwel alle andere grote Duitse steden, vakkundig van de kaart geveegd. Het is zó erg, dat de paar handenvol nauwelijks of deels verwoeste, vaak sinds de vroege Middeleeuwen bestaande historische steden, zich in de decennia sinds WO2 ontwikkelden tot toeristische trekpleisters, als toonbeelden van hoe Duitsland er ooit overal uitgezien moet hebben. Hier struikel je van Middelburg tot Amersfoort over zo belachelijk veel Middeleeuwse bouwkunst, dat je door de kathedralen en poorten de muur niet meer ziet; daar is wat níet totaal vernietigd is, een soort levend Archeon.

Unsere Blumen sind Eiskristallen
Unsere Liebe ist aus Beton
Wir zeigen die Gefühle nicht
Das graue Band der Sympathie

Monitore sind stumpf wie Staub
Puppenkörper schön wie der Tod
Tote Schönheit, ausgebrannt
Eingesperrt in Edelstahl

Meestentijds opnieuw opgebouwd, de monumenten gerestaureerd en de straten nieuw-gotisch opgetrokken volgens het oude stadsplan – wat dat betreft doen ze het meestal beter dan wij in Rotterdam, die eenzelfde, volledig en met trots door een Nederlander ontworpen 'opnieuw opbouwen, in hoewel vernieuwde stijl, toch herkenbaar oud-Rotterdams'-plan in 1943 wegsmeten ten gunste van een goedkoper, betonnen 'Nieuwe, Duizend Jaar Moderne Stijl', dezelfde geest van betongrijze verminking die ook in de sixties en seventies bijvoorbeeld in Utrecht onherroepelijke schade aan het eeuwenoude stadscentrum zou toebrengen.

Na WO2 werd Duitsland opnieuw gruwelijk gestraft voor haar wandaden. Vele opnieuw al eeuwenoude Duitse gebieden en steden, waaronder Koningsbergen, Danzig en Stettin, werden met goedkeuring van de VS en GB door Stalin 'ontvolkt' van welke Duitser ook, meestal met geweld. De gebieden (tot de Baltische staten, heel noordwest-Polen, een deel van Frankrijk en Tsjechië, ga zo maar door) boden plaats aan 20 miljoen van de in totaal 100 miljoen Duitsers. De Sovjets hadden afgesproken dat ze zo veel mogelijk naar West-Duitsland zouden verhuizen, omdat de Russen geen zin hadden in het onderdrukken van nóg meer Duitsers. Er vielen, door kruisigingen, verkrachtingen, verbrandingen, moordpartijen en andere gezelligheden ná 5-5-45 naar schatting 3 tot 5 miljoen doden bij die gedwongen verhuizingen, bijna evenveel als joden in de Holocaust. Maar nooit besproken. Je hóórt haast de 1945+'er denken; “en verdíend!”

En verdiend – maar zélfs als je Hitler zou hebben gestemd de laatste keer dat je dat democratisch kon tot veertien jaar later, laat staan ruim de helft van de Duitsers die die keuze op Adolf bewust niet maakten, ben je dan direct verantwoordelijk te houden voor de gaskamers en de razzia's? Is jouw eventuele, in moderne tijden nog steeds herkenbare 'stem uit onvrede' dan niet een reden tot een totaal onterecht doodsvonnis voor je land, cultuur en inwoners? Terwijl Berlijn lustig met vliegtuigen bevoorraad werd, Drees Truman op visite had, de Marshallhulp begon binnen te stromen en Nederland nog steeds op de bon, maar in vrijheid leefde, speelde er zich in Oost-Europa een op Duitstaligen gerichte massaslachting af, inclusief diezelfde dodenmarsen die we al kennen van andere verhalen, die haar weerga later niet meer heeft gekend in Europa. En werd, op bevel van de geallieerde bevelhebbers, effectief de staat Pruisen vernietigd.

Pruisen, opnieuw een al eeuwenoude verzameling van verschillende koninkrijken, vorstendommen en stadstaten met een eigen cultuur, bouwstijl, taal(accent) en identiteit, werd gezien als té groot (op een paar gebiedjes na héél Noord-Duitsland, van Luxemburg tot Litouwen), té militaristisch, een trots gevaar dat, indien niet volledig ontmanteld, Duitsers weleens opnieuw nationalisme in zou kunnen boezemen. Dus werd Oost-Pruisen met Koningsbergen aan de Russen gegeven om, nu nog als Kaliningrad, hun enige het hele jaar ijsvrije zeehaven te worden. Alles ten oosten van de Oder-Neissegrens ging naar Polen, hetgeen Midden-Pruisen effectief in tweeën sneed en opnieuw een groot deel van de Duitse noordkust deed opgaan in niets. Verder werden alle delen van Pruisen die niet op de één of andere manier weggegeven konden worden, hernaamd en ook nog eens opgesplitst in Oost- en West-Duitsland. Die keuze was ook weer logisch: Noord-Zuid-deling had Pruisen, Saksen én Beieren intact gelaten.

Auferstanden aus Ruinen
Und der Zukunft zugewandt
Lass uns dir zum Guten dienen
Deutschland, einig Vaterland

Een generatie dood, een land ontredderd, een eeuwenoude natiestaat vernietigd, het volk beschaamd, veroordeeld, gehaat en geminacht, nog jaren na '45 beestachtig behandeld en nog decennia in het buitenland constant herinnerd aan het verleden waar ze waarschijnlijk niets mee te maken hebben gehad (gezien die minderheid die überhaupt stemde op A.H.). Uit onderzoek blijkt dat de bejaarden die de oorlog bewust meegemaakt hebben, Duitsland het inmiddels niet meer aanrekenen. De jongere generatie echter blijft de meest Duitshatende jeugd van Europa, juist in een land dat qua cultuur, religie en taal, als een ware eeneiige tweeling, een broertje van de oosterburen is. Ook niet gek met geschiedenisonderwijs dat jeugd wél met gemak tig namen uit de NSDAP-top kunnen noemen, maar niet weten wie Frederik en Karel de Grote waren. Weinigen in mijn omgeving snappen mijn liefde voor de taal, voor de cultuur, de geschiedenis en al die groten van Luther tot Goethe die het land voortbracht. Frans, ja okee, Spaans en Italiaans if that's your thing, maar Dúits?

Ook Duitsers zelf hebben nog heel lang moeite gehad met het verwerken van het enorme schuldcomplex en de gevolgen van WO2 voor hun land en cultuur. Het aan de ene kant opnieuw doormoeten mét diezelfde nazi(sympathisanten) als voorheen, maar tegelijkertijd wereldwijd met de langste neus ooit aangekeken worden voor de wandaden van diezelfde minderheid. De ná de Tweede Wereldoorlog geboren generatie begon zich zelfs expres tegen alle bindingen met 'de oude cultuur' te verzetten, van films tot schilderkunst en muziek. Duitse punk en postpunk floreerde in de 1970's, vaak met bijzonder nihilistische teksten. Wir bauen eine Stadt. Rot-gelb-grün. Eisbär. Radioaktivität. Autobahn. In hetzelfde decennium vonden Kraftwerk, Neu!, en een heleboel andere bands min of meer tegelijkertijd wat nu elektro of minimal zou heten uit – volledig met synthesizers gemaakt, nu ook instrumentaal compleet losgesneden van het verleden.

Laßt uns pflügen, laßt uns bauen,
lernt und schafft wie nie zuvor,
und der eignen Kraft vertrauend
steigt ein frei Geschlecht empor.

Liefhebbers zouden Der Plan, Einstürzende Neubauten, Palais Schaumberg, Trio en een boel anderen kunnen YouTuben. Het minimalisme in muziek en tekst zette zich voort in de eighties met de Neue Deutsche Welle, het antwoord op New Wave, waarvan Nena het meest bekende product is. Pas na 99 keer luisteren kwam ik erachter (door voor het eerst echt op de tekst te letten) dat haar grootste hit kritiek levert op een kernoorlog, die uit niets meer dan het verwarren van 99 luchtballonnen voor ufo's ontstond. Zoals Gavrilio Princip in 1914 de trekker overhaalde die een eeuw lang Duitsland in de schaduw zou zetten.

Zelfs de hereniging van Duitsland, net twee decennia geleden, moest nog door de Geallieerden-Van-Toen goedgekeurd worden. Actief werd in de internationale politiek de vraag gesteld of Duitsland niet opnieuw te sterk zou worden. Twee generaties later, en nóg waren Duitsers de gezamenlijke boeman. Terwijl je zou kunnen stellen dat Duitsland nou net het enige land in Europa is dat blijkt écht iets van de oorlog te hebben geleerd, waar de bevolking daadwerkelijk waakzaam is om niet opnieuw in racisme, tweedeling en/of blind nationalisme te vervallen.

Nu we echter de punctualiteit en ordelijkheid waar we ze al decennia om verwerpen en veroordelen, nodig hebben om de problemen met de euro op te lossen, zijn “die brave, nooit uit de band springende Duitsers” opeens onze helden en redders en mogen ze, nu financieel, opnieuw de last van een continent op hun schouders dragen. Nu mogen ze de kastanjes uit het vuur halen. Nú zijn we van Duitsland afhankelijk om interne politieke en monetaire vrede te bewaren. Wonderlijke ironie.


Laßt das Licht des Friedens scheinen,
daß nie keine Mutter mehr
ihren Sohn beweint,
ihren Sohn beweint



Der Plan - Deutschland, Bleiche Mutter ('Die Verschwörung, 2004)

columistencab.png




Lees ook:

» 21/05 Mohammed & De Moskeeplassers30
» 07/05 Duitsers zijn Untermenschen29
» 30/04 Wiens dood herdenken we?27
» 14/04 100.000+ doden; held of schurk?18


delen | eKudos nujij

2505 views / 30 reacties
Reacties op dit bericht
30  van 30 reacties op deze pagina. Pagina  1
userIcon
Fantastisch geschreven
Geweldig stuk tekst, Shön !
userIcon
Ik woon sinds januari in Duitsland en zat vol met alle vooroordelen die Nederlands delen als laatste anti-Duits bolwerk in Europa. De schok was dan ook enorm om uit te vinden dat "De Duitser" een prettige persoonlijkheid heeft. Vriendelijk, netjes, beschaafd en oprecht. Daar kan "De Nederlander" nog een hoop van leren.
Ik was niet van plan hier ooit iets te posten maar heb speciaal hiervoor toch een account aangemaakt. Een erg goed stuk Bert. Ik ben zelf ook 'fan' van het huidige Duitsland, van de natuur, cultuur, de mensen, de steden en alles wat daar tussen in zit. Qua (recente) historie heb ik me er nooit zo sterk in verdiept als jij dus het was meteen een leerzaam stukje maar ik ben het eens met je gedachtengang. Ik vind het ook naïef van mensen om te denken dat zij zelf (als ze in de situatie van Duitsland in 1930 zaten) heel anders geacteerd zouden hebben.

Nogmaals, een prima stuk en een goed onderwerp!
Na het grootste deel van mijn jeugd als kind van de bezettende macht in Noord-Duitsland geleefd te hebben, ben ik het roerend met Bert eens. Toen ik in 1978 terug in NL kwam waren de Nazi-uitingen in mijn richting niet van de lucht (terwijl ik toch NL-der in hart en nieren was/ben). Dat sentiment is minder geworden in mijn omgeving maar weg is het niet.

Ik snap het natuurlijk wel. Ik zie van heel dichtbij wat de oorlog voor mensen betekent heeft en hoe het nog steeds impact heeft op het leven van die mensen. Echter dienen mensen die daar niets meer van voelen of zelfs meegemaakt hebben hun mond te houden en zich eerst maar eens in onze geschiedenis te verdiepen alvorens met een vingertje over de grenzen van ons landje te wijzen.

Het is niet goed te praten wat er tussen 1932 en 1945 is gebeurd. Maar we mogen onze ogen niet sluiten wat er tussen 1945 en nu gebeurd. Wanneer worden de mensonterende zaken die de mensen is overkomen eens aan de kaak gesteld?!

En kijk nu eens naar ons. Ik wil die 'blonde pruik' die op de zijlijn mee regeerd echt niet vergelijken met de NSDAP maar wij Nederlanders hebben duidelijk niet geleerd van 40-45.
userIcon
Goed geschreven, goed punt gemaakt en zeer interessant om te lezen.
userIcon
Uitstekende column ... !

Het oplevende anti-Duits sentiment onder voornamelijk het jongere deel van de bevolking is inderdaad tenenkrommend en feitelijk bovennatuurlijk dom. Ook ik ervaar de Duitsers als doorgaans hoffelijk en (over)vriendelijk, en het land heeft veel te bieden zoals interessante steden, behoorlijk wat natuur, hoogkwalitatieve autofabrikanten en natuurlijk de Autobahn.
man superworm (Redactie Frontpage) 17-10-2011 @ 11:58 fotoboek homepage
userIcon
quote:
Op maandag 17 oktober 2011 @ 11:49 schreef MissionPhailed het volgende:
Uitstekende column ... !

Het oplevende anti-Duits sentiment onder voornamelijk het jongere deel van de bevolking is inderdaad tenenkrommend en feitelijk bovennatuurlijk dom. Ook ik ervaar de Duitsers als doorgaans hoffelijk en (over)vriendelijk, en het land heeft veel te bieden zoals interessante steden, behoorlijk wat natuur, hoogkwalitatieve autofabrikanten en natuurlijk de Autobahn.
Niet te vergeten dat Duitsland feitelijk Europa's 'Silicon Valley' of Japan/Korea is: zo'n beetje het enige actief vooruitdenkende, industriële vernieuwingen en vernuftigheden producerend. Ja, Philips doet dat met ziekenhuisapparatuur, maar Duitsers over de hele linie. Mede daardoor is het ik geloof op één na, de grootste exporteur ter wereld. Waar andere landen volledig op diensten zijn overgeswitcht, hebben de oosterburen zich aangepast door technologisch vooruit te gaan lopen op de rest, en daardoor een meerwaarde te genereren qua arbeid en kapitaal.

@ de rest, dank, en @ funnyhappyviper: hoewel ik weet van de sentimenten wegens boeken en documentaires, is het altijd fijn om een persoonlijk verhaal te horen. Zou je wat meer kunnen vertellen over 'Seventies-Nederland en Duitsers' of ligt dat te gevoelig?

Het meest onthullende moment dat ik qua Duitsers en 'de oorlog' heb meegemaakt heb ik al eens omschreven, toen ik bij het lazarus zuipen met een paar Duitsers in Riga een opmerking maakte dat ze wel goed waren in verliezen (na een drankspelletje verloren te hebben). Twee van de drie lachten er hartelijk om, ééntje keek me ontzettend nijdig aan. Achteraf ook stom, bood wel meteen m'n excuses aan

[ Bericht gewijzigd door superworm op maandag 17 oktober 2011 @ 12:10 ]
man superworm (Redactie Frontpage) 17-10-2011 @ 12:01 fotoboek homepage
userIcon
quote:
Op maandag 17 oktober 2011 @ 09:39 schreef Borecole het volgende:
Ik was niet van plan hier ooit iets te posten maar heb speciaal hiervoor toch een account aangemaakt. Een erg goed stuk Bert. Ik ben zelf ook 'fan' van het huidige Duitsland, van de natuur, cultuur, de mensen, de steden en alles wat daar tussen in zit. Qua (recente) historie heb ik me er nooit zo sterk in verdiept als jij dus het was meteen een leerzaam stukje maar ik ben het eens met je gedachtengang. Ik vind het ook naïef van mensen om te denken dat zij zelf (als ze in de situatie van Duitsland in 1930 zaten) heel anders geacteerd zouden hebben.

Nogmaals, een prima stuk en een goed onderwerp!
Inderdaad. Tof dat je een account hebt aangemaakt om te reageren! Als nu al eenvijfde van de bevolking dezelfde fouten (schuld leggen bij één groep, tweedeling creëren, nationalisme prediken) maakt in een tijd waarin het óngekend goed gaat, met meer keuze bij welk product je ook wilt kopen van brood tot auto's dan je ooit zou kunnen kiezen, met meer onnodige rijkdom dan ooit tevoren (zie daarvoor Gramps' column van 13:00), dan moet je je niet eens probéren in te denken hoe de politieke verhoudingen zouden veranderen als Nederlanders écht weer in de rij voor voedsel moeten staan bij gaarkeukens, alles op de bon, nergens werk te vinden en de zwarte markt onbetaalbaar. Staan we daar met onze lege dus onbruikbare luxewagens, in onze Diesel-jeans en Armani-shirts, met de Blackberries en iPhones woedend alles filmend, alsnog op de barricaden te schreeuwen voor grenzen dicht en Nederland terug aan de Nederlanders.

@ Pillenboer: met elk tripje naar Duitsland namen in de afgelopen jaren die vooroordelen weer af, behalve een paar dagen in Berlijn toen ik een soort 'WW2 Guilt Trip Tour' deed langs alle gruwelijkheden in en rondom de stad, en ik toch wel een paar dagen meewarig bejaarden aanstaarde. Ik schreef toen zelfs nog een column over hoe ik vond dat de Duitsers niet genoeg gestraft werden (sic!). http://frontpage.fok.nl/c(...)-haat-en-hitler.html

[ Bericht gewijzigd door superworm op maandag 17 oktober 2011 @ 12:12 ]
Superstuk!
Iedereen die het ermee eens is: Spread the word!
Ik heb zelf het idee dat het "geef mn fiets terug" gelul de afgelopen jaren veel minder is geworden. Stompzinnig gelul. Duitsland is zonder dat ik erover hoef te twijfelen een betere plek om te wonen dan Nederland. Punt.

Hetzelfde geldt voor 20 jarige Amerikanen met hun "we saved your asses back in '45"...... oh ja joh? Was jij dat dan die in Normandië dat strand oprende? Hou toch eens op met dat soort generatieoverschrijdend semi-nationalistisch gezwets en praat over je eigen prestaties, en probeer de generatie die wel in de oorlog hebben gevochten niet te schande te maken!

Bijna alle veteranen denken niet in dat soort termen over de oudere tegenstander, dus de generaties erna hebben geen enkel recht om dat wel zo uit te dragen...

Hetzelfde gaat op voor Joden. De holocaust-kaart is van de holocaust slachtoffers. "mijn grootmoeder is meer dan zestig jaar geleden vermoord door de duitsers, dus als je commentaar hebt op hoe we in de bezette gebieden huishouden ben je een nazi!" Is net zo onterecht.

Mag ik dat zeggen? Ja dat mag ik zeggen. (al zijn er onherroepelijk mensen die zullen zeggen dat ik dat niet mag zeggen)
userIcon
quote:
Dat Duitsland WO1 in werd getrokken door een vooraf gesloten pact met Oostenrijk, maakte achteraf niks uit. Zíj kregen de schuld en zagen hun eeuwenoude rijk met ruim tien procent ingekrompen door het verdrag van Versailles van 1919.
Dank voor het nogmaals benadrukken van onze onschuld.

Vr. gr. een Hohenzollern.
userIcon
Duitsland is voor mij nog steeds het land van Gründlichkeit. Vakmanschap en precisie om trots op te zijn, waar over is nagedacht.. De Duitsers die ik ken zijn vriendelijk en open. De zelfhaat die de Duitsers is opgelegd was wellicht een gepaste straf na de oorlog, maar zou nu, zo'n 2 a 3 generaties verder niet meer het beeld van de Duitser moeten zijn. Al is het natuurlijk wel erg komisch om op een militaristische manier Duits te praten..

Ik moet bij de filmpjes van vroeger altijd wel mijn tenen dichtknijpen bij hoe zeer mensen een oorlog toejuichen, en het fascistische militaire apparaat bejubelden. De zelfde soort mensen had je ook bij de Nederlandse beweging van de NSDAP, de NSB. De filmpjes waarin er geroepen wordt dat ze "Het volk zullen leren om de waarden van het Nationaal Socialistisch gedachtengoed in hun hart te dragen"... Enge mensen..

'The Wave', een korte film van een aantal decennia geleden laat goed zien hoe doodnormale jonge mensen verweven kunnen raken in een web van fascistisch gedachtengoed. Iets om altijd goed in je achterhoofd te houden.

Het Thule gezelschap is wellicht iets om je in te verdiepen. Vroeger had je veel gezelschappen die diepe banden hadden met industrielen en het groot kapitaal. De NSDAP is hieruit voortgekomen en zag in Hitler het boegbeeld van de partij. De voorliefde voor het Germaanse ras kwam onder andere uit legendes, het aloude Atlantis waarbij de mensen blond haar en fel-blauwe ogen zouden hebben, zoals dat bijvoorbeeld vroeger ook in Griekenland beschreven is. Deze gezelschappen wisten als geen ander de bevolking te bespelen. En de industrielen hebben zorgvuldig het militair apparaat in gereedheid gebracht (dit heeft jaren gekost) met grondstoffen van over de hele wereld (ook uit geallieerde landen, tot in de oorlog).

Natuurlijk is het relatief nog niet zo heel lang geleden dat dit heeft plaatsgevonden, al is het boegbeeld van de oorlog (Hitler) het meest besproken en uitgelicht, laten mensen de wat dubieuzere kant van de oorlog en de processen die erachter speelden erg vaak schieten. Een oorlog begint niet zonder een mililitair apparaat, het begint niet zonder de inmenging van het grootkapitaal en de industrielen. Het begint niet bij 1 man, maar bij een militair industrieel complex dat baad heeft bij oorlog, en een bevolking die beinvloedbaar genoeg is om de oorlog te willen.
Recht oder Unrecht ; Mein Vaterland

@ B-Flip ; WTF ???
Hee Bert,
Funny coincidence!! Ik heb ook Engels gestudeerd, na Nijenrode, heeeeeeeeeeeeeel lang geleden. Tussendoor ook 15 jaar voor Duitse werkgevers mijn ding gedaan, omdat die destijds het internationaal zakendoen niet zo begrepen. Hilarische dingen miterlebt toen directieleden perse mee moesten naar India of China........
Gelukkig gaat dat nu beter. Toch ben ik bang dat Duitsland qua economie Amerika achterna hobbelt.
man superworm (Redactie Frontpage) 17-10-2011 @ 18:31 fotoboek homepage
userIcon
@ B-Flip: 'The Wave' ken ik goed, ook het Stanford-experiment met gevangenen/bewakers is een goed voorbeeld van hoe het in no-time fout kan gaan, ook met liberale, lieve, decennia Westers en Verlicht opgevoede mensen.

Leuk genoeg zijn daar in het afgelopen decennium Duitse films over gemaakt. Een remake van The Wave is zeer aan te raden, Die Welle, over precies hetzelfde maar dan op een middelbare school in Duitsland. Ook hetzelfde als Stanford, maar dan in Duitsland, is Das Experiment, met (je zou haast gaan denken dat ze maar één acteur hebben) Moritz Bleibtreu. Fascinerend en eng tegelijk.

Het Thule-Gesellschaft ken ik wel, maar moet eerlijk toegeven dat ik alle 'conspiracy'-achtige theorieën van Thule tot Bilderberg, 9/11 tot Kennedy en Illuminati tot CFR, op een gegeven moment maar bewust links liet liggen. Voor je het weet trek je jezelf daar veel te diep in, leer je steeds slechter feit en fictie onderscheiden, ga je geloven in de meest waanzinnige ideeën. Het leek me gezonder gewoon de politiek en media nooit honderd procent te vertrouwen, maar verder niet te proberen alléén die megalomane, wereldoverheersende geheime organisaties omver te werpen. Of me er druk over te maken. Ze bestaan vast, maar als burger doe je daar geen drol aan, al staan we met zes miljard man op het Malieveld.
man superworm (Redactie Frontpage) 17-10-2011 @ 18:34 fotoboek homepage
userIcon
quote:
Op maandag 17 oktober 2011 @ 18:03 schreef groteherman het volgende:
Hee Bert,
Funny coincidence!! Ik heb ook Engels gestudeerd, na Nijenrode, heeeeeeeeeeeeeel lang geleden. Tussendoor ook 15 jaar voor Duitse werkgevers mijn ding gedaan, omdat die destijds het internationaal zakendoen niet zo begrepen. Hilarische dingen miterlebt toen directieleden perse mee moesten naar India of China........
Gelukkig gaat dat nu beter. Toch ben ik bang dat Duitsland qua economie Amerika achterna hobbelt.
Tof! Of DLD Amerika achterna hobbelt weet ik niet, maar het zou goed kunnen omdat Nederland het -van zorg tot universiteiten en van media tot with-or-against-houding- wel degelijk behoorlijk doet. Als ik het goed lees ben je dus een soort consultant/bedrijfsadviseur? Zou je m'n vader meteen de hand kunnen schudden onder zijn column. En wat betreft wonen/werken in Duitsland, dat zou ik graag nog eens een jaar of langer doen. Eerst toch eens zorgen voor een gedegen woordenschat en feilloze grammatica, want ik hou niet van voor lul staan of me moeten generen, dan hou ik liever m'n klep. En daar ben ik weer verdomd slecht in.
userIcon
quote:
Op maandag 17 oktober 2011 @ 18:31 schreef superworm het volgende:
@ B-Flip: 'The Wave' ken ik goed, ook het Stanford-experiment met gevangenen/bewakers is een goed voorbeeld van hoe het in no-time fout kan gaan, ook met liberale, lieve, decennia Westers en Verlicht opgevoede mensen.

Leuk genoeg zijn daar in het afgelopen decennium Duitse films over gemaakt. Een remake van The Wave is zeer aan te raden, Die Welle, over precies hetzelfde maar dan op een middelbare school in Duitsland. Ook hetzelfde als Stanford, maar dan in Duitsland, is Das Experiment, met (je zou haast gaan denken dat ze maar één acteur hebben) Moritz Bleibtreu. Fascinerend en eng tegelijk.

Het Thule-Gesellschaft ken ik wel, maar moet eerlijk toegeven dat ik alle 'conspiracy'-achtige theorieën van Thule tot Bilderberg, 9/11 tot Kennedy en Illuminati tot CFR, op een gegeven moment maar bewust links liet liggen. Voor je het weet trek je jezelf daar veel te diep in, leer je steeds slechter feit en fictie onderscheiden, ga je geloven in de meest waanzinnige ideeën. Het leek me gezonder gewoon de politiek en media nooit honderd procent te vertrouwen, maar verder niet te proberen alléén die megalomane, wereldoverheersende geheime organisaties omver te werpen. Of me er druk over te maken. Ze bestaan vast, maar als burger doe je daar geen drol aan, al staan we met zes miljard man op het Malieveld.
Haha, ja ik snap wat je bedoelt, ik doelde ook helemaal niet op NWO achtige dingen ofzo, maar het is een feit dat de kopstukken van de NSDAP lid waren van dit gezelschap en dat ze hun ideologien uit dit gezelschap verkregen hebben. Vaak wordt er niet gesnapt waarom nou het Germaanse ras als verheven genoemd werd, zelfs niet door het Duitse volk zelf, en dit wordt ook vaak achterwege gelaten. Ook het gebruik van de Swastika is geinspireerd van dit gezelschap..

Verder kan je niet zonder industrielen een oorlog starten en de betrokkenen daarin worden niet echt uitgelicht als er over de oorlog gesproken werd. Je kan, als je naar de voorbereidingen van de oorlog kijkt ook niet spreken van 'opeens begon het'. Je hebt daar enorme voorbereidingen voor nodig. Ik vind het altijd een btje jammer dat er als er over de tweede wereldoorlog gepraat wordt, bepaalde cruciale elementen achterwege gelaten worden. Je kan immers herkennen dat een land aanspoort op oorlog door hun militaire uitgaven en de industrie die daaraan meewerkt.

Verder zal ik echt niet beweren dat het een groter complot was dan het was, en dit gaan linken aan allerhande wilde theorien die op het internet de ronde doen (en dat zijn er helaas heel wat). Gewoon kijken naar de toedracht (het hoe en waarom) van gebeurtenissen zelf vind ik gewoon vaak interessant.

Die Welle ken ik nog niet, bedankt voor de aanrader! En ik vind het getuigen van goede orde dat er tegenwoordig ook aandacht aan besteed wordt hoe een volk zich compleet kan laten meeslepen in dingen die ze anders nooit zouden doen.

[ Bericht gewijzigd door B-FliP op maandag 17 oktober 2011 @ 19:13 ]
quote:
Op maandag 17 oktober 2011 @ 18:34 schreef superworm het volgende:
[..]
Tof! Of DLD Amerika achterna hobbelt weet ik niet, maar het zou goed kunnen omdat Nederland het -van zorg tot universiteiten en van media tot with-or-against-houding- wel degelijk behoorlijk doet. Als ik het goed lees ben je dus een soort consultant/bedrijfsadviseur? Zou je m'n vader meteen de hand kunnen schudden onder zijn column. En wat betreft wonen/werken in Duitsland, dat zou ik graag nog eens een jaar of langer doen. Eerst toch eens zorgen voor een gedegen woordenschat en feilloze grammatica, want ik hou niet van voor lul staan of me moeten generen, dan hou ik liever m'n klep. En daar ben ik weer verdomd slecht in.
Ik zie het verband niet tussen het feit dat NL het om wat voor reden dan ook goed doet en het al dan niet achter Amerika aanhobbelen van Duitsland.
Neen, ik ben geen adviseur of consultant. Gewoon salesmanager.
Kijk, Duitsers hebben de exportplank jarenlang misgeslagen omdat ze niet perfect Engels konden en het daardoor niet durfden spreken.
Als jij nu dezelfde fout gaat maken richting Duitsland plaats je jezelf in het Duitsland van 30 jaar geleden. En damoejeniewillen.
Gewoon lullen en learn by doing. Jouw Duits zal ongetwijfeld beter zijn dan het Nederlands van de Duitsers waarmee je in kontakt komt. En dat waarderen en respecteren ze........
userIcon
Ik ben wat haastig, dus ik heb niet de hele column gelezen, maar deze link is wel relevant. Het gaat over de generatie Duitsers die ná '45 geboren zijn en in de jaren 70 zich af begonnen te zetten.

BBC Four documentary Krautrock: The Rebirth of Germany

http://www.youtube.com/watch?v=3B89-69icyc
man superworm (Redactie Frontpage) 17-10-2011 @ 19:59 fotoboek homepage
userIcon
quote:
Op maandag 17 oktober 2011 @ 19:07 schreef wuh het volgende:
Ik ben wat haastig, dus ik heb niet de hele column gelezen, maar deze link is wel relevant. Het gaat over de generatie Duitsers die ná '45 geboren zijn en in de jaren 70 zich af begonnen te zetten.

BBC Four documentary Krautrock: The Rebirth of Germany

http://www.youtube.com/watch?v=3B89-69icyc
Die ken ik! Inderdaad een uitstekende documentaire. Voor wie Duits spreekt, staan er op Youtube ook heel veel toffe stukjes en hele docu's over de Neue Deutsche Welle en Krautrock.
man superworm (Redactie Frontpage) 17-10-2011 @ 20:40 fotoboek homepage
userIcon
quote:
Op maandag 17 oktober 2011 @ 19:03 schreef groteherman het volgende:
[..]

Ik zie het verband niet tussen het feit dat NL het om wat voor reden dan ook goed doet en het al dan niet achter Amerika aanhobbelen van Duitsland.
Neen, ik ben geen adviseur of consultant. Gewoon salesmanager.
Kijk, Duitsers hebben de exportplank jarenlang misgeslagen omdat ze niet perfect Engels konden en het daardoor niet durfden spreken.
Als jij nu dezelfde fout gaat maken richting Duitsland plaats je jezelf in het Duitsland van 30 jaar geleden. En damoejeniewillen.
Gewoon lullen en learn by doing. Jouw Duits zal ongetwijfeld beter zijn dan het Nederlands van de Duitsers waarmee je in kontakt komt. En dat waarderen en respecteren ze........
Ik bedoelde niet te zeggen dat Nederland het goed doet, maar dat Nederland behoorlijk de VS na-aapt. Stukje miscommunicatie. En sales manager kan natuurlijk ook. Dat Duitsers het altijd kunnen waarderen als je een mondje Duits spreekt weet ik, dus wellicht idd maar gêne opzij zetten.
man Gramps (Redactie Frontpage) 17-10-2011 @ 20:42 fotoboek no homepage
userIcon
In dat verband noem ik de boekenserie, al heul oud, van de Amerikaanse socialist Upton Sinclair, van Lanny Budd. Zeer lezenswaardig, over WOI en II.
Een kleine kanttekening: Waarop fundeer je de cijfers van de gedwongen verhuizing van duitsers na wo2 en de dodentallen die eruit voortvloeiden? Officiele dodental was in de jaren 50 op 2 miljoen vastgesteld, dit is later aangepast naar 400.000. Van 3 tot 5 miljoen lijkt me wat overdreven. De schattingen over de gedwongen verhuizingen lopen uiteen van 12 tot 14 miljoen mensen, geen 20 miljoen dus. Over kruisigingen is mij helemaal niets bekend. Ben benieuwd waar jij je cijfers vandaan hebt.
Het is absoluut een feit dat duitsers na de 2e wereldoorlog beestachtig behandeld zijn. Verkrachting door voornamelijk sovjettroepen worden op minstens 15 miljoen geschat. Dit werd niet alleen toegestaan door de leiding maar zelfs aangemoedigd! Schepen afgeladen met duitse vluchtelingen werden getorpedeerd terwijl men wist dat er 10.000 burgers aan boord gepropt zaten. Verweesde duitse kinderen werden aan hun lot overgelaten en zwierven in groepen door de woestenij op zoek naar voedsel en onderdak (de wolfskinderen) Vreselijke, verschrikkelijke dingen, begaan door de "goeien"!!
Verder hoef ik niet uit te leggen dat de concentratiekampen geen uitvinding waren van het nazi-regime. Dat had "lord" Kitchener voor ze gedaan tijdens de 2e boerenoorlog, toen hij niet bij machte was de boeren eronder te krijgen hun vrouwen en kinderen oppakte en liet creperen in helse omstandigheden. Die man werd als "held" onthaald bij thuiskomst, terwijl het een grote oorlogscrimineel en kindermoordenaar was en is. De overwinnaar schrijft de geschiedenisboekjes en kan kiezen wat er in opgevoerd wordt. Altijd zo geweest.
man superworm (Redactie Frontpage) 18-10-2011 @ 07:29 fotoboek homepage
userIcon
quote:
Op maandag 17 oktober 2011 @ 13:39 schreef Weeetikveel... het volgende:

[..]


Dank voor het nogmaals benadrukken van onze onschuld.

Vr. gr. een Hohenzollern.
Graag gedaan, kan niet vaak genoeg gezegd worden. Net als dat het juist door die onschuld, heel begrijpelijk was dat Duitsers er zo boos om waren in het interbellum.

@ Libertarian, ik had bronnen gelezen met inderdaad die 2 tot 4 en 3 tot 5 ook genoemd. Voor het effect had ik die hoogste schatting gepakt. Die twintig miljoen heb ik ooit ergens gelezen, maar vijftien miljoen zou ook goed kunnen. Van een bijstelling naar beneden tot 400.000 had ik nog nooit gehoord. Zou kunnen natuurlijk. Het woord 'kruisigingen' leidde ik af van een aantal gevallen waarbij zo'n beetje alle mannen in nu ex-Duitse dorpjes aan lantaarnpalen, bomen en van alles werden gehangen. Of ze erop werden gespijkerd weet ik niet. Anders kun je ook 'verhangen' lezen
Schitterend schreven Bert, en zelden lees ik hier op Fok zo'n mooi stuk, een mini college van hoog niveau.
als echte Hollander natuurlijk wel weer een andere opvatting over je afsluiting.

Nu we echter de punctualiteit en ordelijkheid waar we ze al decennia om verwerpen en veroordelen, nodig hebben om de problemen met de euro op te lossen, zijn "die brave, nooit uit de band springende Duitsers" opeens onze helden en redders en mogen ze, nu financieel, opnieuw de last van een continent op hun schouders dragen. Nu mogen ze de kastanjes uit het vuur halen. Nú zijn we van Duitsland afhankelijk om interne politieke en monetaire vrede te bewaren....

Waren het niet Helmuht Kohl en nog zo'n Chauvinist François Mitterrand die in Nov 1993 uit landsbelang de voorgestelde regel voor het starten van de E.M.U. van maximaal 3% begrotingsterkort uit het verdrag van Maastricht gooide??de Duitse Gründlichkeit??
en of dat de Duitse geschiedennisboeken in komt...??
userIcon
Om Duitsland nou zo onschuldig te houden voor de Eerste Wereldoorlog, hmm. Nee. Ze gaven wél die blanco cheque aan Servië, terwijl ze (hopelijk) wel wisten wat er dan zou komen. Verder deed Duitsland ook mee met de wapenwedlopen, het militarisme, en de andere oorzaken van de Eerste Wereldoorlog. Om nog maar niet te spreken over het nationalisme. De andere landen deden hier ook aan mee, natuurlijk, maar Duitsland kan je niet onschuldig houden.

Verder wel een goede column. (:
man superworm (Redactie Frontpage) 18-10-2011 @ 18:56 fotoboek homepage
userIcon
@ BlackHeart, dat Duitsland méédeed met de wapenwedloop is zo klaar als een klontje. Dat werkelijk héél West-Europa al decennia schreeuwde om een oorlog (achteraf bizar), is ook duidelijk. Duitsland dan achteraf de schuld van alles geven slaat dan echter nergens op. Ze hadden hooguit evenveel schuld als de Oostenrijkers, Russen, Britten of Fransen.
userIcon
quote:
Op dinsdag 18 oktober 2011 @ 18:56 schreef superworm het volgende:
@ BlackHeart, dat Duitsland méédeed met de wapenwedloop is zo klaar als een klontje. Dat werkelijk héél West-Europa al decennia schreeuwde om een oorlog (achteraf bizar), is ook duidelijk. Duitsland dan achteraf de schuld van alles geven slaat dan echter nergens op. Ze hadden hooguit evenveel schuld als de Oostenrijkers, Russen, Britten of Fransen.
True, de Duitsers hadden gewoon pech dat ze de oorlog verloren en daardoor zo makkelijk in het verdomhoekje geschoven konden worden. Het zou ook wel van de zotte geweest zijn als Frankrijk en Groot-Brittannië zichzelf ook de schuld hadden gegeven.
Vrijwel alle conflicten zijn tóch te wijten aan de buitenlandse of binnenlandse politiek van een klein groepje beleidsmakers. Zie alleen de Tweede Wereldoorlog of de Irak-oorlog maar.
man superworm (Redactie Frontpage) 19-10-2011 @ 17:09 fotoboek homepage
userIcon
quote:
Op woensdag 19 oktober 2011 @ 00:14 schreef xBlackHeart het volgende:
[..]

True, de Duitsers hadden gewoon pech dat ze de oorlog verloren en daardoor zo makkelijk in het verdomhoekje geschoven konden worden. Het zou ook wel van de zotte geweest zijn als Frankrijk en Groot-Brittannië zichzelf ook de schuld hadden gegeven.
Vrijwel alle conflicten zijn tóch te wijten aan de buitenlandse of binnenlandse politiek van een klein groepje beleidsmakers. Zie alleen de Tweede Wereldoorlog of de Irak-oorlog maar.
Klopt als een bus, een paar machtige mannen "send off kids to fight a war, well not their kids, obviously, but poor people's kids."
30  van 30 reacties op deze pagina. Pagina  1


Lees ook:

» 21/05 Mohammed & De Moskeeplassers30
» 07/05 Duitsers zijn Untermenschen29
» 30/04 Wiens dood herdenken we?27
» 14/04 100.000+ doden; held of schurk?18


delen | eKudos nujij

Gebruikersnaam 
Wachtwoord
 
online adverteren www.m4n.nl
Video's



True ©1999-2012 FOK! INTERNET SITES  |  gratis nieuws op je site?  |  algemene voorwaarden