OV-chipkaart: metkortingnaaien.nl

Geschreven door Driek (DriekOplopers) op 10-07-2011 @ 00:00
print 

De media berichten over een illegale handel in OV-Chipkaarten. Iemand heeft ten minste honderd chipkaarten gekocht, deze met speciale apparatuur opgeladen met 150 euro zonder daarvoor te betalen, en de kaarten op marktplaats als NS-dagkaart voor € 17,50 aangeboden. Helaas was hij zo dom om 100 kaarten bij een en hetzelfde spoorloket te kopen. De verkoopster werd achterdochtig en meldde de verdachte verkoop, waarop de kaarten geblokkeerd werden.

Niettemin zijn er nogal wat mensen, die de kaarten via Marktplaats hebben gekocht. Zij komen nu bedrogen uit: hun kaart is geblokkeerd en die € 17,50 zijn ze kwijt. Maar moeten wij medelijden met deze ‘gedupeerden' hebben? Nee. Een NS-dagkaart voor weinig via Marktplaats kopen, is net zoiets als de aanschaf van een haast fonkelnieuwe fiets voor twee tientjes bij een tandeloze junk. Je wéét gewoon dat het geen zuivere koffie is. En laat duidelijk zijn: iedereen die zwartrijdt, is een ordinaire dief die profiteert van de reizigers die wél betalen, en daarmee zorgen voor de inkomsten die vervoerbedrijven nodig hebben om het OV aan te kunnen bieden.

Toch dienen vervoerders als service naar de klant, te waarschuwen tegen het kopen van goedkope kaarten via andere kanalen dan die van de vervoerders zelf. Ook Voor Beter OV waarschuwt consumenten voor deze praktijken. "Te mooi om waar te zijn" is meestal ook niet waar. Kijk dus uit voor de praktijken van oplichter Leroy Bastiaanse, die niet alleen via marktplaats, maar ook via websites als krijgjekorting.nl en metkortingreizen.nl de kluit belazert. Je wordt genaaid waar je bijstaat. Metkortingnaaien.nl, dus.

Chipkaart-distributeur TLS gaat op grond van de schaal van deze fraude nog niks groots doen. Massaal vervangen van de kaart is duurder dan de schade op grond van, zeg, 1000 kaarten van 150 euro. En trouwens, hoe groot is de business case voor criminelen? Je kaarten massaal kopen aan het stationsloket werkt niet, zo is dus aangetoond. Snuf en Snuitje moeten moet deze dus één voor één anoniem (met contant geld uit een automaat) kopen. Daarna één voor één opladen en weer verkopen. Dat is overduidelijk geen werk voor een grote jongen, eerder wat voor de kleine maar hardwerkende crimineel.

En is de chipkaart hiermee "onveilig voor de reiziger"? Ik vind dat een interessant discussiepunt. Enerzijds zijn er gedupeerde reizigers: de mensen die (soms te goeder trouw, maar veelal willens en wetens) deze kaarten via Marktplaats en andere internetsites gekocht hebben. Zij zijn hun geld kwijt en zijn formeel misschien zelfs strafbaar wegens heling. Overigens zou ik het als TLS niet zo zwaar spelen t.o.v. de gedupeerde reizigers: ze zijn hun geld kwijt, da's al straf genoeg, laten we volstaan met een waarschuwing voor het kopen van spullen via internet...

Anderzijds geldt dat voor alles wat je via een niet-officieel kanaal koopt. Zoals al eerder aangestipt: als je voor een paar tientjes op straat een fiets koopt, dan kan je je niet verschuilen achter "wist ik veel" als uitkomt dat je een gestolen fiets hebt gekocht: je bent zelfs strafbaar wegens heling. En terecht! Net zo met een chipkaart. Als je voor € 17,50 een NS-dagkaart via een dubieus verkoopkanaal wordt aangeboden, moet je echt nattigheid voelen.

Ironisch is het wel: onderzoeksjournalist Brenno de Winter, ik en anderen roepen altijd dat de chipkaart zo lek als een mandje is, en dat is-ie natuurlijk ook. Maar het feit dat er reizigers gedupeerd zijn komt vooral door het feit dat de fraude wél is ontdekt. Dus hoe onveilig is die OV-chipkaart dan feitelijk?

En is dit werkelijk een chipkaart-issue? Met papieren kaartjes gebeurt dit soort zaken ook, maar komen ze minder in de openbaarheid. Ik raakte eens in gesprek met een conducteur die mij een aantal vervalste treinkaartjes toonde die hij in de afgelopen twee, drie weken in beslag had genomen bij reizigers: allemaal namaak. De dieven stalen blanco rollen kaartjes uit een kaartautomaat of uit een stationsloket, bedrukten ze als ongedateerde OV-dagkaarten en verkochten ze. Voor een leek zagen ze er echt uit, maar een beetje kenner zag in één oogopslag dat de opdruk vals was. En de met was behandelde strippenkaart dan? Daar konden klanten met een beetje mazzel ook vrolijk mee knoeien.

Er is een hoop kritiek op de OV-chipkaart. En terecht. Hij is de consument en de politiek aangesmeerd als zegen voor de reiziger, maar blijkt in de praktijk een omslachtig ding, dat zijn beloften bepaald niet waarmaakt. De door Brenno de Winter opgestelde waslijst spreekt boekdelen. Een paar fraudegevalletjes vormen dan echt nog niet het grootste probleem. Hoewel...

Opeens verscheen het bericht, dat Chipkaart-uitgever TLS overweegt om kaarten waar wat mee aan de hand is, onbruikbaar te maken met een elektromagnetische puls die vanuit een toegangspoortje of -paal de chip op de kaart opblaast. Een klokkenluider binnen TLS had dat aan Brenno de Winter verteld. Dat opblazen met een elektyronisch bombardement zou er trouwens wel toe kunnen leiden dat ook andere elektronica in de portefeuille van reizigers in het ongerede raken, zoals bibliotheekpassen, toegangssystemen tot werkplekken en de chip in het paspoort. En bovendien is het vernielen van een chipkaart niet nodig. TLS heeft altijd beweerd dat fraudegevallen zeer snel zullen worden opgespoord. En het is ene beetje met ene kanon schieten op een mug: er kunnen ook reizigers zijn die te goeder trouw gebruik maken van een chipkaart die toch niet in orde blijkt te zijn. Zo kan door een fraudeur het nummer van een kaart gewijzigd worden, met als gevolg dat ook de kaart van een bonafide reiziger met toevallig dat zelfde nummer namens TLS wordt opgeblazen. Door het met een puls vernielen van chips in eerdergenoemde kaarten en documenten, worden deze reizigers het slachtoffer van vandalisme van de zijde van TLS. Dat is onaanvaardbaar. Ik heb TLS om opheldering gevraagd. Hun reactie: "Het artikel van Brenno is niet waar, dat kan technisch ook niet. Beveiligen is een continu proces bij Trans Link Systems en wij verbeteren dan ook onze processen en de techniek voortdurend. Wij nemen geen maatregelen die gezondheidrisico's met zich meebrengen en/of die van invloed kunnen zijn op andere passen." Mooi zo. Zelfs in het theoretische geval dat TLS werkelijk van plan was, chipkaarten te gaan beschieten, dan is dat plan nu van tafel. Probleem opgelost!




Lees ook:

» 19/05 Tofik Dibi de overlastmarokkaan24
» 18/05 Uitgekleed bij Parkheuvel15
» 13/05 Schop Mohammed het ziekenhuis in (Plat Haags)32
» 11/05 Trompstaetecomplex6


delen | eKudos nujij

4010 views / 6 reacties
Reacties op dit bericht
6  van 6 reacties op deze pagina. Pagina  1
userIcon
Voor de verandering een doordachte mening over de Chipkaart zonder blindelings erop te schijten

En goed punt, als niemand zou zwartrijden zou het OV de prijzen ook omlaag kunnen doen? (Tweede vraag is óf ze het zouden doen natuurlijk)
"Als je voor ¤ 17,50 een NS-dagkaart via een dubieus verkoopkanaal wordt aangeboden, moet je echt nattigheid voelen."

Voor 21,50 kan je vaak bij de kruidvat een ns dag kaart kopen,de prijs is wel conform marktwaarde.
quote:
Op zondag 10 juli 2011 @ 09:59 schreef fokid het volgende:
"Als je voor ? 17,50 een NS-dagkaart via een dubieus verkoopkanaal wordt aangeboden, moet je echt nattigheid voelen."

Voor 21,50 kan je vaak bij de kruidvat een ns dag kaart kopen,de prijs is wel conform marktwaarde.
Niet helemaal waar. De prijs is zwaar onder de reguliere verkoopprijs, maar het is inderdaad zo dat winkels als kruidvat en blokker af en toe (een paar weken per jaar volgens mij) met enorme aanbiedingen komen voor dagkaarten (en het ook als zodanig presenteren). Als je een kaart voor een dergelijke prijs kunt kopen, ben je als klant wel degelijk verantwoordelijk om te bepalen of hier sprake is van een superaanbieding of van een dubieus verkoopkanaal. Je mag van elke Nederlander verwachten dat die het verschil ziet tussen Blokker of Kruidvat enerzijds en obscure websites anderzijds.
man Okaht (Redactie Frontpage) 10-07-2011 @ 12:40 fotoboek no homepage
Een nieuwe chipkaart kost je ¤7,50. Vervolgens kost het je alleen de reiskosten. Als iemand voor werk of school reist, worden die reiskosten 100% vergoed. Wie maar af en toe met het OV reist, is maar een fractie van de kosten van bijvoorbeeld een auto kwijt. En juist daarom vraag ik me af of dit wel zo gruwelijk uit de hand kan lopen, of dat TLS gewoon gelijk heeft door te stellen dat het wel meevalt.

Ik schat zo in dat het hier om dezelfde categorie criminelen en kopers gaat, die in het verleden ook al zwart reden en woest werden, als ze werden gepakt. Grafmongolen met het IQ van een grinttegel. Het gedrag van dit soort randdebnielen is helaas niet uit te bannen.

Ik denk dat het goed is dat TLS gewoon doorgaat met het verbeteren van het systeem. Maar ze moeten zich dan vooral richten op regulier gebruik en niet op die paar eikels.
userIcon
quote:
Op zondag 10 juli 2011 @ 12:40 schreef Okaht het volgende:
Als iemand voor werk of school reist, worden die reiskosten 100% vergoed.
userIcon
quote:
Op zondag 10 juli 2011 @ 12:40 schreef Okaht het volgende:
Een nieuwe chipkaart kost je ?7,50. Vervolgens kost het je alleen de reiskosten. Als iemand voor werk of school reist, worden die reiskosten 100% vergoed. Wie maar af en toe met het OV reist, is maar een fractie van de kosten van bijvoorbeeld een auto kwijt. En juist daarom vraag ik me af of dit wel zo gruwelijk uit de hand kan lopen, of dat TLS gewoon gelijk heeft door te stellen dat het wel meevalt.

Ik schat zo in dat het hier om dezelfde categorie criminelen en kopers gaat, die in het verleden ook al zwart reden en woest werden, als ze werden gepakt. Grafmongolen met het IQ van een grinttegel. Het gedrag van dit soort randdebnielen is helaas niet uit te bannen.

Ik denk dat het goed is dat TLS gewoon doorgaat met het verbeteren van het systeem. Maar ze moeten zich dan vooral richten op regulier gebruik en niet op die paar eikels.
7,50 betalen zodat je je privacy kunt opgeven, superdeal
6  van 6 reacties op deze pagina. Pagina  1


Lees ook:

» 19/05 Tofik Dibi de overlastmarokkaan24
» 18/05 Uitgekleed bij Parkheuvel15
» 13/05 Schop Mohammed het ziekenhuis in (Plat Haags)32
» 11/05 Trompstaetecomplex6


delen | eKudos nujij

Gebruikersnaam 
Wachtwoord
 
online adverteren www.m4n.nl
Video's



True ©1999-2012 FOK! INTERNET SITES  |  gratis nieuws op je site?  |  algemene voorwaarden