Dinsdag liep ik langs de Kiosk op het station. NRC Next schreeuwde me vanuit het schap een kop toe: “Who needs democracy?” Het wekte mijn interesse. Eronder stond iets kleiner “de Verenigde Staten en hun bondgenoten zullen er alles aan doen om de bevrijding van de Arabische bevolking te voorkomen, schrijft politiek denker Noam Chomsky.” Ik kocht de krant en een kop koffie, snelde richting de klaarstaande trein, vond een zitplek en opende de krant.
De wereldwijde taalkunde werd grondig herschreven dankzij Chomsky's theorie van Universele Grammatica, die grofweg inhoudt dat elke baby wordt geboren met een genetisch vastgelegde 'voorprogrammering' op taalgebied, en dat elke taal wereldwijd dus slechts een variatie is op die aan alle homo sapientes eigen 'DNA-taalcode'. Ontdekt werd dat ongeveer dertig binaire keuzes op verschillende taalkundige vlakken, alle talen in de hele wereld van elkaar onderscheiden, en dat (bijvoorbeeld in de Cariben met van taal en cultuur beroofde slaven) 'ontstane talen' als pidgins en creolen, ook allemaal rudimentair die dertig ja-nee-keuzes omvatten. Na slechts vijftig jaar kan zo'n taal volledig ontwikkeld en uitgekristalliseerd zijn.
Maar de lezing waar ik met de trein naar toe ging die dag, ging niet over zijn linguistiek uit 1957 en later. Het onderwerp werd op het entreebewijs aangeduid als “Responsibility and integrity: the dilemmas we face.” Sinds de sixties schreef Chomsky naast zijn andere werk ook heel veel boeken over de internationale politiek, het systeem an sich, en zou je hem met zijn poignante, beargumenteerde en feitelijk gestaafde kritiek op en beschrijving van 'het systeem', een soort hedendaagde Machiavelli kunnen noemen.
Het NRC gaf te kennen dat in alle tussen 1980 en 1992 uitgebrachte wetenschappelijke publicaties, Chomsky de op zeven na meest aangehaalde schrijver (en de #1 in het rijk der levenden) is, na het illustere rijtje Aristoteles, Plato, Bijbel, Shakespeare, Marx, Freud en Lenin. Vanzelfsprekend kwam ik veel te vroeg bij de Geertekerk aan en dronk ik zelfs geen gratis koffie, zenuwachtig als ik was naar het toilet te moeten als Noam sprak. Maar hij kwam – er ging een siddering door mij, als ook vele anderen in de zaal. Al werd er weinig geklapt tijdens zijn uur durende lezing; wel werd er heftig geknikt. Vooral de aanwezige hoogleraren knikten overdadiglijk, met de kin op de borst en het haar in de nek.
“De verantwoordelijkheid van intellectuelen”, stelde Chomsky aan het begin van de lezing, “ligt in elke samenleving bij het voeren van intelligente oppositie tegen het heersende systeem.” En, ging hij door, in elke samenleving wordt die intellectuele oppositie zwart gemaakt, besmeurd en de mond gesnoerd. Van Eugene Debbs overzee tot Liebknecht op het continent; allemaal achter slot en grendel gezet. In elk land op aarde, historisch tot op heden, lijkt dat een natuurwet. Onheilsprofeten, dissidenten, “Un-American”, er zijn talloze labels geplakt op dezelfde botsende kracht.
Hij ging verder met een hele rits aan voorbeelden. In '62 wilde Paus Johannes III terug naar 'vroeg christendom', ofwel radicaal socialistisch pacifisme. Zuid-Amerika implementeerde het idee meteen gretig, waarna een VS-coup in '64 de eerste 'National Security State' creëerde in Brazilië. Chili, Argentinië, Uruguay en al die anderen zouden volgen in een continue reeks terreurdaden in het hele continent die tot begin jaren negentig zou voortduren, uitgevoerd door personeel dat in de VS op scholen als de JFK Warfare School werd opgeleid.
Graduates van die laatstgenoemde school vielen in 1989 een universiteit binnen, vermoordden zes hoogleraren en de rector, de conciërge, en begonnen daarmee aan een ongekende terreur die niet zou ophouden tot 100.000 El Salvadoranen, vaak Jezuïet, het onderspit hadden gedolven. Concentratiekampen, ghetto's en gedwongen verhuizingen heetten in Vietnam “strategic hamlets”, bedoeld om belangrijke bases met een soort menselijk schild te omringen. In '91 de Golfoorlog, maar het jaar ervoor hadden Irakezen nog nucleaire wapentraining gekregen in de US of A.
In 1982 (toen Saddam duizenden Koerden begon te vermoorden met gifgas) werd Irak van de Lijst van Terroristische Landen gehaald. Het lege plekje werd opgevuld met Cuba. In 1983 kwam Donald Rumsfeld naar Bagdad om een wapendeal rond te krijgen. Ook ons eigen ICC in Den Haag, bedoeld om oorlogsmisdadigers te veroordelen, “krijgt haar orders van haar meesters”, zei Chomsky. Charles Taylor is inmiddels veroordeeld, maar de financiering van de massamoorden die hij veroorzaakte (Libië/Ghadafi) is volledig uit het proces geweerd. Dit omdat Ghadafi tot zeer kort geleden door het Westen de hand boven het hoofd gehouden werd. Ludieke, brave dictator, zo werd hij afgeschilderd – hoe je hem ook zag, hij was een friend, en being friends is all that matters.
Dus, wat is de taak van een intellectueel? Chomsky bedoelt met die term overigens iedereen die opleiding of hersens genoeg heeft om zelfstandig na te denken over wat speelt in de wereld, en niet alles klakkeloos van media of overheid overneemt. Set priorities, zei hij; see where you can be influential. Probeer niet te veel hooi op je vork te nemen, maar specifiek dat gedeelte waar je wezenlijk een bijdrage kan leveren (Dat geldt overigens ook voor schrijvers!) Zijn andere taak: hold the same standards for yourself, as you hold for others. En in beide gevallen, sloot hij af, is door de hele geschiedenis heen door vrijwel alle 'intellectuelen' exact het tegenovergestelde gedaan.
Het bewijs daarvan zien we dagelijks als je de tv aanzet of de krant openslaat. In de zoektocht naar perfecte balans tussen kijkcijfers en reclameinkomsten is het medium tv in een halve eeuw weggezakt van “medium om de massa te Verlichten” naar een soort gemutileerde Marijke Helwegen of Michael Jackson, niet wetende wanneer te stoppen. Inmiddels is het zoeken naar dat incidentele juweeltje van een programma tussen al die bagger als naar een speld in een hooiberg, en voor velen (de meeste vrienden die ik heb zijn allang gestopt te kijken) eenvoudigweg de moeite niet meer waard – zeker ook nu zelfs zenders als Discovery, Animal Planet en NGC afgezakt zijn naar virtueel 24/7 plat vermaak. Tv lijkt FUBAR.
Dit terwijl er zo veel met al dat geld gedaan zou kunnen worden. Zo veel prachtige documentaires om uit te zenden, massa's beeld en geluid tot halverwege de 19e eeuw door te spitten, legio geweldige analyses van moderne of vroegere geschiedenis toe te passen op het huidige wereldwee – alleen over de strijd om burgerrechten van negros als Rosa Parks en Dr. King, zou op tien zenders een week lang zonder herhalingen documentaires kunnen worden uitgezonden. Stelt u zich eens voor hoe het een natie zou transformeren, als de vier uur per dag die wij gemiddeld buizen in intellectueel verrijkend materiaal gestoken zou worden, in plaats van spelshows, klusprogramma's en Boer Zoekt Vrouw?
Terug naar Chomsky. Velen zullen aan de hand van het artikel in NRC Next zeggen, maar het Westen grijpt nu toch in in Libië! Wat nou “alles eraan doen om democratie te voorkomen?” Inderdaad was ook ik met de lezing in het achterhoofd enigszins verbaasd dat 'we' eindelijk ingrepen na ruim een maand bloedvergieten, maar ook mét Chomsky is dat te verklaren. Ten eerste is het niet slim om je als puppet-dictator te gedragen als Ghadafi deed, als de na Tunesië en Egypte hongerige internationale media je in de spotlights hebben gezet. Daarnaast moeten de economische belangen van het stoppen met steunen van Ghadafi groter zijn dan een blijvend bondgenootschap – waarschijnlijk kwam de kink in de kabel toen-ie z'n bommenwerpers op demonstranten losliet.
Maar moraal, benadrukt Chomsky keer op keer, speelt geen énkele rol. We onderhouden ook nu nog zat moraalloze vriendschappen met de meest gruwelijke dictators, maar die zorgen ervoor dat ze hun massaslachtingen enigszins controleerbaar buiten de media houden. In Libië wordt kortom gezorgd voor regime change, niet échte verandering van staatsvorm of ware democratie voor het volk creëren, maar de ene jaknikker (op economisch gebied; om de rest geven we doorgaans geen zier) voor de andere inwisselen. Dat het dit keer een dermate nobele strijd is, dat er snel en openlijk geweld gebruikt wordt, dat dit een oorlog met een moraal is, is slechts een handige bijzaak. De meeste van onze oorlogen zijn minder moralistisch en worden ook gedoogd.
Chomsky was overigens niet het hoogtepunt van mijn week: dat kwam donderdag rond een uur of vijf, toen ik door mijn ouders gebeld werd dat mijn zus was bevallen van een gezonde zoon. "Net na vieren", zeiden ze. Toen ik rond zeven uur in Utrecht kwam voor college was voor het eerst in vier jaar studententijd de klok van de Domtoren stil blijven staan. Vijf over vier. Ik nam vlug een foto en mailde mijn zus.
Maar, Libië dus; wat vindt u? Draait ons ingrijpen om olie, andere handel, vrees voor gezichtsverlies, of toch werkelijk onbaatzuchtig medeleven? Of een handig uitkomende combi?
quote:Waaronder Chomsky zelf - Noam Chomsky, Closet Capitalist.hold the same standards for yourself, as you hold for others. En in beide gevallen, sloot hij af, is door de hele geschiedenis heen door vrijwel alle 'intellectuelen' exact het tegenovergestelde gedaan.
quote:Het hangt er denk ik van af wat je onder "onbaatzuchtig" verstaat. Als je iets doet voor een ander omdat je daar zelf een lekker gevoel van krijgt, is het dan nog wel onbaatzuchtig?Draait ons ingrijpen om olie, andere handel, vrees voor gezichtsverlies, of toch werkelijk onbaatzuchtig medeleven? Of een handig uitkomende combi?
Gramps (Redactie Frontpage) 21-03-2011 @ 11:04
Gramps (Redactie Frontpage) 21-03-2011 @ 12:37
quote:In één woord: anarchistisch.Dit terwijl er zoveel met al dat geld gedaan zou kunnen worden. Zoveel prachtige documentaires om uit te zenden, massa's beeld en geluid tot halverwege de 19e eeuw door te spitten, legio geweldige analyses van moderne of vroegere geschiedenis toe te passen op het huidige wereldwee - alleen over de strijd om burgerrechten van negros als Rosa Parks en Dr. King, zou op tien zenders een week lang zonder herhalingen documentaires kunnen worden uitgezonden. Stelt u zich eens voor hoe het een natie zou transformeren, als de vier uur per dag die wij gemiddeld buizen in intellectueel verrijkend materiaal gestoken zou worden, in plaats van spelshows, klusprogramma's en Boer Zoekt Vrouw?
quote:Ik weet niet wat de exacte redenen zijn, maar ideële redenen sluit ik per definitie uit. Een interessant artikel over 'the usual suspects'.Maar, Libië dus; wat vindt u? Draait ons ingrijpen om olie, andere handel, vrees voor gezichtsverlies, of toch werkelijk onbaatzuchtig medeleven? Of een handig uitkomende combi?
quote:Hij zal wel met het smoesje komen dat eerst het systeem moet worden veranderd.Op maandag 21 maart 2011 @ 09:35 schreef Telecaster het volgende:
[..]
Waaronder Chomsky zelf - Noam Chomsky, Closet Capitalist.
quote:Iets wat volgens diverse experimenten op het gebied van groepspsychologie wel naar voren komt is dat het individu idd zich aanpast aan het systeem, en dat je top-down moet werken wil je een groep aangepast gedrag laten vertonen.Op maandag 21 maart 2011 @ 16:14 schreef Berlitz het volgende:
[..]
Hij zal wel met het smoesje komen dat eerst het systeem moet worden veranderd.
quote:Dan moet je ook dus ook niet andere investeerders afzeiken.Op maandag 21 maart 2011 @ 16:40 schreef Skull-splitter het volgende:
[..]
Iets wat volgens diverse experimenten op het gebied van groepspsychologie wel naar voren komt is dat het individu idd zich aanpast aan het systeem, en dat je top-down moet werken wil je een groep aangepast gedrag laten vertonen.
quote:Bron?Op maandag 21 maart 2011 @ 16:56 schreef Berlitz het volgende:
[..]
........ lenin kocht ook 80 rolls royces.
quote:Ah hier komt de aap uit de mouw. Tering zeg, hoe kun je nou zo simplistisch redeneren?Op maandag 21 maart 2011 @ 16:56 schreef Berlitz het volgende:
[..]
Dan moet je ook dus ook niet andere investeerders afzeiken.
Linkse publieke figuren leven nooit volgens hun eigen ideologie lenin kocht ook 80 rolls royces.
quote:Lees dat artikel van telecaster eens.Op maandag 21 maart 2011 @ 18:14 schreef viagraap het volgende:
[..]
Ah hier komt de aap uit de mouw. Tering zeg, hoe kun je nou zo simplistisch redeneren?
Dus omdat Chomsky niet zelf door de straten van elke dictatuur gelopen heeft en in jouw ogen socialistische/linkse idealen na wil streven is hij een slinkse intellectueel die daarom niet serieus genomen kan worden.
Ik weet ook wel dat je dat niet gezegd hebt maar uit andere posts op het forum van jouw kant ben ik geneigd dit te vinden.
superworm (Redactie Frontpage) 21-03-2011 @ 20:43
quote:Zeer flauw, inhoudsloos en nodeloos aanvallend artikel. Netto-waarde van 2 miljoen met 105 gepubliceerde titels sinds 1957 is bijzonder weinig -dat zou een 'nettowinst' (als je het, zeer ANTI-Chomskyesk, zo wilt betitelen) van ongeveer 40.000 per jaar zijn - niet bepaald een graaier, me dunkt. En voor de meest aangehaalde levende mens, is 9000 euro voor een lezing van twee, drie uur een schijntje. Fransje Bauer komt voor dat geld niet eens opdagen.Op maandag 21 maart 2011 @ 09:35 schreef Telecaster het volgende:
[..]
Waaronder Chomsky zelf - Noam Chomsky, Closet Capitalist.
superworm (Redactie Frontpage) 21-03-2011 @ 20:46
quote:Dat is een betwistbare stelling. Als je moeder of vader komt te overlijden en je leeft met je broers of zussen mee in de pijn, is dat dan niet onbaatzuchtig medeleven? Extreem voorbeeld, maar ik denk dat als je er op zou letten, het leven vol zit met oprecht medeleven zonder 'genoegdoening' of wat ook terug te vragen. In elk geval op individuele basis; op wereldniveau is het een heel ander spelletje.Op maandag 21 maart 2011 @ 10:53 schreef LaFleur het volgende:
Onbaatzuchtig medeleven bestaat niet.
superworm (Redactie Frontpage) 21-03-2011 @ 20:53
quote:Als hij tegen het kapitalisme is waarom doet hij het dan niet voor minder geld?Op maandag 21 maart 2011 @ 20:43 schreef superworm het volgende:
[..]
Zeer flauw, inhoudsloos en nodeloos aanvallend artikel. Netto-waarde van 2 miljoen met 105 gepubliceerde titels sinds 1957 is bijzonder weinig -dat zou een 'nettowinst' (als je het, zeer ANTI-Chomskyesk, zo wilt betitelen) van ongeveer 40.000 per jaar zijn - niet bepaald een graaier, me dunkt. En voor de meest aangehaalde levende mens, is 9000 euro voor een lezing van twee, drie uur een schijntje. Fransje Bauer komt voor dat geld niet eens opdagen.
quote:Over the years, Chomsky has been particularly critical of private property rights, which he considers simply a tool of the rich, of no benefit to ordinary people. "When property rights are granted to power and privilege, it can be expected to be harmful to most," Chomsky wrote on a discussion board for the Washington Post. Intellectual property rights are equally despicable. According to Chomsky, for example, drug companies who have spent hundreds of millions of dollars developing drugs shouldn't have ownership rights to patents. Intellectual property rights, he argues, "have to do with protectionism."
Protectionism is a bad thing--especially when it relates to other people. But when it comes to Chomsky's own published work, this advocate of open intellectual property suddenly becomes very selfish. It would not be advisable to download the audio from one of his speeches without paying the fee, warns his record company, Alternative Tentacles. (Did Andrei Sakharov have a licensing agreement with a record company?) And when it comes to his articles, you'd better keep your hands off. Go to the official Noam Chomsky website (www.chomsky.info) and the warning is clear: "Material on this site is copyrighted by Noam Chomsky and/or Noam Chomsky and his collaborators. No material on this site may be reprinted or posted on other web sites without written permission." However, the website does give you the opportunity to "sublicense" the material if you are interested.
Radicals used to think of their ideas as weapons; Chomsky sees them as a licensing opportunity.
Chomsky has even gone the extra mile to protect the copyright to some of his material by transferring ownership to his children. Profits from those works will thus be taxed at his children's lower rate. He also extends the length of time that the family is able to hold onto the copyright and protect his intellectual assets.
Xessive (Weblogger) 21-03-2011 @ 21:24
quote:Nee, dat is steun zoeken en verlenen om jezelf beter te voelen. Niets onbaatzuchtigs aan.Op maandag 21 maart 2011 @ 20:46 schreef superworm het volgende:
[..]
Dat is een betwistbare stelling. Als je moeder of vader komt te overlijden en je leeft met je broers of zussen mee in de pijn, is dat dan niet onbaatzuchtig medeleven?
quote:Voorbeeld? Let wel, een beter gevoel over jezelf is direct al niet onbaatzuchtig meer.
Extreem voorbeeld, maar ik denk dat als je er op zou letten, het leven vol zit met oprecht medeleven zonder 'genoegdoening' of wat ook terug te vragen.
Gramps (Redactie Frontpage) 21-03-2011 @ 21:53
Xessive (Weblogger) 21-03-2011 @ 22:08
quote:De vraag die je jezelf moet stellen is: waarom doet iemand iets voor een ander? Het antwoord is altijd: omdat hij zich daardoor beter voelt, dan als hij niets doet. Er is dus altijd een beloning en dus kan het niet onbaatzuchtig zijn.Op maandag 21 maart 2011 @ 21:53 schreef Gramps het volgende:
Xessive,
je schaatst hier op heel dun ijs. Je kunt onbaatzuchtig zijn, dus zonder compensatie te verwachten, maar zou een gemeend dank u of het goede gevoel dat je hebt na je goede gebaar ook maken dat het dan niet meer onbaatzuchtig is? Het is bekend dat goed doen zonder compensatie te verwachten gelukkig maakt, maar dan hebben we het echt niet over dank u of een geluksgevoel.
superworm (Redactie Frontpage) 21-03-2011 @ 22:14
quote:Ik deduceer hieruit dat je niet gelooft in de 'ware vriendschap' die Aristoteles beoogt? Voor jou lijkt elke handeling verklaarbaar vanuit nut of genot.Op maandag 21 maart 2011 @ 22:08 schreef Xessive het volgende:
[..]
De vraag die je jezelf moet stellen is: waarom doet iemand iets voor een ander? Het antwoord is altijd: omdat hij zich daardoor beter voelt, dan als hij niets doet. Er is dus altijd een beloning en dus kan het niet onbaatzuchtig zijn.
Maar als je mij een specifiek voorbeeld kunt geven van een onbaatzuchtige actie, dus een actie waar het individu geen enkel voordeel uit haalt, dan houd ik mij aanbevolen.
quote:De lui die in Tsjernobyl de reactor ingingen en wisten dat ze het niet zouden overleven, maar hun familie en het land voor erger wilden behoeden. Daar is geen voordeel voor het individu die de daden uitvoert in te vinden.Op maandag 21 maart 2011 @ 22:08 schreef Xessive het volgende:
Maar als je mij een specifiek voorbeeld kunt geven van een onbaatzuchtige actie, dus een actie waar het individu geen enkel voordeel uit haalt, dan houd ik mij aanbevolen.
Xessive (Weblogger) 21-03-2011 @ 22:24
quote:Op maandag 21 maart 2011 @ 22:22 schreef Weakling het volgende:
[..]
De lui die in Tsjernobyl de reactor ingingen en wisten dat ze het niet zouden overleven, maar hun familie en het land voor erger wilden behoeden. Daar is geen voordeel voor het individu die de daden uitvoert in te vinden.
superworm (Redactie Frontpage) 21-03-2011 @ 22:26
quote:Tssk, nihilist
Xessive (Weblogger) 21-03-2011 @ 22:28
quote:Ik geloof niet in onvoorwaardelijke vriendschap. Als je niets positiefs uit interactie met een ander haalt, kan er geen sprake zijn van vriendschap.Op maandag 21 maart 2011 @ 22:14 schreef superworm het volgende:
[..]
Ik deduceer hieruit dat je niet gelooft in de 'ware vriendschap' die Aristoteles beoogt? Voor jou lijkt elke handeling verklaarbaar vanuit nut of genot.
Xessive (Weblogger) 21-03-2011 @ 22:34
quote:Het enige wat ik zeg is dat iedere menselijke actie een gevolg is van persoonlijke drijfveren en dat de balans altijd doorslaat naar die actie waarbij het individu zich het beste voelt.Op maandag 21 maart 2011 @ 22:26 schreef superworm het volgende:
[..]
Tssk, nihilistZo kun je Moeder Theresa nog wegzetten als zelfzuchtig zwijn.
quote:Sja. Maar: inhoudelijk wel correct.Op maandag 21 maart 2011 @ 20:43 schreef superworm het volgende:
[..]
Zeer flauw, inhoudsloos en nodeloos aanvallend artikel.
quote:Nee, niet altijd en zeker niet in een hechte vriendschap. Dan doe je soms ook dingen die je niets opleveren, je helemaal niet beter laten voelen, maar de ander wel helpt.Op maandag 21 maart 2011 @ 22:34 schreef Xessive het volgende:
Het enige wat ik zeg is dat iedere menselijke actie een gevolg is van persoonlijke drijfveren en dat de balans altijd doorslaat naar die actie waarbij het individu zich het beste voelt.
Xessive (Weblogger) 21-03-2011 @ 22:56
quote:Voorbeeld?Op maandag 21 maart 2011 @ 22:43 schreef Weakling het volgende:
[..]
Nee, niet altijd en zeker niet in een hechte vriendschap. Dan doe je soms ook dingen die je niets opleveren, je helemaal niet beter laten voelen, maar de ander wel helpt.
quote:Als de ander te horen heeft gekregen dat ie een ernstige ziekte heeft en tegen jou als vriend zijn of haar hart wil luchten. Dat levert mij als vriend niets op, daar voel ik me niet beter door, maar ik help er wel de ander mee.Op maandag 21 maart 2011 @ 22:56 schreef Xessive het volgende:
Voorbeeld?
Xessive (Weblogger) 21-03-2011 @ 23:18
quote:Dus wat je impliceert is dat als jouw vriend een ernstige ziekte heeft en daar met je over wil praten, je je beter voelen als je zou zeggen: nee hoor, daar heb ik geen zin in.Op maandag 21 maart 2011 @ 23:14 schreef Weakling het volgende:
[..]
Als de ander te horen heeft gekregen dat ie een ernstige ziekte heeft en tegen jou als vriend zijn of haar hart wil luchten. Dat levert mij als vriend niets op, daar voel ik me niet beter door, maar ik help er wel de ander mee.
quote:Heeft niets te maken met "geen zin in hebben". En nee, ik zou me niet beter voelen als ik dat gesprek niet zou hebben, maar ik voel me ook niet beter door dat gesprek wel te hebben. Er zit geen positieve kant aan voor mijzelf.Op maandag 21 maart 2011 @ 23:18 schreef Xessive het volgende:
Dus wat je impliceert is dat als jouw vriend een ernstige ziekte heeft en daar met je over wil praten, je je beter voelen als je zou zeggen: nee hoor, daar heb ik geen zin in.
Xessive (Weblogger) 21-03-2011 @ 23:58
quote:Nonsens. Je hebt twee opties: het verhaal aanhoren - het verhaal niet aanhoren. Als je het verhaal aanhoort help je een goede vriend. Als je het verhaal niet aanhoort help je hem niet alleen niet, maar zet je ook je vriendschap op het spel omdat je daarmee de boodschap afgeeft dat hij met moeilijke zaken niet bij jou terecht kan. Het voordeel van aanhoren is voor jou dan veel groter dan het voordeel van niet aanhoren. (Of je moet de vriendschap willen beëindigen natuurlijk.)Op maandag 21 maart 2011 @ 23:21 schreef Weakling het volgende:
[..]
Heeft niets te maken met "geen zin in hebben". En nee, ik zou me niet beter voelen als ik dat gesprek niet zou hebben, maar ik voel me ook niet beter door dat gesprek wel te hebben. Er zit geen positieve kant aan voor mijzelf.
Xessive (Weblogger) 22-03-2011 @ 01:36
quote:Verschillende benamingen voor hetzelfde. Feit blijft dat onbaatzuchtigheid niet bestaat.Op dinsdag 22 maart 2011 @ 01:29 schreef Weakling het volgende:
Dat zijn open deuren. Het minst negatieve uit een interactie halen of je het minst slecht voelen is voor mij niet gelijk aan iets positiefs er uit halen of je het beste voelen. En het is al helemaal geen beloning zo als je het ook genoemd hebt. Dat je het nu een groter voordeel noemt is weer een andere kwalificatie. Zo blijft de manier waarop je het definieert verschuiven en dat schiet in mijn ogen niet op.
quote:Nee, jouw mening, geen feit. Net als dat mijn mening is dat het niet verschillende benamingen zijn voor hetzelfde.Op dinsdag 22 maart 2011 @ 01:36 schreef Xessive het volgende:
Verschillende benamingen voor hetzelfde. Feit blijft dat onbaatzuchtigheid niet bestaat.
Xessive (Weblogger) 22-03-2011 @ 09:44
quote:Of je nu bij twee negatieve opties gaat voor de minst negatieve, of bij twee positieve opties, voor de meest positieve, het principe erachter blijft gelijk: het individu kiest de optie waar hij het meeste voordeel uit haalt. Overigens heb ik het in mij discussie met jou alleen maar over voordeel gehad, dus waarom je daar nu ineens over begint is mij een raadsel.Op dinsdag 22 maart 2011 @ 01:42 schreef Weakling het volgende:
[..]
Nee, jouw mening, geen feit. Net als dat mijn mening is dat het niet verschillende benamingen zijn voor hetzelfde.
quote:Het Westen heeft geen vertrouwen meer in dat Gadhafi veilig olie kan leveren, dus hij moet weg en vervangen worden door een leider die dat wel kan. Plain and simple.Maar, Libië dus; wat vindt u? Draait ons ingrijpen om olie, andere handel, vrees voor gezichtsverlies, of toch werkelijk onbaatzuchtig medeleven? Of een handig uitkomende combi?
Gramps (Redactie Frontpage) 22-03-2011 @ 13:54
quote:Nee hoor, dat ben ik niet. Of op zijn hoogst net zo overtuigd van mijn gelijk als jij van jouw gelijk. Ik heb naar mijn mening ondertussen een goed voorbeeld gegeven van onbaatzuchtigheid. Dat jij daar een andere blik op hebt doet daar niets aan af. Maar zoals Gramps al zegt:Op dinsdag 22 maart 2011 @ 09:44 schreef Xessive het volgende:
Maar aangezien je zo overtuigd bent van je gelijk, zie ik nog steeds graag een voorbeeld tegemoet van pure onbaatzuchtigheid. Tot nu toe ben je daar nog niet in geslaagd.
quote:Dus laten we er maar mee ophouden. Ik snap op zich best jouw gedachtegang en wellicht jij ook een beetje de mijne. Maakt niet uit verder. We verschillen van mening, soit.Ik heb de discussie even nagelezen en kan me niet onttrekken aan het idee dat wij met zijn allen, mij incluis verschillende uitgangspunten hanteren.
Xessive (Weblogger) 22-03-2011 @ 21:16