Het NRC en haar lezers hebben mij recentelijk nogal van mijn stuk gebracht. Met als gevolg dus dit stuk, dat ik overigens uitgewerkt heb door uren en uren te zoeken op internet, omdat ik nu eenmaal geen wandelende encyclopedie ben en voor het schrijven van dit stuk veelvuldig jaarlijsten heb moeten raadplegen. De krant had op haar website een poll met de vraag: hebben de jaren '00 muzikale klassiekers opgeleverd als Yesterday of Summer of '69? Ik klikte zonder lang na te denken op ja, en zag daarna dat tot mijn verbijstering twee derde nee had gestemd.
Nu ligt dat wellicht aan de gemiddelde lezer van die krant, die zijn jeugdige gloriedagen en interesse voor popmuziek alweer even achter zich heeft gelaten. Ik neem stilletjes aan dat de doorsnee NRC'er het heeft opgegeven rond de tijd dat de B-52's de hitlijsten bestormden – toen was ik nog niet eens geboren. Of, en dat kan ook, ligt het wellicht aan het feit dat terugblikken altijd pas echt gaat als er genoeg tijd is verstreken?
De vraag staat desalniettemin als een huis overeind. Hebben de jaren '00 een eigen In the Ghetto, een Money for Nothing voortgebracht? Met 10,5 jaar verstreken sinds het begin van het vorige decennium, zijnde ook nog zo'n beetje op de kop af de helft van mijn leven, neem ik de vrijheid een gooi te doen naar het pinpointen van enkele recente klassiekers.
Het probleem met het compileren van een 'best-of'-lijstje is zoals al gezegd, dat er voldoende tijd moet zijn verstreken tussen het samen te vatten tijdperk en het moment van uitzoeken. Terwijl ik bij eenzelfde lijst voor de jaren negentig al direct een reut titels in mijn hoofd krijg – Wind of Change, Smells Like Teen Spirit, Zombie, Angels – heb ik geen idee of nummers van ik noem een Flo Rida of Lady GaGa, die nu populariteit genieten, over tien of twintig jaar nog steeds gedraaid en geprezen worden.
Wat maakt een onvergetelijk nummer onvergetelijk? Er is werkelijk geen vinger op te leggen. Je zou kunnen stellen dat de artiest vereeuwigd moet zijn in het mondiale muziekgeheugen, maar ook dat is niet waar. Er zijn genoeg eendagsvliegen wiens geweldige nummers nog steeds herinnerd worden, maar wiens namen waarschijnlijk weinigen iets zeggen. Eric Carmen, de Buggles, Jane Birkin, de Weather Girls en de Rembrandts, ik zie u glazig kijken. Maar als ik dan zeg, All By Myself, Video Killed the Radio Star, Je t'Aime, Moi Non Plus, It's Raining Men en I'll Be There For You, zullen er ongetwijfeld wél lichtjes gaan branden.
Ook dit decennium kent er zat, van die artiesten die een grote kans maken zeer spoedig in de vergetelheid te raken – denk aan Eamon's Fuck It, Jamilia's Superstar, Katy Perry's Hot or Cold en Fountains of Wayne's Stacy's Mom. Wat zal blijven hangen en wat niet? Wat zullen mensen in 2050 op hun MP3 hebben staan?
Het doorzoeken van het internet naar nummers die geschikt lijken, klinkt makkelijker dan het is. Al jaren geleden heeft de entertainmentindustrie alle websites met historische Top 40-lijsten offline laten halen. Daardoor ben ik geforceerd mijn weg te zoeken door verschillende soorten al bestaande compilatielijstjes; de honderd best scorende nummers in de Amerikaanse hitlijsten per jaar, de nummers één in diverse landen en jaren op Wikipedia, hitoverzichten van afzonderlijke artiesten, mijn eigen incomplete digitale verzameling... het is geen makkelijk klusje, ploegen door tien jaar muziek.
Ik heb geprobeerd de nummers zo goed mogelijk op jaar in te delen. Het kan zijn dat de nummers eerder of later op album werden uitgebracht. Ook is er het probleem van smaak: ongetwijfeld zal ik een aantal nummers niet waardig achten, die door anderen wel aangedragen worden. Of mis ik nummers die wel erg bekend geworden zijn, maar niet hoog in de internationale hitlijsten verschenen.
Waarmee we op nog een distinctie komen. De vraag is, of een klassieker ook nu, door de generatie die het mee heeft gemaakt, wijdverbreid bekend moet zijn. Mijns inziens is er namelijk een wereld van verschil tussen een nummer wat iedereen mee kan zingen (Umbrella, ella, ella, e-e-e; Y-M-C-A, it's fun to stay at the Y-M-C-A-hay) en een daadwerkelijk legendarisch nummer (A Day in the Life, Take a Walk on the Wild Side, Private Investigations). En welke minder bekende, maar toch te vereeuwigen nummers uiteindelijk door de komende generaties worden gewaardeerd, dat is net zes maanden na het einde van het decennium eenvoudigweg niet te zeggen.
Ik heb geweldige muzikale herinneringen aan prachtmuziek uit de Zeroes, die waarschijnlijk maar weinigen met me zullen delen. Ik noem de albums van Katie Melua, Carla Bruni, Annett Louisan, Amadou et Mariam. Anderen zullen dat met weer hele andere, marginaal bekende artiesten aanvullen. Om zoveel mogelijk verwarring en onenigheid te voorkomen, heb ik getracht mijn persoonlijke smaak zoveel mogelijk buiten beschouwing te laten. Hiertoe heb ik met twee vrienden afzonderlijk de lijst doorgewerkt en getoetst via YouTube en Winamp.
Ten laatste valt aan de rigoureuze selectieprocedure toe te voegen, dat in dit verYouTube'de, verGoogle'de, digitale, visuele multimedia-tijdperk nummers zonder videoclip buiten beschouwing worden gelaten. Ook werkt het andersom: een hitje als Stacy's Mom staat mijns inziens waardig tussen de andere gegadigden, omdat de clip nog decennia interessant zal blijven.
Tot slot wil ik nog kwijt dat deze lijst vanzelfsprekend in bepaalde gevallen incorrect, subjectief en als geheel incompleet zal blijken. Ongetwijfeld leest men dit over twintig of dertig jaar schaterlachend terug. Daarom ook het dringende verzoek jullie eigen suggesties, commentaar en aanmerkingen hieronder te geven, zodat we een lekker brede, contemporaire kijk op het geheel hebben. Plus: dan kunnen jullie zelf ook over vijf of tien jaar nog eens kijken of je Flo Rida, Muse, Lady GaGa of Miley Cyrus nog steeds zo hoog hebt zitten.
En, zie hieronder de lijst met naar YouTube leidende linkjes, up yours, meerderheid van de bezoekers van NRC.nl! Er zit er écht wel eentje tussen. Heus. Om met de ver(t)rekkend premier te spreken: Toch?
1950
Hoop Dee Doo – Perry Como and the Fontane Sisters
2000
Stan – Eminem featuring Dido
Smooth – Santana
Kryptonite – 3 Doors Down
The Real Slim Shady – Eminem
A Thousand Miles – Vanessa Carlton
Superman (It's Not Easy) – Five for Fighting
Thank You – Dido
2001
Drops of Jupiter (Tell Me) – Train
Lady Marmalade – Christina Aguilera, Lil' Kim, Mya, and Pink
Love Don't Cost a Thing – Jennifer Lopez
I'm Like a Bird – Nelly Furtado
Beautiful Day – U2
Get The Party Started – Pink
Fallin' – Alicia Keys
2002
(This is How) How You Remind Me – Nickelback
In the End – Linkin Park
Ain't It Funny – Jennifer Lopez featuring Ja Rule
Can't Fight the Moonlight – LeAnn Rimes
Jenny From the Block – Jennifer Lopez
Love Don't Let Me Go – David Guetta
Lose Yourself – Eminem
Hurt – Johnny Cash
2003
Crazy in Love – Beyoncé featuring Jay-Z
Where Is the Love? – Black Eyed Peas
Intuition – Jewel
Nu Flow – Big Brovaz
Stuck – Stacie Orrico
Stacy's Mom – Fountains of Wayne
Seven Nation Army – White Stripes
Hey Ya – Outkast
Are You Gonna Be My Girl – Jet
Toxic – Britney Spears
2004
If I Ain't Got You – Alicia Keys
This Love – Maroon 5
The First Cut Is the Deepest – Sheryl Crow
White Flag – Dido
Red Blooded Woman – Kylie Minogue
99 Problems – Jay-Z
Since U Been Gone –
Kelly Clarkson
2005
Holiday – Green Day
Boulevard of Broken Dreams – Green Day
Lonely No More – Rob Thomas
My Humps – The Black Eyed Peas
Wake Me Up When September Ends – Green Day
Karma – Alicia Keys
Hung Up – Madonna
Bad Day – Daniel
Powter
2006
You're Beautiful – James Blunt
Crazy – Gnarls Barkley
Gold Digger – Kanye West featuring Jamie Foxx
Pump It – Black Eyed Peas
Feel Good Inc. – Gorillaz featuring De La Soul
Clocks – Coldplay
2007
Hey There Delilah – Plain White T's
This Ain't a Scene, It's an Arms Race – Fall Out Boy
Rockstar – Nickelback
Ayo Technology – 50 Cent featuring Justin Timberlake and Timbaland
Shut Up and Drive – Rihanna
Snow (Hey Oh) – Red Hot Chili Peppers
Rehab – Amy Winehouse
D.A.N.C.E. – Justice
2008
Bleeding Love – Leona Lewis
No One – Alicia Keys
Viva la Vida – Coldplay
American Boy – Estelle featuring Kanye West
I'm Yours – Jason Mraz
Use Somebody – Kings of Leon
That's Not My Name – Ting Tings
2009
Boom Boom Pow – Black Eyed Peas
Poker Face – Lady Gaga
I Gotta Feeling – Black Eyed Peas
Use Somebody – Kings of Leon
Womanizer – Britney Spears
Empire State of Mind – Jay-Z and Alicia Keys
The Fear – Lily Allen
Uprising – Muse
Heads Will Roll – Yeah Yeah Yeahs
bazbo (Redactie Frontpage) 21-06-2010 @ 06:09
Alphamusic (Redactie Frontpage) 21-06-2010 @ 07:39
superjojo (Redactie Frontpage) 21-06-2010 @ 10:49
Xessive (Weblogger) 21-06-2010 @ 10:50
superworm (Redactie Frontpage) 21-06-2010 @ 11:22
quote:Zeer Amerikaans inderdaad, omdat gebaseerd op Amerikaanse lijstjes. Zelf zou ik een hoop er niet in hebben gezet. Van 2000 vind ik bijv. alleen Kryptonite en Smooth echt de moeite waard.Op maandag 21 juni 2010 @ 10:49 schreef superjojo het volgende:
Leuke column, het eindresultaat kan ik alleen niet echt mee leven, veel te Amerikaans, veel te veel Greenday. Vandaar een paar toevoegingen:
Oasis- Lyla
Queens of the stone age - No one knows
Arctic Monkeys - I bet you look good on the dancefloor
Snow Patrol - Chasing Cars
Franz Ferdinand - Take me out
Killers - Mr. Brightside
Moby - Porcelain
Coldplay - Talk (overigens, Clocks is drie jaar ouder)
Het is alleen zo jammer dat je bij dit soort dingen altijd moet afgaan op grote hits, want de grote hits zijn vaak niet de beste nummers.
quote:Zoals gezegd is dat ook niet mijn stil. Wel vind ik één nummer van Alicia Keys waardig om erin te staan; If I Ain't Got You Baby, vanwege de piano-intro.Op maandag 21 juni 2010 @ 09:34 schreef hasse8 het volgende:
Ben het met Alphamusic eens dat Fuck You leuker is
Verder een leuk lijstje waarbij ik bij een paar nummers gelijk ja ging knikken (Cash, Eminem, White Stripes, Plain White T's) en bij sommige de rillingen over mijn rug lopen en vurig hoop dat deze in de vergetelheid geraken (Lady Gaga, met dat énorm irritante k*tnummer en al die ArenBie met van die nare uithalen en trillertjes in de stem: Beyoncé en consorten).
superworm (Redactie Frontpage) 21-06-2010 @ 12:57
quote:Ik ga mee met kryptonite, niet met clocks. Denk dat seven nation army eerder herinnerd zal worden.Op maandag 21 juni 2010 @ 12:55 schreef Toet1 het volgende:
Ik denk dat de enige nummers die echt blijven hangen uit dit lijstje Kryptonite en Clocks zijn.. De rest heeft dat potentieel mijns inziens niet.
superworm (Redactie Frontpage) 21-06-2010 @ 17:15
quote:Ik hoop eerlijk gezegd dat Muse er nog tussen staat dan. En mocht GaGa herinnerd worden, dan het liefst voor haar práchtige nummer 'Captivated', dat ze zelf schreef en uitvoerde voor ze haar transformatie onderging: http://www.youtube.com/watch?v=U_hHc7TZjyYOp maandag 21 juni 2010 @ 12:40 schreef Rumille het volgende:
Het 2009-lijstjeHet zou mij verbazen als over 20 jaar nummers uit dat lijstje klassiekers zijn geworden.
Leuke column weer verder.
quote:One look and I'm done
One glance from your eyes
And I'm captivated
The taste of your skin
The warmth of your hungry lips
Has me so taken and I
Love the way you can make me dance
From miles away
When I'm with you I'm so sedated
I'm captivated by you
superworm (Redactie Frontpage) 21-06-2010 @ 19:51
quote:Het is inderdaad vrij abominabel gesteld met de hedendaags geproduceerde troep, ik heb daar al vaak in columns op afgegeven. Toch zijn er altijd pareltjes. Ik noemde al Melua, maar ook Jones, Muse, Rammstein, Cesaria Evora, je kunt het zo gek niet bedenken of er wordt fantastische muziek gemaakt. Wel zijn dat meestal 'independent' labels, i.e. niet behorende tot de Big Five die 80 procent van de wereldhandel in handen hebben.Op maandag 21 juni 2010 @ 19:36 schreef Soldt het volgende:
Ik ben van de jongere garde, maar het zó eens met dat de laatste tijd ongelofelijk slechte commerciele nummers gemaakt worden. Vies gewoon.
Chasin' Cars van Snow Patrol is er 1tje die ik zal blijven onthouden, maar of het een legende gaat worden.. Geen idee.
superworm (Redactie Frontpage) 21-06-2010 @ 20:33
superjojo (Redactie Frontpage) 21-06-2010 @ 20:53
quote:Vermoedelijk omdat Uprising de (commerciele) radio wel heeft gehaald?Op maandag 21 juni 2010 @ 18:13 schreef piderman314 het volgende:
Waarom Uprising? Ik vind een nummer als 'Plug in Baby' of 'New Born' veel meer Muse dan dat ding wat de Paus een keer gekozen heeft
quote:Inderdaad. Helemaal vergeten dat Daft Punk ook de 00s is. One more time mag zeker in dat lijstje!Op maandag 21 juni 2010 @ 20:53 schreef superjojo het volgende:
Misschien ook leuk, de beste albums van de jaren '00 volgens Nederlandse muziekcritici:
http://img689.imageshack.us/img689/4003/top100150.jpg
superworm (Redactie Frontpage) 22-06-2010 @ 19:08
quote:Die was ik inderdaad vergeten. Al weet ik niet of het een klassieker zal worden, de kans lijkt me even groot als bij 'hey ya'.Op dinsdag 22 juni 2010 @ 12:40 schreef FaceFok het volgende:
Outcast - Ms. Jackson
Die mag er van mij nog wel bij tussen, verder best een interessant lijstje! Ik ga deze column thuis nog eens terug zoeken om een aantal van de genoemde nummers goed in m'n geheugen op te nemen.
superworm (Redactie Frontpage) 22-06-2010 @ 19:12
quote:Ook @hasse8, ik denk toch dat The Fear meer deze tijdsgeest zal doorgeven aan de komende generaties, dan Fuck You. Fuck You gaat vooral prat op ongenuanceerde Bush-bashing die eerder herinnerd zal worden als een soort contemporaire 'Fixin To Die Rag'.Op maandag 21 juni 2010 @ 07:39 schreef Alphamusic het volgende:
Ik vind dat je The Fear van Lily Allen moet vervangen door Fuck You. Veel bekenderEn Muse, jeej<3 Ik vind natuurlijk dat er meer Muse in moet
Verder klopt de lijst nu wel redelijk, op wat uitzonderingen na. Leuk ^^
quote:The Fear speelt veel meer in op het totale tijdsbeeld - dat van desinteresse, dom consumeren, depressie en prestatiedruk, de huidige generatie dus.Look inside, look inside your tiny mind
Then look a bit harder
'Cause we're so uninspired, so sick and tired
Of all the hatred you harbor
So you say it's not okay to be gay
Well, I think you're just evil
You're just some racist who can't tie my laces
Your point of view is medieval
Fuck you, fuck you very, very much
'Cause we hate what you do
And we hate your whole crew
So please don't stay in touch
quote:Life's about film stars and less about mothers
It's all about fast cars and cussing each other
But it doesn't matter cause I'm packing plastic
And that's what makes my life so fucking fantastic
And I am a weapon of massive consumption
And its not my fault it's how I'm programmed to function
I'll look at the sun and I'll look in the mirror
I'm on the right track, yeah we're on to a winner
I don't know what's right and what's real anymore
And I don't know how I'm meant to feel anymore
And when do you think it will all become clear?
'Cuz I'm being taken over by the Fear